Bir Tuş Macbook'tan Geçici Olarak Nasıl Çıkarılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana, bir MacBook’un klavyesinden bir tuşu nasıl çıkaracağını ve geri takacağını öğretir. MacBook tuşlarını çıkarmak ve değiştirmek nispeten kolaydır ama Mac’inin klavyesine zarar verme riskini en aza indirmek için bunu yaparken aşırı nazik olman gerekir. Bir MacBook tuşunu çıkarmak temelde Apple garantisini geçersiz kılmaz ama şüphen varsa Mac'ini bir Apple Store'a götürmek her zaman onarımı kendin yapmandan daha iyidir.

Kısım 1 / 2:
Tuşu Çıkarmak

 1. 1
  Mac’inin şarj kablosunu çıkar ve Mac’ini kapat. Apple menüsüne tıkla, Sistemi Kapat…’a tıkla ve istendiği zaman Sistemi Kapat’a tıkla. Bu, tuşu çıkarırken elektrik akımına kapılmamanı ve Mac’ine kazara zarar vermemeni sağlar. [1]
 2. 2
  Kendini toprakla. Devrelere veya Mac’indeki eşdeğer hassaslıkta bileşenlere dokunmayacak olsan da kendini topraklamak yalnızca birkaç saniye sürer ve (küçük de olsa) tuşun elektriksel bileşenlerine zarar verme riskini ortadan kaldırır.
 3. 3
  Tuşu kaldırmak için bir araç bul. Nispeten geniş, çok ince ve dayanıklı bir şeye ihtiyacın olur. Aşağıdakiler buna örnektir:
  • Gitar penası
  • Kredi kartı
  • Plastik spatula
  • Plastik yemek bıçağı
 4. 4
  Diğer araçlarını topla. Tuşların arasındaki boşluğu temizlemek için bir kulak temizleme çubuğuna ve tuşun etrafındaki fazla kalıntıları çıkarmak için bir kürdana (veya benzer şekilde ince, esnek bir nesneye) ihtiyacın olur.
 5. 5
  Tuşun altındaki kalıntıları temizle. Kürdanı veya benzer nesneyi kullanarak tuşun altını sıyır. Bunu yaparken kırıntı, kir veya diğer yabancı maddelerin tuştan çıkması gerekir.
  • Kürdanı tuşun altına sertçe sokmadığından emin ol; her zaman olması gerektiği gibi nazik davran.
  • Kürdanı tuşun altındaki alanın etrafına yalnızca 3 mm kadar sok.
 6. 6
  Tuşun etrafındaki alanı temizle. Kulak temizleme çubuğunu ılık, temiz suya batır, ardından fazla suyu sık (bu adımda çubuğu yalnızca biraz ıslatman gerekir.) ve tuşun etrafındaki alanı sil.
  • Bu, tuşun etrafındaki yapışkan veya yağlı birikintileri kaldırmak için yapılır. Bu da anahtarın çıkarılmasını kolaylaştırır.
  • Bu adım aynı zamanda kürdanla kazıma işleminde oluşan kalıntıların temizlenmesine de yardımcı olur.
  • Tuşunun etrafındaki kalıntı çok inatçıysa su yerine izopropil alkol kullanabilirsin.
 7. 7
  Tuşu kaldırmak için kullanacağın aracı tuşun üstünden, boşluğa sok. Burası tuşu çıkarmanın en kolay olduğu yerdir.
 8. 8
  Tuşu hafifçe yukarı kaldır. Bunu yaparken kaldırma aracını ileri geri yapman gerekir. Hafif birkaç çıt sesi duyduğunda tuş çıkmıştır.
  • Araç sokulduğunda tuşun altını aşağı bastırmak, aracın daha fazla tutunmasına yardımcı olabilir.
 9. 9
  Tuşu yukarı döndür, ardından düz bir şekilde yukarı çek. Çekerken tuşun sana bakıyor olması gerekir çünkü bu, tuşun kancalarının takılı kalmasını önler.
 10. 10
  Onarımlarını gerektiği gibi uygula. Tuş yuvasıyla ilgili yapman gereken neyse uyguladıktan sonra tuşu geri takma işlemiyle devam edebilirsin.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Tuşu Yerine Takmak

 1. 1
  Gerekirse tuş yuvasını toparla ve yerine tak. Mac tuşunun oturduğu yerin içinde beyaz bir kelepçe ve küçük bir plastik parça vardır. Bu kısım Mac’in tuşunu çıkarırken kolayca çıkabilir ve düşebilir. Bunu yerine geri takmak için küçük parçayı kelepçeye tekrar tak, ardından yuvayı küçük kare delik tuş girişinin sağ tarafında kalacak şekilde tuş girişine tekrar tak.
 2. 2
  Tuşun altını girişe tak. Bunu 45 derecelik bir açıyla yap. Buradaki amaç girişin altındaki beyaz kancaları tuşun altına tutturmaktır.
  • Kancalar tutunmazsa tuşu çıkar ve tekrar dene.
 3. 3
  Tuşu hafifçe yerine indir. Tuşun diğer tuşlarla neredeyse aynı hizada olması gerekir.
 4. 4
  Tuşun üstünden aşağı bastır. Bu, tuşu yerine oturtur.
 5. 5
  Tuşun tüm kenarlarını bastır. Birkaç çıt sesi duyman gerekir. Bu, tuşun yerinde olduğunu gösterir.
 6. 6
  Tuşu test et. Geri yükseleceğinden emin olmak için tuşu aşağı bastır. Geri yükselirse tuşunun normal şekilde çalışması gerekir.
  • Tuş geri yükselmezse bu, kancaların iyice oturmadığını gösterir.
  • Tuşun geri yükselememesi tuşun hatalı takıldığının da bir göstergesi olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Elektronik cihazların fiziksel bileşenlerini çıkarırken her zaman düşündüğünden daha nazik davran.

Reklam

Uyarılar

 • Tuşları çıkarmak bazı durumlarda Apple garantini geçersiz kılabilir.
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam