Bazen birinden hoşlanmakla onunla birlikte olma fikrinden hoşlanmayı birbirinden ayırt etmek zor olabilir. Biri hakkında nasıl hissettiğini ve onunla birlikteyken ne hissettiğini anlamak kendine karşı dürüst olmayı gerektirir ama bu, harika bir partner bulma yolunda atılacak ilk adımdır!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Hoşlanma Sinyallerini Anlamak

 1. 1
  Onunla buluştuktan sonra kendini mutlu hissedip hissetmediğine bak. Birinden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamanın en iyi yollarından biri onunla baş başa vakit geçirmektir. Sohbet doğal bir şekilde akıyorsa, seni güldürüyorsa ve buluşmadan sonra tatmin olmuş ve mutlu hissediyorsan bu ondan hoşlandığının açık bir işaretidir.[1]
  • Onun yanındayken kendini rahat hissetmiyorsan veya buluşma sırasında sana mesafeli duruyorsa bu ikinizin arasında bir bağ olmadığının belirtisi olabilir.
  • Kötü bir randevunun ardından buna bir son vermek istersen kendini kötü hissetme. Uzun vadede ikinizin de zamanını harcamamış ve ikinizi de zahmetten kurtarmış olursun.
 2. 2
  Seni aradığında veya sana mesaj attığında heyecanlanıp heyecanlanmadığına bak. Sana mesaj attığında telefonun üstüne atlıyorsan ve aramalarının telesekretere bağlanmasına fırsat bile vermiyorsan bu ondan hoşlandığına dair iyi bir işarettir. Günün ne kadar yoğun olursa olsun onu düşündüğünü göstermek için ona mesaj atmak istiyorsundur![2]
  • Sana mesaj atıyorsa ve içinden genellikle cevap vermek gelmiyor veya söyleyecek hiçbir şey bulamıyorsan onu sadece bir arkadaş olarak görüyor olabilirsin.
 3. 3
  Sana onu hatırlatan şeyler gördüğünde bunu fark et. Eğer sürekli sana onu hatırlatan şeyler görüyorsan bu ondan hoşlandığına dair iyi bir işarettir. Gün içinde ona kaç defa onun hoşuna gidecek bir şeyden bahsettiğine ve arkadaşlarına ve ailene kaç defa onun hakkında komik bir hikâye veya bilgi anlattığına dikkat et.[3]
  • Gün içinde onu düşünmüyorsan yalnızca kendini yalnız hissettiğinde onunla vakit geçiriyor olabilirsin.
 4. 4
  Onu özleyip özlemediğini görmek için diğer insanlarla vakit geçir. Arkadaşlarınla dışarı çıktığında veya ailenle görüştüğünde etrafın sevdiğin ve iyi vakit geçirdiğin insanlarla çevrilidir. Bu sırada keşke o da yanımda olsaydı diye düşünüyorsan veya ona gününün nasıl geçtiğine dair mesaj atmak istiyorsan bu ondan gerçekten hoşlandığına dair iyi bir işarettir.[4]
  • Başka insanlarla birlikteyken onu düşünmüyorsan kendine bunun nedenini sor. Belki de onu düşünemeyecek kadar meşgulsündür ya da sadece yalnız kalmak istemediğin için ona ilgi duyuyor olabilir. Duyguların hakkında kendine dürüst olmaya çalış.
 5. 5
  İyi ya da kötü bir haber aldığında ilk ona haber vermek isteyip istemediğine bak. Hayatında iyi şeyleri beraber kutlayacağın ve kötü şeylerin üstesinden gelmene yardımcı olacak biri olması bir ilişkinin önemli bir parçasıdır. Hayatında büyük bir gelişme olduğunda ilk kimi aradığına veya ilk kime mesaj attığına bak. Eğer bu o kişiyse muhtemelen ona çok güveniyor ve saygı duyuyorsundur.[5]
  • İlk aradığın anne baban veya en yakın arkadaşın gibi istisnai kişiler olabilir. Ancak o kişi de hayatında bir gelişme olduğunda ilk aradıklarından olmalıdır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Uyumluluğunuzu Test Etmek

 1. 1
  Değerleriniz, ilgi alanlarınız ve arzularınız örtüşüyor mu bak. Birçok kişi için “anlaşmayı bozan” noktalar vardır; bunlar bir kişiyle kesinlikle çıkmayacağını gösteren işaretlerdir. Bu, evlilikle ilgili farklı görüşler, farklı ilgi alanları ve bunun gibi konular olabilir. Görüştüğün kişiye ahlak anlayışı, hobileri ve geleceğe dair planlarıyla ilgili sorular sormak uyumlu bir çift olup olmadığınızı anlamanı sağlar ve potansiyel sorunları ortaya çıkartabilir.[6]
  • Örneğin ona “Arkadaşlıklarında en çok neye önem verirsin?” veya “Senin için hakkında şaka yapılamayacak kadar ciddi olan konu nedir?” gibi sorular yöneltebilirsin.
  • Eğer daha açık sözlü olmak konusunda rahatsan “İlişkide ne ararsın?” veya “Sence kusursuz partner nedir?” diye sorabilirsin.
  • Küçük şeylerin önemli olabileceğini unutma. Ona “Hafta sonları ne yapmaktan hoşlanırsın?” veya “Dağda kamp yapmayı mı tercih edersin yoksa deniz tatilini mi?” diye sorarak genel ilgi alanlarınızın örtüşüp örtüşmediğini anlayabilirsin.
 2. 2
  Fiziksel tepkini ölçmek için onun koluna veya eline dokun. Birine karşı fiziksel bir çekim duymuyorsan onunla bir ilişki yaşaman zordur. Koluna ya da eline hafifçe dokunmak senin yanındayken rahat olup olmadığını ve senin de onun yanındayken ne hissettiğini anlamanı sağlar. İçinden ona dokunmak gelmiyorsa arkadaş kalsanız daha iyi olabilir.[7]
  • Ona dokunduğunda karşındakinin rahatsız olduğunu hissediyorsan bu onun bir ilişki için hazır olmadığına dair bir işarettir.
  • Söz konusu fiziksel çekim olduğunda içinden gelen sesi ve içgüdülerini dinle. Ona dokunmak veya ona yakın olmak içinden gelmiyorsa bu ondan gerçekten hoşlanmadığının bir işaretidir.
 3. 3
  Karşındakinin kişiliğinin seni çekip çekmediğini ve onun fikirlerine değer verip vermediğini düşün. Dünyada fiziksel açıdan çekici bir sürü insan vardır ama fiziksel uyumun ötesinde fikirleri senin için önem taşıyan birini bulmak önemlidir. Onu düşündüğünde aklına ilk gelen ne kadar nazik veya zeki olduğuysa bu, onu olduğu gibi sevdiğine dair harika bir işarettir.[8]
  • Kişiliğine ve zekâsına da ilgi duyduğun sürece fiziksel açıdan çekici birini bulmakta bir sorun yoktur. Ancak tek düşündüğün onun vücuduysa ona karşı yalnızca bir tutku duyuyor olabilirsin ve bu da bir süre sonra geçer.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Derin Duyguları Sorgulamak

 1. 1
  Duyguların hakkında güvendiğin biriyle konuş. Yakın ve güvenilir bir arkadaşınla veya ailenden biriyle olan biten hakkında konuşmak için zaman ayır. Bazen olaya dışarıdan bakan biri ilişkiye dâhil olmadığı için durumu netleştirmene yardımcı olabilir. Bu kişiye görüştüğün kişinin yanındayken ne hissettiğini anlat ve ne düşündüğünü sor.[9]
  • En iyisi görüştüğün kişiyi tanımayan bir arkadaşını seçmektir, bu sayede sonradan ortaya çıkabilecek tatsız durumlar veya sır saklama endişesinden kaçınmış olursun.
  • Arkadaşın sana duymak istemediğin tatsız bir şey söylerse üzülmemeye çalış.
 2. 2
  Kendi kendine yalnız kalmaktan korkup korkmadığını sor. Birçok kişi kısa süreliğine de olsa yalnız kalma düşüncesini kabullenmekte zorlanır. Tek başına vakit geçirmekten hoşlanmıyorsan ve sana eşlik edecek birini arıyorsan hislerin gerçek olmayabilir. Yeni bir şehre taşındıysan ve hiç arkadaşın yoksa muhtemelen sadece sana arkadaşlık edecek birini arıyorsundur.[10]
  • Bununla başa çıkmak istiyorsan yalnız kalmanın tadını çıkarmayı öğrenebilirsin. Bazen birinden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamanın en iyi yolu budur çünkü o yanında olmadığında nasıl hissettiğine dair bir fikrin olur.
 3. 3
  Kıskançlık duyduğunda bunu söylemeyi öğren. Birçok durumda kıskançlık birine ilgi duyup duymadığını gösteren sağlam bir işarettir. Kıskançlık hissi rahatsız edici ve üzücü olabilir. O kişi romantik açıdan ilgi duyabileceği başka biriyle takıldığında üzülüyor veya öfkeleniyorsan bu ondan gerçekten hoşlandığına dair iyi bir işaret olabilir.[11]
  • Kıskançlık bazen sağlıklı olabileceği gibi hızla, partnerini kontrol etmenin bir yoluna da dönüşebilir. Hoşlandığın kişi başkalarıyla görüştüğünde çok üzülmemeye çalış çünkü muhtemelen o da seni düşünüyordur!
  • Geçmişte kıskançlık problemlerin olduysa veya öfkenin kontrolden çıktığını hissediyorsan bir ilişkiye başlamadan önce kıskançlığını nasıl kontrol edeceğini öğrenmeyi dene.
  Reklam

İpuçları

 • Hoşlandığın kişinin yanında her zaman kendin ol ve ona karşı dürüst ol. Karşındakinin gerçek seni tanımasını istersin, ortaya koyduğun bir oyunu değil.
 • Kimsenin incinmemesi için ilişkinin başlangıcında işleri yavaştan al. Ciddi bir ilişkiye başlamadan önce acele etmeden onu tanımaya çalış.
 • Ondan ne kadar hoşlandığını ona söyle. O da senden hoşlanıyor ama sana bunu söyleyecek cesareti toplayamıyor olabilir. Böyle bir durumda ikiniz de acı çekersiniz ve ikiniz de gerçekten hoşlanmadığınız birini bulabilirsiniz.
Reklam

Uyarılar

 • Biriyle çıkmak istemediğine karar verince onunla olan arkadaşlığını bitirme. Ona alan tanı ama hâlâ arkadaş kalmak istediğini söyle.
 • Biriyle ilgili hislerini sorguluyorsan onun hislerine saygı göstermeye çalış ve ilişki vaadiyle onu oyalama.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jessica Engle, MFT, MA
Ortak yazarlar :
İlişki ve Flört Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Jessica Engle, MFT, MA. Jessica Engle, San Francisco Bay Bölgesi’nde ilişki koçu ve psikoterapisttir. Danışmanlık Psikolojisi alanındaki Yüksek Lisans derecesini aldıktan sonra 2009 yılında Bay Area Dating Coach’u kurmuştur. Jessica ayrıca lisanslı bir Evlilik ve Aile Terapisti ve 10 yıldan fazla deneyime sahip lisanslı Drama Terapistidir. Bu makale 95.628 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 95.628 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam