İngilizce wikiHow sitesi şu ana kadarki en büyük wikiHow sitesi olmayı sürdürse de wikiHow bir yandan uluslararası alanda büyümeyi sürdürüyor. wikiHow, Türkçe ve İngilizceye ek olarak İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Felemenkçe, Rusça, Çince, Hintçe, Vietnamca, Tayca, Portekizce, Çekçe, Arapça, Endonezya dilinde, Korece ve Japonca hizmet veriyor. Eğer çeviri yapmak istediğin iki dilde de yetkinsen makale çevirmek için bazı ipuçlarını burada bulabilirsin.

Adımlar

 1. 1
  Bir makaleyi çevirmek isteyip istemediğine ve bunu yapacak kadar donanımlı olup olmadığına karar ver. Lütfen ücretsiz/otomatik çeviri hizmetlerini kullanma çünkü bunlar, okurların istenen işlerin altından kalkmasına yardım edecek doğruluğu ve kaliteyi sunmuyor.
  • Şu anda diğer dillerde, İngilizce sitede olduğu gibi makaleleri iyileştirmeye yardım edecek kadar çok sayıda aktif topluluk üyesi bulunmuyor. O yüzden de maalesef wikiHow'ın misyonuna yarar sağlamayan kötü çeviriler ortaya çıkabiliyor.
 2. 2
  Çevirmek istediğin makaleyi İngilizce wikiHow’da bul. Her iki dilde de terminolojisine tümüyle hâkim olduğun bir konu seçmeye özen göster.
  • Türkçe wikiHow Yazar Rehberini iyice oku.
 3. 3
  Makaleyi çevir. Grameri ve akıcılığı iyileştirmek için tekrar tekrar oku. Sözcüğü sözcüğüne çeviriler her zaman anlamlı olmadığından, yaptığın çeviriyi yeniden okuyarak tek başına anlam ifade ettiğinden emin ol.
 4. 4
  Türkçe sitede çeviriyi yayımla.
 5. 5
  Çeviri ekibini bilgilendir. Bir makale uluslararası sitelerde çevrildiğinde en iyisi, uluslararası çeviriyi gözden geçirmesi, gerekli görselleri veya bağlantıları taşıması için uluslararası çeviri ekibini bilgilendirmektir. Bu aynı zamanda tüm veri tabanlarının güncel tutulmasını sağlar ve ekibin aynı makaleyi boşu boşuna tekrar çevirmesini önler.
  • Ekibi bilgilendirmek için, bu formu kullanabilirsin. Alternatif olarak, orijinal sayfayı ve çeviri bağlantısını Türkçe Proje Yöneticimiz Sevde’ye göndermekten çekinme.
  Reklam

İpuçları

 • İkinci dilinden ana diline çeviri yapmak daha kolaydır.
 • Çeviriyi sözcüğü sözcüğüne yapmak yerine kulağa doğal gelen cümleler kullanmaya çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Telifli kaynakları doğrudan çevirmek de telif hakkı ihlali sayılır.
 • Eğer hedef dili neredeyse ana dilin seviyesinde konuşamıyor ya da yazamıyorsan makale çevirmeye kalkışmaman muhtemelen daha iyi olur.
 • Google Translate ve diğer internetten çeviri hizmetleri, wikiHow makalelerini çevirmede kullanılacak kadar iyi iş çıkartamıyor.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 31 kişi çalıştı. Bu makale 1.988 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.988 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam