Eğer bir kedi yavrusu bulduysan, aldıysan veya sana miras kaldıysa onun kaç yaşında olduğunu bilmen gerekir. Kedi yavruları insanlara kıyasla daha hızlı gelişir ve iki haftalık bir kedi ile 6 haftalık kedinin ihtiyaçları farklıdır. Kedinin yaşını kesin olarak bilemesen de, bilinçli bir tahmin yeni arkadaşına düzgün bir şekilde bakmana yardımcı olacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Fiziksel Özellikleri İncelemek

 1. 1
  Göbek bağı kalıntısı var mı diye bak. Eğer varsa bunun yeni doğmuş bir kedi olduğunundan emin olabilirsin.[1]
  • Anne genellikle göbek bağını kopana kadar ısırır. Kalan “kalıntı“ kedi yavrusunun göbeğinden sarkan küçük bir doku parçası olacaktır.
  • Kedilerin göbek bağı kalıntıları genellikle ilk 3 gün içerisinde düşer. Eğer senin kedinde hâlâ varsa muhtemelen sadece birkaç günlüktür.
 2. 2
  Yavru kedinin gözlerini incele. Bir yavru kedinin gözleri, açılana ve nihayetinde rengi değişene kadar birkaç gelişim sürecinden geçecektir. Gözlere bakmak ve değişimleri gözlemek yavru kedinin yaşını belirlemede sana yardımcı olabilir.
  • Yavru kediler 10 ila 14 günlük olmadan gözlerini açmazlar fakat bazıları 7 ila 10 günde gözlerini açar. Eğer yavru kedinin gözleri kapalıysa muhtemelen yeni doğmuştur. Eğer yavru kedinin gözleri açıksa en azından bir haftalıktır.
  • Eğer yavru kedinin gözleri yeni açılmaya başlıyorsa ama hâlâ kısık gözüküyorsa ikinci veya üçüncü haftasında olabilir. Yavru kediler gözlerini açmaya başladığında, büyüdüğünde göz renginin ne olacağına bağlı olmaksızın gözlerin rengi açık mavidir.
  • Eğer daha büyük bir yavru kedin varsa ve göz renginin değişmeye başladığını fark ediyorsan muhtemelen 6-7 haftalıktır. Bu süreçte irisler kendi kalıcı, olgun rengine dönmeye başlar. Unutma ki, yavru kedi büyüdüğünde mavi gözlü bir kedi olacaksa yaşını tespit etmek için gözlerinde bir renk değişimi gözlemleyemeyebilirsin.
 3. 3
  Kedinin kulaklarını kontrol et. Gelişimin erken dönemlerinde kedilerin gözleri gibi kulakları da gelişimsel değişimlerden geçer. Kulaklarının karakteristiği ya da değişimine dayanarak daha küçük bir yavru kedinin yaşını belirleyebilirsin.
  • Eğer yavru kedinin kulakları kafasına yapışıksa muhtemelen bir haftalıktan küçüktür. Bebek kediler kulak kanalları kapalı doğar ve bu da kulakların kafaya doğru düzlenmiş gibi gözükmesine neden olur. Bir yavru kedinin kulakları 5 ila 8 günlük olduğunda açılmaya başlar.
  • Kedinin kulaklarının açılmasını izle. Yavru kedilerin kulaklarının açılması gözlerine kıyasla daha uzun sürer. Kapalı kulak kanalları 5 ile 8. gün arasında açılmaya başlasa da, kulakların görünür biçimde açılması daha uzun sürer. Kulaklar yavru kedinin ikinci ve üçüncü haftaları arasında bir yerde açılacaktır.
 4. 4
  Yavru kedinin dişlerini incele. Yavru kedilerin yaşını tahmin etmenin iyi bir yolu da dişlerinin olup olmadığını ve gelişimini kontrol etmektir. Dişleri olmayan yavru kedi muhtemelen yeni doğmuştur, 2 haftalıktan küçüktür. Eğer dişleri varsa dişlerin sayısına ve karakteristiğine dayanarak yaş tahmini yapabilirsin.
  • İlk süt dişler 2 ila 3. hafta civarında diş etlerinde gözükmeye başlamalıdır. İlk çıkan diş büyük ihtimalle kesici diş olacaktır. Eğer dişler görünür değilse onları kedinin diş etine hassas bir şekilde dokunarak hissedebilirsin.
  • Süt köpek dişler 3-4 haftalıkken büyümeye başlar. Bunlar süt kesici dişlerin yanında büyüyen uzun ve sivri dişlerdir.
  • Küçük azı dişleri 4 ila 6. haftlarda diş etinde gözükmeye başlar. Küçük azı dişleri kesici dişler ile azı dişleri arasında büyür.
  • Eğer süt dişlerin hepsi çıkmışsa fakat henüz azı dişler yoksa kedi yaklaşık dört aylıktır.[2] [3] Çıkması gereken tüm dişler:
   • Üst ve alt çenede 6’şar kesici diş.
   • Üst ve alt çenede 2’şer köpek dişi (son kesici dişlerin her iki tarafında birer tane)
   • Üst çenede 3 küçük azı dişi
   • Alt çenede 2 küçük azı dişi.
 5. 5
  Yetişkin dişleri kontrol et. Eğer yavru kedide daha büyük, yetişkin dişler bulursan kedi büyük ihtimalle dört aylık veya daha büyüktür. Dişlerin zamanlaması, daha büyük bir kedide daha çok küçük bir yavru kediye kıyasla biraz daha az kesin olabilir, ancak yetişkin dişlerinin ne zaman çıktığına bağlı olarak yavru kedinin yaşı hakkında iyi bir fikir edinebilmelisin.
  • Yetişkin kesici dişler 4. ay civarında ilk gelen dişlerdir.
  • 4 ve 6. aylar arasında süt kesici dişler, küçük azı dişler ve azı dişler yetişkin dişlerle yer değiştirir.
  • Eğer yavru kedinde tüm yetişkin dişler ve tüm dört azı dişi varsa muhtemelen en az 7 aylıktır.
  • Bu tahminlerin normal, sağlıklı yavru kediler için olduğunun farkında ol; tıbbi sorunlar veya kazalar dişlerin eksik olmasına ya da geç gelmesine neden olabilir.
 6. 6
  Yavru kediyi tart. Ağırlığa bağlı yapılacak tahminler boyut ve cins değişiklikleri nedeniyle kesin olmayabilir fakat ağırlık yavru kedinin yaklaşık yaşı hakkında daha fazla bilgi veren bir unsur olabilir.
  • Sağlıklı, ortalama bir yavru kedi ilk doğduğunda yaklaşık 100 gramdır ve günde yaklaşık 7 gram alır.[4] Yani, normal bir yavru kedi, yaşamının ilk haftasında 100 ila 150 gram ağırlığında olacaktır (100 gramın altında olan bir yavru kedi hasta ya da yetersiz beslenmiş olabilir. Değerlendirme için yavru kediyi bir veterinere götür).
  • Normal bir yavru kedi 110-170 gram ağırlığında olacaktır ve 1 ila 2 haftalıkken normal bir yetişkin elinden küçük olabilir.
  • Çoğu yavru kedi 2-3 haftalık olduğunda 170-225 gram ağırlığında olacaktır.
  • 225 gram ila 450 gram ağırlığındaki bir yavru kedi büyük ihtimalle 4-5 haftalıktır.
  • 680-900 gram ağırlığındaki bir yavru kedi büyük ihtimalle 7-8 haftalıktır.
  • Üç aylık ya da bundan daha büyük ortalama bir kedi, ağırlığı 5 kg civarında sabitlenene kadar ayda 500 gram alacaktır. Yani, 1,5 kiloluk bir kedi muhtemelen 3 aylık olacak ve 2 kiloluk bir kedi 4 aylık olacaktır. Bu bir genelleme olsa da, yaklaşık 5 kg olan yetişkin kilosuna ulaşana kadar 12 haftadan büyük kediler için faydalı bir kuraldır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Davranışı Değerlendirmek

 1. 1
  Yavru kedinin sütten kesilme belirtilerini izle. Bu adım sadece hâlâ annesiyle olan yavru kediler için geçerli. Anne kedi yavrusunu 4-6 hafta sonra sütten kesecektir. Bu süre, onun sütünün kesilmeye başladığı zamanlardır.
  • Eğer anne, yavrusunu tamamen sütten kestiyse yavru kedi muhtemelen yaklaşık 7 haftalıktır. 7 haftadan sonra anne kediler yavrularının emmesine izin vermez. Yavru kedilerin emmek için annelerine yaklaştığını fakat reddediğini fark edebilirsin.
  • 7-8 haftalık yavru kediler daha maceralı keşifler için annelerinden daha sık ve daha uzun süreli ayrılmaya başlayacaktır.[5]
 2. 2
  Kedinin hareketliliğini izle. Bir yavru kedinin yürüme becerisi normal gelişme sürecine bağlı olarak yaşını gösterebilir. Yavru kediler 2 ila 4 haftalık olana kadar ayağa kalkamaz ya da yürüyemez.[6] O zamana kadar vaktini annelerine ve kardeşlerine sokularak, uyuyarak veya emerek geçirir. İlk birkaç hafta içerisinde hareket etmesi gerekirse yavru kedi, karnı üstünde sürünür.
  • Yavru kedinin sallanarak veya tereddütlü yürümesi onun yaklaşık 2 haftalık olduğunu gösterir.
  • Eğer kedin yürürken kendinden emin gözükmeye başlıyorsa muhtemelen 3 haftalıktan büyüktür.
  • 3-4 hafta arasında, yavru bir kedi doğrultma refleksi göstermeye başlayacaktır; bu, havada dönerek ayakları üzerine inme becerisidir.[7]
  • Yaklaşık 4 haftalık olduğunda yavru kedi daha düzgün yürüyebilecek ve çevresini keşfedecektir. Doğal merakı ve oyunculuğu bu artan hareketliliği ile ortaya çıkacaktır. Bu yaştaki kediler, üzerine atılma davranışı göstermeye başlayacaktır.[8]
  • Koşabilen kediler en az beş haftalıktır.[9] [7]
 3. 3
  Yavru kedinin sese ve hareket eden nesnelere tepkilerini gözlemle. Göz ve kulak kanalları hayatlarının ikinci veya üçüncü haftasında açılmaya başlamış olsa da, bu duyular genç yaşlara kadar gelişmeye devam eder. Dış uyarımlara tepki vermesi kedinin yaklaşık 3,5 haftalık olduğunu gösterir.
 4. 4
  Güven ve oyunculuğu değerlendir. Sağlıklı bir yavru kedi, hayatının 5. ve 6. haftalarında kendinden daha emin olacaktır. Bu, büyük oranda artan koordinasyon ve hareketi sebebiyledir. Bu yaştaki bir yavru daha küçük, tereddütlü yavruya kıyasla kendi çevresini daha korkusuzca keşfetmeye başlayacaktır.
  • 7-8 haftalıkken yavru bir kedi oldukça koordine ve hareketli olmalıdır. Etrafta koşuşturmaktan, oynamaktan, insanlarla ve diğer hayvanlarla sosyalleşmekten ve atlama hareketleriyle daha yüksek alanları keşfetmekten zevk alacaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Cinsel Olgunluğu Belirlemek

 1. 1
  Ergenlik işaretlerine bak. 4 ay civarında yavru kedinin davranışları değişen hormonlar sebebiyle değişmeye başlar. Bu yaştaki kediler geceleri daha sesli miyavlayacak veya dışarı çıkmak için evden kaçmaya çalışacaktır. [10] Bunlar yavru kedinin ergenliğe girmeye başladığının işaretleri olabilir.
 2. 2
  Devam eden cinsel olgunluk belirtilerini izle.[11] 4-6 aylıkken yavru bir kedi esasında gençlik yıllarını yaşıyordur. Bu yaştaki bir kedi tombulluğunu (bebek yağı) kaybetmeye başlayacak ve kilo alsa da daha düzgün bir vücut geliştirecektir.
  • 4 aylıktan büyük erkek kediler dişileri çiftleşmek üzere cezbetmek için alanını işaretlemeye başlayabilir.
  • Dişi yavru kediler 4 ve 6 ay arasında çiftleşme dönemine girmeye başlayabilir. Bu dönemde yüksek sesle uluma ve kıvranmanın yanında alan işaretleme görülür.
 3. 3
  “Gençlik” dönemini belirle. 7 aylık ve bundan daha büyük kediler genç sayılır ve hem boyut olarak büyük hem de cinsel olarak olgundur. Bu dönemdeki dişi bir kedi kısırlaştırılmamış ise hamile kalabilir. Cinsel olgunluğun yanında saldırganlık da artar.
  • Yavru kediler 6 ay civarında üstünlük için diğer kedilerle mücadele etmeye başlar.[7] Genç kediler daha küçük ya da büyük kedilere kıyasla daha fazla ısırma eğilimindedir.
  • Kedi ısırıkları daha çok, genç yaş grubundaki kedilerden kaynaklanır, bu nedenle bu yaş grubundaki kedilerle uğraşırken dikkatli ol.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Yaş Tahminlerini Onaylamak

 1. 1
  Kediyi aldığın kişi ya da satıcıya sor. İyi satıcı ve besiciler yavru kedilerinin kaydını tutar ve en azından yakın bir tahmin sağlayabilir. Eğer kendileri doğuma ilk elden tanık olmadılarsa da bir tahmide bulunabilirler. Eğer bir barınak, doğumundan çok sonra bir yavru kedi alsa bile, bünyelerinde profesyonel tahmin yapabilecek deneyimli çalışanları ve veterinerleri bulunur.
 2. 2
  Bir veterinere sor. Yavru kedini ilk veteriner muayenesine götürdüğünde kedinin yaklaşık yaşını sor. Bu aynı ziyaret sırasında, veterinerin ayrıca kedinin sağlıklı olması için yapılması gereken testler ve aşılar konusunda tavsiyede bulunabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Bir yavru kedi için asıl sosyalleşme dönemi 2 ila 7. haftalar arasıdır.[12] Bir yavru kedinin 7-8. haftalardaki davranışları insanlar ve diğer evcil hayvanlarla mutlu bir şekilde yaşayıp yaşayamayacağını belirleme açısından önemlidir. Asosyal bir yavru kedi vahşi olabilir ki bu da insanlara karşı ilerideki sosyalliğini zorlaştırabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Natalie Punt, DVM
Ortak yazarlar :
Veteriner
Bu makaledeki ortak yazarlar Natalie Punt, DVM. Dr. Natalie Punt bir Veteriner ve mPet'in kurucusu ve CEO'sudur. Küçük hayvan acil durumu ve genel tıp ve veterinerlik uygulamaları ekonomisinde uzmanlaşmıştır. Dr. Punt, Davis, California Üniversitesi'nden Biyokimya ve Moleküler Biyoloji alanında lisans derecesine, Buffalo Üniversitesi'nden Biyokimya alanında yüksek lisans derecesine ve Western Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Veteriner unvanına sahiptir. Bu makale 9.947 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.947 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam