İster yurt dışına seyahat eden bir Amerikalı ol, ister ABD'de yaşayanları aramaya çalışan bir Birleşik Krallık vatandaşı ol, bir ülkeden diğerine başarılı bir şekilde arama yapmak için mevcut seçenekleri ve prosedürleri bilmen gerekir. Birleşik Krallık'taki herhangi bir yerden (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda) Amerika Birleşik Devletleri'ndeki herhangi bir yere nasıl arama yapacağını öğren. Sabit hattan, ABD cep telefonundan, Birleşik Krallık cep telefonundan veya çevrim içi bir hizmetten aramayı seçebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Geleneksel Bir Telefondan ABD'yi Aramak

 1. 1
  Önce telefonda "00" çevir. Birleşik Krallık'ın 00 olan uluslararası arama kodunu telefonunda çevir. Çevirdiğinde, çevirmek üzere olduğun telefon numarasının ülke dışında olduğu belirtilecek.
  • Cep telefonundan arıyorsan "00" yerine veya öncesinde tuş takımındaki "+" işaretine basman gerekebilir.[1]
 2. 2
  Ülke kodu için "1" numarasını çevir. 00'ı çevirdikten sonra telefonunun tuş takımında 1'e bas. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'nin ülke kodudur ve çevirmek üzere olduğun telefon numarasının ABD numarası olduğunu belirtir.
  • Çevirmek istediğin telefon numarası çevrim içi olarak bir dizinde bulunuyorsa veya alan kodundan önce 1 numarası ve sonraki yedi rakam dâhil olmak üzere numara sana söylendiyse “1” numarasını birden fazla çevirmene gerek yok. Örneğin 00-1-(###)-###-#### olacak, 000-1-1-(###)-###-#### değil.
 3. 3
  ABD'deki bölgenin alan kodunu çevir. Uluslararası arama kodunu (00) ve ülke kodunu (1) girdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde ulaşmaya çalıştığın bölgenin alan kodunu çevir.[2]
  • ABD alan kodu her zaman üç basamaklı bir sayıdır ve genellikle telefon numarasının aşağıdaki yedi basamağından önce (###)-###-#### şeklinde parantez içinde yazılır.
  • ABD'de ücretsiz bir numaranın alan kodu şu kodlardan biriyle yazılır: 800, 888, 877, 866, 855, 844.[3] Ancak ücretsiz numaralar ABD dışından arandığında ücretsiz olmayacaktır, aslında arandığında numara hiç çalmayabilir. Bunun yerine şirketin alternatif, standart telefon numarasını ara.[4]
  • Bir kişinin alan kodunun ABD'deki bulunduğu konumla aynı olmayabileceğini unutma çünkü bu kişi taşınmış ancak aynı telefon numarasını kullanıyor olabilir veya yaşadığından farklı bir bölgede bir telefon satın almış olabilir.
 4. 4
  Kalan yedi rakamı çevir. Uluslararası arama kodunu (00), ülke kodunu (1) ve ABD telefon numarasının kalan yedi rakamı ile birlikte üç haneli alan kodunu çevir. Tüm numaraları girdikten sonra aramayı yapmak için arama butonuna bas.[5]
  • Tüm ABD telefon numaralarında, alan kodu için üç numara artı kalan yedi basamak olmak üzere toplam on basamak vardır. Örneğin: (###)-###-####.
  • Bu örneklerde veya çevirmeye çalıştığın numaranın listelendiği yerde “#”, “-”, “(” veya “)” gibi özel karakterler bulunsa bile bunları eklememen gerektiğini unutma.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bir Çevrim İçi Arama Hizmetini veya Uygulamasını Kullanmak

 1. 1
  Sesli veya görüntülü aramalar için Skype kullan. Telefonunda veya bilgisayarında Skype olup dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan insanlarla görüntülü veya sesli görüşme yapmak için popüler Skype hizmetini dene. Ayrıca ilişkilendirilmiş bir Skype hesabı olsun ya da olmasın herhangi bir normal telefon numarasına küçük bir ücret karşılığında arama yapabilirsin.
  • Diğer Skype hesaplarını ücretsiz olarak aramaya hemen başlamak için Skype'ı akıllı telefona, tablete veya bilgisayara ücretsiz olarak indir. Skype'ı normal bir ABD telefon numarasını aramak için kullanmak istiyorsan kullandıkça ödemek için hesabına Skype kontörü ekle veya sık aramalarda tasarruf etmek için aylık bir abonelik seç.[6]
  • Skype'tan arama yaparken yüksek hızlı İnternet'e sahip bir bilgisayara veya telefona bağlı olduğundan emin ol çünkü ses ve görüntü kalitesi iyi bir bağlantıyla daha iyi ve daha güvenilir olacaktır.
  • WiFi'ye bağlı olmayan bir telefonda veya tablette Skype için mobil uygulama kullanırsan veri ücretleri ödemen gerekeceğini unutma. Bu ücretler için telefonunun üreticisine veya SIM kart sağlayıcına danış ya da İnternet bağlantısı olmadan telefon uygulamalarını sık sık kullanmayı planlıyorsan sınırsız veya büyük miktarda veri içeren bir plan satın al.
 2. 2
  Diğer arama uygulamalarını dene. Google Hangouts, Viber veya WhatsApp gibi sesli ve/veya görüntülü görüşmelerin mevcut olduğu başka bir hizmeti kullan. Skype'da olduğu gibi bu hizmetler aracılığıyla yapılan aramalar hizmetin üyeleri için ücretsizdir ve normal sabit hatları ve cep telefonlarını aramak için küçük bir ücret alınır.
  • Bu hizmetleri bilgisayarında veya ücretsiz uygulamalar aracılığıyla cep telefonunda ya da tabletinde kullan. Telefonun İnternet'e bağlı değilse şebekede yaptığın aramalar için veri ücreti ödeyeceğini unutma.
  • Tüm uygulamalar farklı özelliklere sahip olduğundan, en çok hangisini beğendiğini görmek için bu farklı hizmetleri dene. Veyahut ABD'de yaşayanların da sahip olup olmamasına göre bir uygulama seçebilirsin çünkü o zaman ABD'ye yaptığın aramalar ücretsiz olur.
 3. 3
  Bir hizmeti kullanmadan önce test et. Birleşik Krallık'tan ABD'yi aramak amacıyla kullanmadan önce İnternet telefon hizmetinde veya uygulamasında aramaları yapabilmek için kişileri, telefon numaralarını veya varsa kontörü yükle. Herhangi bir sorun yaşamadan kullanmaya hazır olmak için arama yapma sürecini, ses veya görüntü kalitesini ve diğer özellikleri öğren.
  • Mümkünse Birleşik Krallık'ta yurt dışına çıkmadan önce uygulamaya alışmak için uygulamayı dene. İyi bir İnternet bağlantın olduğundan emin ol ve mümkünse yurt dışındayken iletişim kurmak için kullanacağın cihazı kullan.
  • Özellikle dâhilî bir mikrofonu veya hoparlörü olmayan eski bir bilgisayar kullanıyorsan veya eller serbest mobil arama yapabilmek istiyorsan Birleşik Krallık'tan aramalarını yapmak için güvenilir bir mikrofon ve bir çift kulaklıkla kendini hazırlayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Nasıl Arama Yapacağını Seçmek

 1. 1
  ABD'den bir cep telefonu getir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyorsan ve Birleşik Krallık'a seyahat ediyorsan yanında diğer sağlayıcıların SIM kartlarını kullanmana izin veren bir telefon getir. SIM kart, yurt dışındayken bir mobil sağlayıcıdan satın alabileceğin küçük bir bilgi çipidir.
  • Birleşik Krallık'a getirmek istediğin cep telefonunun bir GSM telefonu (dünyadaki çoğu yerde kullanılan küresel hücresel teknoloji) olduğundan ve tüm SIM kart sağlayıcılarının kartlarıyla kullanılmasında bir kısıtlama olmadığından emin ol.[7] AT&T ve T-Mobile genellikle diğer SIM kart sağlayıcıların kartlarıyla kullanılabilen (kilidi açık) GSM telefonlarına sahiptir.[8]
  • Telefonuna uygun boyutta SIM kartı olan bir Birleşik Krallık mobil sağlayıcısı bul. Çoğu cep telefonunun SIM kart boyutu standarttır ancak iPhone'da ve diğer yeni akıllı telefonlarda özel mikro veya nano SIM kart boyutları kullanılır.[9]
  • Mevcut ABD telefon operatörün ile uluslararası bir arama planı oluşturabilirsin ama bu planların genelde çok pahalı olduğunu unutma.
  • İster uluslararası bir arama planı ister SIM kart seçeneğini seç, hizmeti değiştirmek veya askıya almak için ABD'deki sağlayıcıyı aradığından ve Birleşik Krallık'a seyahat etmeden önce aklına takılan soruları sorduğundan emin ol.
 2. 2
  Birleşik Krallık'ta bir cep telefonu satın al. ABD'den kendi cep telefonunu getiremiyorsan veya getirmek istemiyorsan Birleşik Krallık'ta bir cep telefonu satın al çünkü bu genelde daha basit ve daha ucuzdur. İngiltere'de kısa bir konaklama yapacaksan ucuz bir telefon al ve uluslararası aramalar yapmak için kullandıkça öde SIM kart planı satın al.[10]
  • Uluslararası aramalarda kullanılan tarifelerin ne olduğunu bildiğinden emin olmak için plandaki fiyatları kontrol et. Bunu İnternet arama uygulamaları için kullanmayı planlıyorsan akıllı telefonda veri kullanım fiyatlarını kontrol et.
  • Birleşik Krallık'ta cep telefonları için mevcut olan kullandığın kadar öde SIM kart planlarının çoğunda, arama yapmak için az miktarda ön ödemeli dakikalar bulunur. Daha sonra telefonundan ya da ağ sağlayıcıdan daha fazla dakika “yükleyebilirsin”.
  • İngiltere'deki başlıca cep telefonu şebekeleri arasında Vodafone, T-Mobile, Virgin Mobile, O2 ve Orange sayılabilir. Car Phone Warehouse ve Phones4U gibi mağazalarda birkaç farklı şebeke kullanılabilen ucuz telefonlar satılmaktadır.[11]
 3. 3
  Sabit hattan ara. Dilersen Birleşik Krallık'taki sabit hatlı bir telefondan ABD'yi ara. Uluslararası aramaların ücretlerini öğrenmek için sabit hat hizmet sağlayıcısına danış veya ABD'yi daha az ücretli olacak şekilde aramak için bir telefon kartı satın al.
  • Sık yapılan uluslararası aramaların maliyetini düşürmek için İngiltere'deki marketlerden, postanelerden veya telefon dükkânlarından uluslararası bir telefon kartı satın al. Genel uluslararası telefon kartları çoğunlukla sabit hatlarda veya cep telefonlarında kullanılabilir.[12]
  • Uluslararası bir telefon kartı kullanmak için genelde kartın arkasında bulunan erişim numarasını, ardından karta özgü PIN numarasını ve son olarak da aramak istediğin telefon numarasını çevirmelisin.[13]
  Reklam

İpuçları

 • Bir arama yaparken ABD'de altı farklı saat dilimi bulunduğunu unutma. Birleşik Krallık'tayken saat farkı, Hawaii'yi aramak için 11 saat kadar uzun veya New York'u aramak için 5 saat kadar kısa olabilir. Arama yapılacak kişi için makul bir zamanda veya bir iş görüşmesiyse iş saatleri içinde arama yapmak için saat farkını kontrol et.
 • Bazı durumlarda uluslararası metin mesajı, sesli olarak yapılması gerekli olmayan iletişim için daha uygun fiyatlı veya daha uygun bir seçenek olabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Oteldeyken uluslararası aramalar yapmaktan kaçın çünkü arama başka bir telefondan ücretsiz olsa bile otelde, arama ücretine genelde ek ücret eklenir. Otel telefonundan arama yapmayı planlıyorsan önce otelin ücretlerini kontrol et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.378 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.378 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam