Zor bir süreçten geçen birini teselli etmek için doğru kelimeleri bulmak herkes için zor olabilir. Kişiye ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak, anlayışlı olmak ve onu önemsediğini göstermek için söyleyebileceğin farklı şeyler var. Bu listedeki bazı fikirlere bir göz at ve bir dahaki sefere konuşarak birisini teselli etmek istediğinde sana en uygun olanı seç.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 10:
Kişinin acısını kabul et

 1. 1
  Acısının büyüklüğünü anladığını bilmesini sağla. Uygun bir yer ve zaman seçerek ona zor bir dönemden geçtiğini anladığını söyle. Bu, kişinin seninle bu konuda konuşurken daha rahat hissetmesini sağlayabilir.[1]
  • İstemiyorsan net olmak zorunda değilsin. “Bunun sen ve ailen için gerçekten zor bir zaman olduğunu biliyorum.” gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Ya da: “Şu anda çok acı çekiyor olmalısın, biliyorum.” gibi bir şey söyle.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 10:
Ona üzgün olduğunu söyle

 1. 1
  Bu sözler, birisini teselli etmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Birini teselli etmek için doğru kelimelerin ne olduğundan emin değilsen sadece “Üzgünüm.” de. Bunu yapma konusunda rahatsan ve uygunsa neden üzgün olduğunu açıklamak için daha fazla ayrıntıya girebilirsin.[2]
  • Örneğin, ailenden birisi yeni düşük yaptıysa “Bebeğini kaybettiğin için gerçekten üzgünüm.” diyebilirsin.
  • Veya arkadaşının babası yeni vefat ettiyse “Babanı duydum ve gerçekten çok üzüldüm.” diyebilirsin.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 10:
Konuşmak istemiyorsa kişinin dikkatini dağıtmaya çalış

 1. 1
  Zihnini problemden uzaklaştırmaya yardımcı olarak ona yanında olduğunu göster. O kişiye yemeğe veya sinemaya gitmeyi teklif et. Veya onu muhabbete çağır. Takılmak istediği her zaman açık bir davetinin olduğunu bilmesini sağla ve yaşadığı zorluklardan zihnini uzaklaştır.[3]
  • Örneğin, bir arkadaşının ebeveyni intihar ettiyse “Bunun olmasına gerçekten üzüldüm. Bir arkadaşa ihtiyacın olursa her zaman buradayım. Bu hafta yemeğe çıkmak ister misin?” gibi bir şey söyle.
  • Veya bir iş arkadaşın bir ayrılıktan dolayı yas tutuyorsa “Ben de bu süreçten geçtim. Bir gün kafanı dağıtmak için öğle yemeği yemek istersen bana haber ver!” gibi şöyle bir şey söyle.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 10:
Ona nasıl hissettiğini sor

 1. 1
  Bu, kişinin kendini ifade etmesini ve içini dökmesini sağlar. Yaşadıklarından dolayı kişinin ne hissettiğini bildiğini varsayma. Bunun yerine, acısını anlamana yardımcı olması için ona soru sor ve anlatmasına izin ver. Şöyle bir şey söylemeyi dene:[4] [5]

Yöntem 5
Yöntem 5 / 10:
Kişinin duygularını ele al

 1. 1
  Kişinin neler yaşadığına dair daha fazla anlayış göster. Kişinin sana yaşadığı zor zamanlar hakkında anlattıklarını dinle.[8] Yaşadığı duyguları dürüst bir şekilde düşünmeye çalış.[9]
  • Örneğin, “Üzgün olduğunu ve bunun neden şimdi olduğu konusunda kafanın karışık olduğunu görebiliyorum.” gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Veya “Az önce olanlar hakkında neden gerçekten incinmiş ve kızgın hissettiğini anlıyorum.” gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Empati, üzgün birini teselli etmenin harika bir yoludur.[10]
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 10:
Ağlamanın normal olduğunu söyle

 1. 1
  İnsanlar genellikle ağlamaktan utandıkları için üzüntülerini içlerine atarlar. Zor bir süreçten geçen kişiye, ihtiyaç duyarsa senin önünde ağlamasının sorun olmadığını söyle. İçini boşaltması kişiye iyileşme sürecinde gerçekten yardımcı olabilir.[11]
  • Örneğin, eşi onu terk ettikten sonra arkadaşın güçlü görünmeye çalışıyorsa ama canının yandığını biliyorsan ona “Kardeşim, ağlaman gerekiyorsa kendini tutma. Şu anda acı çektiğini biliyorum.” de.
  • Veya arkadaşın köpeği öldüğü için üzgünse ona “Ağlayacak bir omuza ihtiyacın olursa ben buradayım. Benim yanımda gözyaşlarını tutmak zorunda değilsin.” de.

Yöntem 7
Yöntem 7 / 10:
Eğer uygunsa onu sevdiğini söyle

 1. 1
  Bu 2 kelime, yakın bir arkadaşı veya aile üyesini gerçekten teselli edebilir. Gerçekten önemsediğin birinin zor bir süreçten geçtiğini gördüğünde, “Seni seviyorum.” demek için ekstra çaba göster. Şu anda sevgiye çok ihtiyacı var.[12]
  • Örneğin, kardeşin köpeği öldüğü için üzgünse ona “Abicim, seni sevdiğimi unutma.” de.
  • Veya en iyi arkadaşın bir ebeveynini yeni kaybettiyse ve bunu sana telefonda az önce söylediyse telefonu kapatmadan önce ona “Seni seviyorum dostum.” de.
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 10:
Samimi ve dürüst ol

 1. 1
  Kayıpları için üzülmek ya da ne diyeceğini bilememek normaldir. Birini nasıl teselli edeceğini bilmiyorsan bunu ona söyle, ancak umursadığını açıkça belirt. Veya bir başkasının kaybından ve kederinden etkilendiğini hissediyorsan anladığını göstermek için ona nasıl hissettiğini söyle.[13]
  • Örneğin, “Babanın vefatına çok üzüldüm. Onunla çok güzel zamanlar geçirdik, değil mi? Bu beni de çok üzüyor.” diyebilirsin.
  • Ya da şöyle diyebilirsin, “Şu anda ne söyleyeceğimi gerçekten bilmiyorum ve sözlerim muhtemelen acını azaltmayacak ama önemsediğimi ve yanında olduğumu bilmeni isterim.” diyebilirsin.

Yöntem 9
Yöntem 9 / 10:
Tavsiye verme

 1. 1
  İnsanlar üzgün ya da canı sıkkın olduğunda genellikle tavsiye arıyor olmazlar. Bu kişiye yaşadığı bu zor süreç içerisinde ne yapıp yapmaması gerektiği konusunda tavsiye vermekten kaçın. Bunun yerine, senin yanında olduğunu bildiğinden emin olmasını sağlamaya odaklan ve gerçekten zor bir durumdan geçtiğini kabul et.[14]
  • Örneğin, birisi kedisi kaçıp ortadan kaybolduğu için üzgünse dışarı çıkmadan önce pencerelerini kontrol etmesi gerektiğini söyleme. Bunun yerine, “Bunun olmasına gerçekten çok üzüldüm. Kedini aramana yardım edebilir miyim?” gibi bir şey söyle.
  • Ya da birisi işten kovulduğu için canı sıkkınsa “Hemen şimdi yeni işlere başvurmalısın.” deme. Bunun yerine “Bu gerçekten berbat bir durum, üzgünüm. İş aramaya başladığında yardımcı olabileceğim bir şey varsa beni haberdar et.” gibi bir şey söyle.
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 10:
Durumu açıklamaya veya haklı çıkarmaya çalışmaktan kaçın

 1. 1
  İyi niyetle yaptığın yorumlar kişiyi daha da üzebilir. Sevdiği birini yeni kaybetmiş birine, örneğin, onun daha iyi bir yerde olduğunu veya bunun mukadderat olduğunu söyleme. Ayrılıklar veya işten kovulma gibi şeyleri haklı çıkarmak için “Kısmet değilmiş.” gibi klişeler kullanmaktan kaçın.[15]
  • Örneğin, arkadaşının babası yeni vefat ettiyse “En azından artık acı çekmiyor.” deme. Bunun yerine, “Gerçekten üzgünüm. Bunun senin için ne kadar zor olduğunu biliyorum.” de.
  • Veya kız arkadaşın işini yeni kaybettiyse “Zaten pek sana göre bir iş değil gibiydi.” deme. Bunun yerine, “Şu anda biraz kaybolmuş hissettiğini biliyorum ama elimden geldiğince sana yardım etmek için buradayım.” de.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Referanslar

 1. https://www.cancercare.org/publications/67-how_to_help_someone_who_is_grieving
 2. https://www.miscarriageassociation.org.uk/your-feelings/supporting-someone-through-pregnancy-loss/
 3. https://www.apa.org/news/apa/2018/support-that-works
 4. https://cmhc.utexas.edu/bethatone/friendscopingsuicide.html
 5. Connell Barrett. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 24 September 2019.
 6. Connell Barrett. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 24 September 2019.
 7. Connell Barrett. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 24 September 2019.
 8. Connell Barrett. Flört Koçu. Uzmanla Görüşme. 24 September 2019.
 9. https://cmhc.utexas.edu/bethatone/friendscopingsuicide.html

Bu wikiHow makalesi hakkında

Connell Barrett
Ortak yazarlar :
Flört Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Connell Barrett. Connell Barrett, bir İlişki Uzmanı ve 2017 yılında New York dışında kurduğu kendi ilişki danışmanlık işletmesi olan Dating Transformation’ın Yöneticisi’dir. Connell müşterilerine kendi A.C.E. (Sahicilik, Netlik ve İfade Etme) Flört Sistemi’nden yola çıkarak tavsiyelerde bulunur. Flört uygulaması The League’de de flört koçudur. Çalışmaları Cosmopolitan, Oprah Magazine ve Today’de yer almıştır.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 246 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam