Bir Word belgesini, bir başka deyişle .doc, .docx ya da .odf dosyalarını HTML’ye dönüştürmek kolaydır, ancak bu işlemi gerçekleştirebilecek kusursuz bir yöntem yoktur. Bütün tarayıcılarda sorunsuz görüntülenen ve hızlı yüklenen bir web sayfası oluşturmak istiyorsan Word belgeni HTML’ye dönüştürmek için çevrimiçi bir araç kullan. Ancak belgenin biçimsel özelliklerini olabildiğince korumak istiyorsan belgeyi dönüştürmek için Word'de yer alan "Farklı Kaydet" seçeneğini kullanabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Çevrimiçi Araçlarla ya da Yazılımla Dönüştürmek

 1. 1
  Basit bir çevrimiçi araç kullan. Dönüştürmek için en hızlı, en kolay seçeneklerden biri Word belgeni kopyala-yapıştır işlemiyle TextFixer'ın dönüştürücüsüne aktarmak ya da dosya halinde Online-Convert.com sitesine yüklemektir. Bu ücretsiz araçlar HTML’ye dönüştürürken belgenin yeni bir versiyonunu oluşturur, ancak dönüşüm sırasında biçimsel özelliklerden bazıları kaybolabilir.
 2. 2
  Daha çok seçenek sunan bir araç kullan. Daha çok dönüştürme seçeneği istiyorsan ya da yukarıdaki araçların sonuçlarından memnun değilsen şu diğer ücretsiz araçlardan bazıları tam da aradığın özelliklere sahip olabilir:
  • Word2CleanHTML belgenin biçimsel özelliklerinin çoğunu çıkarır, ancak belgeyi HTML’ye dönüştürürken en iyi web geliştiricilerinin gerçekleştirdiği uygulamaların izinden gider.[1] Program ayrıca standart olmayan karakterlerin ya da boş paragrafların nasıl ele alınacağı gibi dönüştürme sırasında belirli kararları vermeni sağlayan birçok seçenek sunmaktadır.
  • ZamZar.com'un dönüştürücüsü hem normal html5 dönüştürmesini gerçekleştiriyor hem de birçok tarayıcıda hâlâ çalışabilen ve bazı kullanıcılara daha tanıdık gelebilecek artık kullanılmayan html4 formatı için de dönüştürme sağlıyor. Bu aracı kullanmak için bir e-posta adresi girmek gerekiyor.
  • wordtohtml.net sitesinden ulaşabileceğin Word to HTML, diğer çevrimiçi dönüştürücüler gibi metni yapıştırmana izin veriyor ve anında formatı dönüştürüyor. Normal özelliklerin yanı sıra program, hangi içeriğin kaldırılacağı konusunda (resimler, tablolar, vb.) kontrolü kullanıcıya veriyor. Ayrıca kurallı ifade desteği ve geliştirilmiş bul ve değiştir komutlarını kullanma seçeneği sunuyor.
 3. 3
  Google Drive kullan. Bir Word dosyası üzerinde başkalarıyla birlikte çalışıyorsan Google Drive’ı kullanmak iyi bir seçenek olabilir. Böylece çalıştığın kişilerle dosyayı paylaşabilir ve şu adımı uygulamalarını isteyerek HTML’ye dönüştüreceğin belgenin HTML versiyonunun aynısını görmelerini sağlayabilirsin:[2]
  • Google Drive adresinden bir Google hesabına giriş yap.
  • Kırmızı Oluştur düğmesine tıkla ve Doküman seçeneğini kullan.
  • Boş Google Drive belgesinin içine kendi Word belgeni kopyala-yapıştır işlemiyle aktar.
  • Google Docs menüsünden sırasıyla şu seçenekleri kullan: DosyaFarklı İndirWeb Sayfası.
 4. 4
  Büyük işler için daha gelişmiş yazılımlar kullan. HTML’ye dönüştürmen gereken yüzlerce dosyan varsa hepsini tek bir seferde dönüştürebilen ticari bir yazılım kullan. Aşağıda ücretsiz deneyebileceğin birkaç seçenek yer almaktadır:
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Word'ün Kendi Dönüştürücüsünü Kullanmak

 1. 1
  Microsoft Word ya da OpenOffice kullanarak belgeyi aç. Word, belgeleri HTML formatına dönüştürme seçeneği sunuyor. Dönüştürme, genelde standart bir HTML sayfasından daha hantal bir sayfa ile sonuçlanıyor ve sayfa her tarayıcıda çalışmayabilecek bazı biçimsel özellikler içerebiliyor. Word’ün dönüştürücüsü örneğin listeler için standart HTML liste etiketlerini kullanmıyor; bunun yerine, belgeleri biçimlendirmek için CSS’den yoğun olarak faydalanıyor.[3] Bununla birlikte, Word biçimsel özellikleri içermeye devam eder ve bu bilgileri kullanarak daha sonra düzenleyebileceğin standart bir Word belgesine geri dönüştürme yapabilirsin.
 2. 2
  "Farklı Kaydet" seçeneğini kullan. Dosya menüsüne git ve "Farklı Kaydet" seçeneğini seç. Word 2012 gibi bazı Word sürümlerinde Farklı Kaydet seçeneği "Giriş" düğmesinin altında yer almaktadır.
 3. 3
  "Web Sayfası" seçeneğini kullan. "Farklı Kaydet" seçeneğini seçtikten sonra, aşağı açılan menüsü olan bir ekrana geleceksin. Menü, belgeyi kaydedebileceğin bütün dosya formatlarını gösterecektir. HTML dosyası olarak kaydetmek için "Web Sayfası"nı seç.[4]
  • Bu seçeneği bulamazsan dosyanın ismini kendi ekleyeceğin .htm ya da .html uzantılarını kullanarak düzenle, sonra da dosyayı tırnak içine al: "ÖrnekDosya.html".
 4. 4
  Eğer mevcutsa belgeyi "Web Sayfası, Filtre Uygulanmış" olarak kaydet. Word’ün bazı sürümlerinde, belgeyi aynı gözüken ama bir web sayfası olarak daha hızlı yüklenen "daha küçük" bir HTML dosyası olarak kaydedebilirsin. Tekrar bir Word dosyasına geri dönüştürmeyi planlamıyorsan "Web Sayfası, Filtre Uygulanmış" seçeneğini kullan.[5]
  • Bu seçenek sahip olduğun yazılımda mevcut değilse belgeyi normal bir "Web Sayfası" olarak kaydet, sonra daha küçük bir HTML dosyasına dönüştürmek için AlgoTech's Mess Cleaner adlı aracı çevrimiçi olduğun zaman kullan.
  Reklam

İpuçları

 • Microsoft Word’da GörünümWeb Düzeni komutunu kullanarak HTML dosyasının nasıl görüneceğine dair bir fikir elde edebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Bazen dönüştürme sırasında Word biçimlendirmelerinin ve stillerinin bazılarını kaybetmene rağmen HTML dosyan her tarayıcıda düzgün görüntülenir; ancak bu çok sık rastlanan bir durum değildir. Web sitende bunu gerçekleştirmek için CSS kullanman gerekebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 27 kişi çalıştı. Bu makale 4.814 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.814 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam