Aşk harika olabilir ama bazen seni mutlu ettiğinden daha fazla mutsuz edebilir. Belki yakın zamanda kötü bir ayrılık yaşadın ya da belki seni sevmeyen birini seviyorsun. Bu deneyimler acı verici olabilir ve bunları nasıl aşıp tekrar mutlu olabileceğini merak ediyor olabilirsin. O kişiden uzak durarak, mutsuzluğunla başa çıkarak ve hayatına devam ederek birini sevmekten vazgeçebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kendini Uzaklaştırmak

 1. 1
  Eğer hâlâ birlikteysen ilişkinizi sonlandır. Şu anda birlikte olduğun birini sevmekten vazgeçmeye çalışıyorsan ondan ayrılma zamanı gelmiş demektir. İster bu insan seni sevmiyor olsun ister ilişkiniz kötüye gidiyor olsun, otur ve bu haberi nazikçe ama kararlı bir şekilde ver.
  • “Seni çok sevmeme rağmen hayatıma devam etme zamanı geldi. Bana beni sevmediğini söyledin ve ben kendisine duyduğum sevginin karşılığını verecek biriyle birlikte olmak istiyorum.” de.
  • Şöyle de diyebilirsin: “Seni çok seviyorum ama uzun zamandır mutlu değiliz. Gülümsediğimden daha çok ağlıyorum ve bence bu sağlıklı değil. Bu konuda daha fazla konuşabiliriz ama ben kararımı verdim.”
 2. 2
  Sevdiğin insanı daha az gör. Birinden vazgeçmeye çalışıyorsan onun yanında olabildiğince az zaman geçir. İşe arabanla farklı bir yoldan git ya da sınıfa başka bir yoldan yürü. Ortak arkadaşlarınız varsa ve sevdiğin kişinin onlarla olacağını biliyorsan onlarla daha az takıl.[1]
  • Birlikte çalışıyorsanız ya da birlikte ders alıyorsanız sadece gerektiğinde konuş.
 3. 3
  Sosyal medyada onu takipten ya da arkadaşlıktan çıkar veya engelle. Unutma: Gözden ırak olan gönülden de ırak olur. Sevdiğin kişiyi hem yüz yüze hem de sosyal medyada görmekten kaçın. İkinizin de birbirinize erişememeniz için bütün sosyal medya hesaplarında onu engelle. Engellemek istemiyorsan haber kaynağında paylaşımlarını görmek zorunda kalmaman için en azından arkadaşlıktan ya da takipten çıkar.
 4. 4
  Onunla gerekli olmayan her türlü iletişimi kes. O kişi sana ulaşsa bile onunla konuşmaktan kaçın. Onunla ne kadar az iletişim kurarsan o kadar çabuk unutursun. Ama bazı durumlarda iletişim kurmak gereklidir. İkinizin bir çocuğu varsa, işte bir proje üstünde çalışıyorsanız ya da sendeki eşyalarını geri istiyorsa onunla konuşman gerekecektir.
  • Konuşmak zorundaysan bunu eski duyguları uyandırmayacak nötr bir mekânda, örneğin bir kafede yap. Ona medeni davran ama çok samimi davranmaktan kaçın. Konuşurken kibar ol ve nasıl olduğunu sor ama çabucak, konuşmanın esas konusuna geç.
  • “İyi olmana sevindim! O zaman Cem’le ilgili konuşalım. Yarın anaokulunda ilk günü ve onu her gün almak için bir program yapmamız gerek.” gibi bir şey söyle.
 5. 5
  Eskiden birlikte gittiğiniz bütün yerlerden uzak dur. İlk kez öpüştüğünüz ya da ilk buluştuğunuz yer anıları canlandırıyorsa oradan uzak dur. O zamanları hiç unutamasan da bu süreci daha zor hâle getirebilecek eski anıları canlandırmaya gerek yok.
 6. 6
  Mümkünse tatile çık. Yapabilirsen yaşadığın yerden biraz uzaklaş. Bu, sevdiğin kişiyi birkaç gün görmemeni sağlar. Tek başına ya da arkadaşlarınla veya ailenle tatile git.
  • Elin sıkışıksa bunun yerine günübirlik bir yere git. Yaşadığın yerdeki bir plaja ya da güzel yerlerini gezmek için yakınlardaki büyük bir şehre git.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kayıpla Başa Çıkmak

 1. 1
  Onu hatırlatan şeyleri etraftan kaldır. Odanda ikinizin resmi mi var? At ya da ortadan kaldır. Dolabında eski bir kazağı mı var? Bir hayır kurumuna ver. Onu hatırlatan bu küçük şeyler unutmayı zorlaştırabilir, o yüzden bunları bir kutuya koy ya da at.
 2. 2
  İyi zamanlara değil, onun kusurlarına odaklan. Sevdiğin kişiyle attığın kahkahaları ya da yaşadığın eğlenceli günleri düşünüyor olabilirsin; onun yerine, o kadar da iyi olmayan zamanları hatırla. Bu insanı artık sevmeyi istememenin bir nedeni var. Seni bu karara sevk eden şeylere odaklan.
  • Annene kabalık yaptığı zamanı, seni doğum gününde ağlatmasını ya da genel olarak ne kadar bencil olduğunu düşün.
 3. 3
  Her gün meditasyon yap. Büyük ihtimalle sevdiğin kişi aklından çıkmıyordur. Meditasyon zihnini temizlemek ve hayatına huzur getirmek için kullanabileceğin bir araçtır. Her gün en az on dakika sessiz bir yerde oturmak için bir zaman belirle. Bu zaman boyunca sadece nefes alıp vermene yoğunlaş.
  • Meditasyon konusunda tecrübesizsen Headspace ya da Calm gibi uygulamalar yükleyebilirsin.
 4. 4
  Arkadaşlarından destek al. Birine karşı hissettiğin sevgiden vazgeçmek zordur ama arkadaşlarından ve ailenden biraz yardım alarak bunu yapabilirsin. Kendini insanlardan soyutlamak yerine bir arkadaşını arayıp konuş. Vazgeçmeye çalıştığın insana karşı olan hislerini konuşabilirsin ya da sadece hayatlarınızda olup bitenleri birbirinize anlatabilirsiniz.[2]
  • Ama arkadaşlarını sona eren ilişkinle ilgili üzgün bir şekilde çok sık arama. Ne kadar iyi bir arkadaş olursa olsun hiç kimse sürekli üzücü haberler almak istemez.
 5. 5
  Bunalımda olduğunu düşünüyorsan bir terapistle konuş. Bu kişiyi aylardır unutmaya çalışıyorsan ama bunu başaramıyorsan bir terapiste danış. Yataktan çıkmayı istemiyorsan veya sevdiğin şeylerden eskisi gibi zevk alamadığını düşünüyorsan depresyonda olabilirsin. Karamsarlığı üstünden atmak için bu sorunla ilgilen.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Hayatına Devam Etmek

 1. 1
  Hayatında birçok değişiklik yap. Birini sevmekten vazgeçmeye çalışırken kendini yeniden keşfet. Eski seni âşık biri olarak gör ve kendinin yeni versiyonunu, aynı duyguları hissetmeyen biri olarak yarat. Gardırobunu ve evini yenile, kendine yeni hedefler koy. Aşağıdaki değişiklikleri yapabilirsin:
  • Yıllardır giymediğin giysileri atıp yerlerine modaya uygun, yeni giysiler almak.
  • Mobilyalarının yerini değiştirmek, yeniden düzenlemek ya da yenilemek.
  • Öz geçmişini güncellemek ve daha üst düzeyde bir pozisyona başvurmak.
 2. 2
  Moralini düzeltmek için egzersiz yap. Egzersiz sadece vücudun için değil, akıl sağlığın için de iyidir. Egzersiz doğal moral arttırıcı olan endorfinin salgılanmasını sağlar. Birini sevmekten vazgeçmek üzüntülü bir süreç olsa da spor salonuna gitmek kendini daha iyi hissetmeni sağlayacaktır.[3]
  • Spor derslerine yazıl ya da bir arkadaşınla yaşadığın semtte koşuya çık.
 3. 3
  Arkadaşlarınla takıl. Birini sevmekten vazgeçmek, ailene ve arkadaşlarına olan sevgini gösteremeyeceğin anlamına gelmez. Her hafta onlarla zaman geçirerek bağlantı kur, onlarla sinemaya git ya da birlikte bir şeyler iç. Tekrar dışarıya çıkmak kendini daha iyi hissetmene ve hayatına daha çabuk devam etmene yardım edecektir.[4]
 4. 4
  Yeni bir hobi bul. Bu süreçte kendini eğlenceli aktivitelerle meşgul et. Her zaman yapmak istediğin bir şeyi dene ya da yeniden eski bir hobinle ilgilenmeye başla. Sevmekten vazgeçtiğin insandan açılan tüm yeri yeni eğlenceli aktivitelerinle doldur.[5]
  • Dans etmek, okumak, ata binmek, yemek yapmak ya da resim yapmak gibi şeyler yapabilirsin.
 5. 5
  Yeniden birileriyle çık. Artık o kişiye aşkın bittiyse ve her gün onu düşünmüyorsan sahalara geri dön. Arkadaşlarından seni tanıdıkları diğer bekârlarla tanıştırmalarını iste ya da internetteki flört hizmetlerini dene. Unutma, ne kadar zor olursa olsun bunu başardın!
  • Yeni ilişkiler heyecan verici olsa da iyileşme sürecinde yüzeysel ilişkilerden uzak dur. O insanı tamamen unutmadan birileriyle çıkmaya başlama. Onu unuttuğuna dair işaretlerden bazıları, daha az ağlaman, uyandığında ya da yattığında onu düşünmemen ve eski şarkılarınızı duyduğunda duygusallaşmamandır.
 6. 6
  Sabırlı ol. Eskiden sevdiğin birini unutmak zaman alır ve epey bir duygusal çaba gerektirir. İlişkiyi düşünmekle geçirdiğin zamanı azaltman gerekir ama o kişiyle ilgili düşünceler arada bir zihninde beliriyorsa panik yapma. Sonuçta sen de insansın.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Klare Heston, LCSW
Ortak yazarlar :
Klinik Sosyal Çalışma Görevlisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Klare Heston, LCSW. Klare Heston Ohio’da Klinik Sosyal Hizmet Görevlisi’dir. Sosyal Çalışmalar alanındaki Yüksek Lisana derecesini Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden 1983 yılında almıştır. Bu makale 68.203 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 68.203 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam