Birkenstock, mantar tabanlı deri terlik ve sandaletleriyle bilinen ünlü bir markadır. Her ayakkabının olduğu gibi Birkenstock’ların da iyi görünmesi için ara sıra temizlenmesi gerekir. Dört farklı türdeki Birkenstock terliklerinin her biri için ayrı bir temizleme yöntemi uygulamak gerekir. Bu yüzden temizleyeceğin terliğin hangi türde olduğunu bilmen çok önemli.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Süet Birkenstock’ları Temizlemek

 1. 1
  Tüm kalıntıyı temizle. Süet terliklerin üstünde biriken her türlü pisliği süet fırçası kullanarak temizle. Süet fırçası terliğin tabanına yapışan toz, toprak kalıntılarını temizlemene de yarayabilir.[1]
 2. 2
  Temizleyici bir ürün kullan. Temiz, yumuşak bir beze beş kuruş büyüklüğünde deri temizleyicisi sür ve bununla terliğin üzerini nazikçe ov. Terliğin lekeli süet yüzeylerine ince bir katman temizleyici uygula. Temizleme solüsyonunun süete tamamen nüfuz etmesine izin verme.
  • Ayakkabı mağazalarının ya da sadece deri bakımı yapan dükkanların çoğunda işe yarar deri temizleyicileri bulabilirsin.[2]
 3. 3
  Terlikleri kurumaya bırak. Deri temizleyicisini uyguladıktan sonra tamamen kuruması için bekle. Kuruduktan sonra terlikleri tekrar süet fırçasıyla fırçala. Böylece süet eski görüntüsüne kavuşmuş olacak.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Deri Birkenstock’ları Temizlemek

 1. 1
  Bezini hazırla. Temiz, yumuşak bir beze elli kuruş büyüklüğünde deri temizleyicisi koy. Terliğin tüm deri yüzeylerine bu bezle temizleyiciyi uygulayacaksın. Derinin içine nüfuz etmesi için yeterli miktarda temizleyici kullan.
  • Su-tuz karışımı da kullanabilirsin. Temizleyiciyle ilgili en önemli nokta, derinin çok fazla ıslanmadığından emin olmaktır.[3]
 2. 2
  Çizikleri yok et. Çizikleri yok etmek için su-tuz karışımını ya da hazır deri temizleyicini kullan. İşin püf noktası deriyi çok ıslatmamaktır.
  • Eşit oranlarda suyu ve damıtılmış beyaz sirkeyi karıştırarak tuz kalıntılarını temizle. Tüm yüzeye bir bezle solüsyonu uygula. Tuz kalıntıları gidene kadar bu işlemi tekrar et.
 3. 3
  Terlikleri ovala. Belli bir süre tüm yüzeyi deri temizleyiciyle ovala.
  • Terlikleri parlatmak için başka temiz ve yumuşak bir bez kullan.
 4. 4
  Terlikleri kurumaya bırak. Terliklerini giymeden önce tamamen kuruması için bir gece boyunca bekle. Deri terlikleri kurutmak için doğrudan güneş ışığına sakın maruz bırakma.[4]
 5. 5
  Terliklerini cilala. Cilalamaya başlamadan önce yere bir gazete kağıdı ser. Cilayı bir beze dök ve dairesel hareketlerle terlikleri cilala. Tüm yüzeyleri kapladıktan sonra cilanın fazlasını yeni bir bezle ve yine dairesel hareketlerle temizle.[5]
 6. 6
  Terlikleri kurut. Giymeden önce terliklerini bir gece boyunca kurumaya bırak. Deri terlikleri kurutmak için doğrudan güneş ışığı altında sakın bırakma.
 7. 7
  Terlikleri parlat. Bir bez yardımıyla terliklerini dairesel hareketlerle parlat. Parlak deriler için kullanacağın beze birkaç damla su damlat.
  • Terliklerinin kurumasını önlemek için en azından iki yılda bir kez deri koruyucu uygula.[6]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Sentetik Birkenstock’ları Temizlemek

 1. 1
  Sentetik Birkenstock’lar için diğerlerinden farklı bir yöntem uygula. Tüm Birkenstock’lar deriden ve süetten yapılmıyor. Birkenstock, deri dışındaki sentetik malzemelerden yapılan farklı terlik modellerini sık sık satışa sunuyor. EVA Malibu terlikler, Waikiki sandaletler ve poliüretandan yapılan tüm diğer modeller bu gruba dahildir. Bu malzemenin temizliğiyse çok basit.
 2. 2
  Her türlü pisliği temizle. Su ve sabunla yıkamadan önce ovarak çıkarılabilen tüm pislikleri temizlemelisin. Terliklerde biriken kalıntıları temizlemek için sert kıllı bir fırça kullan.[7]
 3. 3
  Terlikleri yıka. Nemli bir bezle terliklerdeki tüm izleri yok edebilirsin. İnatçı lekeler için birazcık parfümsüz sabun ekle.[8] Sabunlu bezle terliklerin üstündeki tüm lekeleri ovarak temizle.
 4. 4
  Terlikleri kurumaya bırak. Terlikleri doğrudan güneş ışığı almayacak şekilde dışarıda kuru bir yere koy. Giymeden önce tamamen kuruduğundan emin ol. Aksi takdirde terliklerin şeklinde bozulmalar olabilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Taban Bakımı Yapmak

 1. 1
  Terlik tabanını temizlemeyi öğren. Birkenstock’lar uzun süre dayanacak şekilde üretilir. Yıllara meydan okuyan Birkenstock’lara sahip olmanın yolu taban temizliğini yapmaktan geçer. Terlik tabanı en hızlı koku yapan kısmıdır. Tüm Birkenstock’larda aynı türde taban kullanılır. Böylece hepsini aynı yöntemle temizleyebilirsin.[9]
 2. 2
  Tabanlara düzenli olarak bakım yap. Birkenstock’ların tabanının rengini soldurmanın en kolay yolu kir ve çimdir. Tabanı her üç haftada bir nemli bir bezle sil ve gece boyunca kurumaya bırak.
  • Çamura bulandıysa, aynı günün akşamında nemli bir bezle temizle. Gereğinden fazla ıslanmasına izin verme.[10]
 3. 3
  Ev yapımı bir karışımla temizle. Birkenstock’larının tabanı için karbonat ve su kullanarak harika bir temizleyici yapabilirsin. İki yemek kaşığı suyu bir yemek kaşığı karbonatla karıştır. Sonuç olarak macun kıvamında bir karışım elde etmelisin. Çok sulu olursa biraz daha karbonat eklersin.
  • Macunu tabana yayıp eski bir diş fırçasıyla nazikçe fırçala. Dairesel hareketlerle uygula ve sonrasında nemli bir bezle temizle.
  • İlave temizlik işlemleri uygulamadan önce terliklerini kurumaya bırak. Kuruturken doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat et.[11]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı. Bu makale 37.229 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 37.229 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam