Kategori listesi wikiHow'daki başlıca arama araçlarından biridir. Uygun kategorilere ayırma, benzer makalelerin bir arada toplanmasına yardımcı olur ve okuyucuların ilgilendikleri makaleleri bulmasını kolaylaştırır. Esasını kavradıktan sonra makaleleri kategorilendirmek wikiHow’a dahil olmak için eğlenceli bir yol olabilir.

Adımlar

 1. 1
  Makalenin ana temasını yeterince açıklayan en alakalı, belirli kategoriyi seç. Kategorilerin tam listesini wikiHow:Kategoriler'da bulabilirsin.
 2. 2
  Eğer belirli bir kategori uygunsa, daha geniş ve daha genel bir kategori yerine her zaman belirli bir kategoriyi seç. Geniş kategori altındaki tüm alt kategorilerdeki tüm makalelerin, daha geniş kategori arandığında da görüntüleneceğini unutma.
  Reklam

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Makale Düzenleyiciyi Kullanmak

 1. 1
  Bir makalenin en üstündeki Düzenle sekmesini tıkla.
 2. 2
  Yazının adımlarına geçmeden hemen önceki satıra [[Kategori:Kategori Adı]] yaz. Büyük harf kullanımını aynı şekilde olsun.
  • Ayrıca, çoğu makalede sadece iki kategoriye izin verildiğini unutma. Kategoriler klavyenin Enter tuşunu kullanarak her birini ayrı satırda olacak şekilde yazılmalı. Ancak, eğer “Yeni Makale Onaylayıcısı” tarafından bir alt düzeye indirildiyse üç kategoriye de sahip olabilirler.
  • Eğer sadece bir kategoriye sahiplerse, kategori satırı ile Malzemeler veya Adımlar bölüm etiketleri arasına fazladan boş bir satır ekleme. Ancak, eğer bu gibi boş satırlar görürsen ve makalede başka düzenleme yapmayı planlamıyorsan bu boşluk satırlarını yerinde bırak.
  • Bir yemek tarifi anlatan makaleleri için kategoriler, sayfanın Malzemeler bölümündeki son bileşenin hemen altına yerleştirilmelidir. Yemek tarifi makaleleri Giriş ile başlar, ardından bir boş boşluk satırı (yemek tarifi olmayan makalelerde bu satırda kategoriler olurdu; tek istisna), sonra malzemeler bölümü başlığı, daha sonra listendeki son malzemenin hemen altına da kategoriyi yerleştireceğin yer gelir.
 3. 3
  Değişikliğini incelemek için makalenin altındaki Ön izleme düğmesine tıkla.
  • Deneyimli kategorilendiriciler bu adımı atlayabilir, ama başlangıç için iyi bir uygulamadır.
 4. 4
  Makalenin alt kısmındaki Düzenleme Özetine "kategorilendirme", "kategorilendirildi" veya "kat" yaz.
  • Bu zorunlu değilse de, devriye görevlilerinin yaptığın düzenleme türünü daha hızlı tanımlamasına yardımcı olur.
 5. 5
  Makalenin alt kısmındaki Yayımla düğmesine tıklayarak değişikliklerini kaydet.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kategorileme Uygulamasını Kullanmak

 1. 1
  Kategorileme Uygulamasını kullan. Topluluk Portalı sayfasında linki bulunur.
 2. 2
  Makaleleri kategorilemeye başla!
  • Çalışmanı kaydetmek için yeşil "Yayımla" düğmesine tıkla. Herhangi bir kutuya herhangi bir düzenleme özeti eklemen gerekmeyecek - düzenlemeler makaleye ve aynı zamanda Son Değişiklikler Devriyesinde devriye gezenlere gönderildiğinde bir araç tarafından otomatik olarak doldurur.
  Reklam

Gelişmiş Wiki Sözdizimleri

Bir kategori ekle
[[Kategori:Kategori Adı]]

Bir kategori bağlantısını görüntüle
[[:Kategori:Kategori Adı]]

Bir kategori bağlantısını bir görünen ad ile görüntüle
[[:Kategori:Kategori Adı|görünen ad]]


İpuçları

 • Soruların varsa, Yardım Takımı veya bir Yönetici (Admin) ile irtibata geç.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 65 kişi çalıştı. Bu makale 2.492 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.492 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam