Bir YouTube Videosu Nasıl Yapılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi YouTube’da bir videoyu nasıl planlayacağını, çekeceğini ve yayınlayacağını öğretir. YouTube videoları tercihine göre olabildiğince sıradan veya olabildiğince yüksek kaliteli olabilir; eğer videonu planlamak istemiyorsan, bu makalenin sonundaki YouTube’a video yükleme talimatlarına atla.

Kısım 1 / 4:
Film Çekmeye Hazırlanmak

 1. 1
  Kolaylık için bir web kamerası kullan. Akıllı telefonlar gibi son beş yılda üretilen çoğu dizüstü bilgisayar bütünleşik web kamerasına sahiptir (genellikle monitörün hemen üzerindedir). Web kameraları standart kameradan daha düşük kalitelidir, fakat bir akıllı telefon veya kamera satın alamıyorsan iş görecektir.
  • Eğer bilgisayarında bir web kamerası yoksa, 100 liradan daha ucuza bir tane satın alıp kurabilirsin.
 2. 2
  Taşınabilirlik için bir akıllı telefon kullan. Piyasadaki çoğu akıllı telefon video için olmazsa olmaz üç özellikle gelir: Video kaydetmek için bir kamera, ses kaydı için bir mikrofon ve tüm bunların depolanması için büyük bir depolama alanı. Taşınabilir olmalarına karşın akıllı telefonlarda ses ve görsel kalite bir video kameraya kıyasla daha düşük olabiliyor.
  • Videolar çok fazla yer kaplar. Videolarını kayıt sonrasında telefonundan aktarman gerekebilir.
 3. 3
  Yüksek kaliteli çekim için bir video kamerası kullan. 500 TL civarında makul kalitede bir video kamera bulabilir veya 1000 TL civarında yüksek kaliteli bir video kamera satın alabilirsin. Video kameralar çoğu zaman akıllı telefon veya web kameralarından daha iyi görüntü kalitesine sahiptir.
  • Çoğu modern video kamerada videoları kameradan bilgisayara aktarmak için kullanılabilen çıkarılabilir SD kart bulunur. Satın almadan önce kamerada SD kart bulunduğunu iki kez kontrol et.
 4. 4
  Bilgisayar monitöründeki içeriği kaydet. Bunun için ekranı kaydetmeye yarayan üçüncü parti yazılımlar indirebilirsin. Eğer eğitici videolar veya oyun videoları kaydediyorsan, böyle bir program kullanman gerekecektir.
  • Çoğu program aynı anda birden fazla video kaydı yapmaya olanak tanır. Eğer istersen, daha önce bahsedilen web kamerasıyla bir yüz kamerası kurabilirsin. Böylece, ana içeriği kaydederken, ana içerik yüzeyi üzerine yüz kameranı yerleştirebilirsin. Bu genelde yayıncılar tarafından yapılır, fakat çoğu kişi YouTube videolarında bu tekniği kullanır.
  • Kayıt yaparken, önce bir test kaydı yaparak hem sesin, hem de görüntünün düzgün bir şekilde kayıt edildiğinden emin ol.
 5. 5
  Ayrı bir mikrofon satın almayı düşün. Mecburi olmasa da, iyi bir ses kalitesi videoyu vezir de edebilir, rezil de; bu amaçla kayıt aracının yerleşik mikrofonuna güvenmek ideal olmayabilir. Eğer kayıt aracınla uyumlu makul fiyatlı bir mikrofon bulabilirsen, videolarının genel kalitesi epey artacaktır.
  • Bazı video kameralar özel bir mikrofonla gelir ve tek yapman gereken mikrofonu kameraya bağlamaktır.
 6. 6
  Bir senaryo yazmayı dene. İsteğe bağlı olsa da, bunu bir video türüne karar vermeden önce yapmak, kaydetmek istediğin video türüne karar vermende yardımcı olabilir. Ara sıra senaryoya göz atmak işlerin yolunda gitmesini, videonun bir yapıya sahip olmasını (ve böylece daha profesyonel olmasını) sağlar ve bir şeyleri unutmanın önüne geçer.
 7. 7
  Bir video için mevcut bir trendi kullanmayı düşün. YouTube milyonlarca kullanıcının videosunu barındırır, fakat bazı video türleri diğerlerinden daha popülerdir:
  • Video bloglar veya “vloglar,” düzenli olarak güncellenen, bir kişinin fikirlerini paylaştığı, 10 dakika veya daha kısa süren video serileridir.
  • Oyun videoları büyük miktarda izlenme alır, özellikle de son yeniliklerden bahsediyorsa.
  • Öğreticiler becerikli olduğun herhangi bir konuyu kapsayabilir.
  • Montajlar müziğe uyarlanan resim veya video ile doldurulan videolardır.
  • Evcil hayvan videoları her zaman popülerdir. Bunlar gelende akıllı telefon veya kamera gibi elde tutulan cihazlarla çekilir. Videolarda çoğu zaman video sahibinin evcil hayvanı komik veya sevimli şeyler yapar.
  • İncelemeler bir ürün veya hizmeti inceleyen bloglardır. Bir şeyi incelerken alaycı ve komik olmak daha çok kişinin izlemesini sağlayacaktır.
  • Komik videolar çok çeşitli biçimde ele alınır. En iyisi arkadaşlarla yapılanlardır ve muziplikten, aptalca dansa ve senaryolu skeçlere kadar birçok şey yapılabilir.
 8. 8
  Profesyonel videolar için planlama yap. Senin yanında olamayan arkadaşlarınla veya akrabalarınla bir deneyimini paylaşmak istiyorsan, YouTube eksiği doldurmak için harika bir yer.
  • Aile piknikleri, düğünler ve doğum günleri gibi etkinlikleri filme almadan önce planlama yap, böylece elindeki ham videoyu düzenleyebilir ve daha sonra YouTube’a yükleyebilirsin.
  • Videoyu liste dışı bırakarak sadece bağlantıya sahip olan kişilerin izlemesini sağlayabilirsin, fakat bu, üçüncü taraflar tarafından görüntülenmeyeceği anlamına gelmez. Video içeriğinin YouTube kurallarına uygun olmasına dikkat et.
 9. 9
  Diğer videolardan video yapmayı düşün. Bu uygulamada, özellikle eski çizgi film ve TV programları gibi belirli bir YouTube kullanıcısına ait olmayan klipler kullanılır.
  • Eğer bu yoldan gideceksen, video kayıt ekipmanına ihtiyacın yok, fakat indirilebilir video klip formunda kaynak dosyalara ihtiyacın olacak (ihtiyaç olursa bu amaçla YouTube videolarını indirebilirsin).
  • Bu "remix" videolar yasal belirsizlik içinde varlıklarını sürdürüyor. Bunlardan üreterek bir sıkıntıya girmen pek mümkün değil, fakat eğer videondaki asıl kliplerin hak sahipleri YouTube’un bunu sitelerinden kaldırmasını talep ederse, bunu anında kaldıracaklardır.
  Reklam

Kısım 2 / 4:
Video Çekmek

 1. 1
  Yeterli ışığın olduğundan emin ol. Mümkünse, çekimlerini doğal gün ışığını kullanmak için gündüz yap. Eğer bir gece sahnesi çekmeyi planlıyorsan, ne yaptığını görmeleri için biraz ışık kullan.
  • Eğer kendini çekiyorsan, ışığa doğru dönmelisin ve kamera da sana bakmalı.
  • Bu adım ekran kayıt videoları için geçerli değil.
 2. 2
  Uygun bir kıyafet seçimi yap. Eğer belirli bir renkte arka planın varsa, o rengi giyme (örneğin; duvarın siyahsa, siyah veya koyu renklerden kaçın).
 3. 3
  Arka planını temiz tut. Arka planın yeterince temiz değilse, insanlar senin düzensiz ve dağınık biri olduğunu düşünecektir. Ayrıca temiz ve profesyonel gözüken bir arka plan, düzensiz bir arka plana kıyasla daha bakılasıdır.
 4. 4
  Kayda başla. Videon için bir fikir bulduktan sonra, kurulum ve hazırlık için nelerin yapılması gerekiyorsa yap, sonra videonu çek.
  • Birkaç tekrar yapman gerekebilir. Bu çok normal, özellikle de yeni başlayanlar için.
  • Kullanmayı planladığından daha fazla çek. Fazlalıkları sonra çıkarabilirsin; başından itibaren zamanlamayı mükemmel yapmak için endişelenmeye hiç gerek yok.
 5. 5
  Gür sesli ve anlaşılır konuş. Bu, hem ses kalitesinden azami derecede yararlanmak, hem de izleyicinin dikkatini yakalamak gibi iki amaca hizmet eder.
  • Eğer mikrofon kullanıyorsan, doğrudan ona konuş. Bu, yerleşik mikrofonu olan bir kayıt cihazı kullandığında daha da önemlidir.
 6. 6
  Ne tür bilgiler verdiğine dikkat et. Nerede yaşadığın şöyle dursun, tam adının veya numaranın birileri tarafından bilmesini istemezsin.
 7. 7
  İşin bittiğinde kaydı durdur. Kayıt cihazındaki Dur düğmesine tam olarak bastığından emin ol. Böylece kaydın otomatik olarak kaydedilecektir.
  Reklam

Kısım 3 / 4:
Masaüstünde YouTube’a Yükleme Yapmak

 1. 1
  Gerekirse videoyu bilgisayarına aktar. Eğer video, kamerandaki SD karttaysa, SD kartı bilgisayarına tak, otomatik açılmazsa SD kartı aç ve DCIM klasöründeki videonu bilgisayarına aktar.
  • Bilgisayarında SD kart girişi olmayabilir. Eğer öyleyse, USB kart okuyucuya ihtiyacın olacaktır.
 2. 2
  YouTube’u aç. Bilgisayarının internet tarayıcısından https://www.youtube.com/ adresine git. Eğer oturumun açıksa YouTube anasayfan açılacaktır.
  • Eğer YouTube oturumun açık değilse, sayfanın sağ üst köşesindeki OTURUM AÇ düğmesine tıkla ve Google Hesap bilgilerini gir.
 3. 3
 4. 4
  Video yükle’ye tıkla. Bu düğme açılır menüdedir. Video yükleme sayfası açılacaktır.
 5. 5
  Yüklenecek dosyaları seçin’e tıkla. Bu düğme sayfanın ortasındadır. Buna tıkladığında Dosya Gezgini (Windows) veya Finder (Mac) açılır.
 6. 6
  Video’nu yükle. Yüklemek istediğin videoya bir kez tıkladıktan sonra pencerenin sağ alt köşesindeki düğmesine tıkla.
 7. 7
  Açıklama ve başlık ekle. "Başlık" kutusuna videon için bir başlık yaz, sonra başlığın altındaki metin kutusuna bir açıklama ekle (isteğe bağlı).
 8. 8
  Bir küçük resim seç. Videonun küçük resmini ayarlamak için sayfanın sağ alt kısmındaki küçük resimlerden birine tıkla.
  • Ayrıca Özel küçük resim düğmesine tıklayarak özel bir küçük resim seçebilirsin.
 9. 9
  Yayınla düğmesine tıkla. Bu düğme sayfanın sağ üst köşesindeki mavi bir düğmedir. Böylece işlenmesi bittiğinde videon YouTube’a yüklenmiş olacaktır.
  • Sayfanın üstündeki ilerleme çubuğuna bakarak işlenme zamanını takip edebilirsin.
  Reklam

Kısım 4 / 4:
Mobilde YouTube’a Yükleme Yapmak

 1. 1
  YouTube’u aç. YouTube logosunun bulunduğu YouTube uygulama simgesine dokun. Eğer oturumun açıksa, YouTube anasayfan açılacaktır.
  • Eğer YouTube oturumun açık değilse, devam etmeden önce istendiğinde hesabını seçmen veya e-posta adresini ve şifreni girmen gerekir.
  • Yüklemeden önce videonu düzenlemek istiyorsan, önce bilgisayarına aktarıp düzenleyebilirsin. Bu durumda masaüstünden yüklemeyi dene.
 2. 2
  "Yükle" simgesine dokun. Bu simge, ekranın sağ üst köşesindedir. Böylece yükleme ekranına geçilecektir.
  • Devam etmeden önce YouTube’un telefon kamerasına, mikrofonuna ve/veya galeriye erişmesine izin vermen gerekebilir.
 3. 3
  Videonu seç. Yüklemek istediğin videoya dokun.
 4. 4
  Gerekirse videonu düzenle. Video çubuğunun uçlarını sağa veya sola sürükleyerek video uzunluğunu ayarlayabilirsin veya ekranın altındaki ilgili sekmelerden videonun görsel sunumunu veya müziğini değiştirebilirsin.
 5. 5
  İLERİ’ye dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesindedir.
 6. 6
  Açıklama ve başlık ekle. "Başlık" kutusuna videon için bir başlık yaz, sonra başlığın altındaki metin kutusuna bir açıklama ekle (isteğe bağlı).
 7. 7
  YÜKLE’ye dokun. Bu, ekranın sağ üst köşesindedir. Videon YouTube’a yüklenmeye başlayacaktır.
 8. 8
  Videonun YouTube’a yüklenmesinin bitmesini bekle. Video yayınlandığında, kanalında izleyebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Kanalın hakkında ve videoların sırasında pozitif olarak — özellikle de canlı yayın sırasında — daha fazla insanın videolarını izlemeye cesaretlendirirsin.
 • Nasıl kullanılacağını bilmiyorsan çok pahalı kameralar (ör., DSLR) satın almaktan kaçın.
 • Bir gecede meşhur olacağını sanma. YouTube'da seninki gibi milyonlarca kanal var, bu yüzden potansiyelinin keşfedilmesi biraz sürecektir.

Reklam

Uyarılar

 • Başkalarının içeriğini aşırma.
 • Kullanıcıların içerik oluşturduğu diğer popüler internet sitelerinde olduğu gibi, YouTube’ta da seni aşağı çekmeye çalışacak olan zorba, trol ve bin bir çeşit insan dolu. Eğer onları önemsememek yeterli olmuyorsa, videolarındaki yorumları devre dışı bırakabilirsin.


Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.
Bu sayfaya 36.654 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam