Birini görmezden gelmek zor olabilir, özellikle de kaçınmaya çalıştığın kişiyle sürekli karşılaşıyorsan veya o kişi seninle konuşmaya devam ediyor ve durumu idrak edemiyorsa. Ancak birini görmezden gelmeyi gerçekten istiyorsan meşgul görünmen, rutinini değiştirmen ve o kişiyle tüm teması kesmen yeterlidir. Birini nasıl görmezden geleceğini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki adımları uygulaman yeterlidir.

Başlamadan önce, yapmak istediğin şeyin bu olduğundan emin ol çünkü bu, arkadaşlık gibi bir şeyi mahvedebilir. Bu kişiyle arkadaş olmak istiyorsan ama kavga ettiysen onunla konuş. Ayrıca, bu kişiyle bir daha (sonsuza kadar) konuşmayı gerçekten istemiyorsan açık ol. İlk önce açık olmaya karar verirsen bu, senin ve onun hislerini gereğinden fazla incitmemeye yardımcı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Beden Dili Kullanmak

 1. 1
  Göz teması kurma. Göz temasından kaçınmak, birini görmezden gelmenin en iyi yoludur. Gözlerini ona diktiğinde, o kişinin varlığını bildiğini gösterirsin ve kendini açık edersin. Bu kişi sana yakınsa onun dışındaki herkesle göz teması kurduğundan, dümdüz ileriye baktığından ve hatta yere baktığından emin olarak gözlerini ne pahasına olursa olsun kaçır.
  • Kişi senden kısaysa başının üzerinden ileri bak. Kişi senden uzunsa yukarı bakmadığından emin ol.
  • Kişi seninle aynı boydaysa, yakınında duruyorsa ve gözlerini yanlışlıkla ona dikersen "ölü" bir bakış takınmak için görüşünü bulanıklaştırmayı dene.
 2. 2
  Hızlı yürü. Birini görmezden gelmenin başka bir yolu da olabildiğince hızlı yürümektir. Bu, gidecek yerleri olan meşgul bir insan olduğunu ve görmezden geldiğin kişiyi beklemek için oyalanma niyetin olmadığını gösterecektir. Gerçekten özel bir yere gitmiyor olsan bile bir sonraki hedefine bakıyormuşsun gibi, kolların yanlarda ve başın dik bir şekilde yürü.
  • Uzaktan o kişinin yaklaştığını görürsen o kişiye temas etmemek için aranda yeterince boşluk bırak.
  • O kişiden uzaklaşmak için yolundan sapma. Sokağın karşısına geçersen veya bir koridora girersen bu onu çok umursuyormuşsun gibi görünmene neden olur. Ancak kişiyi uzaktan görürsen ve seni görmediğinden eminsen başka bir yöne doğru yürümeyi gerçekten denemelisin.
 3. 3
  "Kapalı" görün. Eğer kişinin yanındaysan kollarını bağla, bacak bacak üstüne at, eğil ve tamamen ulaşılmaz görünmek için yapman gereken her şeyi yap. Vücudun "Benimle konuşma dostum.” demeli. Umulur ki o da mesajı alır.
  • Gülme. Hiç kimseyle konuşmak istemiyormuş gibi görünmek için düz bir ifade takın, hatta kaşlarını çat.
  • Ürpertici, boş ifadeni de takınabilirsin; bu, insanları seninle konuşmayı deneyemeyecek kadar korkutur.
  • Saçların uzunsa, kaküllerin veya şapkan varsa kişinin göz teması kurmasını engellemek için yüzünün bir kısmını kapalı tutmaya çalış.
 4. 4
  Vücudunu meşgul et. Kapalı görünmeye bir alternatif olarak, o kişiyle konuşamayacak kadar çok meşgul görünebilirsin çünkü ellerin doludur ve aptalca bir sohbete ayıracak bir saniyen bile yoktur.
  • Arkadaşlarınla birlikteysen onlara doğru dön ve çılgınca hareket et, görmezden geldiğin kişiye bakmak bir yana, sohbeti onunla konuşmak için bırakamayacak kadar hareketli görün.
  • Yalnızsan bir kitaba, dergiye veya ders kitabına dalmış gibi görün. Hatta kelimeleri ezberlemeye niyetliymiş gibi görünerek kendi sessizce okuma yapabilirsin.
  • Ellerini dolu tut. Yürüyor da oturuyor da olsan elinde telefonun, ders kitapların, hatta ağır bir saksı bitkisi olsun. Bu, kişinin seninle konuşmaya çalışmasını engelleyecektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Teknolojiyi Kullanmak

 1. 1
  Telefonunu kullan. Telefonunu kullanmak, neredeyse herkesi görmezden gelmene de yardımcı olacaktır. Birisini telefonunu kullanarak görmezden gelmek için yapabileceğin birkaç şey var. İlk olarak, o kişiyi her gördüğünde meşgul görünmek için telefonu kullanabilirsin. Telefonda başka biriyle konuş, çılgınca gül veya gerçekten konuşmak istediğin biriyle yoğun bir mesajlaşmaya dalmış gibi görün.
  • Kişinin seni arayamaması veya mesaj atamaması için telefon numaranı değiştir.
  • Bu kişinin numarasını telefonundan engelle, böylece ondan mesaj almazsın.
  • O kişinin yakınında olduğunu bildiğinde, çalması için telefonuna bir alarm kur, böylece telefonu açıp biriyle konuşuyormuş gibi yapabilirsin.
 2. 2
  Müzik dinle. Bir kulaklık al ve müzik dinlemiyor olsan bile yalnız olduğunda her zaman kulaklığını tak. O kişiyi gördüğünde, müziğinin sesini sağır edici seviyelere yükselt ve başını ritme göre salla, böylece kendini, görmezden gelmeye çalıştığın kişiyle kesinlikle zaman kaybedemeyecek kadar müziğe kaptırmış gibi görünürsün.
  • Gerçekten sinir bozucu olmak istiyorsan gözlerini kapatabilir ve müziğe eşlik ederek, görmezden geldiğin kişinin seninle konuşmasına neredeyse hiç şans tanımayabilirsin.
 3. 3
  Birini İnternet’te görmezden gel. Birini İnternet’te görmezden gelmek, onu şahsen görmezden gelmekten daha da kolaydır çünkü onlardan fiziksel olarak kaçınman gerekmez. Birini İnternet’te görmezden gelmek için, o kişinin e-postalarından, Facebook gönderilerinden veya mesajlarından, Twitter gönderilerinden veya seninle İnternet üzerinden iletişim kurmaya yönelik diğer girişimlerden kaçındığından emin ol.[1]
  • Bu kişiyi sosyal ağlarının hepsinden engelle. Sana İnternet’ten ulaşmasının hiçbir yolu olmadığından emin ol.
  • Gerekirse e-posta adresini ve diğer kullanıcı adlarını değiştir. Bu kişinin seninle İnternet’ten iletişim kurmasının hiçbir yolu olmamalıdır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Rutinini Değiştirmek

 1. 1
  Yeni bir yürüyüş rotası bul. Rutinini değiştirerek birini görmezden gelmek istiyorsan yapılacak en kolay şey yürüyüş rotanı değiştirmektir, böylece artık o kişiyle karşılaşmazsın. Dersler arasında sürekli o kişiye rastlıyorsan bir sonraki dersine giderken yolunu uzat, böylece o kişiyi görmek zorunda kalmazsın. İşyerinde o kişiyle her zaman karşılaşıyorsan teması en aza indirmek için farklı bir koridor veya tuvalet kullanmaya başla.[2]
  • Nereye gidersen git yürürken o kişiyi her zaman görüyorsan gideceğin yerlere arabayla gitmeye başla.
  • Eğer o kişi yürüyüş rutinini seninkine uyacak şekilde değiştirmiş gibi görünüyorsa kendi rutinini o pes edene kadar değiştirmeye devam et.
 2. 2
  Bu kişinin takılmaktan en çok hoşlandığı ortamlardan kaçın. Bu çok kolaydır. O kişinin en sevdiği barları, restoranları ve parkları biliyorsan artık oralara gitme. Orada bulunduğun süre boyunca o kişiyi sürekli görmezden gelmek istemiyorsan bu mekânlara gitmeye değmez.[3]
  • O kişinin dışarı çıktığı günleri de öğrenebilirsin. En sevdiği restorana sadece hafta sonları gidiyorsa ve oraya gitmeyi gerçekten istiyorsan sadece hafta içi gidebilirsin.
  • Bu kişi belirli bir bara sadece içkilerin indirimli olduğu saatlerde gidiyorsa orada gecenin ilerleyen saatlerinde takıl.
 3. 3
  O kişinin asla gitmeyeceği yerlere git. Kişi et seven biriyse mahallendeki vejetaryen restoranlarına göz atmaya başla. Kişi cazdan nefret ediyorsa yaşadığın yerdeki en son caz konserine bak. Arkadaşlarından biriyle can düşmanıysa arkadaşının partileri o kişiden kaçmak için harika bir yerdir.[4]
  • O kişinin asla gitmeyeceği yerlere aktif olarak giderek onu görmezden gelmekle kalmaz, o kişinin bulunmadığı daha yeni, daha havalı mekânlar da bulursun.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Herhangi Bir Ortamda Birini Görmezden Gelmek

 1. 1
  Okuldaki birini görmezden gel. Okuldaki birini görmezden gelmek zor olabilir, özellikle de tüm derslerin onunla ortaksa ama okulda birisini çok belli etmeden görmezden gelmenin bir yolunu yine de bulabilirsin.[5] İşte nasıl yapacağın:
  • Normalde sınıfta o kişinin yanında oturuyorsan başka bir yere otur. Yerini öğretmenin belirlediyse öğretmeninle konuş ve değiştirip değiştiremeyeceğini sor.
  • O kişiyi kantinde görürsen yeni bir yere oturabilecek misin bir bak.
  • O kişiyle koridorlarda karşılaşırsan sonraki dersine gitmeye o kadar odaklanmışsın ki onu fark etmemişsin gibi ileri bak.
  • Eğer o kişi sana derste bir soru sorarsa başka bir yere bak ve duymazdan gel.
 2. 2
  İş yerindeki birini görmezden gel. İşyerindeki birini görmezden gelmek zor olabilir çünkü muhtemelen o kişinin yanında oturuyorsundur, hatta o kişiyle projeler üzerinde çalışıyorsundur. Yine de teması en aza indirmek için yapabileceğin birkaç şey var.[6]
  • O kişi oradayken dinlenme odasına veya mutfağa gitme. Kişinin öğle yemeğini yemek veya kahve almak için mutfağa ne zaman gittiğini öğren ve farklı bir yeme ve kahve içme programı uyguladığından emin ol.
  • İşyerinde o kişinin yanında oturuyorsan bilgisayarına odaklan ve masanda bir yığın kâğıt bulundur, böylece kişiye bakmak yerine her zaman işe dalmış gibi görünebilirsin.
  • Meslek hayatını tehlikeye atma. Bir işi halletmek için o kişiyle gerçekten konuşman gerekiyorsa konuş. İş yerinde onunla konuşursan ve işten sonra onu tamamen görmezden gelirsen kişi daha çok sinir olur.
 3. 3
  Birini sosyal olarak görmezden gel. Ne yapacağını biliyorsan birini sosyal olarak görmezden gelmek kolaydır. Sadece arkadaşlarına yönelmen ve aynı odada olsan bile o kişiden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışman gerekiyor. İşte yapabileceklerin:
  • Arkadaşlarınla meşgul ol. Arkadaşlarınla konuş ve dünya tarihindeki en komik konuşmayı yapıyormuşsun gibi gül.
  • Dans et. Kişi sana yaklaşırsa ve müzik çalıyorsa bir arkadaşını dans pistine al ve dans etmeye başla. Kişi sana yaklaşmaya devam ediyorsa müziği damarlarında hissediyormuşsun gibi gözlerini kapat.
  • Kişi etrafındaysa yanındaki diğer herkesle daha fazla meşgul ol. O konuştuğunda kulağını kaşı veya telefonunu kontrol et; hiçbir şey olmamış gibi davran.
  Reklam

İpuçları

 • Göz temasından mümkün olduğunca kaçınmaya çalış ve kişi gerçekten rahatsız edici davranıyorsa birinin sana ihtiyacı varmış gibi davran ve onun yanına git.
 • Bu kişiyi görmezden gelmek için iyi bir nedeninin olduğundan emin ol. Bir kişiyi sebepsiz yere görmezden gelirsen özellikle de eskiden arkadaşsan bu karmaşık bir durum yaratır. Neyi yanlış yaptığını bile bilmiyor olabilir.
 • Sana yaklaşmaya çalışan kişiden uzak dur. Kişi yanındayken onun gözünün önünde meşgul ol.
 • Görmezden geldiğin kişi seni bir şekilde tekrar iletişime geçmeye teşvik ettiyse dürtünün geçmesine izin ver. On dakika beklemek, onu ilk başta görmezden gelmek istemene neden olan tüm nedenleri hatırlamak için genellikle yeterlidir.
 • Bunu kişisel algılar ve seni tehdit etmeye başlarsa bunu güvendiğin bir yetişkine söyle.
 • Göz teması kur, yeni arkadaşlar edin ve onsuz mutluymuş gibi davran.
 • Onunla belirli bir yerde (mesela markette) karşılaşabileceğini biliyorsan içeri girmeden önce arabasının mekânın dışında park hâlinde olup olmadığını kontrol et.
 • Kişi seninle konuşmaya çalıştığında telefonunu çıkar ve bir aramaya/mesaja yanıt veriyormuş gibi yap.
 • Önce bunun hakkında konuşmayı dene çünkü konuşarak çözebilirsin. Birini görmezden gelirsen bu onu duygusal olarak gerçekten incitir.[7]
 • İnsanları görmezden gelmek konusunda takıntılı olma. Hayatındaki kişiyi asla görmeyeceğinden emin olmaya çalışma.
Reklam

Uyarılar

 • Sizinle gerçekten konuşmak isteyen birini görmezden gelmek çok inciticidir ve kişiyi duygusal anlamda gerçekten incitir. Birini görmezden gelmeye başlamadan önce, bunu gerçekten hak ettiğinden emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 101 kişi çalıştı. Bu makale 1.789 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.789 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam