Yüksek karbonatlaşma seviyesi göz önüne alındığında, bira bir şişeden döküldüğünde veya bir bardağa döküldüğünde benzersiz bir zorluk getirir. Aceleyle veya yanlış bir şekilde döküldüğünde, bira köpürür ve bardağın üst kısmında iştah açıcı olmayan bir "kafa" veya köpük tabakası oluşturur ve çoğu zaman dökülür. Öte yandan, kafasız dökülen bira pek çok lezzet özelliğini kaybeder. Bu faktörlerin yanı sıra bazı bira stilleri arasındaki farklılıklar nedeniyle, bira dökme tekniğini uygulamak önemlidir.

Yöntem 1 / 3:
Şişeden, Kutudan veya Sürahiden Dökmek

 1. 1
  Temiz bir bira bardağı seç. Bu genellikle tüm yağ ve kirlerden arındırılmış ve dökülecek biranın tarzına uygun bir bardaktır. Kenarlarında parmak izi, tüy, kir veya kalıntı olmamalıdır. Varsa, biranın tadını bozabilir.
  • Neredeyse her tür bira için bardaklar mevcuttur; seçilmiş özel bir bardak yerine standart bir bira bardağı 475 ml kullan. Bu, bardağın tamamı için yeterli alan ve biraz köpüklü kafa olmasını sağlar.
 2. 2
  Bir şişeden veya tenekeden döküyorsan alttaki tortuya dikkat et. Şişede işlenmiş biralar genellikle kabın dibinde muhtemelen tadı (ve berraklığı) için kaçınmak isteyeceğin küçük bir maya tabakasına sahiptir. Elindeki şişeyse herhangi bir tortu olup olmadığını görmek için ışığa kaldırın. Elindeki kutuysa ambalajı tortu belirtisi için kontrol et; "can-conditioned" (kutuda dinlendirilmiş) kelimesi kesin bir bilgidir.
  • Bazı insanlar, birayı daha keskin yaptığına ve biraya gerçek lezzetini verdiğine inanarak bu tadı severler. Tercihlerinden emin değilsen dene; sonuçta neyi sevdiğini ve neyi sevmediğini bilmenin tek yolu budur.
 3. 3
  Bira bardağını 45 derecelik bir açıyla eğ. Camın kenarı, geri kalanı havada duracak şekilde masa gibi düz bir zemine yaslanmalıdır. Bu, bardağı dengelemene ve her şeyi eşit tutmana (ve dökmen için mükemmel hedefi elde etmene) yardımcı olacaktır.[1]
 4. 4
  Bira kabını, bardağın orta noktasının birkaç cm yukarısına yerleştir. Birayı bardağın yarısına kadar dökmeyi hedeflersin. Bu, havalandırma ve köpük için en iyi seviyedir.
  • Şişeyi cama değdirme; bu kötü bir dökme şeklidir. Sen içeceksen önemli değil ama başka biri için döküyorsan bardağı olabildiğince temiz tutma görgü kurallarına uy; şişede, tenekede veya sürahide bakteri olabilir.
 5. 5
  Hızlı ve düzenli bir akışla dökmeye başla. Biranın geri sıçrama olmadan bardağın kenarından aşağı akmasını istersin. Bardağın kenarının ortasını hedefle ve akan biranın hacmini olabildiğince tutarlı tut.
 6. 6
  Bira bardağının tabanını, yaklaşık üçte bir ila yarısı dolu olduğunda düzleştirmeye başla. Bardağı, dolduğunda ve üstte yaklaşık 4 cm kafa oluştuğunda yüzeye paralel duracak şekilde düzleştirmelisin. Doldukça yere koymaya başlarsın.[2]
  • Çok fazla kafa oluşmaya başlıyorsa birayı bardağın kenarlarına değmeyecek şekilde dök. Bu, köpüğü denklemin dışında tutarak çok fazla havalanmasını engeller.
  • Yeteri kadar kafa oluşmuyorsa 2 ila 5 cm köpük olana kadar biranın bardağın kenarından aşağı akmasını sağla.
 7. 7
  İçmeden önce kafanın biranın üstüne yerleşmesi için birkaç saniye bekle. Ama mümkün olan en kısa sürede bir kez kokla; kokular, kafa zirvede olduğunda en keskin hâlindedir. Şimdi, bazı biraların iddia ettiği meşemsi narenciyemsi veya baharatlı tatları en iyi şekilde alacağın zamandır.[3]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Belli Biraları Dökmek

 1. 1
  Buğday biraları ve mantarlı şişe biraları dökerken daha az agresif ol. Bu tür biraları dökerken biraz daha nazik olmalısın; kafalar normalden daha büyük olur ve daha hızlı yükselir. Uygun bir kafa en az 2,5 cm veya iki parmak kalınlığındadır; daha fazla değildir. Böyle bir birayı yavaş ve nazikçe dök.[4]
  • Bu tür biralar için, daha fazla köpük sağlamak adına daha uzun bir bardak kullanmak avantajlı olabilir. Konu buğday birası dökmeye gelince tam bir sanat döküş biçimi var ve buna çok inananlar, dökmeyi bitirmeden önce şişeyi masanın üzerinde yuvarlarlar. Bardağına birayı dökmeyi bitirmeden önce, biranın son üçte birini hala şişe içindeyken karıştırmayı dene.[5]
 2. 2
  Şişelenmiş biraların içindeki posalara dikkat et. Şişede dinlendirilmiş biraların son 2,5 cm kadarı genellikle işe yaramaz, bu yüzden şişede bırak. Kötü olduğundan değil (ama mayamsı bir tat verebilir), sadece aşırı şişkinliğe veya osurmaya neden olabileceğidir.
  • Bununla birlikte, bazı insanlar daha zengin, daha acı, konsantre maya tadını tercih eder. Bu insanlardan biriysen dök gitsin.
 3. 3
  Amerikan Pale Lager biraları yavaşça dök. Budweiser ve Miller gibi biralar, eğimli bir bardağın üstündeki ve altındaki adımlarda olduğu gibi en iyi şekilde yavaşça dökülür. Eğer böyle yapmazsan bir bardak dolusu kafa çıkarır. Lezzet ve aroma için biraz kafa iyidir ama bardağın tamamı kafa doluysa ortada bira olmaz.
  • Bu biraların çok az proteini olduğu için, büyük bir kafa çabucak dağılarak ortada yarısı boş bir bardak kalır. Büyük bir kafa yaratmak, dökme işlemini gereksiz yere yavaşlatır ve ilk içimde ağzın bayağı batabilir .
 4. 4
  Guinness birasını dökerken çift dökme kullan. Guinness meraklıları, sevdikleri biraları için iki seferde dökme veya çift dökme yöntemine çok inanırlar. Bu yöntem, birayı bardağa yaklaşık ⅔ kadar döktüğün ve sonra biranın oturması (teknik olarak nitrojen kabarcıkları) için 30 saniye kadar bekleyerek uygulanır. Sonrasında bardağı ağzına kadar doldur; tercihen bir Guinness bardağı kullan.[6]
  • Bu neden önemli? Bu yöntemin mükemmel miktarda kafa ve var olan en lezzetli Guinness'i ortaya koyması gerekir. Dublin'de bunu böyle yapıyorlarsa muhtemelen kötü bir fikir değildir.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Fıçı Birayı Dökmek

 1. 1
  Temiz bir bira bardağı seç, genellikle 473 ml’lik bir bardak. Tüm yağ ve kirlerden arındırılmış olmalı ve dökülecek biranın tarzına uygun olmalıdır (daha fazlası 3. bölümde). Kimyasallarla temizlendiyse kir ve tüy olup olmadığını görmek için ışığa doğru tut; bardaklar en iyi şekilde sıcak suda temizlenir.[7]
  • Neredeyse her tür bira için bardak mevcuttur; özel bir bardak yerine standart bir bira bardağı (475 ml) kullan. Daha küçük bardaklar yeterince bira almayabilir.
 2. 2
  Musluk hattını aşırı basınç veya eski biradan temizle. Bunu, birayı birkaç saniye başka bir kaba akıtarak yap. Barda birayı musluktan döküyorsan başlamadan önce gidere biraz akıt; bira uzmanı müşterilerin bunu takdir edeceklerdir.
  • Bu aynı zamanda fıçıların bitip bitmediğini görme şansı verecek, sizi bir bardağı kirletmekten ve zaman kaybetmekten kurtaracaktır.
 3. 3
  Bira bardağını musluğun altına 45 derecelik bir açıyla birkaç cm (birkaç cm) yerleştir. Musluğun altında, bir şişeden veya tenekeden döktüğün gibi aynı açıyı yakalamak istersin. Bu açıdan bira bardağın yarısına kadar dökülür ki bu ideal olanıdır.[8]
  • Musluğu bardağa dokundurma. Bakteriler ve mikroplar, herhangi bir musluğun ucunda üreyebilir ve iki dokunuşta bardağın kirlenmesine neden olabilir. Bira senin için değilse güvende olmak için uygun görgü kurallarına uy.[9]
 4. 4
  Musluğu sonuna kadar aç, böylece bira hızlı ve istikrarlı bir şekilde bardağın kenarından aşağı akar. Bazı muslukların pratik olarak açılması gerekirken diğerlerinin bir dürtmeye ihtiyacı olur. Tutarlı bir akış yakala ve onu koru.
  • Akış doğal bir şekilde biraya çarpana kadar bardağın yarısını hedeflemeye devam edin. Kafa oluşmuyorsa daha fazla havanın köpük üretmesine izin vermek için bardağın yanında tut.
 5. 5
  Bira bardağını doldururken yavaşça dengele, böylece yüzeyde yaklaşık 4 cm bir kafa tabakası oluşur. Direkt olarak bardağa dökülen bira kafa üretmez; sürekli yan tarafa dökülen bira çok fazla üretecektir. Kafanın tam olarak doğru büyüklükte olduğu o tatlı noktaya girmek için, bardağı dökümün yarısına kadar geldiğinde düzeltmeye başla.
  • Kafa erken oluşuyorsa (bazı biralarda olduğu gibi) doğrudan bardağın ortasına dökmeye geç.
  • Ağzına kadar doldur! Kafa neredeyse camın kenarında dökülmek istiyor gibi göründüğünde ancak yüzey gerilimi ile aynı hizada tutulduğunda (teknik olarak çok az yüzey gerilimi) mükemmeldir.
 6. 6
  İçmeden önce kafanın biranın üstüne oturması için birkaç saniye bekle. Ama kokla; kafa tam formundayken aromaların en güçlü olduğu zamandır. İşte bu noktada her biranın doğal tatlarını ve nasıl farklı olduklarını koklayabilirsin.[10]
  Reklam

İpuçları

 • Hindistan Pale Ale ve Belçika biraları, sert biralardan veya siyah biralardan biraz daha köpüklü olacak.
Reklam

Uyarılar

 • Balmumu astarlı veya köpüklü kaplar kullanma. Bunların iç yüzeyi kabadır ve biranın doğal tadı ile çelişen bir kalıntıya neden olabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bira
 • Bira bardağı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Avokadonun Olgun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Ananasın Olgun Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAnanasın Olgun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Donmuş Karides Nasıl Pişirilir?
Kemiksiz Hindi Göğüs Nasıl PişirilirKemiksiz Hindi Göğüs Nasıl Pişirilir?
Lokum Bonfile Nasıl PişirilirLokum Bonfile Nasıl Pişirilir?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Sosis Nasıl Pişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 20 kişi çalıştı.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 300 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam