Bir Web Sitesinin IP Adresi Nasıl Bulunur?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Windows’taMac’teiPhone’daAndroid’teReferans

Bu wikiHow makalesi sana, bir web sitesinin IP adresini nasıl bulacağını öğretir. Bunu, bilgisayarının dâhili "traceroute" (yol izleme) işlevini kullanarak veya iPhone’una ya da Android’ine ücretsiz bir traceroute uygulaması indirip uygulamayı kullanarak yapabilirsin.

1
Windows’ta

 1. 1
  Başlat’ı aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıkla.
 2. 2
  Başlat’a komut istemi yaz. Böylece bilgisayarındaki Komut İstemi uygulaması aranır.
 3. 3
  Komut İstemi’ne tıkla. Başlat penceresinin en üstünde olması gerekir. Komut İstemi açılır.
 4. 4
  Web siten için "Traceroute" (yol izleme) komutunu gir. tracert yaz, boşluk bırak ve ardından web sitesinin adresini ("www." olmadan) gir.
  • Mesela Google’ın IP adresini aramak için Komut İstemi’ne tracert google.com yazarsın.
  • Web sitesi için doğru uzantıyı aldığından emin ol (".com" ve ".net" gibi).
  • tracert komutu ile web sitesinin adı arasında boşluk olması gerekir.
 5. 5
  Enter’a bas. Böylece komut çalışır.
 6. 6
  Web sitesinin adresini not et. Beliren "Tracing route to [web sitesi]" ([web sitesi]’nin yolu izleniyor) satırının yanında parantez içinde bir adres görürsün; bu, web sitesinin IP adresidir.
  • Mesela web siten olarak Google’ı kullandıysan burada "Tracing route to Google.com [216.58.193.78]" (google.com’un yolu izleniyor [216.58.193.78]) yazar.

2
Mac’te

 1. 1
  Spotlight’ı aç. Ekranın sağ üst köşesindeki büyüteç simgesine tıkla.
 2. 2
  Ağ İzlencesi’ni aç. Arama sonuçlarının en üstüne yakın bir yerde bulunan Ağ İzlencesi’ne çift tıkla. Böylece Ağ İzlencesi penceresi açılır.[1]
 3. 3
  Traceroute (Yol İzleme) butonuna tıkla. Ağ İzlencesi penceresinin en üstünde bulunan bir sekmedir.[2]
 4. 4
  Bir web sitesinin adresini gir. Pencerenin en üstüne yakın bir yerde bulunan metin kutusuna, IP adresini bulmak istediğin web sitesinin adresini yaz.
  • Mesela Google’ın IP adresini bulmak için buraya google.com yazarsın.
  • Web sitesinin "https://" veya "www." bölümlerini girmene gerek yoktur.
 5. 5
  İzle’ye tıkla. Sayfanın sağ tarafında bulunan mavi bir butondur.
 6. 6
  Web sitesinin IP adresini not et. "traceroute to [website]" ([web sitesi]’nin yolu izleniyor) satırının yanında, parantez içinde bir IP adresi görürsün; bu, web sitenin IP adresidir.
  • Mesela, izlenecek web sitesi olarak Google’ı kullandıysan burada "traceroute to google.com (216.58.193.78)" (google.com’un yolu izleniyor (216.58.193.78)) yazar.

3
iPhone’da

 1. 1
  iPhone’unun App Store’undan iNetTools’u indir. Bunun için:
 2. 2
  iNetTools’u aç. App Store’da göründüğü zaman ’a dokun ya da iNetTools uygulamasının simgesine dokun.
 3. 3
  Trace Route’a (Yol İzleme) dokun. Bu seçeneği ekranın ortasına yakın bir yerde bulursun.
 4. 4
  Adres çubuğuna dokun. Ekranın en üstüne yakın bir yerde bulunan "Server" (Sunucu) başlığının altındadır.
 5. 5
  Bir adres gir. IP adresini bulmak istediğin web sitesinin adresini gir (Google’ın web sitesi için google.com gibi).
  • Adresin www. kısmını eklemene gerek yoktur.
 6. 6
  Start’a (Başla) dokun. Ekranın sağ üst köşesindedir.
 7. 7
  IP adresini not et. "Result" (Sonuç) başlığının altındaki "tracreroute to [web sitesi]" ([web sitesi]’nin yolu izleniyor) satırının yanında bir IP adresi görürsün; bu adres, web sitenin IP adresidir.
  • Mesela Google’ın IP adresini bulmaya çalıştıysan burada "traceroute to google.com (216.58.193.78)" (google.com’un yolu izleniyor (216.58.193.78)) yazar.

4
Android’te

 1. 1
  PingTools Network Utility’yi (PingTools Ağ İzlencesi) indir. Bunun için:
 2. 2
  PingTools Network Utility’yi (PingTools Ağ İzlencesi) aç. Google Play Store’da ’a dokun ya da PingTools uygulamasının simgesine dokun.
 3. 3
  butonuna dokun. Ekranın sol üst köşesindedir. Açılır bir menü belirir.
 4. 4
  Traceroute’a (Yol İzleme) dokun. Bu seçenek, açılır menünün ortalarında bulunur.
 5. 5
  Bir adres gir. Ekranın en üstündeki adres çubuğuna dokun. Ardından, IP adresini bulmak istediğin web sitesinin adresini yaz (google’ın web sitesi için google.com gibi).
  • Adresin www. kısmının eklemene gerek yoktur.
 6. 6
  TRACE’e (İzle) dokun. Ekranın sağ üst köşesindedir.
 7. 7
  IP adresini not et. "Traceroute to [website]" ([web sitesi]’nin yolu izleniyor) başlığının altında bir IP adresi görürsün; bu, web sitesinin IP adresidir.
  • Mesela Google’ın IP adresini bulmaya çalıştıysan "Traceroute to Google" (Google’ın yolu izleniyor) ifadesini, altında da "216.58.193.78" adresini görürsün.

İpuçları

 • Web sitesine gitmek için web sitesinin IP adresini tarayıcının adres çubuğuna yazabilirsin. Bunu yaparak bazen web filtreleri ve ebeveyn kontrolleri aşılabilir.
 • Her web sitesi IP adresini görmene izin vermese de "ping" yerine "traceroute" komutunu kullanmak, çoğu web sitesinin yanlış adres döndürmesine engel olur.

Uyarılar

 • Erişim engeli bulunan web sitelerinin veya resmi web sitelerinin (hükûmet web siteleri gibi) IP adresini talep etmekten kaçın.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Find a Website's IP Address, Italiano: Trovare l'indirizzo IP di un Sito Web, Español: encontrar el IP de una página web, Deutsch: Die IP Adresse einer Webseite herausfinden, Português: Achar o Endereço IP de um Site, Русский: узнать IP адрес сайта, Bahasa Indonesia: Menemukan Alamat IP Situs Web, Français: trouver l'adresse IP d'un site web, 中文: 查找网站的IP地址, Nederlands: Het IP adres van een website achterhalen, العربية: معرفة عنوان أي بي الخاص بموقع إلكتروني, ไทย: หา IP Address ของเว็บไซต์, Tiếng Việt: Tìm địa chỉ IP của website, 日本語: ウェブサイトのIPアドレスを確認する, 한국어: 웹사이트의 IP 주소를 찾는 법, हिन्दी: किसी वेबसाइट का आईपी एड्रेस पता करें

Bu sayfaya 585 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?