İnsanlar sohbet ederken selamlamanın ve seninle iletişim kurmanın bir yolu olarak "Nasılsın?" diye sorarlar. Bu soruyu yanıtlamak zor olabilir ve yanıt vermenin en iyi yolunun ne olduğundan emin olamayabilirsin. İşyerinde profesyonel durumlarda veya bir tanıdığının yanındayken kısa ve kibar bir yanıt verebilirsin. Yakın bir arkadaşın veya aile üyenle konuştuğun diğer durumlarda daha uzun bir cevapla yanıt verebilir ve onları daha derin bir sohbete dâhil edebilirsin. Birkaç şeyi göz önünde bulundurarak, bulunduğun sosyal duruma bağlı olarak bu yaygın soruyu doğru cevaplayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kısa, Standart Bir Cevap Vermek

 1. 1
  "İyiyim, teşekkürler" veya "İyidir, sağ ol." diye yanıt ver. Bu yanıtları, sosyal bir ortamda pek tanımadığın biriyle konuşurken kullanabilirsin; mesela partide bir tanıdıkla konuşurken veya dışarıda gezerken yeni tanıştığın biriyle konuşurken. [1]
  • İş arkadaşınla, müşteriyle veya patronun gibi iş yerindeki biriyle konuşurken de bu yanıtları kullanabilirsin.
 2. 2
  Olumlu ve arkadaşça bir izlenim bırakmak istiyorsan "Fena değil" veya "Şikâyet edemem" şeklinde yanıtla. "Buna şükür" veya "Her şey yolunda" de diyebilirsin. Bu tepkiler bir iş arkadaşına, müşteriye, patrona veya tanıdıklara olumlu bir tavır sergilemenin iyi bir yoludur.
 3. 3
  Kendini iyi hissetmiyorsan ama kibar olmak istiyorsan "İyiyim, teşekkürler" de. Kendini hasta veya biraz rahatsız hissediyorsan bu yanıtı, karşındaki kişiye nazik bir şekilde yanıt vermek için kullanabilirsin. Kişi daha sonra sohbete devam edebilir veya sana daha derin sorular sorabilir. [2]
  • Nasıl hissettiğin hakkında yalan söylemek istemiyorsan ama o kişiye karşı fazla dürüst veya yüz göz olmak istemiyorsan bu iyi bir cevaptır.
 4. 4
  Cevap verdiğinde kişiyle göz teması kur. Cevabınla kibar olmaya veya konuyu kısa kesmeye çalışsan bile sorularını cevaplarken konuştuğun kişinin gözlerinin içine bakarak karşındakiyle etkileşim kur. Pozitif vücut dili sergilemek için kollarını yanlarında gevşek tut ve vücudun ona dönük olsun. Bu, konuşmada karşındakinin kendini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. [3]
  • Arkadaşça görünmek istiyorsan gülümseyebilir veya başını sallayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Sohbete Teşvik Etmek İçin Cevap Vermek

 1. 1
  Yakın bir arkadaşına, aile üyene veya partnerine yanıt verirken ayrıntılı bir cevap ver. Bunlar muhtemelen yakın olduğun ve kişisel düzeyde güvendiğin kişilerdir. Onlara nasıl hissettiğini daha anlamlı ve ayrıntılı bir şekilde anlat.
  • Ayrıca dürüst olabilir ve bir iş arkadaşına ya da yakın olduğun bir akranına aslında nasıl hissettiğini anlatabilirsin.
 2. 2
  Nasıl hissettiğini ifade et. "Aslında, ben ... hissediyorum" veya "Biliyorsun, ... hissediyorum" diyerek yanıt ver. Eğer depresyonda hissediyorsan veya zor bir dönemden geçiyorsan sevdiklerinin sana yardım edebilmesi için bundan da bahsedebilirsin. [4]
  • Örneğin, kendini iyi hissetmiyorsan veya hâlinden hoşlanmıyorsan "Aslında son zamanlarda biraz moralim bozuk. Stres ve kaygı ile mücadele ediyor olabilirim diye düşünüyorum.” şeklinde yanıt verebilirsin.
  • Olumlu ve mutlu hissediyorsan "Biliyorsun, kendimi harika hissediyorum. Sonunda sevdiğim bir işim var ve bugünlerde kendime daha çok güveniyorum” diyerek cevap verebilirsin.
 3. 3
  Doktorun "Nasılsın?" diye sorduğunda ayrıntılı bir yanıt ver. Kendini iyi hissetmiyorsan veya seni rahatsız eden bir sağlık sorunun varsa bunu ona söyle çünkü bu sana uygun şekilde davranmasına olanak tanır.”[5]
  • Ayrıca hemşire veya sağlık görevlisi gibi diğer tıp uzmanlarına da dürüst bir cevap vermelisin. Kendini iyi hissetmiyorsan daha iyi hissetmene yardımcı olabilmeleri için bunu bilmeleri gerekir.
 4. 4
  Kendini hasta hissediyorsan "Çok iyi değilim" veya "Sanırım hasta oluyorum" de. Bu yanıt, dürüst olmana ve kişinin kendini iyi hissetmediğini bilmesine olanak tanır. Bu kişi daha sonra sana daha fazla soru sorabilir ve nasıl hissettiğine dair sempati gösterebilir. [6]
  • Bu yanıtı yalnızca hastalığın veya hastalığın hakkında o kişiyle konuşmak istiyorsan kullan. Genellikle karşındaki kişinin daha fazlasını öğrenmesi ve seni daha iyi hissettirmesi için bir davettir.
 5. 5
  Yanıtını "Sorduğun için teşekkürler.” diyerek tamamla. Kişiye sorusunu ve uzun cevabını dinleme isteğini takdir ettiğini bildir. Bu, cevabın ne kadar olumsuz hissettiğinle veya iyi hissetmediğinle ilgili olsa bile cevabını olumlu bir havada bitirmenin iyi bir yoludur.
  • Ayrıca, "Nasıl olduğumu sorduğun için minnettarım, teşekkür ederim" veya "Dinlediğin için teşekkürler" de diyebilirsin.
 6. 6
  Karşındakine nasıl olduğunu sor. Sorusuna cevap verdikten sonra karşındakine daha derin bir sohbete girmek istediğini "Nasılsın?" diye sorarak göster.[7]
  • Örneğin, “İyiyim, sorduğun için teşekkürler. Sen nasılsın?" veya "Ben iyiyim, teşekkürler. Sen nasılsın?" diyebilirsin.
  • Bazı insanlara aynı soruyu sorarsan başlarını sallayıp "İyidir" veya "İyiyim" diyebilir ve sonra da yollarına devam edebilirler. Cesaretin kırılmasın; birisinin nasıl olduğunu sormak bazen çok şey söylemek için tam olarak bir davet olarak algılanmaz.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Durumu Doğru Okumak

 1. 1
  Karşındaki ile olan ilişkini dikkate al. Kişiye yakınsan ve onunla daha önce kişisel deneyimlerin veya hislerin hakkında konuştuysan ona ayrıntılı bir cevap vermen mantıklı olabilir. Kişi, örneğin birlikte çalıştığın veya bir arkadaşın veya ailen üzerinden tanıdığın biri gibi iyi tanımadığın biriyse yanıtını kısa ve kibar tutabilirsin. [8]
  • Kişi ile ilişkini daha derin bir düzeyde geliştirmek ve ona daha yakın olmak istiyorsan detaylı bir cevap verebilirsin.
  • Sırf garip hissettiğin için ve karşındakine gerçekten yakın hissetmediğinde açılma konusunda dikkatli ol.
 2. 2
  Karşındaki ne zaman ve nerede "Nasılsın?diye sorduğunu fark et. Karşındaki sana işte kahve otomatının başında sorarsa bir ofis ortamı için uygun olan kısa, kibar bir yanıt bekleyebilir. Karşındaki işten veya okuldan sonra sana bir şeyler içerken veya akşam yemeği yerken sorarsa ona daha detaylı, yakın bir cevap verebilirsin.
  • Bir grup ortamında başkalarının yanındaysan kısa ve kibar bir yanıt vermeyi tercih edebilirsin çünkü başkalarının önünde uzun soluklu veya kişisel bir cevap vermen uygun olmayabilir.
  • Çoğu durumda, arkadaşların veya ailen arasındaysan ayrıntılı bir yanıt vermek senin için uygun olabilir. İş arkadaşların, meslektaşların veya yetkili kişilerin yanındaysan daha kibar ve kısa bir yanıt, yapılması gereken şey olabilir.
 3. 3
  Karşındakinin vücut diline dikkat et. Kişinin seninle göz teması kurup kurmadığına ve vücudu sana dönük şekilde sabit durup durmadığına dikkat et. Bunlar genellikle kişinin seninle daha derin bir düzeyde bağlantı kurmak ve seninle konuşmak istediğinin işaretlerdir. [9]
  • Kişi göz teması kurmuyorsa veya kısa bir bakış atıyorsa ve yanından geçiyorsa uzun bir sohbetle ilgilenmiyor olabilir. Bu durumda, durumun tuhaf hâle gelmemesi için kısa bir yanıt seçebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Klare Heston, LCSW
Ortak yazarlar :
Klinik Sosyal Çalışma Görevlisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Klare Heston, LCSW. Klare Heston Ohio’da Klinik Sosyal Hizmet Görevlisi’dir. Sosyal Çalışmalar alanındaki Yüksek Lisana derecesini Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden 1983 yılında almıştır. Bu makale 4.993 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 4.993 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam