wikiHow'da, makalelerimizin daha kolay okunabilmesi için bütün sayfalarımızda belirli bir biçim takip etmeye çalışıyoruz. Tüm yönergeler bu biçime uygun olmasa da çoğu öyle. Dolayısıyla, sayfaları düzenlerken aşağıdaki ana esasları göz önünde bulundurmaya çalış ve wikiHow yazma stili hakkında daha fazla bilgi için Yazar Rehberimize bak.

Adımlar

 1. 1
  Her adıma yeni bir satırda ve # ile başla. Fazladan satır atlama; yoksa bu, otomatik numaralamanın sıfırlanmasına ve başka bir 1’inci Adım oluşturulmasına neden olur.
 2. 2
  Her adımı bir ana eylemle sınırla. Adımı kısa bir cümle ile tanımla (bu kısım otomatik olarak kalın fontta olacak) ve sonrasında ayrıntılı olarak açıkla. İdeal olarak, okuyucu ilk olarak kalın harfli cümlelere göz gezdirmeli ve daha fazla ayrıntı okumadan önce genel yöntem hakkında bir fikir edinebilmeli.
 3. 3
  Her adımda bir ana fiil olmasına dikkat et. Somut/fiziki fiilleri ("Kes", "Çiz", "Vidala", vb.) veya soyut/fiziksel olmayan fiilleri (örneğin, "Değerlendir," "Farkında Ol," "Anla," "Uzak Dur," "Sınırla," vb.) kullanabilirsin.
  • Geçişken veya tanıtıcı anlatımdan kaçın. Gerçekleştirilecek talimatları takip eden kişinin uygulayacağı net bir eylem fiili kullan. "Önce", "Sonra", "Ayrıca" veya benzeri tanıtıcı kelimelerle başlangıç yapmaktan kaçın. Adımın başlığını (yani ilk kalın fonttaki cümleyi) bir özet olarak düşün.
 4. 4
  Uzun adımları böl. Bunları ayrı adımlara veya alt adımlara ayırabilirsin. Her adımın ve alt adımın, çok kısa olmaktan ziyade doyurucu olması gerek (2-3 cümle çoğu zaman idealdir, fakat bu, konu ve cümle uzunluğuna bağlı olarak değişir).
  • Alt adımların sayısının çok fazla olması durumunda okuyucunun hangi adımda olduğunu unutabileceğinden, alt bölümlerin daha uygun olabileceğini unutma (bir sonraki adımda açıklanmıştır).
  • Alt adımlarda madde imlerini #* ile yap.
 5. 5
  Bir sayfada birden çok yöntem listelemek veya çok uzun bir işlemi parçalara ayırmak için alt bölümleri kullan.
  • Alt başlık yapmak için son yazdığın adımdan sonra şöyle yaz: === Alt Başlık Başlığı ===
  • Her bir alt bölümün kendi ait ipuçları ve uyarıları olması gerektiğini fark edersen bu, makalenin pek çok konuyu birden kapsamaya çalıştığının ve belki de birkaç farklı makaleye bölünmesi gerektiğinin bir işaretidir.
  • Not: Çok sayıda alt bölüm olsa bile, her zaman bir Adımlar bölümü başlığı bulunduğundan emin ol. Aksi hâlde sayfadaki diğer şeyler de yanlış gözükmeye başlar. == Adımlar == başlığı makalenin mühendisliği/mizanpajı için çok önemlidir.
 6. 6
  Alt bölümlerin "Kısım" mı yoksa "Yöntem" mi olacağına karar ver. Sadece bir bölümü okuması okuyucunun hedefe ulaşmasını sağlıyorsa "Yöntem"i; hedefe ulaşmak için tüm bölümlerin okunması gerekiyorsa "Kısım"ı kullan.
  • Eğer her alt bölüm farklı bir yöntem izah ediyorsa, makalenin sonuna __METHODS__ sihirli kelimesini koymak başlığın hemen altındaki başlığın otomatik olarak yöntem olarak okunmasını sağlar.
  • Eğer her alt bölüm farklı bir bölüm izah ediyorsa, makalenin sonuna __PARTS__ sihirli kelimesini koymak başlığın hemen altındaki başlığın otomatik olarak kısım olarak okunmasını sağlar.
  • Not: Bazen "Kısım" veya "Yöntem" konusunda karar vermek zor olacaktır. Bölüm başlığı seçmenin zor olduğu incelikli makaleler için sağduyunu kullan.
 7. 7
  Görsellerin doğru olduğundan ve iyi yerleştirildiğinden emin ol. Çoğu görsel yerleştirme yazılım tarafından otomatik olarak yapılacaktır; yeterince geniş olan tüm görseller her adımın üzerinde ortalanacak ve büyütülecektir. Küçük ve dik görseller bir istisna olarak adımın sağına hizalanabilir.
  • Görseli, adım/alt adım metninin sonuna yerleştir (aynı satır).
 8. 8
  Bölümlerde standart etiketleri ve standart düzeni kullan. Düzensiz bir başlık içeren veya uygun olmayan başlıklı bölüm görürsen, onları düzeltmeye çekinme! Tercih edilen standart düzen şu şekildedir:
 9. 9
  Reklam

Giriş ile başla. Bu, okuyucuyu makaleye çekecek olan 2 ila 5 cümledir. Bu bölümde başlık yoktur.

== Malzemeler ==
* İlk malzeme
* İkinci malzeme
* Vb.

== Adımlar ==
=== 1. Yöntem/Kısım Başlığı Buraya Gelir (İsteğe Bağlı) ===
# Her adıma veya alt adıma (madde imi) yeni bir satırda başla. Fazladan boş satır ekleme.
# Her adıma "#" kullanarak başla. Ne yapılacağını emir kipiyle yaz.
#* "#*" kullanımı gerekli olduğunda bir madde imi ile başlat
# Sonraki adıma geç. Ne yapılacağını yaz.
# İşin bitene kadar devam et.
=== 2. Yöntem/Kısım Başlığı Buraya Gelir (İsteğe Bağlı) ===
# Yöntem veya kısımların isteğe bağlı olduğunu unutma.
# Ancak, uzun işlemleri ayırma konusunda yardımcı olabileceklerinin farkında ol!

== Video ==
{{Video:Örnek}}

== İpuçları ==
* Eğer varsa, birinci ipucu buraya gelecek.
* İkinci ipucu.
* Vb.

== Uyarılar ==
* Eğer varsa, birinci uyarı burada olacak.

== İhtiyacın Olan Şeyler ==
* Gereken ilk fiziksel öge
* Gereken ikinci fiziksel öge

== Referanslar ==
*https://orneksite.com/
{{reflist}} [eğer makalede <ref></ref> etiketleri kullanıldı ise]

__PARTS__ veya __METHODS__ [Bölüm başlıklarının görüntülenme biçimini etkilemek için bu kodları kullan (Kısım 1 veya Yöntem 1)]

İpuçları

 • wikiHow yazımı hakkında daha fazla bilgi için Yazar Rehberine bak.
 • Malzemeleri birleştir. Malzemeler listesi adımlardan önce gelir. Eğer makalede birkaç yemek tarifi varsa, hepsini bu veya buradaki gibi ayrı başlıklar altında bir arada tutmaya çalış.
 • İhtiyacın Olan Şeyler'in gerçek nesneler olduğundan emin ol. Eğer bu şey bir mağazadan satın alabileceğin veya dolabında bulabileceğin bir şey değilse muhtemelen bu listede yer almamalıdır.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 55 kişi çalıştı. Bu makale 2.416 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.416 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam