Hepimiz o yoldan geçtik; birisiyle yollarını ayırmış olsan da, o kişi hâlâ aklından çıkmıyor gibi hissedersin. Birinden ayrıldığında ya da bir arkadaşlığı sonlandırdığında o kişiyi aklından çıkarmak aylar, hatta yıllar sürebilir. Eğer bu düşünceleri olumlu bir şeylerle değiştirmek için çaba sarf etmezsen hatıralar ve "ya şöyle olsaydı"lar hiç durmadan zihninde dolanacaktır. Geçmişi mazide bırakarak, düşünme şeklini değiştirerek ve yeni hatıralar oluşturarak kendini boş, üzgün ya da öfkeli hissetmene neden olan kişiyi unutabilirsin. Unutmaya başlamak için 1. Kısım'a bak.

Kısım 1 / 3:
Geçmişi Mazide Bırakmak

 1. 1
  Son ver. Kendini, unutamadığın kişiyle hayali konuşmalar yaparken mi buluyorsun? Ona son bir şey söyleyebilseydin her şeyin farklı olabileceğini düşünüyorsun. Eğer unutmaya çalıştığın kişiyle hâlâ çözüme kavuşturamadığın meselelerin varsa o kişiyi zihninden çıkarmak çok daha zor olacaktır. Bir şeylerin bitmediği hissini içinden atmak neredeyse imkânsızdır, bu yüzden meseleyi kapatmak için bir yol bulmak iyi bir fikir olabilir. O kişiyle bitmemiş bir işin kalmadıktan sonra hislerin çok daha az taze gelecek ve nihayetinde kaybolmaya başlayacaktır.[1]
 2. 2
  Anlamlandırmaya çalışma. Görünüşte her şey mükemmeldi fakat bir şey oldu ve her şey kötüye gitti. Bir şeylerin neden değiştiğini belirleyebilseydin geri dönüp bunu düzeltebilirdin. Değil mi? Aslında hayır. Zihnin meseleler hakkında mantıksal çözümlemeler yapmaya çalışması doğaldır, ancak duyguların değişmesi için nadiren somut bir neden vardır. Cevaplar bulmak için sürekli geçmişe gitmek sadece zihin enerjini tüketir ve kendini daha kötü hissetmene neden olur. Olanlar geçmişte kaldı ve meseleyi uzatmak bu kadar ıstırapa neden olan kişiyi unutmana yardımcı olmayacak.[3]
  • Yaşanmış olayları zihninde tekrar oynatmamaya çalış. Zihnini bu hatıraları çok sık hatırlamaya eğitiyorsun. Yaşadığını ne kadar çok düşünürsen onu düşünmeye o kadar çok devam edersin.
 3. 3
  Hatıra eşyalardan kurtul. Bir zamanlar sevdiğin kişiyi hatırlatan şeylerden kurtulmak zor olabilir. Elinde unutamadığın kişinin resimleri, hatıra eşyaları, mektupları ve sana verdiği diğer eşyalar olabilir. Kendini bu eşyaları kaldırmaya ikna etmek, bunu yapması ne kadar zor olsa da doğru yönde bir adımdır. Eğer etrafında sürekli bu kişiyi hatırlatacak eşyalar varsa onu unutman nasıl mümkün olsun?
 4. 4
  Onu tahtından indir. Çoğumuz, zamanla bir kişinin kusurlarını unutma eğilimindeyiz. Belki eski sevgilinle yaptığın tüm kavgaları unuttun ve hatırlayabildiğin tek şey, güneşte birlikte yürüdüğünüzde saçlarının ne kadar güzel göründüğü ve akşam bitmek üzereyken birbirinizle birlikte olmanın ne kadar güzel hissettirdiğidir. Bir daha asla o duyguyu hissetmeyeceğini ve eski sevgilinin karşına çıkabilecek en iyi kişi olduğunu düşünebilirsin. Eğer onu unutacaksan onu zihnindeki tahttan indirmen ve olayları gerçekte olduğu gibi hatırlaman gerekir.
  • İlişkinin bitmesine neden olan şeylerin hepsini yaz; gerek arkadaşlık gerek romantik bir ilişki gerek tamamen başka bir şey olsun. Tamamen dürüst ol.
  • Bunun, kişinin olumsuz özelliklerinin upuzun bir listesi olması gerekmez. Bir ilişkinin bitmesi için pek çok iyi neden vardır. "Farklı hedeflerimiz vardı." "O, gerçek beni anlamadı." "O zamanlar farklı bir insandım." Ayrılığı kim başlatmış olursa olsun, ilişkinin sona ermesi için iyi bir neden olduğuna güven.
 5. 5
  Unutabileceğinden emin ol. Eğer unutmaya çalıştığın kişinin anısı aklından çıkmıyorsa onu asla unutamayacağını düşünebilirsin. İnsanlar, "zaman her şeyin ilacıdır" der, öyleyse sana neden ilaç olmadı? Olacak. Bu makaleyi okuyarak ve düşünme şeklini değiştirmeye çalışarak doğru adımları atmış oluyorsun. Bu, bir gecede olmayacak, ama nihayetinde hayatına devam edeceksin. Birini beyninden tamamen silemezsin, ancak kesinlikle onun duyguların üzerindeki etkisinden kurtulabilirsin ve zaten bu yolda ilerliyorsun.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Düşünme Şeklini Düzeltmek

 1. 1
  Anı yaşamayı öğren. Düşüncelerin sürekli geçmişte neler olabileceğine kaydığında, o anda olanlara dikkat etmek zorlaşır. Ancak anda neler olduğunu fark ettiğinde ve şimdiki zamanla meşgul olduğunda, zihninde geçmiş anılar ve endişeler için yer kalmaz. Şimdiki ana odaklanma pratiğine farkındalık denir ve gerçekten yardımcı olabilir.[4] Zihnin, düşünmek istemediğin kişinin anılarından kurtulamadığında şu birkaç şeyi deneyebilirsin:
 2. 2
  Ayaklarını yere bas. Ne kadar çok istesen de geriye dönüp bir şeyleri değiştiremezsin. Bunun farkına varmak ne kadar acı verici olsa da, kendine bunu hatırlatmak unutmana yardımcı olabilir. O kişinin hatıraları gününü mahvetmeye çalıştığında gerçek dünyaya dönmek için bir plan yap. Kendini ana döndürmek zihninin ve vücudunun önemli olanın sonranın değil şimdi olduğunu hatırlamasına yardımcı olacaktır. Yapabileceğin birkaç şey şunlardır:
 3. 3
  Kafa dağıtan şeylere kucak aç. İşler gerçekten bunaltıcı bir hâl aldığında, zaman zaman kendini kafa dağıtıcı şeylerin arasında kaybetmen normaldir. Kafa dağıtıcı şeyler iyi olabilir, çünkü bunlar zihnine bir mola verdirir ve asıl endişenden başka şeyleri düşünmenin mümkün olduğunu hatırlamana yardımcı olur.
 4. 4
  Hayatın yeniden güzel olacağına dair inancın olsun. Hayatının en güzel zamanlarının çoktan geçtiği düşüncesi insanı mahvedebilir. Eğer takıntı hâline getirdiğin kişi altın yılların olduğunu düşündüğün zamanları temsil ediyorsa onu unutma noktasında neden sıkıntı yaşadığın aşikârdır. Şimdi düşüncelerini ana ve geleceğe çevirme ve sabırsızlıkla beklediğin çok şeyin olduğunu fark etme zamanı.
  • Eğer daha önce sevdiğin bir kişiyi özlüyorsan sonunda anılardan ve tüm yaşanmışlığıyla o ilişkiden keyif alabileceğin noktaya geleceksin.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Yeni Şeylere Kucak Açmak

 1. 1
  Yeni deneyimler edin. Birisini unutmak için yeni hatıralar oluşturmaktan daha iyisi yoktur. Boşanma, ayrılık veya farklı şekilde bir kayıp yaşayan kişilerde seyahate çıkmak ve yeni şeyler denemek yaygındır. Bunun sebebi yeni şeylere kucak açmanın kuruntuları temizlemene ve zihnini yeniden odaklamana gerçekten yardımcı olmasıdır.
  • Çok uzakta olmasa da, daha önce hiç gitmediğin bir yere git.
  • Yeni bir hobi dene.
  • Ders al.
  • Daha sık dışarı çık.
  • Yeni müzikler dinle.
  • Yeni restoranlarda yemek ye.
  • Kendi şehrinde turist gibi davran ve daha önce gitmediğin yerlere git.
  • Yerel parkları ve doğa koruma alanlarını keşfet.
  • Müzelere git.
  • Festivallere ve fuarlara git.
 2. 2
  Dünyayla ilgilen. Etrafındaki dünyaya duyduğun yoğun ilgi ile farkındalık bir aradadır. Sürekli kendi zihninle meşgul olmak yerine dışarıya dön ve oraya katıl. Kendi meselelerin haricindeki şeyleri düşünmek gayret ister. İlk başta kolay olmasa da, öyleymiş gibi yap; nihayetinde yaşadığın anın geçmişinden çok daha ilginç olduğunu göreceksin.
 3. 3
  Çevreni değiştir. Eğer hâlâ unutmaya çalıştığın insanla paylaştığın mekânda yaşıyorsan hatıralardan kaçmak zor olabilir. Bir şeyleri değiştirmenin büyük yardımı olabilir. Taşınmak makul değilse bile çevreni yenilemek için yapabileceğin çok şey var.
 4. 4
  Görünümünü değiştir. Vücudunla ilgili birkaç şeyi değiştirmek de sana bir yenilik sağlayabilir. Amaç yepyeni bir insan olmak değil, yeni, mutlu, sağlıklı, bilinçli bir aşamaya giriyormuş gibi hissetmene yardımcı olacak birkaç değişiklik yapmak. İşte birkaç fikir:
 5. 5
  Yeni insanlarla tanış. Hayatını yeni kişiliklerle doldurmak unutmak istediğin kişiyi silmek için harika bir yoldur. Vaktini pozitif, ilham verici insanların etrafında geçir. Amacın gerek yeni arkadaşlar edinmek gerek romantik bir ilişki yaşayacağın birini bulmak olsun, yeni insanlarla tanışmak, dünya ile yeniden alaka kurmanın heyecan verici bir yoludur. Göz açıp kapayıncaya kadar zihnin plan ve olasılıklarla dolu olacak ve unutmak istediğin kişi sonunda zihninden çekilecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Güçlü kal.
 • Yeni arkadaşlar edin.
 • Hayatına devam et, yeni biriyle tanış.
 • Durumu hafife almaya çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer ağır bir depresyon yaşıyorsan ve intihar düşüncelerine sahipsen acil yardım almak için bir terapiste görün.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkek Nasıl Baştan ÇıkarılırBir Erkek Nasıl Baştan Çıkarılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Kendini Bir Kıza Nasıl BeğendirirsinKendini Bir Kıza Nasıl Beğendirirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 11 kişi çalıştı.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 993 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam