Karnında uçuşan kelebekler, sersem kahkahalar, elektrik şokları; bunların hepsi birine çarpıldığın anlamına mı geliyor yoksa onu bir arkadaş olarak çok mu seviyorsun? Çok kafan karışık hissediyorsan endişelenme. Duygularını anlamana ve aklındaki kişinin sadece bir arkadaş mı yoksa başka bir şey mi olduğunu anlamana yardımcı olmak için buradayız.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
"Çarpılmayı" Tanımlamak

 1. 1
  Çarpılmanın ne olduğunu bil. Urban Dictionary, çarpılmayı “çok çekici ve son derece özel bulduğun biriyle birlikte olma arzusu” olarak tanımlar.[1] Çarpılmak, aynı anda hem utanç hem de kontrol edilemeyen bir şekilde sersemlik gibi çılgın duygular hissetmene neden olur. Kime çarpıldığını her zaman seçemezsin, ancak birisine çarpıldığını anladığında nasıl tepki vereceğini seçebilirsin.
 2. 2
  Farklı türden çarpılmalar olduğunun farkında ol. "Çarpılma" terimi çok fazla kullanılıyor. Bu, birisine geçici bir hayranlık yaşadığın veya ondan gerçekten hoşlandığın anlamına gelebilir.
  • Arkadaşça Çarpılma: Tüm güçlü duyguların romantik olmadığını, bazılarının arkadaşça da olabileceğini hatırlamak önemlidir. Birine karşı romantik duygular beslemeden ona güvenmek ve yakın olmak gerçekten özel bir şeydir. Her zaman bir kişinin yanında olmak istemek, arkadaşlıktan dostluğa geçtiğiniz anlamına gelebilir. Bir arkadaşına düşkün olmak oldukça normaldir; zaten kankanla olabildiğince takılmak ve onunla romantik olmayan bir ilişki kurmak istemelisin.
  • Hayranlık Çarpılması: Bir kişiyi (bir ünlü, öğretmen veya gerçekten havalı bir şey yapmış bir sınıf arkadaşı gibi) aşırı derecede sevdiğinde, o kişi ve yaptıkları hakkında gerçekten yoğun duyguların olduğunu fark edebilirsin. Bu duygular, çok yoğun oldukları için romantik duygularla karıştırılabilir. Harika bir şey yapmış ya da sana harika şeyler öğretebilecek birinin karşısında biraz etkilenmiş hissetmek doğaldır. Çoğu zaman, bu duygular hakkında çok fazla düşünmeden önce biraz zaman geçmesine izin vermek en iyisidir. Genel olarak, bu kişiyle çok zaman geçirdikten sonra ondan çok şey öğrenmiş olacak ve eşit zeminde durabileceğini hissetmeye başlayabileceksin. Kişinin etrafında olmanın ilk büyülenişi ortadan kalktıktan sonra çarpılma benzeri duygularının azaldığını fark edebilirsin.
  • Geçici Çarpılma: Başkalarından etkilenmek insanın doğasında vardır. Harika bir ilişki içinde olsan bile, yine de sevdiğinden başka birinden etkilendiğini hissedebilirsin. Bu etkilenme, geçici çarpılma dediğimiz şeydir; bu yeni kişi yeni ve heyecan verici görünebilir ve muhtemelen de öyledir, ancak bu, içinde bulunduğun ilişkiyi yeniden gözden geçirmen veya ilişkin yoksa onunla birlikte olmaya çalışmak için her şeyi bırakman gerektiği anlamına gelmez. Çoğu zaman, geçici çarpılmalar birisinden - çoğu zaman fiziksel olarak - etkilenme nedeniyle oluşur.
  • Romantik Çarpılma: Bazen birine çarpılmak gerçekten ondan gerçekten hoşlandığın (hem de romantik anlamda) anlamına gelir. Romantik bir çarpılma, o kişiyle arkadaşça yakın olmaktan daha fazlasını istediğin anlamına gelir; onun sevgilisi olmak istersin. O kişiyi öpmeyi, onunla el ele tutuşmayı veya kucaklaşmayı hayal ediyorsan bu, muhtemelen romantik bir çarpılmadır.
 3. 3
  Çarpılmanın ne kadar ciddi olduğunu değerlendir. Bunu yaparak, en iyi nasıl ilerleyeceğini bulabilirsin; duygularını kendine mi saklayacaksın yoksa onunla hislerini paylaşacak mısın? O özel kişiye ne kadar güçlü çarpıldığını anlamana yardımcı olması için sonraki bölümleri oku.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Çarpıldığın Kişiye Yakın Olmak

 1. 1
  Çarpılmış olabileceğin kişinin etrafındaki davranışına dikkat et. Fiziksel davranışına dikkat et. Çarpıldığın kişi etrafında olduğu zaman içgüdüsel olarak nasıl tepki verdiğine dikkat et. Farklı insanlar farklı tepki verir ve genellikle bu, bilinçaltı bir tepki olacaktır. Genel olarak, bir kişiye çarpıldığında, iki şekilde tepki verirsin; ya gerçekten utanırsın ve dilin tutulur ya da gerçekten konuşkan olursun.
  • Utangaç Tepki: Çarpıldığın kişi etrafındayken saklanmak mı istiyorsun? Sürekli olarak kızarıyor ve yerdeki o birden çok ilginç gelen kir lekesinden gözlerini kaldıramıyor gibi mi görünüyorsun?[3] Aniden söyleyecek esprili veya ilginç bir şeyin olmadığını mı hissediyorsun? Tüm bu tepkiler söz konusu kişiden hoşlandığını gösteriyor.
  • Konuşkan Tepki: Birdenbire potansiyel aşkınla dalga geçme dürtüsünü mü hissediyorsun? Etrafta olduğu zaman, onun dikkatini çekmek için aniden çok konuşma isteği mi duyuyorsun? Bunların hepsi de bir çarpılma belirtisidir. Sadece, bu şekilde davranarak çarpıldığın kişiyi rahatsız etmeyeceğinden emin ol; ona çok sataşmamaya çalış, yoksa seninle takılmak istemeyebilir.
  • Cilveli Tepki: O kişinin o gün ne giydiğini veya saçının şeklini fark etmesini mi istiyorsun? Kıkırdamak ve şakalaşmak mı istiyorsun? Belki birdenbire, o kişinin seni fark etmesi için olabildiğince iyi göründüğünden emin olmak istiyorsun. Göz kırpmak, saçlarını omzunun üzerinden atmak ve saçınla oynamak çarpıldığının işaretleridir.[4]
 2. 2
  Potansiyel manitanın etrafında nasıl hissettiğini düşün. Çarpılmanın en yaygın belirtisi, o özel kişi yakın çevrendeyken içinde uçuşan bir milyon kelebeğin olduğu hissidir. Onu gördüğünde ayrıca nabzının hızlandığını, sıcakladığını ve sersemlediğini hissedebilirsin.[5]
  • Birdenbire gergin ama aynı zamanda heyecanlı mı hissediyorsun? Belki o kişiye sarılmak veya her zaman onunla birlikte olmak istediğini hissediyorsun. Bunların hepsi çarpılmaya karşı normal tepkilerdir.
  • O kişinin yanında olmak için her şeyden vazgeçebilecek gibi hissediyor musun?
 3. 3
  Arkadaşlarının ve o kişinin etrafında nasıl davrandığına dikkat et. Birisine çarpılmak, o etraftayken birdenbire konuşmanın yıldızı olmak istemene veya hiç konuşmamana neden olabilir. Bir arkadaş grubuyla konuşuyorsan ve çarpılmış olabileceğini düşündüğün kişi çıkıp gelirse ne yaparsın?[6]
  • Birdenbire ilgi odağı olman gerektiğini mi hissediyorsun? Kendini o kişiyi etkilemek amacıyla, yaptığın harika bir şey hakkında konuşabilmek için sohbeti yönlendirirken bulabilirsin. Hikâyenin duyulabilmesi için arkadaşının sözünü bile kesiyor olabilirsin. Ayrıca, dikkatleri üzerinde tutarak onunla olabildiğince fazla iletişim kurmaya çalışabilirsin.
  • Aniden dilinin tutulduğunu mu hissediyorsun? Birisine çarpılmak bazen kişiyi utandırabilir ve söyleyecek hiçbir şeyi yokmuş gibi hissettirebilir. Normalde konuşkan biriysen ancak o özel kişi etraftayken aniden dilin tutuluyorsa büyük olasılıkla çarpılmışsındır.
  • O kişi geldiğinde arkadaşlarının kaybolduğunu mu hissediyorsun? Etrafında insanlar varken birdenbire görebildiğin tek şey o kişi olabilir. Arkadaşlarının konuştuğu şey komik olmasa bile çok fazla gülümseyebilirsin. Arkadaşların sana bir şey sorduğunda o özel kişiye odaklandığın için soruya dikkat etmekte zorlanır mıydın? Bunların hepsi çarpıldığının işaretleridir.
 4. 4
  Görünüşün için daha fazla çaba sarf edip etmediğine karar ver. Birine çarpılmanın önemli bir işareti, o kişinin etrafında güzel görünmek istemektir. Sabah giyinmek için daha fazla zaman harcıyor musun? O kişinin beğeneceğini düşündüğün yeni kıyafetler aldın mı? O gün malum kişiyi görürsen diye saçını veya makyajını doğru yapmak için fazladan zaman harcıyor musun? Eğer öyleyse kesinlikle çarpılmışsın demektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Çarpıldığın Kişiden Uzak Olmak

 1. 1
  Tek düşündüğün şeyin o kişi olup olmadığını düşün. Kendini o özel kişiyi her şeyden fazla düşünürken bulursan büyük olasılıkla çarpılmışsındır.[7]
  • Belki de ailenle akşam yemeğindesin ama sohbete dikkatini vermiyorsun çünkü malum kişinin ne yaptığını merak ediyorsun.
  • Belki arkadaşlarınla takılıyorsun ama gizlice o kişiyle takılmayı arzuluyorsun.
  • Geceleri uyuyacağın zaman, o kişiye iyi geceler öpücüğü vermenin nasıl bir şey olacağını düşünüyor musun?
 2. 2
  Çarpıldığın kişi hakkında çok konuşup konuşmadığına dikkat et. Arkadaşlarınla sohbet ederken kendini her zaman o kişiden bahsederken buluyor musun? Arkadaşlarının sana her zaman o belirli kişi hakkında konuştuğunu söylemesi, çarpıldığına dair en önemli işarettir. Eğer kendini bu konuda rahat hissediyorsan en iyi arkadaşlarınla birine çarpılmış olabileceğini düşündüğün konusunda konuşmak iyi bir fikir olabilir. Duygularını anlamana yardımcı olabilirler ve o kişiyi nasıl daha iyi tanıyabileceğin konusunda bazı fikirleri olabilir.
  • Bu mevzuda kiminle konuştuğuna dikkat et. Herhangi bir arkadaşına birisine çarpıldığın hakkında boşboğazlık etme. Eğer bunu yaparsan birisi bunu çarpıldığın kişiye söyleyebilir ve sonra utanabilirsin. Sadece dostlarına; en çok güvenebileceğin arkadaşlarına söyle.
 3. 3
  Hayatınla ilgili herhangi bir şeyi o kişiye göre değiştirip değiştirmediğini düşün. Malum kişinin dikkatini çekme umuduyla kurtulduğun veya değiştirdiğin alışkanlıkların ya da davranışların var mı?[8]
  • O kişiyi görmek umuduyla sınıfının önünden milyonlarca kez geçiyor musun?
  • Onun başka yoldan yürüdüğünü bildiğin için sınıfa giden yolunu değiştirdin mi?
  • Fotoğrafçılık veya kaya tırmanışı gibi, o kişinin ilgilendiğini bildiğin bir konuya yeni ve derin bir ilgi duyuyorsun.
 4. 4
  Birisi sohbette malum kişiyi gündeme getirdiğinde tepkine dikkat et. Çoğu zaman, birisine çarpıldığında, konuşma sırasında malum kişiden bahsedildiğinde heyecanlanırsın. Biri laf arasında o kişiden bahsederse:
  • Heyecanlanıyor musun? Birdenbire karnında kelebekler uçuşuyor mu? Kalbin göğsünden fırlayacakmış gibi mi hissediyorsun? Kızarıyor ve kıkırdıyor musun? Dilin tutuluyor ve telaşlanıyor musun? Bunlardan herhangi biri oluyorsa birine çarpılmışsın demektir.
 5. 5
  Hayallerini düşün. Birini düşünmekle birini hayal etmek arasında fark vardır. Birini düşünmek, o kişinin ne yaptığını ya da nasıl hissettiğini merak ettiğin anlamına gelir. Hayal kurmak, olmasını istediğin şeyler hakkında fantezi kurmaktır. Başkalarına çarpılan insanlar, onlar hakkında çok fazla hayal kurma eğilimindedir.
  • Malum kişi hakkında hayal kurarsan ve ikinizin birlikte maceralara çıktığını, el ele tutuştuğunu, öpüştüğünü veya bunun gibi romantik bir şey yaptığını hayal edersen büyük olasılıkla o kişiye çarpılmışsındır demektir.
 6. 6
  Bir şeylerin sana potansiyel manitanı hatırlatıp hatırlatmadığına dikkat et. Bir şarkı dinlerken, film izlerken veya kitap okurken o özel kişiyi hatırlamak çarpıldığının kesin bir işaretidir.[9]
  • Romantik bir şarkı dinlerken ‘Hey, ben böyle hissediyorum!’ diye düşünürsen çarpılmışsındır.
  • Titanik gibi bir film izlerken kendinle o özel kişiyi Jack ve Rose olarak hayal edersen çarpılmışsın demektir.
  • Romeo ve Juliet'i okurken kendini ana karakterlerin umutsuz derin aşkıyla hemen özdeşleştirirsen çarpılmışsın demektir.
 7. 7
  Bu makaleyi okurken düşündüklerini değerlendir. Bu makaleyi okurken aklına belirli bir kişi geldi mi? Cevabın evet ise bu, büyük olasılıkla o kişiye çarpıldığın anlamına gelir.
  Reklam

İpuçları

 • Sadece güvendiğin arkadaşlarına anlat, çünkü çok fazla insana söylersen herkes bilecektir.
 • Çarpıldığın kişiye duygularını hemen açma! Eğer aşırı ilgili davranır veya ondan hoşlandığını söylemekte acele edersen o kişiyi korkutup kaçırabilirsin.
 • Çarpılmalarını "arkadaşça" çarpılmalarla karıştırma! Arkadaşça çarpılmalar "romantik" çarpılmalar kadar kolay olabilir.
 • O kişiyi tanı. Bazen, onu nasıl gördüğün (veya ona ne kadar değer verdiğin), kişinin gerçekte nasıl olduğunu göstermez.
 • Birine çarpıldıysan bunu ona söyleme veya bunu bir sır olarak saklama seçeneğine sahipsin. Ancak, arkadaşlarına sırların konusunda güvenmiyorsan onlara söyleme. Onlar bunu malum kişiye söyleyecek yanlış kişilere söyleyebilirler ve bu da o kişiyi garip hissettirebilir.
 • Yardıma ihtiyacı olduğunda ona yardım etmeye çalış. Yani ona yardım edersen bu sizi birbirinize yaklaştırabilir. Duygularını çok belli etme, aksi takdirde farklı bir şeylerin olduğu hissine kapılır ve senden uzaklaşmaya başlar.
 • Birine çarpıldığını fark ettiğinde, korkma. Duygularınla hareket etmeden önce duygularına alışmayı bekle.
 • Duygularını bir not uygulamasına veya bir kâğıda yaz, sonra oku. Ona çarpılıp çarpılmadığını açıkça görmelisin.
 • Unutma ki, aynı cinsiyetten birine karşı küçük bir çarpılma yaşaman eş cinsel olduğun anlamına gelmez.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Maria Avgitidis
Ortak yazarlar :
Çöpçatan ve Flört Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Maria Avgitidis. Maria Avgitidis, New York dışında yerleşik bir çöpçatanlık hizmetleri sağlayıcısı olan Agape Match’ın CEO’su ve Çöpçatanı’dır. On yıldan fazla süredir, profesyonel müşterilerinin kendilerine en uygun adayla tanıştırılmasını sağlamak için dört nesillik aile çöpçatanlık geleneğini modern ilişki psikolojisi ve arama yöntemleriyle başarılı bir şekilde birleştirmiştir. Maria ve Agape Match, New York Times, Financial Times, Fast Company, CNN, Esquire, Elle, Reuters, Vice ve Thrillist’te yer almıştır. Bu makale 1.642 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.642 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam