Birine aşkını itiraf etme düşüncesi seni geriyor olabilir ama duygularını açınca kendini çok daha iyi hissedeceksin. Biraz hazırlıkla, aşkını ilan etmeyi unutmayacağın özel bir ana dönüştürebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Durumu Ölçüp Tartmak

 1. 1
  Bir adım geri çekil. Bir an için mantıklı ol ve durumu iyice ölçüp tart. O kişiyle ilişkini düşünüp senin sözlerini nasıl karşılayacağını tahmin etmeye çalış. Onun da seni seviyor olması gerçekçi bir ihtimal mi diye kendine sor. Eğer öyleyse tek yapman gereken nasıl harekete geçeceğine karar vermektir. Öyle değilse o zaman çok dikkatli bir şekilde davranman gerekir.
  • Belki de bir arkadaşına âşık oldun ama onun da sana âşık olduğundan emin değilsin. Aşk itirafının arkadaşlığınızı nasıl etkileyeceğini enine boyuna düşünmen gerekir. Duygularınızın karşılıklı olması şartıyla en iyi arkadaşına âşık olmak harika olabilir.[1]
 2. 2
  Bunu gerçekten istediğinden emin ol. Daha önce hiç âşık olmadıysan bu cümlenin çağrıştırdığı şeyleri anlaman zor olabilir. Sevginin birçok çeşidi vardır: arkadaşça sevgi, aile sevgisi ve aşk. Bu kişiye âşık olduğuna gerçekten inanıyorsan o zaman bunu ona söylemelisin. Ama, sözcüklerinin ciddiyetini düşünmen önemlidir.[2]
  • Aşk, herkes için farklı bir anlama gelir. Bazıları, gençlerin "gerçek aşkla" aşkın daha yüzeysel bir seviyesini ya da "gençlik aşkını" birbirine karıştırdığını söyler. Başkalarıysa derin ve anlamlı aşkı her yaşta yaşayabileceğine inanır.[3]
 3. 3
  Niyetinde samimi ol. Birine, sırf sana daha fazla ilgi göstersin diye "Seni seviyorum" deme. Bunu ancak sözlerinin devamını getireceksen söyle. Aşk genellikle bir kişiye belli düzeyde önem vermeyi ve bağlılığı gerektirir.[4]
 4. 4
  Yavaşça ilerle. "Seni seviyorum," demek yerine işe, gerçekten nasıl hissettiğini ima eden şeyler söyleyerek başlayabilirsin. [5]
  • Onun, daha az ciddi itiraflara nasıl tepki verdiğini değerlendir. Eğer sözlerini anlayışla karşılarsa ve o da senden çok hoşlandığını söylerse o zaman aşk itirafının hoş karşılanması daha yüksek bir ihtimaldir.
 5. 5
  Cesur ol. Hayatın kısa olduğunu ve aşkın son derece geçerli bir duygu olduğunu düşün. Birine âşıksan her zaman onun sana âşık olmama ya da gelecekte sana duyduğu aşkın bitme ihtimali vardır. Ama bu içinde olan ve görmezden gelemeyeceğin bir şeydir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Ortamı Hazırlamak

 1. 1
  Romantik bir mekân seç. İkinizin baş başa olabileceğiniz sessiz bir yer seç. Onu bir restorana, bir parka ya da gün batarken onu nefes kesici bir doğa manzarasına götür. Kendisini orada güvende ve rahat hissetmesini sağla.
  • O özel yerin neresi olacağı, aşkını itiraf edeceğin kişinin kim olduğuna bağlıdır. İkiniz için de özel bir yer seç.
 2. 2
  Anlamlı bir an yarat. Aşkını itiraf etmek, işin içindeki iki kişi için de mühim bir mesele olabilir ve bunu özel kılmak önemlidir. Önceden planlayabilirsin ya da kendiliğinden samimi bir anın gelip çatmasını bekleyebilirsin. Bu an çok abartılı ya da şaşılacak kadar basit olabilir. Gerçekten buna hazır hissettiğinde söyle.
  • Bu, birlikte geçirdiğiniz harika bir günün sonrasında, nefis bir gün batımı sırasında; büyük okul partisinde "senin şarkın" çaldığında ya da ikiniz de sırf beraber olmanın mutluğuyla gülerken olabilir.
  • İlham almak için filmlerdeki ve dizilerdeki romantik sahneleri izle. Başrol oyuncularının aşklarını itiraf ettikleri sahneleri analiz et. Yakalamak istediğin ruh hâlini anla.
 3. 3
  İkinizin yalnız olmanızı sağla. Bunun uygun olduğunu düşünüyorsan herkesin ortasında çarpıcı bir itirafta bulunabilirsin. Ama sevdiğin kişi bu umulmadık ilgiden pek mutlu olmayabilir. Bu, özellikle nasıl tepki vereceğinden emin değilsen önemlidir. Baş başaysanız o zaman o kişiye daha rahat tepki vermesi için fırsat sağlamış olursun.
 4. 4
  İtirafı planla. Buluşmak için randevulaşmadıysanız onunla buluşma ayarla. Eninde sonunda işleri akışına bırakman gerekecek ama itirafının romantik ve yerinde olabilmesi için kesinlikle zemini hazırlayabilirsin. Acele etmek zorunda kalmayacağından ve neler söyleyeceğini bildiğinden emin ol.
  • Sevdiğin kişiyle bir araya gelemiyorsan aşkını bir mektupla da itiraf edebilirsin. Bu yöntem biraz daha soyut olsa da yine de çok samimi olabilir.[6]
 5. 5
  Tüm dikkatinin senin üzerinde olmasını sağla. O kişinin dikkati başka bir şeydeyken, bir şeyle ilgili endişeliyken ya da gitmeye hazırlanırken aşkını itiraf etme. Birbirinizin gözlerinin içene bakarken sözcükler daha güçlü olacaktır. Zaten özel bir an yaşıyorsanız o zaman muhtemelen ilerleyebilirsin. Kabul edilmelidir ki bazen hiç "doğru zaman" olmayacaktır. "Sana önemli bir şey söylemem gerek," diyerek dikkatini çek.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Aşkını İtiraf Etmek

 1. 1
  Gözlerinin içine bak. Doğru zamanın geldiğini hissedince sevdiğin kişinin gözlerinin içine bak. Göz kontağı samimi olduğunu gösterir. Ayrıca, söylediğin şeyle ilgili onun ne hissettiğini hemen anlarsın ve birbirinize daha yakın hissetmenizi sağlar.
 2. 2
  "Seni seviyorum," de. Bu, bu kadar basit. Karşındaki kişiyi gerçekten seviyorsan o zaman bunu haklı çıkarmaya ya da süsleyip püslemeye gerek yok. Ama bunu çok istiyorsan biraz şiirselleştirmekte ve aşkını anlatmakta sakınca yok. Sadece söylemek zorunda hissettiğin kadarını söyle.[7]
  • Bu kişiye nasıl âşık olduğunun hikâyesini anlatmayı deneyebilirsin. Gerçek, dürüst ve tatlı bir şeyler söyle. Sözlerin özgün olsun ve ona kendini özel hissettir.
  • Bunu sıradan bir şeymişçesine ya da çok ciddi bir tavırla söyle, hangisi sana kendini rahat hissettirecekse. Ciddi olduğunu bilmesini sağla.
 3. 3
  Onu öp. Sevdiğin kişi, "Ben de seni seviyorum," derse heyecanlan. Bu özel bir an. Sevgi dolu hislerin tadını çıkar ve bu deneyimi daha da sihirli bir düzeye taşı. Ne olursa olsun bu, gelecekte hatırlayacağın bir an.
 4. 4
  Sabırlı ol. Sevdiğin kişiye söylediklerini düşünmek için zaman ver. Bazı durumlarda o da hemen sana olan aşkını itiraf edebilir. Öte yandan, itirafın ona sürpriz olduysa düşünmek için zamana ihtiyacı olabilir. Dinle ve saygılı ol. Varsayımlarda bulunma.
  • Duygularına karşılık vermezse sorun değil. Üzülebilirsin ama kızma. Bunu kabul et.
 5. 5
  Kendinle gurur duy. Sevdiğin kişi nasıl cevap verirse versin, hislerini ona söylediğin için kendinle gurur duy. Birine onu sevdiğini söylemek ve bu konuda ciddi olmak büyük cesaret gerektirir. Ne olursa olsun artık biliyor.
  Reklam

İpuçları

 • Bunu yapamayacak kadar utangaçsan bir itiraf mektubu yazmayı dene. Bu çok daha kolay olabilir.
 • Sabırlı ve saygılı ol. Eğer karşı tarafın aşk itirafını düşünmek için zamana ihtiyacı varsa ona biraz zaman ver. Aşkı zorlayamazsın.
 • Aşkını ilan ederken kendinden emin ol. Böylece, senin duygularından emin olacaktır.
 • En kötüsünü düşünme. Senin ona hissettiklerini o sana karşı hissetmiyorsa bunun arkadaşlığınıza zarar vereceğini ya da asla tekrar denememen gerektiğini düşünme.
 • İlerisini planla. Neler söyleyeceğini düşün ve evet ya da hayır derse vereceğin tepkiyi hayal etmeye çalış.
 • Söyleyeceklerini ayna karşısında çalış. Bu şekilde doğru havaya girebilirsin.
 • Tatlı bir şekilde itiraf et; ondan neden hoşlandığını söylerken yüzün kızarabilir de.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Connell Barrett
Ortak yazarlar :
Flört Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Connell Barrett. Connell Barrett, bir İlişki Uzmanı ve 2017 yılında New York dışında kurduğu kendi ilişki danışmanlık işletmesi olan Dating Transformation’ın Yöneticisi’dir. Connell müşterilerine kendi A.C.E. (Sahicilik, Netlik ve İfade Etme) Flört Sistemi’nden yola çıkarak tavsiyelerde bulunur. Flört uygulaması The League’de de flört koçudur. Çalışmaları Cosmopolitan, Oprah Magazine ve Today’de yer almıştır. Bu makale 19.282 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 19.282 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam