Bazen biriyle tanışırsın ve ona karşı hissettiğin şeyin aşk olduğunu bilirsin. Ama gözünün önündeki insanın mükemmel özelliklerini hemen fark etmek her zaman kolay değildir. Bu nedenle o kişinin sana âşık olmasını kolaylaştırabilecek bazı stratejileri bilmen iyi olur. Birini kendine âşık etmenin hiçbir yolu olmadığını unutma. Yapabileceğin tek şey doğru ortamı yaratmaya çalışmak ve ne olacağını görmek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 6:
Sevilen Biri Olmak

 1. 1
  Kendine iyi bak. Fiziksel görünüş, birinin bir başkasının ilgisini çekmesinde büyük rol oynar.[1] Fiziksel sağlığına ve görünüşüne ne kadar dikkat ettiğin insanların hemen fark edebileceği bir şeydir. Dolayısıyla birinin ilgisini çekmeye çalışmak için görünüşüne ekstra zaman ve enerji harcamana değer. Kendine bakmazsan insanlar bunu fark eder ve o kişinin sana olan ilgisi kaybolabilir.
  • En iyi şekilde görünebilmek için egzersiz yap, dengeli beslen, temizliğine dikkat et, temiz ve iyi giyin.
  • Dikkatleri üzerine toplamaktan korkma.
 2. 2
  Adından söz ettir, hatırlayacakları bir şey yap ve sende tatlı bir gülümsemeden daha fazlası olduğunu göster.
  • Kişiliğinin diğerleri arasında öne çıktığından ve onun, senin nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını bildiğinden emin ol. Bir şeyler hakkında tutkulu olmak çok çekici bir özelliktir ve diğerleri bunu fark edecektir.
  • Başarılarından gurur duy ve yeteneklerine güven. Güven, insanların hayran olduğu bir özelliktir dolayısıyla başardığın şeyler konusunda utanma.[2]
 3. 3
  Kibar ol. Başkalarına, kendine nasıl davranılmasını istiyorsan öyle davran. Bu, sıradan gelebilir ama doğrudur. Başkalarının seni önemsemesini ve sana saygı duymasını istiyorsan sen de onları önemsemeye ve onlara saygı duymaya başlamalısın. İnsanlar daha çok harika bir kişiliğe sahip, nazik ve başka insanlara kibar davranan insanlara âşık olurlar.[3]
 4. 4
  Kusurlarını göster. Bu duruma nasıl geldiğini bilsinler. Örneğin şu an fit ve enerjik biriysen ama önceden miskin bir insansan o kişiye bu değişimi anlat. Söz konusu kişiyle senin geçmişteki eksik yönlerini paylaşırsan o, gerçek seni görür ve seni daha fazla takdir eder.[4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 6:
Duygusal Sorunlara Hazır Olmak

 1. 1
  O mesele canını sıkmıyormuş gibi davranma. Çoğu insan böyle davranır. İlişki konusunda umursamıyormuş veya canını sıkmıyormuş gibi davranmanın bir yardımı DOKUNMAZ. Bu, diğer kişiye sıkıntı verir ve işe YARAMAYACAKTIR.
 2. 2
  Duygusal açıdan hazır ol. İlişkiler zordur. Birinin sana âşık olması için çabalamadan önce bir sevgili edinmeye hazır olduğundan emin ol. Geçmiş bir ilişkine kafanı takmışsan, başka biriyle flört etmek daha çok ilgini çekiyorsa ya da bir bağlılık için hazır değilsen birini kendine âşık etmeye çalışma.[5]
 3. 3
  Kendine o kişinin doğru kişi olup olmadığını sor. Bu kişi hakkında nasıl hissettiğini düşün. Onu seviyor musun? O kişiye karşı, yakın arkadaşlar arasında hissedilen bir sevgi değil de romantik aşk hissettiğinden emin olmak isteyeceksindir. Aradaki farkı söylemek çoğu zaman zor olabilir. Bu kişiye henüz âşık olmadıysan işleri ağırdan almayı düşün. Olacağı varsa ikiniz de birbirinize karşı bir şeyler hissedeceksinizdir.
 4. 4
  Güdülerin hakkında düşün. Neden bir ilişki istediğini düşün. Bir ilişki bittikten sonra sadece daha iyi hissetmek için biri tarafından sevilmeye ihtiyaç duyuyorsan veya bir başkasını kıskandırmak istiyorsan o zaman o kişinin sana âşık olmasını sağlamak kötü bir fikirdir. Bunu yaparsan o kişiye düşüncesizlik etmiş olursun çünkü o kişi sana karşı çok gerçek duygular hissedebilir. Uzun süreli bir ilişki istediğin için birinin sana âşık olmasını istiyorsan ve karşılıklı olarak destekleyici bir ilişkiniz varsa o zaman ne duruyorsun, ilişkiye başla![6]
 5. 5
  Hedeflerini düşün. İlişkiyle ilgili uzun vadeli hedeflerini belirle. İlişkinin uzun süreceğini düşünmüyorsan o zaman birini kendine âşık etmeye çalışmanın pek bir anlamı yok. Bu hem kendine hem de karşında insana duygusal yönden acımasız olmaktır. Geçici ilişkiler gayet normaldir. Biriyle ilişkin olsun istiyorsan ama bu ilişkinin uzun sürmeyeceğini biliyorsan yalnızca ilişkiden keyif al ve ilişkiyi daha ciddi bir duruma dönüştürmeye çalışma. İlişkiyi sürdürmek için âşık olmana gerek yok.
 6. 6
  Başka insanlar olduğuna inan. Bazen birisine karşı duyguların vardır ama o kişinin sana, senin ona karşı hissettiğin gibi duyguları yoktur. Bunda bir sorun yok. Dünyanın sonuymuş gibi veya başka bir insan yokmuş gibi hissetmemelisin. Ne de olsa bu gezegende çok fazla insan var. Biri duygularına karşılık vermiyorsa demek ki bu ilişkinin olacağı yokmuş ve o kişi, birlikte mutlu olabileceğin bir kişi değilmiş. Bir de bakmışsın ki başkasını bulmuşsun. Bu durumda ilk başta neden üzgün hissettiğini merak edersin.
  • Başkasının âşık olmayı istemediği biri olmaya çalışma. Birlikte olmaya karar kıldığın insanın seninle uyumlu olduğundan ve senin de onunla uyumlu olduğundan emin ol.[7]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 6:
Bağ Oluşturmak

 1. 1
  O kişiyi daha iyi tanı. Birinin sana âşık olmasını sağlamanın ilk adımı o kişiyi daha iyi tanımaktır ve o kişinin seni tanımasına izin vermektir. Birini tanımak zaman ve enerji alır çünkü doğru soruları sorup dikkatlice dinlemen gerekecektir.
  • İlgi duyduğun kişiye çocukken ne olmak istediğini ve şu an ne yapmak istediğini sor. Bu, o kişinin umutları, hayalleri ve aynı zamanda hayatından çıkarmak istediği şeyler hakkında sana bilgi verecektir.
  • Hoşlandığı, hoşlanmadığı, ilgi duyduğu şeyleri, hobilerini ve hedeflerini sor.
 2. 2
  O kişinin tutkusunu paylaş. İlgi duyduğun kişinin sevdiği şeylere ilgi göster ve onu mutlu eden şeylerden zevk almayı öğren. İlgi duyuyormuşsun gibi yapma çünkü insanlar genelde bir şeye gerçekten ilgi duymadığında bunu anlarlar. O kişinin ilgi duyduğu şeyleri onun gözünden yaşamaya çalış ve onun tutkusunu paylaş. Bu, aranızda bağ oluşturacak bir şey verir ve seni aşk yoluna koyar.
  • Örneğin bu kişi, senin pek bilgi sahibi olmadığın (ya da hakkında hiçbir şey bilmediğin) bir spor dalının büyük bir hayranıysa o spor dalı hakkında sana daha fazla bilgi vermesini ya da nasıl oynandığını sana öğretmesini iste. Veyahut bu kişi belirli bir müzik türüyle ilgileniyorsa bu türdeki müzikleri dinle ve senin de seveceğin şarkılar bul.
 3. 3
  İlgi duyduğun kişiye sanki o kahramanmış gibi davran. Sevgiline senin yanındayken o senin kahramanınmış gibi hissettir. Ödevlerinde sana yardım etmesine izin ver (kendini akıllı hissetmesi için), kişisel bir tavsiye iste (kendini bilgili hissetmesi için) ve özellikle onun için önemli olan konularda yardım veya tavsiye iste (uzmanlığını göstermede ona bir şans vermek için). Giyim konusunda tavsiye istemek ya da mutfaktaki kaplara erişmek veya onları açabilmek için yardım istemek de sevgilinin işe yarar ve yetenekli hissetmesini sağlamak için kullanılabilir.[8]
 4. 4
  Güven oluştur. Güven sağlıklı, uzun süreli bir ilişkide önemli bir bileşendir. Sevgiline güvenmeyi öğren, kelimelerinle ve hareketlerinle ona olan güvenini göster. Sevgiline senin de güvenilir biri olduğunu gösterdiğinden emin ol.[9]
  • Sevgilin sana bir sırrını anlatırsa onu sakla. Sevgilini utandıran bir şey bulursan onu ortaya dökme veya sevgilini alaya alma.
  • Sevgilinle sırlarını paylaş ve senin, başkalarının görmediği yanlarını onunla paylaş. Sevgilinin yanında savunmasız olabilirsin, bu durumda onun seni rahatlatmasına izin ver.
 5. 5
  Zor zamanlarda sevgiline destek ol. Destek olmak iki insan arasında gerçek aşkın oluşması için çok önemlidir. İnsanların çoğu, kendilerini destekleyen biri olmasından hoşlandıkları için bir ilişkiye başlamak ister. Sevgiline karşı destekleyici olursan ve onu önemsersen bu kişiyi kendine âşık etmen kolaylaşır.[10]
  • Bazen sadece o kişiyi dinleyerek ve onu fiziksel olarak rahat ettirerek o kişiye destek olabilirsin. Ama başka zamanlar daha fazlasını yapman gerekebilir. Örneğin sevgilin okulda zorluk yaşıyorsa ona derslerinde yardım etmen gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 6:
Sevgilini Sevmek

 1. 1
  Sevgiline saygı duy. Saygı, sevgi dolu bir ilişkide önemlidir. Sevgiline her zaman konuşma ve fikir beyan etme şansı tanı ve o konuşurken onu dinle. Sevgiline saygı duyduğunda, ona senin vefasız olduğunu düşünmesi için bir sebep de vermemiş olursun. Başka insanlarla flört etmek eğlencelidir ama seni sokaktan geçen herkesle flört ederken görürse sana bağlanmak istemeyecektir.[11]
 2. 2
  İyi bir arkadaş ol. Sevgiline, iyi arkadaşına gösterdiğin önemin aynısını göstermelisin. Yani hep onun yanında olmalısın ve hareketlerinde özverili olmalısın. Sevgilinden bir şey istediğin için değil, sevgilinin mutlu olmasını istediğin için ona karşı iyi bir arkadaş ol.
 3. 3
  İkinizin ayrı insanlar olduğunu unutma. Kimse bir ilişkide köşeye sıkışmış hissetmek istemez. Zaten bu nedenle birçok insan çok ciddi ilişkilerden kaçınır. Sevgiline kendi sevdiği şeyleri yapması için özgürlük tanırsan onun, seni sevmek konusunda rahat hissetmesini sağlayabilirsin. Sevgilinin bağımsızlığına saygı duy, onu değiştirmeye çalışma ve kesinlikle kişisel gizliliğine saldırma. Sevgilinin sırları ve sadece ona ait şeyler olabilir.
 4. 4
  Sevgilini tıpkı onun seni kabullendiği gibi kabullen. Sevgilinin iyi yanlarını öv ve seni rahatsız eden şeyleri kabullenmeye çalış. Sevgilini kendin için değiştirmeye çalışma.[12]
  • Örneğin sevgilini, beslenme biçimini veya kişisel tarzını değiştirmesi için zorlama. Bu konularda tavsiyelerde bulunursan ve o “hayır” derse buna saygı duy ve konuyu tekrar açma.
 5. 5
  Sevgilin yalnız kalmak istediğinde veya kişisel bir alan ihtiyacı içinde olduğunda ona saygı göster. Yalnız kalmak ve kişisel bir alan, ikiniz için de önemlidir dolayısıyla sevgilin seninle daha çok vakit geçirebilsin diye onun kendi kişisel zamanından vazgeçmesini sağlamaya çalışma. Sevgilinin kişisel bir alana ihtiyacı olduğunda da ona saygı duy, sevgilinin odasını yeniden düzenlemeye çalışma veya eşyalarını kontrol etme.
  • Haftada birkaç kez kendi başına veya arkadaşlarınla bir şeyler yap. Sevgilini, uyanık olduğu her anı seninle geçirmesi için zorlama aksi takdirde bunalabilir.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 6:
Âşkının Sürmesini Sağlamak

 1. 1
  Sevgilinin kıymetini bil. Sevgilinin kıymetini bilmemezlik etme. Biri sana âşık olursa bu aşkı sürdürmek için çabalaman gerekecektir. Birinin sana olan aşkının sürmesini sağlamak için yapılabilecek en iyi yol, hiçbir zaman bu kişinin kıymetini bilmemezlik etmemektir. Her gün o kişinin kıymetini bildiğini göster ona.[13]
  • Örneğin sevgilin senin için hoş bir şey yaptığında ona teşekkür et. “Teşekkürün” içten ve özel olsun. Mesela “Bu sabah bulaşıkları yıkadığın ve kahve yaptığın için teşekkür ederim! Bunlar bu sabah işlerimi çok kolaylaştırdı! Gerçekten teşekkür ederim.” diyebilirsin.
 2. 2
  Birlikte kaliteli vakit geçirin. İkinizde birbirinize âşıksınız, ilişkiniz istikrarlı ilerliyor ve zirvede diye çaba sarf etmekten vazgeçme. Birlikte dışarı çıkmaya, birbirinize çiçekler almaya ve benzer şeyler yapmaya devam edin. Bu, sevgiline senin hâlâ onu önemsediğini ve hâlâ ilişkiniz için bir şeyler yaptığını gösterecektir.[14]
  • En önemlisi de sevgiline her gün “Seni seviyorum” de.
 3. 3
  Aranızdaki heyecan bitmesin. Sadece sürekli yaptığın şeyleri yapma. Rutin şeyler hoş, huzur verici ve hatta iç rahatlatıcı olabilir ama arada bir değişiklik yapıp birlikte yeni ve heyecan verici şeyler yapmak önemlidir. Bu sayede sevgilin, ilişkinizde hâlâ heyecanla beklediğiniz şeyler olduğunu görür ve seninleyken yaşamı hiç durgunlaşmaz. Ayrıca bu, ilk âşık olduğu anda hissettiği heyecanı anımsamasını da sağlayabilir.[15]
  • Paraşütten almak veya kaya tırmanışı yapmak gibi cesaret gerektiren şeyler yapın. Birlikte dans derslerine katılın veya resim yapmayı öğrenin.
  • Birlikte mobilya yapımı gibi yeni bir şey öğrenin. Bu sayede birlikte yaptığınız bu mobilyaları yaşadığınız yere koyabilirsiniz.
  • Masa oyunu gecesi düzenlemeye çalışın böylelikle birlikte eğlenebilir ve rekabetçi yönlerinizi şımartabilirsiniz.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 6:
Bir Aşka Başlamak

 1. 1
  Senin için doğru olan kişiyi bul. Doğru kişiyi bulmak âşık olabilme, sevilme ve aşkı sürdürme şansını artıracaktır. Seçtiğin kişinin ciddi bir ilişkiye hazır olması, bir ilişkinin getirdiği duygusal stresle başa çıkabilmesi ve seninle uyumlu olması gerekir. Söz konusu kişi bu gereklilikleri karşılamıyorsa zamanını boşa harcarsın ve ilişkinin sonunda canın yanabilir.[16]
  • Birbirinizle uyumlu musunuz, düşün. Benzer şeylerden mi hoşlanıyorsunuz? Yaşamda benzer hedefleriniz mi var? İyi bir çift olmayı başaran insanlar dramatik durumlarla başa çıkmada ve hayattaki önceliklerinde genelde benzer özellikler sahip olma eğilimindedir.
 2. 2
  Bir randevu ayarla. Bir randevu ayarlamak için lafı geveleme. Özü sözü bir ve açık ol. Her ikiniz için de eğlenceli olan somut bir aktivite tavsiye et ve neden o kişinin seninle gelmesini istediğine dair dürüst ol. Bu gibi durumlarda dizginleri ele almak, senin kendine güvenen biri olduğunu gösterir ki bu takdire değer bir özelliktir.[17]
  • Sevgiline "Selam. Bu hafta sonu hayvanat bahçesine gitmeyi çok istiyorum ve bunu bir randevu olarak görüp benimle çıkarsan çok sevinirim."
 3. 3
  Harika bir sevgili ol. Daha ilk randevudan eğlenceli biri olmak istersin. Randevunuzdan önce bile birlikte zaman geçirmek için ve aynı zamanda senin ne kadar harika biri olduğu gösteren fırsatlar yaratmaya çalışmak isteyeceksindir.
  • İkinizin de eğlenebileceği aktiviteler seç. Birbirinizi yeterince iyi tanımıyorsanız, bir film gibi sevgilinle üzerine konuşabileceğin bir şey seç. Birbirinizi iyi tanıyorsanız ikiniz için de normların dışında olacak bir şey seç. Bu sayede sana farklı bir gözle bakabilir.
  • Aksiyon filmine veya lunaparka gitmek gibi nefes kesen bir randevu ayarlamaya çalış. Bu aktivitelerin iki insan arasındaki çekimi artırdığı gösterilmiştir.[18]
  Reklam

İpuçları

 • Söylediklerine dikkatini ver ve not al. Uzun zaman önce istediği bir şeyden bahsettiyse sen, bunu yaparak onu şaşırttığında çok etkilenecektir ve onu ne kadar önemsediğini görecektir.
 • Birinin senden hoşlanmasını başarılı bir şekilde sağlamak seni daha iyi bir insan yapmayacaktır. Sevgiline, seni havalı yapan bir eskort gibi davranma.
 • İlgi duyduğun kişinin hobileriyle ilgilen. O kişinin sevdiği şeylere ilgi gösterdiğinde, içten içe onun söylediği şeyleri az önemsemesen bile, seni bir sırdaş, arkadaş ve hatta potansiyel bir sevgili olarak görecektir.
 • Sadece kendin ol ve başkası için değişme. Doğru insan seni, sen olduğun için sevecektir.
Reklam

Uyarılar

 • Seni reddeden birine karşı yapışkan veya saldırgan olma. Senden hoşlanması için ikna etmeye çalıştığın kimse rahatsız edilmeyi hak etmez ve büyük ihtimalle senden hiçbir zaman hoşlanmayacaktır. Bir ilişkinin peşini bırakmamak seni yalnızca korkunç biri yapacaktır ve insanları senden uzaklaştıracaktır.
 • Aşk gibi insanın hayatını değiştiren bir şeyi zorlayamazsın ve bu bir gecede olmaz. En güzel aşk beklenmedik biçimde gerçekleşendir. Zaten olacağı varsa kendiliğinden gerçekleşecektir. Birini seni sevmesi için zorlarsan bu büyük ihtimalle ters etki yaratacaktır.
 • Burada yazanlar birini kendine âşık edeceğini garanti etmemektedir. Yukarıda yazanların hepsini yaptığında söz konusu kişi seni hâlâ sevmiyor olursa muhtemelen seni sevemiyordur (veya zaten birine âşıktır) ve ikiniz birbiriniz için uyumlu değilsinizdir. Bir tarafın diğerine karşı çok güçlü duyguları olsa bile bazı insanlar sadece uyumsuzdur. Bunu duymak sana zor gelmiş olabilir ama bir insan senin duygularına karşılık vermiyorsa o ilişkiyi sonlandırmak daha iyidir.
 • Feromon, kimyasal sprey ve birini sana âşık ettiren yiyecekler kullanabileceğin fikrini ciddiye alma. Bu tür şeylerin, beynin bu duygularla ilgili olan bölümlerini etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış olsa da bu kimyasallar, kişinin zorla sana âşık olmasını sağlamayacaktır. Mükemmel bir “aşk iksiri” yoktur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Christina Jay, NLP
Ortak yazarlar :
Flört ve İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Christina Jay, NLP. Christina Jay, Toronto, Ontario, Kanada’da faaliyet gösteren bir çöpçatanlık ve lisanslı yaşam koçudur. Christina, başarılı ve seçkin bireylerin aradığı aşkı bulması için kurulan çöpçatanlık hizmeti Preferred Match'in (preferredmatch.ca) kurucusudur. 10 yılı aşkın koçluk deneyimine sahip olup NLP Canada Training’den NLP (Nöro-dilbilimsel Programlama) sertifikasını almıştır ve Brock Üniversitesi'nden İşletme alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 124.459 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 124.459 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam