Neredeyse herkesin korkulu rüyası olsa da, insanlar ne yazık ki her gün savaşı yaşıyor. Bu son derece stresli ve tehlikelidir fakat odaklanabilir ve doğru adımları atarsan durumla başa çıkabilirsin. Olabildiğince fazla erzak stokla ve onları koru. Kıtlık durumunda güvenilir gıda ve su kaynakları bul. Çatışmadan olabildiğince kaçın ve mecbur kalırsan güvenli bir alana taşın. Son olarak, karşılaşabileceğin yaralanma ya da hastalıklara karşı temel ilk yardım öğren. Bu becerilerin hepsi senin ve sevdiklerinin hayatta kalma mücadelesinde güvende olmanızı sağlayabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Güvende Kalmak

 1. 1
  Mümkünse çatışmadan uzak bir bölgeye taşın. Ne yazık ki, bir savaş durumunda evin güvenli olmayabilir. Bulunduğun bölge artık güvenli değilse yerini değiştirmek ve yaşayacak başka bir yer bulmak için elinden gelenin en iyisini yap. Nereye yerleşeceğin savaşın ilerleyişine bağlıdır. Savaştan haberdar ol ve hangi bölgelerin savaştan etkilenmediğini anlamaya çalış.[1]
  • Çatışma merkezine yakın olmayan bölgeleri bulmaya çalış. Bu, kırsal alanlar ya da stratejik olarak önemli olmayan şehirler olabilir.
  • Belki siviller için güvenli bölgeler tesis edilmiş olabilir. Eğer yakınında varsa bunlardan birine hareket et.
  • Savaş genellikle şehirlere ve nüfusun yoğun olduğu merkezlere odaklandığından dolayı kırsal alanlar daha güvenli olabilir. Ancak, burada güvende kalmak için yabanda hayatta kalma becerilerine ihtiyacın olacağını unutma. Ayrıca, yardım organizasyonları da şehirlere odaklandığından yardım almak çok daha zor olabilir.
 2. 2
  Sığınabilmek için bodrumu olan güçlü, tuğladan yapılmış bir bina bul. Bu bina türleri en fazla hasara dayanabilir ve ayakta kalabilir. Özellikle bodrumu olan bir bina ara. Bu, gözden uzak durman gerekiyorsa ek koruma ve saklanabileceğin bir yer sağlar. Bölgende buna benzer uygun binalar ara ve mümkün olan en kısa sürede bunlardan birine geç.[2]
  • Kimyasal bir sızıntı veya saldırı olması durumunda yalıtabileceğin bir bina bulmaya çalış. Hâlâ sağlam olan, kapatabileceğin ve nemli havlularla tıkayabileceğin pencereleri ara.
  • Eğer bölgende birden fazla uygun bina varsa hepsinin ve konumlarının bir listesini yap. Bu, mevcut barınağından kaçman gerektiğinde hızlı bir şekilde yenisini bulmana yardımcı olacaktır.
  • Böyle bir bina yoksa seni savaşlardan koruyacak bir bodrum katı olan herhangi bir yapı bul.
 3. 3
  Ormanlık bir alana yerleşirsen yalıtımlı bir sığınak inşa et. Şehirlerden kaçıp ormanda saklanırsan muhtemelen en büyük düşmanın doğa olayları olacaktır. Yeni bir bölgeye girer girmez soğuktan, yağmurdan ve güneşten korunmak için uygun bir sığınak inşa et. Herhangi bir sorunu hemen çözerek bu sığınağı muhafaza et.[3]
  • Düşmanların bölgeden geçmesi ihtimaline karşı, sığınağı saklanması kolay bir noktaya yerleştir.
  • İşi kolaylaştırmak için sığınağını doğal bir yapının etrafında inşa etmeye çalış. Örneğin, devrilmiş bir ağaç, bir yapı için destek sağlayabilir.
 4. 4
  Elinden geldiğince çatışmalardan olabildiğince kaçın. Bir savaş muhtemelen savaşmayı düşündürtecek olsa da, gerçekte siviller genellikle çatışmalardan olabildiğince kaçınarak savaşta hayatta kalırlar. Silahlı kuvvetlerde olmadığın sürece, çoğu durumda çatışmalardan kaçarak çok daha güvende olursun. Göze batmamaya çalış ve insanlarla kavga etmeye başlama. Ailene, arkadaşlarına ve kendine iyi bak, ancak seni etkilemeyen sorunlara karışmamaya çalış.[4]
  • Eğer düşman birlikleri bulunduğun alana girerse en iyisi ne olursa olsun saklanmak ya da onlarla etkileşime girmekten kaçınmaktır. Bir tehdit olmadığını belli et.
  • İnsanlardan çalmaya çalışma ya da meşru müdafaa haricinde kimseyi incitme. Bu, nihayetinde çatışmalara sebep olur çünkü çaresiz insanlar kendilerini savunacaklardır.
  • Çatışmalardan kaçınmak ayrıca güvenli olmayan bölgelerden kaçmak anlamına da gelir. Kendini ve sevdiklerini güvende tutmak adına bu ihtimal için daima hazırlıklı ol.
 5. 5
  Kendini savunmak ya da avlanmak için silah kullanmayı öğren. Şiddetten kaçınmaya çalışman gerekse de ihtimal için daima hazırlıklı ol. Bu, eğer evinde silah varsa ve onları nasıl kullanacağını biliyorsan çok daha kolaydır. Eğer yoksa bulabileceğin silahları topla ve onları kullanmayı öğren. Kullanman gerekmesi durumuna karşı onları sığınağında elinin altında tut.[5]
  • Eğer silahın varsa hayatta kalma durumunda cephane az bulunur olabilir. Atış çalışmaları yapmak da dikkatleri üzerine çekebilir. Eğer daha önce hiç kullanmadıysan ateşlemeden silahı kullanmayı olabildiğince öğren.
  • Yay, balta veya bıçak gibi diğer potansiyel silahları göz ardı etme. Bunların hepsi saldırganları defetmene yardımcı olabilir.
  • Ailenin veya grubunun diğer üyelerini de silahları kullanmaları için eğit. Sadece bir kişinin nasıl savaşılacağını bilmesi grubun için dezavantajdır.
 6. 6
  Mecbur kalırsan kendini savun. Şiddetten kaçınman gerekiyor olsa da, bazı durumlarda çatışma kaçınılmaz olabilir. Bazı insanlar kriz sırasında başkalarını incitmeye ya da sömürmeye çalışır. Eğer birisi seni ya da sevdiklerini incitmeye ya da hayatta kalmak için ihtiyacın olan erzakları çalmaya çalışırsa mümkün olduğunda karşılık ver. Seni incitmeye çalışan insanları defetmeye çalış.[6]
  • Bu durumda elinin altında silah bulundurmak yardımcı olacaktır. Tüm silahları çocuklardan uzakta, güvenli bir yerde tut ve ihtiyacın olduğunda onları hızlı bir şekilde eline al.
  • Eğer kendini ya da aileni savunman gerekirse topluluğunla iyi bir kişisel ilişkiye sahip olmak büyük bir faydadır. Topluluk, kendisini haydutlardan veya zarar vermek isteyen diğer insanlardan korumak için birleşebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Kaynak Bulmak

 1. 1
  Savaş başlar başlamaz tüm kaynaklarını ve değerli eşyalarını topla. Bir savaşın patlak vermesinden genellikle çok az önce uyarı verilir, bu nedenle erzak stoklama fırsatın olmayabilir. Haberi alır almaz hızlı bir şekilde çalış. Tüm değerli eşyalarını, paranı, yiyeceğini ve suyunu al ve güvenli bir şekilde sakla. Evin arandığında çalınmamaları için değerli eşyalarını sakla. Eğer mümkünse dışarı çık ve olabildiğince çok malzeme al. Erteleme yoksa ihtiyacın olduğunda her şey bitmiş olabilir.[7]
  • Özellikle konserve veya paketlenmiş yiyecekleri ve şişe suları stokla. Bu kaynakları, temiz su ve taze yiyeceklerin kıtlaşması gibi acil durumlar için sakla.
  • İlaç ve hijyen ürünleri de bak. Bunlar, stresli durumlarda sağlığını korumak için önemlidir.
  • Tüm önemli belgelerini de saklamayı unutma. Kimliğini kanıtlayan doğum belgeleri, evlilik cüzdanı, Nüfus Cüzdanı ve diğer tüm belgeleri elinde tut. Bunlar, ülkenden kaçman gerekiyorsa özellikle önemlidir. Kimliğini ve aile ilişkilerini gösteremezsen diğer ülkeler girmeni engelleyebilir.
  • Elinde nakit bulunması için bankadaki paranı çek. Bankana elektronik olarak erişimin olmayabilir.
 2. 2
  Temiz bir su kaynağı bul. Su, insanlar için en önemli kaynaktır ve savaş zamanlarında temiz su az bulunabilir. Şişe sular ancak bir süreye kadar dayanır. Savaş başlar başlamaz, bölgendeki tüm potansiyel su kaynaklarını bul. Taşındığın her yeni bölgede aynısını yap.[8]
  • Yakındaki göller ve akarsular potansiyel su kaynaklarıdır, ancak suyu içmeden önce arıtman gerekebilir.
  • Eğer denize yakın bir yerde yaşıyorsan tuzlu su içme. Buna direnmek zordur ama tuzlu su ciddi hastalıklara neden olur.
  • Eğer temiz bir su kaynağı bulursan onu kullan ve şişe sularını acil durumlar için korumaya çalış.
  • Yakınında başka su kaynağı yoksa içmek ve banyo yapmak için yağmur suyu topla. Yağan yağmuru biriktirmek için kovaları ve leğenleri dışarıda bırak. İçmeden önce tüm yağmur suyunu arındırmayı unutma.
 3. 3
  Konserve ve bozulmayan gıdaları topla. Düzenli yiyecek tedariği kesintiye uğrayabilir, bu nedenle bozulmayan gıdalar çok önemlidir. Savaşın patlak verdiği haberini aldığında, olabildiğince çok konserve ve bozulmayan gıda topla. Bunları marketten veya denk geldiğin başka bir kaynaktan al. Bu, yiyecekler tükenmeye başladığında düzenli bir erzak elde etmeni sağlar.[9]
  • Savaş devam ederken, terk edilmiş marketlerde konserve ürünler bulunabilir. Açılmamış bir kutu bulduğunda al. Ne zaman daha fazla yiyeceğe rastlayacağını bilemezsin.
  • Seni susatacak tuz içeriği yüksek yiyeceklerden uzak durmaya çalış. Bunlar, normalden daha fazla su içmene sebep olur.
  • İdeal olarak, doğal afet veya diğer acil durumlara karşı her zaman evinde 3 günlük bozulmayan yiyecek bulundurmalısın. Mevcut durumda bir stoğun varsa savaş başladığında markete koşuşturmanın önüne geçebilirsin.
 4. 4
  Ekstra et kaynakları için avlanmayı ve balık tutmayı öğren. Yiyecekler güvenilmez hâle gelirse nasıl avlanacağını ve balık tutacağını bilmek senin için bir avantaj olacaktır. Diğer et kaynaklarını bulmak için izleme ve avlanma becerilerin üzerinde çalış. Ayrıca besleyici balık sağlama işini sürekli kılmak için balık tutma alıştırması yap. Her iki beceri de yiyecek kıtlığı zamanlarında sana yardımcı olabilir.[10]
  • Yiyebilmenden önce etin bozulmaması için bir hayvanın derisini nasıl düzgünce yüzeceğini, içini nasıl boşaltacağını ve onu nasıl temizleyeceğini öğren.[11]
  • Avlanmak için kırsal bir bölgede olmana gerek yok. Şehir ortamında çok sayıda hayvan var. Küçük hayvanları yakalamak için tuzaklar kurmayı dene.
 5. 5
  Bulursan hijyen ürünlerini stokla. Hayatta kalma durumunda hijyen ilk düşüneceğin şeyler arasında olmayabilecek olsa da düşündüğünden daha önemlidir. Hijyenine dikkat etmek hastalık ve enfeksiyonu önleyebilir ve ayrıca daha iyi hissetmene yardımcı olabilir. Malzemeleri toplarken, her zaman taşıyabileceğin kadar hijyen ürünü al. Ayrıca malzeme borç alıyor veya arıyorsan daha fazlasını ara.[12]
  • Sahip olunması gereken önemli hijyen ürünleri tuvalet kağıdı, el dezenfektanı, diş macunu ve diş fırçası, sabun veya sıvı sabun, kadın pedi ve dezenfektandır.
  • Daha az kritik ama önemli ürünler tarak veya fırça, tıraş makinesi, tıraş kremi ve deodorant olabilir. Bunlar hayatını kurtaracak değil, ancak iyi bir görünüme sahip olmak stresli durumlarda kendini çok daha iyi hissetmene yardımcı olabilir.
 6. 6
  Bölgendeki hangi bitkilerin yenilebilir olduğunu belirle. Hemen hemen tüm alanlarda yenilebilir yerel bitkiler vardır. Hangilerini yiyebileceğini bilmek, çaresiz bir durumda hayatını kurtarabilir. Yaşadığın bölgeyi incele ve yenilebilir bitkileri bul. Ardından, devamlı bir yiyecek stoğu için onları düzenli olarak topla.[13]
  • Bir bitkinin ne olduğunu veya yenilebilir olup olmadığını bilmiyorsan önce onu kokla. Kokusu berbatsa yenilebilir olmadığı kesindir. Ardından bitkiyi 15 dakika cildine değdir ve herhangi bir kaşıntı veya yanma hissedip hissetmediğine bak. Bir sıkıntı yoksa bitkiyi 15 dakika boyunca dudaklarına değdir. Sonra bitkiden küçük bir ısırık al. 15 dakika sonra herhangi bir yanma veya mide ağrısı hissetmezsen muhtemelen bitki yenilebilirdir.
  • Mümkünse, fazladan üretim için arazinde bir bahçe de kurabilirsin. Ama bunu gizli tutmaya çalış. Yiyecek kıtsa insanlar kesinlikle ürünlerini çalmaya çalışacaktır.
 7. 7
  İsraftan kaçın. Savaş zamanında tüm kaynaklar değerlidir, bu yüzden olabildiğince her şeyi koru. Kıyafet yapmak için eski bez parçalarını tekrar kullan. Stok yapmak için yiyecek artıklarını kullan. Yağmur suyunu biriktir. Hiçbir şeyin ziyan olmasına izin verme.[14]
 8. 8
  Başka seçeneğin yoksa malzemeleri yağmala. Ne yazık ki insanlar bazen hayatta kalmak için umutsuz şeyler yapmak zorunda kalır. Kimsenin izlemediği veya terk edilmiş görünen malzemelerle veya marketle karşılaşırsan ihtiyacın olan her şeyi al. Bu etik olarak yanlış olabilir, ancak sen ve ailen hayatta kalmalısınız.[15]
  • Kalabalık bir bölgede yaşıyorsan birçok terk edilmiş marketle karşılaşabilirsin. Onlarda malzeme aramaktan ve ihtiyacın olan şeyi almaktan çekinme.
  • Hareket hâlindeysen dur ve karşılaştığın binaları kontrol et. Önceki sakinlerin geride ne bıraktığını asla bilemezsin.
  • Ancak, insanların koruduğu yiyecekleri veya malzemeleri çalmaya çalışma. Bu uğurda yaralanabilir veya ölebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Yaralanmadan ve Hastalıktan Kaçınmak

 1. 1
  Küçük yaralanmaları tedavi etmek için temel ilk yardımı öğren. Yaralanmalar ne yazık ki kaçınılmazdır ve küçük ya da ciddi olabilir. Senin veya sevdiklerinin karşılaşabileceği yaralanmaları tedavi etmek için en azından temel bir ilk yardım bilgisine sahip ol. Malzeme ararken bulabileceğin herhangi bir ilk yardım malzemesini al ve temel bir ilk yardım çantası oluştur.[16]
  • Tüm yaraları sadece temiz suyla yıka. Asla kirli veya filtrelenmemiş su kullanma.
  • Tüm yaraları temiz bandajlarla kapat. Mümkünse bandajı düzenli olarak temiz bir bandajla değiştir.
  • Kalp masajını öğrenmek acil bir durumda birinin hayatını kurtarabilir.
 2. 2
  Karşılaştığın her türlü silah ve mühimmattan uzak dur. Patlamamış mayınlar, bombalar ve diğer mühimmatlar, savaşta sivillerin yaralanmasının ve ölümünün başlıca nedenidir. Bir çatışma bölgesinin yakınındaysan her yere saçılmış tehlikeli maddeler olabilir. Hiçbir şeye dokunma. En iyi ihtimalle, bir yerini kesebilirsin. En kötü ihtimalle, bu seni ciddi şekilde yaralayabilecek patlamamış bir mühimmat olabilir.[17]
 3. 3
  Enfeksiyonlardan korunmak için kendini temiz tut. Zor olabilse de, kendini düzenli olarak yıkamak sağlıklı kalmanın önemli bir yoludur. Musluk suyu hâlâ akıyorsa hızlı duş al. Yoksa kendini temizlemene yetecek suyu toplamak için su biriktirme yöntemlerinden birini kullan.[18]
  • Bir kovada biraz yağmur suyu biriktirmeyi dene. Sonra o kovaya bir havlu batır ve üzerine biraz sabun sür. Havluyu vücudunun etrafında gezdir, ardından vücudunu yağmur suyuyla durula.
  • Şişe suyunu banyo yaparak boşa harcamamaya çalış. Açık yaraların yoksa banyo yapmak için filtrelenmemiş su kullanabilirsin. Yaraların varsa suyu arındır.
 4. 4
  Kapalı bir şişede olmayan suyu içmeden önce suyu arıt. Su kaynaklı bir hastalık, hayatta kalma durumunda hayatı tehdit edebilir. İçmek için şişesiz su kullanman gerekirse daima önce arındır. En yaygın yöntem, mikropları öldürmek için suyu 1 dakika kaynatmaktır. Ardından, ince bir ağ veya bez kullanarak sudaki daha büyük nesneleri filtrele.[19]
  • Bir su kaynağının kirlenmiş olup olmadığı her zaman açık değildir. Yine de önlem olarak akarsu ve nehirlerdeki suyu kaynat.
  • Çaresizsen susuzluğunu gidermek için kirli su içmek cazip gelebilir. Hiçbir koşulda kirli suyu arıtmadan içme. Ölümcül olabilecek bir hastalık veya parazite yakalanabilirsin.
 5. 5
  Mümkün olduğunca sağlıklı beslen. Bu her zaman mümkün değildir ve bulabildiğin yiyecek ne olursa olsun hayatta kalman gerekir. Ancak mümkünse sağlığını besleyici yiyeceklerle koru. Düzenli bir vitamin, mineral, antioksidan ve yağ asitleri kaynağı, bağışıklık sistemini güçlü tutmana ve hastalıklarla savaşmana yardımcı olacaktır.[20]
  • Öğünlerini mümkün olduğunca dengeli tutmaya çalış. Varsa öğünlerine taze sebzeleri, meyveleri ve proteinleri ekle.
  • Yapraklı sebzeler, balık, patates ve çerezler gibi besin maddelerince zengin yiyecekler bul. Bu tür yiyecekler, öğünlerini mümkün olduğunca besleyici yapar.[21]
  • Eğer taze yiyecek bulamıyorsan besin alımını artırmak için besin takviyeleri bulmaya çalış. Bunlar terk edilmiş marketlerde ve evlerde bulunabilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Soğukkanlılığını Korumak

 1. 1
  Savaşla ilgili haberleri takip et. Bir savaşta hayatta kalmak için bilgi çok önemlidir. Hangi bölgelerin güvenli veya tehlikeli olduğunu ve kaynakları nerede bulabileceğini öğrenmek için savaşın ilerleyişini izle. Bu bilgiler az olabilir, ancak bilgi sahibi olmak için kullanabileceğin yöntemler mevcut.[22]
  • Sosyal medya, bilgi sahibi olmak için yeni ve harika bir yoldur. Diğer bölgelerde yaşayanların Twitter ve Facebook'taki güncellemelerini kontrol et. Aradığın bilgileri bulmak için belirli anahtar kelimeleri veya etiketleri kullan.
  • Taşınabilir, pille çalışan radyolar da güvenilir bir bilgi kaynağı olabilir. Savaş hakkında haber yapan herhangi bir yerel haber istasyonunun olup olmadığına bak.
  • Bilgi almak için bölgenden geçen yabancılara sorular sor. Nereden geldiklerini ve herhangi bir haberleri olup olmadığını sor.
 2. 2
  Aile ve komşularla kişisel ilişkilerini sürdür. Bu kişisel ilişkiler krizi atlatmana yardımcı olacaktır. Etrafında ailenin olması stresini azaltmana yardımcı olur. Onları korumak sana aynı zamanda bir amaç verir ve bu da seni stresli durumlarda kendini daha fazla zorlamaya sevk edebilir. Bir komşu ağı gıda ve kaynakları da paylaşabilir, bu nedenle çevrendeki insanlara nazik davran. Bu ilişkiler hayatını kurtarabilir.[23]
  • Yeni bir bölgeye taşınırsan kendini yerel halka tanıt. Onlarla dost olmak zorunda değilsin ama yabancı da kalma. Çatışma bölgene yayılırsa yardım için bu insanlara güvenmen gerekebilir.
 3. 3
  Olumlu bir zihinsel tutum geliştir. Herhangi bir hayatta kalma durumunda, soğukkanlılığını ve mantıklı düşünme yeteneğini korumak anahtardır. Umutsuzluğun ve kederin zihnini ele geçirmesine izin vermek mantıklı düşünmeyi çok daha zor hâle getirecektir. Bu, savaş zamanlarında özellikle zor olacaktır, ancak olumlu bir düşünce yapısına sahip olmak son derece önemlidir. Olumlu düşünmek için elinden geleni yap.[24]
  • Acil durum planları yapmak ve iyileştirmek iyimser kalmana yardımcı olabilir. Bu, bir şeylerin ters gitmesi durumunda daima hazırda bir prosedürünün olmasını sağlar.
  • Stresli durumlarda kaygıyı azaltmak ve zihnini açık tutmak için adımlar at.
  • Kişisel ilişkiler kurmak ve sürdürmek iyimser kalmana yardımcı olabilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Bunun bir film ya da bilgisayar oyunu olmadığını unutma. Filmlerde gördüğün hiçbir şeyi deneme. Hayatta kalmak için gerçekçi çözümler ve stratejiler gerekir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Dışarıdaki Sineklerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.858 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.858 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam