Bu wikiHow makalesi sana, istenmeyen bir misafiri Wi-Fi ağından nasıl atacağını öğretir. Birini ağdan atmak çoğu yönlendirici yapılandırma sayfasında mümkündür ama bunu yapma şekli yönlendiriciye göre bir hayli değişir. Windows yüklü bir bilgisayarın varsa davetsiz misafirleri ağından atmak için "NetCut" adında bir uygulama da kullanabilirsin. Bunların hiçbiri işe yaramazsa yönlendiricini fabrika ayarlarına döndürmek istenmeyen tüm bağlantıları siler.

Yöntem 1 / 4:
Yönlendiricinin Sayfasını Kullanmak

 1. 1
  Bilgisayarın hariç her şeyin İnternet bağlantısını kes. Bu, ağında davetsiz misafirlerin olup olmadığını anlamanın en kolay yoludur çünkü kalan adresler ya bilgisayarına ya da bir davetsiz misafire ait olur.
  • Yönlendiriciye Ethernet kablolarıyla doğrudan bağlı olan İnternet öğelerin varsa Ethernet kablosunu/kablolarını sök.
 2. 2
  Yönlendiricinin IP adresini bul. Birini yönlendirici sayfasını kullanarak ağından atabilmek için yönlendiricinin adresini bilmen gerekir. Adresi bulmak için:
 3. 3
  Yönlendiricinin sayfasına git. Bir tarayıcı aç, yönlendiricinin numaralı adresini tarayıcı penceresinin en üstündeki adres çubuğuna gir ve Enter’a bas.
 4. 4
  Gerekirse giriş yap. İstenirse giriş yaparken kullanılan kullanıcı adını ve parolayı gir. Bu bilgileri kendin ayarlamadıysan bunları muhtemelen yönlendiricinin arkasında, yönlendiricinin kullanma kılavuzunda veya yönlendiricinin çevrim içi dokümantasyonunda bulursun.
  • Yönlendiricinin ayarlarını değiştirmeye çalıştığında daha sonra giriş yapman istenebilir.
 5. 5
  Wi-Fi bağlantıları menüsünü bul. Çoğu yönlendirici sayfasında mevcut bağlantıları ada göre listeleyen bir bölüm vardır. Bu bölümün adı genelde Wi-Fi Bağlantıları, Bağlı Cihazlar veya benzer bir şeydir.
  • Bazı yönlendiricilerde bunun yerine Ebeveyn Denetimleri bölümünü bulman gerekir.
 6. 6
  Mevcut bağlantıları incele. İnternet’e bağlı öğelerinden (konsol, bilgisayar, telefon, tablet, akıllı televizyon gibi) birine ait olmayan bir bağlantı görürsen bu bağlantıyı engellemekte muhtemelen sorun olmaz.
 7. 7
  Engellemek istediğin bir bağlantı seç. Bazı yönlendirici sayfalarında mevzubahis bağlantıya tıklarsın, bazıları ise bağlantının yanındaki işaret kutusuna tıklamak gibi başka bir şey gerektirebilir.
 8. 8
  "Engelle" veya "Sil" seçeneğine tıkla. Bu seçeneğin, silmeye çalıştığın bağlantının yanında veya altına olması gerekir. Bu, seçilen bağlantıyı ağdan atar.
 9. 9
  Gerekirse yaptığın değişiklikleri kaydet. Yakınlarda bir Kaydet seçeneği görürsen yaptığın değişiklikleri kaydetmek için ona tıkla.
  • Bu sayfadan çıkmak için tarayıcının "Geri" butonunu kullanma; sayfanın en üstünde, yönlendiricinin üreticisinin adına veya Panel bağlantısına tıkla.
 10. 10
  Ağının parolasını değiştir. Zorunlu olmasa da ağın parolasını değiştirmek, yönlendirici fabrika ayarlarına döndürüldüğün veya engellenenler listesini kaybettiğinde kullanıcının tekrar bağlanamamasını sağlar. Parolayı genelde yönlendirici sayfasının Ayarlar bölümünden değiştirebilirsin.
  • Parolayı değiştirdikten sonra, İnternete bağlı tüm öğelerde (telefonun, bilgisayarın gibi) yönlendiriciye muhtemelen tekrar bağlanman gerekir.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Windows’ta NetCut’ı Kullanmak

 1. 1
  Bilgisayarın hariç her şeyin İnternet bağlantısını kes. Bu, ağında davetsiz misafirlerin olup olmadığını anlamanın en kolay yoludur çünkü kalan adresler ya bilgisayarına ya da bir davetsiz misafire ait olur.
 2. 2
  NetCut indirme sayfasını aç. Tarayıcında http://www.arcai.com/downloads/ adresine git.
 3. 3
  Download NetCut’a (NetCut’ı İndir) tıkla. Bu bağlantı sayfanın ortasındadır.
 4. 4
  "Netcut 3.0" bağlantısına tıkla. Bu, sayfanın en üstüne yakındır. Bu, NetCut’ın Windows 8 ve 10 için optimize edilmiş sürümüdür. Sürümün bağlantısına tıklayınca NetCut yükleme dosyası indirilmeye başlar.
 5. 5
  NetCut’ı yükle. netcut.exe kurulum dosyasını çift tıklat, ardından ekrandaki yönergeleri izle. NetCut’ın "WinPcap" adında bir şey daha yükleyeceğini unutma; bu, NetCut’ın bir kullanıcı arayüzüne sahip olmasını sağlayan programdır.
  • Devam edebilmek için NetCut kurulumunun sonunda bilgisayarını yeniden başlatman gerekir.
 6. 6
  NetCut’ı aç. Bunun için NetCut uygulama simgesini çift tıklat. Bu, tarayıcında yeni bir sekme açar (veya açık bir tarayıcın yoksa yeni bir tarayıcı penceresi açar).
 7. 7
  "Scan" (Tara) butonuna tıkla. Bu, sayfanın en üstüne yakındır. Bu, ağındaki tüm bağlantıları bulur ve tanımlar.
 8. 8
  İstenmeyen bir kullanıcı bul. Sayfanın sağ tarafında ağa bağlı belli öğeler hakkında detaylar içeren birkaç kutu görürsün. Tanımadığın bir öğe hakkında bilgiler içeren bir kutu bul.
  • Mesela Apple ürünün yoksa ama "Manufacturer" (Üretici) bölümünün yanında "apple" yazan bir öğe görürsen o öğeyi ağından atman iyi olur.
  • "Gateway" (Geçit) veya "Network host" (Ağ ana bilgisayarı) olan bilinmeyen bir adres görürsen panik yapma; bu yönlendiricidir, onu engelleme.
 9. 9
  Kullanıcıyı Wi-Fi ağından at. İstemeyen kullanıcının kutusunu sayfanın sol tarafına sürükle, ardından kutuyu orada bırak. Kutu sayfanın o tarafına iğnelenir ve bahsi geçen kullanıcı artık Wi-Fİ ağına bağlanamaz.
  • Bu işlemi istediğin kadar kullanıcı için tekrarlayabilirsin.
  • Bilgisayarını her yeniden başlattığında engellenenler listesine bir kullanıcıyı tekrar eklemen gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Yönlendiricini Sıfırlamak

 1. 1
  Yönlendiricinin modeminle olan bağlantısını kes. Modeme bağlı olan Ethernet kablosunu yönlendiricinin arkasından sök.
  • Yönlendiricin ve modemin aynı birimde toplanmışsa bu adımı atla.
 2. 2
  Yönlendiricinin "Reset" (Sıfırla) düğmesini bul. Bunu genelde yönlendiricinin arkasında bulursun. Bu butonu bulmak başta zordur, bu yüzden biraz araman gerekir.
  • "Reset" düğmesi genelde bir iğnenin ucundan daha büyük olmayan girintili bir düğmedir.
 3. 3
  "Reset" (Sıfırla) düğmesini basılı tut. Bir iğne, bükülmüş bir ataç veya benzer şekilde ince bir şeyi girintili "Reset" düğmesi alanına sok ve orada en az 30 saniye tut.
 4. 4
  30 saniye sonra "Reset" (Sıfırla) düğmesini bırak. Bunun, yönlendiricinin sıfırlanması için gereken zamanı sağlaması gerekir. Yönlendiricin şimdi kendini tekrar açmaya başlar.
 5. 5
  Yönlendiricinin tekrar açılmasını bekle. Bu işlemin tamamlanması için birkaç dakika beklemen gerekebilir ve yönlendirici kendini birkaç kez yeniden başlatabilir.
 6. 6
  Yönlendiriciyi modeme tekrar tak. Bunu normalde ikisini birbirine bağlayan aynı Ethernet kablosuyla yaparsın.
  • Modemin ve yönlendiricin aynı birimdeyse bu adımı atla.
 7. 7
  Kablosuz ağa bağlan. Bunu varsayılan yönlendirici ağ adı ve parolasını kullanarak yaparsın. Bu bilgilerin ikisinin de yönlendiricinin altında veya arkasında yazması gerekir.
 8. 8
  İstendiği zaman parolayı değiştir. Bir sıfırlamadan sonra yönlendiriciye ilk kez bağlanırken genelde yeni bir parola girmen istenir. Kablosuz hırsızlarının ağına daha sonra tekrar bağlanmasını önlemek için, son kullandığın parolaya benzemeyen bir şey seç.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
İSS’ni Aramak

 1. 1
  Telefon görüşmesi için hazırlan. Destek çalışanının kimliğini doğrulamak için ihtiyacı olacağı hesap numaran veya fatura adresin gibi bilgileri topla.
 2. 2
  Sorunu anlat. Destek çalışanına birisinin kablosuz bağlantını kullandığını söyle. Kablosuz modemin/yönlendiricin İSS’nden gelmişse cihazına giriş yapıp yetkisiz kullanıcıları silebilirler.
 3. 3
  Kablosuz ağ parolanı değiştirmek isteyip istemediğine karar ver. Birinin parolanı kullandığını düşünüyorsan o anda destek çalışanınden yeni bir parola yapılandırmasını iste. Parolaların büyük-küçük harfe duyarlı olduğunu unutma.
 4. 4
  Destek çalışanından sana doğru güvenlik ayarlarını önermesini iste. Yönlendiricin güncelleneli uzun zaman olduysa görüştüğün destek çalışanı şimdi bunu da halledebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Parolanı kırılması zor hâle getir. Uzmanlar; büyük küçük karakterlerin, sayıların ve özel karakterlerin karışımı olan uzun bir parola (en az 15 karakter) kullanmayı ve bir sözlükte bulunabilecek kelimelerden kaçınılmasını öneriyor. [1]
 • Bazı İnternet sağlayıcıları kablosuz yönlendiricilerini, kendi hizmetlerinin başka kullanıcılar tarafından kullanılması için bir Wi-Fi hotspot (kablosuz bağlantı noktası) olarak yapılandırabilir. Bu hotspot’lara bağlanan kullanıcılar senin kablosuz bağlantını paylaşmaz; yani kaynaklarını kullanmalarından endişe etmene gerek olmaz. [2]

Reklam

Uyarılar

 • Kablosuz parolanı yalnızca ağın konusunda güvendiğin kişilerle paylaş. Biri hack yapmak veya yasa dışı bir içerik indirmek için kablosuz ağını kullanırsa bu olayın sonuçlarından sen sorumlu tutulabilirsin.
 • Resmi üretici dışında hiçbir yerden ağ engelleme yazılımı indirme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

WhatsApp'ta QR Kodu Nasıl Taranır?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Hack Nasıl Yapılır?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlığı yapıldı tarafından
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 272 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam