Birine seninle takılmak isteyip istemediğini sormak, yeni bir arkadaşlığın başlangıcında büyük bir adım gibi gelebilir. Bu kişi bir sınıf arkadaşı, bir iş arkadaşı veya bir partide tanıştığın biri olabilir. İlk başta korkutucu gelse de birine seninle takılmak isteyip istemediğini sormak stresli olmak zorunda değildir. Birine ileride onunla takılmak istediğini söyle veya belirli bir etkinlikte seninle takılmak isteyip istemediğini sor. Birini hazırlıksız gelişen bir gezintide sana katılmaya davet ederek cesur davran.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İlerisi İçin Genel Bir Davette Bulunmak

 1. 1
  Rahat bir şekilde sor. Ona bunu sormayı bir süredir planlıyorsan fazla baskı yapma. Sakin kal, böylece seninle takılmak isteyip istemediğini sorduğunda çaresiz veya saldırgan görünmezsin. Bir nefes al ve normal konuşma tonunu kullan.[1]
  • “Çok havalısın ve seninle gerçekten daha fazla zaman geçirmek istiyorum.” dersen çok hevesli görünürsün.
  • Bir sınıf arkadaşına seninle takılmak isteyip istemediğini sorarken, “Dostum, ne zaman konuşsak bu adam arkada homurdanıyor. Bir ara ders dışında biraz takılalım." diyerek rahat davran.
  • Bir partide biriyle eğlenceli vakit geçirdiysen “Seninle tanışmak harikaydı, daha sonra bir ara görüşmek ister misin?” de.
 2. 2
  Takılmak için belirli bir ortak ilgi alanını kullan. Belirli bir sebep olmadan birine seninle takılmak isteyip istemediğini sormakta zorlanabilirsin. Ortak bir ilgi alanınız olduğunu bildiğin birine soruyorsan bunu kendi yararına kullan. Onun da yaptığı aktiviteyi bir ara birlikte yapmanın eğlenceli olacağını söyle.[2]
  • Bir iş arkadaşınla her zaman Walking Dead hakkında konuşuyorsan diziyi sana gelip birlikte izlemek isteyip istemediğini sor. Dizi açıkken ikinizin de özgür olduğunu bilirsin ve bu takılmacanın, bittiğinde iki tarafın ayrılması için belli bir zaman dilimi vardır.
  • Senin gittiğin spor salonuna giden biriyle tanışabilirsin. Muhtemelen aynı saatlerde orada olduğunuz için, birlikte antrenman yapmak isteyip istemediğini sor. “İkimizin de bir gözcüsü olur ve birbirimizi daha sıkı çalışmaya zorlayabiliriz” de.
  • Birine, "Fark ettim ki bu stüdyoda hep aynı anda resim yapıyormuşuz gibi görünüyor, bir ara buluşup birlikte resim yapmak ister misin?" de.
 3. 3
  Evet diyeceğinden emin ol. Kendine, seninle takılmak istemeyeceğini söylersen birine seninle takılmak isteyip istemeyeceğini sormak beyhude olur. Birlikte takılmanın eğlenceli olduğunu ve sorduğun kişinin evet diyeceğini düşün. Kendine güveniyorsan ve doğrudan sorarsan kişi, çekingen bir şekilde sormana kıyasla sana karşı daha açık olacaktır.[3]
  • “Muhtemelen çoğu zaman meşgulsün ve zaten bir sürü arkadaşın var ama istersen bir ara takılabiliriz. İstemiyorsan sorun değil." deme.
  • Örneğin, takılmak istediğin bir iş arkadaşını düşün. Onu dinlenme odasında yakala ve "Bir ara bu yerin dışında yapacak havalı bir şeyler bulmalıyız." de. Bu basit bir yaklaşımdır, ilgini gösterir ve her şeyi gelişime açık kılar.
  • Biriyle her hafta aynı kulübe gidiyorsan “Biliyorsun, her hafta burada buluşuyoruz. Toplantıdan sonra bir ara yemek yiyelim." de. Bu da direkt bir ifadedir ve ilgileneceğini varsaydığını gösterir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Takılmak için Belirli Bir Zaman Önermek

 1. 1
  Kişiye sana uyan bazı zamanlar söyle. Birine seninle takılmak isteyip istemediğini sorarken aklında, boş olduğunu bildiğin birkaç zaman olduğundan emin ol. Önümüzdeki iki hafta içinde bir şeyler yapmak isteyeceğin üç tarih düşün. Bu tarihleri kişiye söyle ve o zamanlardan herhangi birinde boş olup olmadığını sor.
  • Gelecekte belirsiz bir zamanda takılmak isteyip istemediğini sorarsan bunun gerçekleşmesi daha az olasıdır. Ona üç tarih verirsen birine evet diyebilmesi pekâlâ olasıdır.
  • Her hafta bir gece için, bir fırsat çıkarsa diye hiç plan yapmayabilirsin. Salı geceleri genellikle boş olduğunu söyle ve gelecek salının uygun olup olmadığını sor.
  • Örneğin: "Önümüzdeki birkaç cumartesi yapacak bir şey arıyorum, şehir merkezindeki mağazaları gezip sonrasında öğle yemeği yemek ister misin?" diye sor.
 2. 2
  Onu yaklaşan bir etkinliğe davet et. Zaten bir partiye veya buluşmaya katılmayı planlıyorsan etkinliği gerçekleştiren sen olmasan bile kişiyi bu etkinliğe davet et. Belirli bir zamanda gerçekleştiği için, eğer katılamazsa seni değil sadece etkinliği reddediyordur. Bu aynı zamanda, bire bir takılmaktan daha az baskı yaratır.[4]
  • Bir Süper Lig finali partisi veriyorsan onu da davet et. Bu sıradan bir etkinliktir ve belli bir zamanda gerçekleşir, iletişim kurulacak çok sayıda insan da olur.
  • Belki de yaklaşan belirli bir etkinliğin yoktur. Tanımak istediğin kişiyi davet etmek amacıyla, bir grup arkadaşınla bir şeyler planla.
  • Özel bir etkinlik olması şart değil. Kişiye şehir merkezindeki festivale gitmek ve birlikte dolaşmak isteyip istemediğini sor. Bu etkinliğe muhtemelen kendisi de giderdi. Bu hem rahat ve halka açık bir etkinliktir.
 3. 3
  Bir sonraki hafta sonu için planlar yap. Hafta içinde insanların belirli programları olabilir ancak hafta sonları genellikle daha müsaittir. İnsanları bir ortamda genellikle hafta içi görüyorsan onlara hafta sonu bir şeyler yapmak isteyip istemediklerini sor. Bu sana bir etkinlik ayarlayabilmen için sabah saatlerini, öğleden sonrayı ve gece saatlerini verir.[5]
  • Hafta sonları iyidir çünkü insanlar genellikle cuma ve cumartesi geceleri geç saatlere kadar takılmaya açıktır ve cumartesi-pazar da gün içinde daha fazla boş zamanları olabilir.
  • Hafta sonları ayrıca halk tiyatrosu, organik pazarlar ve festivaller, konserler ve partiler gibi daha fazla etkinlik olur.
  • “Bu uzun haftanın ardından hafta sonu biraz stres atmam gerekiyor. Cuma günü işten sonra atış poligonuna gitmek ister misin?" de.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Doğal Bir Şekilde Davet Etmek

 1. 1
  Yaklaşan bir yemeğe birlikte gitmeyi teklif et. Öğle yemeği saatinde işteysen veya dersten çıkıyorsan kişiye öğle yemeğini birlikte yemek isteyip istemediğini sor. İkiniz de öğle yemeğinizi evden getirdiyseniz oturup birlikte yiyebilirsiniz. Yemekleriniz hazır değilse kişiye birlikte öğle yemeğine çıkmak isteyip istemediğini sor. Bu işe yarar çünkü ikinizin de yemek yemeye ihtiyacı vardır ve bu, takılmak için fazla baskı yaratmayan bir yoldur.[6]
  • Yemeğin hemen yenmesi şart değil. Birine işten çıkınca akşam yemeğine çıkmayı veya yaptığın şeyi bitirdiğinde, birkaç saat içinde buluşmayı teklif et.
  • Bir partiden gece geç saatte ayrılırsan yakındaki bir lokantada gece yemeği yemek isteyip istemediğini sor.
 2. 2
  Dersten veya toplantıdan takılmaya geçiş. İş yerinden, kulüp toplantısından veya aynı derse girdiğin biriyle birlikteysen işiniz bittiğinde bir şey yapmak isteyip istemediğini sor. Ona daha sonra takılmak isteyip istemediğini toplantı esnasında veya toplantıdan hemen sonra sor.[7]
  • Toplantıdan sonra yapması gereken bir şeyler olabilir ama insanlar, planlı bir etkinlik bittiğinde genelde müsait olur. Kişinin programındaki bu boşluktan faydalan.
  • “Ders bittiğinde birkaç saatliğine boşum, avluda dolaşmak ister misin?” de. Bu, takılmak için basit bir yoldur ve anlık bir karar olduğu için fazla baskı yaratmaz.
  • İşten veya bir organizasyon toplantısından sonra kapıdan çıkarken “Bir şeyler içmek için North Shield'a gidiyorum. Gelip takılmak ister misin?" de. İşten sonra bir şeyler içmek yaygındır, bu yüzden bu tür sorular ona normal gelecektir.
 3. 3
  Nereye gidiyor olursan ol birini davet et. Ne zaman bir şey yapmak üzere olsan ve takılmak istediğin birini görsen sana katılmasını iste. Yapacağın şeyi o gelse de gelmese de yapacağın için seni geri çevirmesi çok da önemli olmaz. Her gün gördüğün bir kişiyse onu davet edebileceğin şeyler konusunda sınırsız seçeneğin vardır.[8]
  • Bu, bir film izlemek için yurttan çıkarken, yürüyüşe çıkmak için sitenden ayrılırken veya futbol oynamak için ofisten ayrılırken işe yarar.
  • Nereye gidersen git, insanları seninle birlikte gelmeye davet etme alışkanlığını edin. Bir süre sonra sormana alışacaklar ve sonunda evet deyip sana katılacaklardır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Connell Barrett
Ortak yazarlar :
Flört Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Connell Barrett. Connell Barrett, bir İlişki Uzmanı ve 2017 yılında New York dışında kurduğu kendi ilişki danışmanlık işletmesi olan Dating Transformation’ın Yöneticisi’dir. Connell müşterilerine kendi A.C.E. (Sahicilik, Netlik ve İfade Etme) Flört Sistemi’nden yola çıkarak tavsiyelerde bulunur. Flört uygulaması The League’de de flört koçudur. Çalışmaları Cosmopolitan, Oprah Magazine ve Today’de yer almıştır.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 723 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam