Bir silindir, iki eşit boyutlu ve paralel dairesel tabanı olan basit bir geometrik şekildir. Formülü öğrendikten sonra bir silindirin hacmini hesaplamak oldukça kolaydır.

Yöntem 1 / 1:
Bir Silindirin Hacmini Hesaplamak

 1. 1
  Dairesel tabanın yarıçapını bul. Aynı boyutta olduklarından iki daireden herhangi birinin yarıçapı işini görecektir. Eğer yarıçapı biliyorsan işleme devam edebilirsin. Eğer yarıçapı bilmiyorsan, o zaman dairenin en geniş kısmını cetvelle ölçüp bulduğun değeri 2’ye bölebilirsin. Bunu yapmak, çapın yarısını ölçmeye çalışmaktan daha doğru olur. Silindirin yarıçapının 1 cm olduğunu varsayalım. Bunu not et.
  • Eğer dairenin çapını biliyorsan, çap uzunluğunu 2’ye böl.
  • Eğer dairenin çevresini biliyorsan, o zaman bu değeri 2π’ye bölerek yarıçapı bulabilirsin.
 2. 2
  Dairesel tabanın alanını hesapla. Bunu yapmak için, dairenin alan formülünü kullan: A = πr2. Bulduğun yarıçap değerini denklemde yerine koy. İşte şöyle yapılacak:
  • A = π x 12 =
  • A = π x 1.
  • π değeri yaklaşık 3.14 olduğundan, dairesel taban alanının 3.14 cm2 olduğunu söyleyebilirsin.
 3. 3
  Silindirin yüksekliğini bul. Eğer yüksekliği biliyorsan, işleme devam et. Eğer bilmiyorsan, bir cetvel yardımıyla yüksekliği ölç. Yükseklik, iki taban kenarları arasındaki mesafedir. Silindir yüksekliğinin 4 cm olduğunu varsayalım. Bunu not et.
 4. 4
  Taban alanını yükseklikle çarp. Silindirin hacmini, silindir yüksekliği boyunca yükseltilen taban alanının hacmi olarak düşünebilirsin. Taban alanının 3.14 cm2 ve yüksekliğin 4 cm olduğunu bildiğinden, silindirin hacmini bulmak için bu ikisini çarpabilirsin. 3.14 cm2 x 4 cm = 12.56 cm3. Sonuç budur.
  • Sonuç değerini daima küp olarak ifade et çünkü hacim üç boyutlu uzay ölçüsüdür.
  Reklam

İpuçları

 • Doğru yarıçap değerini elde etmek için tam merkezi bulmakla uğraşmadan, çap uzunluğunu ölçüp bulunan değeri 2’ye bölmek daha kolay olabilir.
 • Alıştırma olması açısından birkaç problem oluştur, böylece gerçekten çözmeye çalıştığında doğru anladığından emin olacaksın.
 • Bu işlemi hesap makinesiyle yapmak daha kolaydır.
 • Dairenin alanını hesapladıktan sonra yükseklik ile çarpımı istif yüksekliği olarak düşün. Diğer bir deyişle, bu yaptığın dairenin tabanını silindirin yüksekliğine ulaşana kadar istiflemektir ve alanı hesapladığın için bu, hacme eşittir.
 • Çapın, bir dairedeki veya bir daire çevresindeki en büyük kiriş olduğunu unutma, yani daire çevresinde veya daire içerisinde iki nokta arasındaki en uzun kiriştir. Dairenin kenarını cetvelin sıfır çizgisine denk getirip sabit tuttuğunda elde edeceğin en büyük ölçü çap uzunluğu olacaktır.
 • Ölçümlerinin doğru olduğundan emin olmak için işini iki kez kontrol et.
 • Genel bir kural olarak hacim, taban alanı çarpı yüksekliktir. Ancak, bu kural koni gibi eşit tabanları olmayan şekillerde geçerli değildir.
 • Silindirin hacim formülü: V = πr2h ve π yaklaşık 22/7 veya 3.14’e eşittir.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

wikiHow

Hoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?

wikiHow

Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?

wikiHow

Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?

wikiHow

Standart Sapma Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

Yüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

Varyans Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?

wikiHow

Bir Doğrunun Denklemi Nasıl Bulunur?

wikiHow

Nasıl Ders Çalışılır?

wikiHow

Bir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta Gönderilir?

wikiHow

Proton, Nötron ve Elektron Sayısı Nasıl Bulunur?

wikiHow

İkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunur?

wikiHow

Olasılık Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 80 kişi çalıştı. Bu makale 47.028 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 47.028 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam