Birinin senden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak zor olabilir. Ona sormaktan çekiniyorsan, bu kişinin seninle ilgilendiğini gösteren işaretleri tespit etmek için yapabileceğin birkaç şey vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Beden Dilini İzlemek

 1. 1
  Beden dilini anla. Her iletişimin %93’ünü beden dili oluşturur.[1] Bu, kişinin ses tonu, yüzü, vücudu ve son olarak kelimeleri olarak ayrılır. Erkek ve kadınların ortak beden dili biçimleri vardır ama aynı zamanda senden hoşlandıklarında verdikleri belirli bilinçaltı sinyalleri de mevcuttur.
 2. 2
  Bir kadının sinyallerini tespit et. Kadınlar beden diliyle elliden fazla sinyal verme yeteneğine sahiptir. Bunların hepsini tespit edemesen de, fark edeceğin birkaç ilginç davranış vardır. Randevu veya sohbet sırasında dikkat edeceğin en belirgin sinyallerden bazıları şunlardır:
  • Giysinin kollarını sıvayıp bileklerini gösterir. Bu iyi bir sinyaldir ve çoğu kadın bunu yaptığının farkında değildir. Bu hareket vücudun daha narin ve hassas bölgelerinden birini açığa çıkarır.
  • Aranızdaki mesafeyi bir şekilde kapatmaya çalışır. Bunu içkisini veya menüyü sana yaklaştırmak gibi birçok şekilde yapabilir.[2]
  • Sana dokunmanın bir yolunu bulur. Bazı kadınlar bunu hiç fark ettirmeden yapar. Örneğin, “buraya gel” der ve sana telefonundaki bir uygulamayı gösterir. Ona yaklaştığın zaman vücutlarınız birbirine değebilir.
 3. 3
  Bir erkeğin sinyallerini tespit et. Erkeklerin beden dili aralığı daha kısıtlıdır. Dikkat edilecek sinyallerden biri bir erkeğin omuzlarını geri çekip nefesini göğsüne yönlendirmesidir. Bir diğer tuhaf sinyal de erkeğin bir kovboy gibi parmaklarını kemer halkasından geçirmesidir.[3]
 4. 4
  Göz temasına dikkat et. Göz teması çok şey anlatan evrensel bir beden dili işaretidir. Hem erkekler hem kadınlar birinden hoşlandıkları zaman göz temasını kullanırlar. Göz temasını fazla uzun tutma, aksi halde olayın gizemini kaçırırsın. En büyük işaret, kişinin sana bakması, ikinizin de bir an göz temasını koruması ve sonra birden başka tarafa bakmaktır.[4]

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Arkadaşların Hislerini Anlamak

 1. 1
  Arkadaşlar bazen “arkadaştan fazlası” olabilir. Bu sık görülen bir durumdur. İnsanlar çoğu zaman sadece arkadaş olduklarını düşünürken taraflardan biri diğerine karşı yoğun hisler besleyebilir.
 2. 2
  Birkaç net sinyali izle. Arkadaşının sana âşık olduğunu gösteren bazı işaretler:
  • Omuzlarına dokunup sana sarılmak istemesi.
  • Centilmen bir şekilde kazağını veya montunu sana vermesi.
  • Çıktığın kişi/kişiler hakkında espriler yapması.
  • Seni evine daha sık davet etmesi.
  • Seni yanağından öpmesi veya onu yanağından öpmeni istemesi.
  • Sana kimden hoşlandığını çok sık sorması.
 3. 3
  Güvensizliklerine dikkat et. Bu her karşılıklı çekim türü için geçerlidir ama özellikle arkadaş dinamiğinde gerçekleşir. Karşındaki kişi sürekli olarak senin tepkilerini ölçüyor olabilir. Örneğin, bir espri yaptığında senin gülüp gülmediğini görmek için sana bakar.
  • Görünüşüyle ilgili bir güvensizliğinden konuştuğunu duyarsan dikkatli ol. Fazla alçakgönüllü davranıp kendini senin çekici bulduğun biriyle kıyaslıyor olabilir.
 4. 4
  Konuşun. Birinden gerçekten hoşlandığını anlarsan, bu harika bir şeydir ve ona bunu söylemen gerekir. Diğer yandan, sadece arkadaş olmak istiyorsan, dikkatli davranman gerekir.
  • En iyi strateji dürüstlüktür. Lafı eveleyip geveleme. Hislerin ve arkadaşlığınıza ne kadar değer verdiğin konusunda açık ol.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Utangaç ve Anlaşılması Güç Tipleri Tanımak

 1. 1
  Utangaç tipi belirle. Bu tipler sana karşı açık olup senden hoşlandığını itiraf etmez. Bu, senle arada bir havadan sudan sohbet eden türde biridir. Arada bir onu sana bakarken yakalayabilirsin.
  • Bu tip insanlar genellikle çok sık birileriyle çıkmaz. Çıktıklarında da bu ilişkiyi bir süre devam ettirirler.
  • Bu tipi genellikle arkadaşlarının yanındaki davranışlarıyla hoşlandığı kişinin yanındaki davranışlarını kıyaslayarak tespit edebilirsin.[5]
 2. 2
  Senden hoşlandığını gösteren işaretlere dikkat et. Bu insanlar kasten utangaç davranmaz. Bazı insanların özgüveni daha azdır. Onları sırf bu yüzden göz ardı etmemen gerekir. Utangaç veya anlaşılması güç biri senden hoşlandığını şu şekilde gösterebilir:
  • Sana arada bir “merhaba” der ama bunu onu zor anlayacağın şekilde sessizce söyler.
  • Onunla konuştuğunda veya ona dokunduğunda yanakları kızarır.
  • Onu sana bakarken yakalayabilirsin. Sana baktığını fark ettiğinde kafasını çeviriyorsa seni izliyor demektir.
  • Cevabını bildiği şeylerde senin yardımını isteyebilir.[6]
 3. 3
  İlgi arayışında olduğunu fark et. Senden hoşlanan biri onu fark etmen için bir şey yapabilir. Sen yakınındayken daha yüksek sesle konuşup konuşmadığına veya sen geçerken arkadaşlarıyla gülüşmeye başlayıp başlamadığına dikkat et.
  • Bir sosyal medya sitesinde seninle konuşmayabilir ama internette yaptığın birçok şeyi “beğenebilir”.
 4. 4
  Bazı insanların reddedilmekten korktuğunu unutma. Bazı insanlar reddedilmekten ve kalplerinin kırılmasından korktuğu için senden hoşlandığını göstermek için hemen hemen hiçbir şey yapmayabilir.
  • Bu daha çok, reddedilmenin de hayatın bir parçası olduğunu henüz keşfetmemiş genç insanlarda görülür.
 5. 5
  İşaretlere dikkat et. Bu tür kişiler çok açık vermeseler de senden hoşlandıklarını anlamak için bazı ipuçları vardır. Şu sinyallere dikkat et:
  • Sırf sana dokunabilmek için sana hafifçe çarpar.
  • Başka yerler de olmasına rağmen senin yanına oturur. Cesur biriyse zaman ilerledikçe sana biraz daha yaklaşabilir.
  • Üzgün veya keyifsiz olduğunda bunu ilk o fark eder çünkü dikkati senin üzerindedir.[7]

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Bariz Bir Aşkı Anlamak

 1. 1
  Bu tipi tanı. Bazı insanlar “senden hoşlanıyor mu” oyunuyla uğraşmaz ve kartlarını açık oynar. Bazı insanlar hiç utangaç değildir! Bu, sana duymak istediğin şeyleri söylemekte başarılı olan “oyuncu” tipidir.[8]
  • Bu tip karşı cinsi tavlamak için söylenen lafları sıralıyorsa ve seni manipüle etmeye çalıştığını hissediyorsan durumdan şüphe edebilirsin.
 2. 2
  İşaretleri fark et. Bu kişinin senden hoşlanmasını istesen de istemesen de ona saygı göstermelisin. Kimse pisliklerden hoşlanmaz. Karşındakinin senden hoşlandığını gösteren bazı sinyaller şunlardır:
  • Seninle neredeyse sana sıkıntı verecek kadar çok konuşur.
  • Yaptığın veya söylediğin en ufak bir şeyde yüzü kızarır.
  • Onu sana bakarken yakalarsın ve bunu fark ettiğinde sana gülümser ya da komik bir yüz ifadesi yapar.
  • Konuşmayı başlatmaktan korkmaz.
  • Seninle buluşmak isteyebilir ve sana numarasını verebilir.[9]
 3. 3
  İlk hamleyi kimin yapacağına karar ver. Birinden hoşlanıyorsan bekleme gereği duymamalısın. Çıkma teklifini karşındakinden beklemek abartılan bir durumdur. Sana bahşedilen hayatı değerlendir. Ona birlikte kahve içmeyi veya sinemaya gitmeyi teklif et.
  • Biriyle ilgilenmiyorsan ve senden hoşlandığını biliyorsan, onu görmezden gelme! Duyguların konusunda açık ve dürüst ol. Ona saygı göster ve umut verme.[10]

İpuçları

 • Unutma: karşındaki utangaç biriyse sana hislerini söylemeyecektir. Ondan hoşlanıyorsan ve onun da senden hoşlandığından eminsen, utangaç olma, onunla konuş.
 • Senden “kız tavsiyesi” veya “erkek tavsiyesi” isterse senden hoşlandığı için seni tanımaya ve kız arkadaşının ya da erkek arkadaşının sana nasıl davranmasını istediğini anlamaya çalışıyor olabilir. Ama ondan hoşlanıyorsan işi ağırdan al çünkü bu durum her zaman geçerli olmayabilir.
 • Seni reddederse ondan hoşlanmaya devam etme. Yoluna devam et ve hayatını yaşa!
 • Bu durum canını çok sıkıyorsa karşındakiyle konuş. Ona kızma, sadece konuş onunla. Büyük ihtimalle ne hissettiğini sana söyleyecektir ve bu konuda kaba davranmayacaktır. Böyle bir durumda kimsenin duyguları incinmemelidir.
 • Onunla daha fazla fiziksel temas kurmaktan korkma. Ama uygunsuz şekilde değil. Onunla şakalaşırken onu hafifçe dürt veya yan yana yürürken ya da otururken omuzlarınız birbirine hafifçe değecek şekilde ona yaklaş. Kendine çok güveniyorsan, sana bir başarısından bahsettiğinde ona sarıl. Ona dokunduğunda nasıl tepki verdiğine bak; sana ne sıklıkla karşılık veriyor ya da karşılık veriyor mu?
 • Bir erkek ayağını senin olduğun yöne doğru atıp ayak ucunu sana çeviriyorsa senden hoşlanıyordur.
 • İçgüdülerine güven. İçgüdülerin sana karşındaki kişinin senden hoşlandığını söylüyorsa muhtemelen öyledir. Sana karşı çekim duyduğunu gösteren “gerekli” tüm işaretleri sergilemiyor olabilir ama genellikle içgüdülerin birinin sana karşı hisleri olup olmadığını söyler.
 • Bazen saçını düzeltmesi, senin yanındayken en iyi şekilde görünmeye çalıştığının işaretidir.

Uyarılar

 • İçgüdülerine dayanarak hareket ediyorsan, doğrulama yanlılığının karşındaki kişinin hislerini okumanı engellemesine izin verme. Bu sayede hayal kırıklığı yaşamazsın.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?

Bu wikiHow makalesi hakkında

Elvina Lui, MFT
Ortak yazarlar :
İlişki Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Elvina Lui, MFT. Elvina Lui ilişki danışmanlığında uzman, lisanslı bir Evlilik ve Aile Terapisti’dir. Danışmanlık alanındaki Yüksek Lisans derecesini 2007 yılında Western Seminary’den almıştır ve 7 yıldan fazla süredir sertifikalı bir Evlilik ve Aile Terapisti’dir. Bu makale 235.751 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 235.751 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?