İlişkilerde, genellikle, hangi nedenle olursa olsun duygularını yeniden gözden geçirmeye zorlandığın bir zaman gelir. Belki uzun süreli bir ilişki içindesindir ve duygularının değiştiğini veya yok olduğunu düşünüyorsundur. Belki partnerinle yolunu çoktan ayırmışsındır ama kararından şüphe ediyorsundur. Onu hâlâ seviyor musun? Aşk her zaman siyah beyaz bir şey değildir ve gri bir alana sıkışıp kaldığında duygularını çözmek zor olabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Mevcut Bir İlişkiyi Değerlendirmek

 1. 1
  Duygularını sorgulamaya başladığın zamanı düşün. Duygular bir gecede değişmez. Muhtemelen âşık olman ve partnerinle sadık bir ilişki kurman biraz zaman almıştır. Duygularını yorumlamak için kendine yeterli zaman ver çünkü çok hızlı davranırsan ilişkine onarılamaz bir şekilde zarar verebilirsin.[1] Tüm duygularını açığa çıkarmak için kendine biraz zaman verdiğin için kendini suçlu hissetme ve her şeyi çözmek için acele etmeye çalışma.
  • Duygularını sorgulamaya başladığında başka neler olduğunu bir düşün. Hayatındaki diğer faktörler değişti mi? Belki yeni bir işe başlamışsındır ve sürekli yorgunsundur. Belki de ailevi sorunlar ilişkide gerginliğe neden oluyordur. İlişki hakkındaki ilgisizliğinin veya kafa karışıklığının, partnerine karşı hislerinden ziyade hayatın doğal iniş çıkışlarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anladığından emin ol.
 2. 2
  Partnerine karşı davranışlarını değerlendir. Sabrın ve fiziksel çekicilik seviyeleri gibi şeyleri düşün. Son zamanlarda sinirlenip onu daha sık mı tersliyorsun? Fiziksel yakınlığa olan ilgin mi azaldı? Belki ondan uzakta olacağın daha fazla zamana ihtiyaç duymaya başladın. Bunların hepsi elbette ciddi belirtilerdir. Cicim ayları bittiğinde ilişkinin ateşinin düşmesi normaldir ancak soğumaması gerekir![2]
  • Partnerinin yanaşmalarını ne sıklıkta reddettiğini, onu eleştirdiğini, sabrını kaybettiğini vb. not et. Bunları daha sık yaptığını fark edersen muhtemelen ilişkini sert ve dürüst bir şekilde değerlendirmen gerekir.
 3. 3
  Bu kişi olmadan bir gelecek hayal et. Herhangi bir belirleyici eylemde bulunmadan önce bunu yapman gerekir. İdeal bir dünyada geleceğini düşündüğünde bu kişi bunun bir parçası mı? Bazen sevdiklerimizi hayatımızdaki en önemli kişi olsalar bile hafife alırız. Yokluklarının bildiğimiz dünyayı paramparça edeceğinin farkında olmayız. Onsuz devam ettiğini hayal ettiğinde kendine karşı tamamen dürüst ol; yaşantın sıkıntıya mı girecek yoksa iyiye mi gidecek?
  • Her ayrılık zordur çünkü konfor alanının dışına çıkmak ve bir zamanlar değer verdiğin birini kaybetmek demektir. Ancak, yaşadığın ilk rahatsızlıktan sonraki hayatı hayal et. Kendi başına daha mı mutlu olursun? Başkasıyla daha mı mutlu olursun?
  • Birinin yanında rahat hissetmenin mutlaka onu sevdiğin anlamına gelmediğini kabul et.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Geçmişteki Bir İlişkiyi Yeniden İncelemek

 1. 1
  İlişkinin neden bittiğini hatırla. İlişkin çoktan sona erdiyse ve hâlâ âşık olup olmadığını sorguluyorsan ayrılığa neyin sebep olduğunu hatırladığından emin ol. Geriye bakıp eski bir ilişkiyi romantikleştirmek kolaydır ancak gerçeği gözden kaçırma. Bazen insanlar sorunlarını çözmeye çalışmadan çok çabuk pes ederler. Bazen de çözülemeyen temel sorunlar vardır.[3]
  • İlişki birisi bir hata yaptığı için sona erdiyse gerçekten affedip unutabileceğini ya da unutamayacağını anlamak önemlidir. Geçmişteki sorunlara takılıp kalırsan biriyle gelecek kuramazsın.
  • Benzer şekilde, hiç kimsenin değişmediği ilişkide de hiçbir şey değişmez. Partnerinden ona güvenmediğin için ayrıldıysan ya senin güvenini kazanması gerekir ya da ona güven duyman gerekir. Geçmişteki sorunlar öylece ortadan kaybolmaz.
 2. 2
  Bu kişiyle birlikte olmanın artılarını ve eksilerini tart. Onunla birlikteyken ve onsuzken genel yaşam kalitenin nasıl değiştiğini belirlemeye çalış. 1 numaralı önceliğin hâline gelirse ve iş performansın, aile ilişkilerin ve kişisel bakımın bir yana o bir yanaysa bu sağlıklı bir ilişki olmayabilir.[4] Bununla birlikte, onunla birlikteyken kendini gerçekten daha iyi bir insan gibi hissediyorsan bunun elinden kayıp gitmesi iyi olmaz.
  • Her şeyi yaz; böylece pozitiflerin negatiflerden daha ağır basıp basmadığını gerçekten görebilirsin. Tutma kendini!
 3. 3
  Motivasyonun konusunda kendine karşı acımasızca dürüst ol. Yalnız olduğun için bu kişiye geri dönmeyi mi düşünüyorsun? Yalnızlık, acı verici ve zayıflatıcı olsa da biriyle birlikte olmak için bir neden değildir. Kıskançlık, eski sevgiliye özlem duymana neden olabilecek bir başka güçlü duygudur, ancak sırf onu başka biriyle görmek istemediğinden onun için mücadele etme. Sağlıklı ve uzun süreli bir ilişkinin temeli bu değildir.[5]
  • Romantizmini yeniden alevlendirmeyi düşünmenin nedeninin yalnızlık, kıskançlık, can sıkıntısı veya başka herhangi bir yüzeysel duygu olmadığını kesin olarak söyleyebilirsen bu kişiyi hâlâ seviyor olabilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Duygularına Göre Hareket Etmek

 1. 1
  Bu kişiden biraz uzaklaş. Seni mutlu eden şeyleri ve kafanı boşaltmana yardımcı olacak şeyleri yapmak için zaman ayır. Daha önce partnerinden uzakta çok fazla zaman geçirmediysen onsuz hayatın nasıl olacağını denemek için bu iyi bir fırsattır. Bu, gevşemene ve stresin ilişkini sorgulamana neden olup olmadığını belirlemene de yardımcı olabilir. Biraz yalnız kalmak, partnerinin herhangi bir baskısı olmadan duygularını çözmene yardımcı olmakla kalmaz, sana kendini toparlaman ve tam olarak nasıl ilerleyeceğine karar vermen için zaman da verir.
 2. 2
  Uygunsa duygularını ona anlat. Şu anda bir ilişkin varsa partnerinle konuşurken nazik ol. Cümlelerine “sen” değil de “ben” diye başla çünkü suçlayıcı ve kırıcı davranmak istemezsin. Bunun yerine, ilişkide kendini nasıl hissettiğini anlat.[6] Hâlihazırda bu kişiyle bir ilişkide değilsen duygularını anlatmanın uygun olup olmadığına karar ver. Konuşman onun duygularıyla oynayacaksa veya yeni bir partneri varsa uygun olmayabilir.
  • Duygularını dile getirmeye karar verdiğinde işler karmaşıklaşabilir. Bunun ele alınması gereken bir şey olduğundan emin değilsen bunu yapma.
  • Söylemen gereken her şeyi söyleyebilmen için, duygularını yazmak çoğu zaman daha kolaydır. Bir mektup yazmak, mevcut veya geçmişteki partnerinle iletişim kurmanın harika bir yolu olabilir.
 3. 3
  Bir plan seç ve ona bağlı kal. Başka bir deyişle, kendini korkunç gri alandan çıkar. Tüm bunlardan sonra birlikte kalmak (veya tekrar bir araya gelmek) istiyorsan bunu tüm kalbinle yap. Ayrılmak istiyorsan ipleri tamamen kopar. Tercihine tamamen bağlı kalmalısın! Bir ilişkin varsa ve bundan sürekli şüphe duyuyorsan ilişkin zarar görecektir. Bir ayağını kapıdan dışarı atıp aşkın büyümesini bekleyemezsin. Öte yandan, onu sevmediğine karar verirsen her şeyi tamamen bitirmen gerekir. “Ya seviyorsam?” diye sormaya devam edersen yeni, bağımsız bir hayata başlayamazsın.[7]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chloe Carmichael, PhD
Ortak yazarlar :
Lisanslı Klinik Psikolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Chloe Carmichael, PhD. Chloe Carmichael, doktora derecesine sahip, lisanslı bir klinik psikologdur. New York City’de ilişki sorunları, stress yönetimi ve kariyer koçluğu konularına odaklanan başarılı bir özel muayenehane yürütmektedir. Doktora derecesini Long Island Üniversitesi’nden Klinik Psikoloji alanında almıştır ve Amazon’da en çok satan Dr. Chloe’s 10 Commandments of Dating’in yazarıdır.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 677 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam