Görmezden gelinmek, seni dışlayan kişi ister bir arkadaşın ister partnerin ister kardeşin olsun iyi hissettirmez. Cevap verene kadar ona ulaşmaya çalışmak isteyebilirsin ancak geri çekilmek daha akıllıca olur. O, duygularını hazmederken günlük rutinine devam et. İyi haber şu ki seni muhtemelen sonsuza dek görmezden gelmez! Ortalık sakinleştikten sonra, sorunu tartışmak için onunla yüz yüze görüşmeye çalış ve ikinize de doğru gelen bir çözüm bulmak için birlikte çalışın.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Ona Müsaade Etmek

 1. 1
  Seni neden görmezden geldiğini anlamaya çalış. Duruma bağlı olarak, sebep bayağı açık olabilir. Örneğin eşinle büyük bir kavga ettiysen sana neden soğuk davrandığını çok iyi biliyor olabilirsin. Yine de seni görmezden gelen kişiyle arandaki olası bir sorunun farkında değilsen onu üzecek bir şey yapıp yapmadığını düşün.
  • Mesela, belki de bir arkadaşının dedikodusunu yapıyordun. Söylediğin şeyler kulağına gitmiş olabilir.
  • Birini planlarının dışında bıraktıysan veya aramalarına veya mesajlarına geri dönmediysen davranışların onu incitmiş olabilir.

  İpucu: Bazı durumlarda, görmezden gelinmene neden olabilecek hiçbir şey yapmamış olabilirsin. Seni görmezden gelen kişi hoşlandığın veya nispeten ilgi duymaya başladığın biriyse muhtemelen yoluna devam etmek en iyisidir. Sana daha iyi davranacak birini hak ediyorsun!

 2. 2
  Bırak sakinleşsin. Neden görmezden gelindiğine bakılmaksızın, yapabileceğin en kötü şey onun peşinde koşmaktır. Bir sürü mesaj gönderme, tekrar tekrar arama veya seni neden görmezden geldiğini sorma. Nasıl hissettiğini, seninle iletişime geçmek isteyip istemediğini veya bunu nasıl yapacağını anlaması için ona biraz zaman ver.[1]
  • Tek bir mesaj atmak veya bir kez aramak sorun olmaz ancak "Neden beni görmezden geliyorsun?", "Neyi yanlış yaptım?" ya da "Lütfen benimle konuş!" gibi bir sürü mesaj atma. Bu mesajlar muhtemelen onu rahatsız etmekle kalmaz seni de umutsuz gösterebilir.
  • Sorunu hemen çözmeye çalışmaktan kaçınmak gerçekten zor olabilir. Ancak karşındaki kişiyi kontrol edemezsin; bu yüzden ona biraz müsaade etmek en iyisidir.
 3. 3
  İş, okul veya hobilerle dikkatini dağıt. Birinin seni neden görmezden geldiğini anlamaya çalışmak veya seni görmezden geldiği gerçeğini takıntı hâline getirmek çok fazla zamanını alabilir ve enerjini tüketebilir. Bu üretken bir davranış değildir ve seni yalnızca mutsuz eder. Günlük hayatına ve aktivitelerine devam et. Kendini işine veya okul ödevine vermek, zihnini sorundan uzaklaştırmanın verimli bir yoludur.[2]
  • Boş zamanlarında balık tutmak, yemek pişirmek, futbol oynamak, ağaç işleri yapmak, şiir yazmak, yüzmek, örgü örmek veya kod yazmak gibi, keyif aldığın şeyleri yaparak zaman geçir!
 4. 4
  Seni önemseyen insanlarla zaman geçir. Hayatında önemli biri tarafından dışlanmak gerçekten kötü hissettirse de muhtemelen birlikte vakit geçirmekten hoşlandığın tek kişi o değildir. Diğer arkadaşlarına ve ailenin diğer üyelerine ulaş ve birlikte takılmayı iste. Diğer ilişkilerini geliştirmek ve birlikte kaliteli zaman geçirmek için zaman ayır.[3]
  • Özellikle senin için önemli olan bir ilişkiyle mücadele ederken kendi duygusal ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak gerçekten önemlidir.
 5. 5
  Geçmişte bu davranışa nasıl tepki verdiğini düşün. Kişi daha önce sana karşı tepkisiz tavırlar sergilediyse ve sen de seninle konuşması için ona çok ilgi gösterdiysen bunu sana tekrar yaptırmaya çalışıyor olabilir.[4]
  • Yapışkan davranmaktan veya dikkatini çekmek için yalvarmaktan kaçınmanın önemli olmasının bir başka nedeni de budur; yalnızca tepki vermeni sağlamak için seni görmezden geliyor olabilir. Bu şekilde tepki vermen, ona seni görmezden gelerek istediğini elde edeceğini gösterir ki bu, sorunlarla başa çıkmak için sağlıklı bir yol değildir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Bizzat Konuşmak

 1. 1
  Yüz yüze bir görüşme ayarlamak için ona ulaş. Seni görmezden gelen kişiyi umursuyorsan ve çatışmayı çözmek istiyorsan sorunu çözmen gerekir. Yüz yüze konuşmak, mesajlaşmaktan veya telefonda konuşmaktan daha iyidir çünkü birbirinizin yüz ifadelerini görebilirsiniz ve birbirinizin sözlerinin ve eylemlerinin ne kadar gerçek olduğunu anlayabilirsiniz.[5]
  • Görüşmeyi ayarlamak için arayabilir, mesaj yazabilir, hatta bir not gönderebilirsin. Şuna benzer bir şey söylemeyi dene: “Bana çok kızgın olduğunu biliyorum ve gerçekten bu konu hakkında konuşmak istiyorum. Cumartesi günü saat 10'da buluşup bir kahve içebilir miyiz?”.
  • Kimsenin "ev sahibi" avantajına sahip olmaması için tarafsız bir buluşma yeri seçmeye çalış.

  İpucu: Kişi isteğine yanıt vermeyebilir veya görüşmeyi reddedebilir. Bu durumda aslında yapabileceğin pek bir şey olmaz. Sorunlar hakkında ileride onunla konuşmaya açıksan hazır olduğunda sana ulaşabileceğini söyle.

 2. 2
  Seni neden görmezden geldiğini doğrudan sor. Artık kişiye seninle konuşmayı kabul ettirdiğine göre sadede gel. Seni neden görmezden geldiğine dair iyi bir fikrin olsa bile ondan bunu kendi bakış açısına göre açıklamasını iste. Sorunun gerçekte ne olduğuna veya seni görmezden gelmenin neden sorunu çözmenin doğru yolu olduğunu düşündüğüne şaşırabilirsin.[6]
 3. 3
  Söyleyeceklerini dikkatlice dikle. Konuşurken savunma yapmaktan veya iddialarını çürütmeyi düşünmekten kaçın. Bu zor olabilir; özellikle de seni bir şeyle suçluyorsa veya hatalı olduğunu düşünüyorsa. Ancak, söylediklerini dinlemek için elinden gelenin en iyisini yap, ne demek istediğini anla ve durumu gerçekten onun açısından görmeye çalış.[7]
  • Dinlediğini göstermek için, anladığında veya kabul ettiğinde göz teması kurarak ve başını sallayarak beden dilini kullan.
  • Açıklamaya ihtiyacın olursa soru sormaktan korkma. Ayrıca, anladığından emin olmak için söylediklerini tekrarlayabilirsin.
 4. 4
  Hatalıysan özür dile. Karşındaki kişiyi üzecek veya incitecek bir şey yaptıysan eylemlerinin sorumluluğunu al. Egonu bir kenara bırak ki hatalarını kabul edip içtenlikle özür dileyebilesin. Hissettiği şeyleri onaylamanın ilişkinizi yeniden inşa etmeye çok faydası olabilir.[8]
  • "Seni kızlar gecesine davet etmediğim için üzgünüm, Canan. Duygularını incittiğimi görebiliyorum.” gibi bir şey söyle.
 5. 5
  Hikâyenin kendi tarafını açıkla. Karşındaki kişi şikayetlerini dile getirdiğinde ve dinlendiğini hissettiğinde, bu anlaşmazlığın seni nasıl etkilediğini açıklama sırası sendedir. Duruma dair bakış açını onu hedef göstermeden paylaş. Duygularını dile getirmek için “ben” dilini kullan ve seni görmezden geldiğinde nasıl hissettiğini ona söylemeyi unutma.[9]
  • Örneğin, “Benimle konuşmayı reddettiğinde gerçekten üzgün ve endişeli hissettim. Arkadaşlığımıza değer veriyorum ve işleri yoluna koymak istiyorum.” diyebilirsin.
 6. 6
  Mümkünse birlikte bir uzlaşma veya çözüm üretin. Bu noktada, ilişkinin düzeltilip düzeltilemeyeceği konusunda muhtemelen oldukça iyi bir fikrin olur. Bazı durumlarda bir özür yeterli olabilir. Bazı durumlarda da ilişkinizi onarmak zaman ve özveri gerektirebilir. Sonraki adımların ne olacağını belirlemek için iş birliği yapın.[10]
  • Her ikiniz için de uygun olanı bulmak için çözümler sunabilir ve taviz verebilirsin.
  • Söz vermek kolaydır ama sözü tutmak zordur. Sorun buysa ilişkindeki güveni yeniden inşa etmek için gerekeni yapmaya gerçekten istekli olduğundan emin ol.
 7. 7
  İlişkinin kurtarılmaya değmeyebileceğini kabul et. Seni görmezden gelen kişi, bunu sana istediğini yaptırmak (veya istemediği bir şeyi yaptırmamak) için yapıyorsa seni manipüle ediyor demektir. Bu sağlıksız bir ilişkinin işaretidir. Bir arkadaşının veya ailenden birinin, özellikle de onunla bu konuda yüzleştikten sonra bu tür davranışları sıklıkla sergilediğini fark edersen bu kişi hayatında olmadığında daha iyi olabilirsin.[11]
  • Benzer şekilde, ilişkiye kendini fazla kaptırmadıysan hayatına devam etmenin senin için en iyisi olduğuna karar verebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.501 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 2.501 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam