Bir Python Dosyasını Çalıştırmak İçin Windows Komut İstemi Nasıl Kullanılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Python Dosya Yolunu BulmakPython Dosyasını ÇalıştırmakPython’u PATH Listesine Eklemek

Bu wikiHow makalesi, Windows bilgisayardaki yerleşik Komut İstemi programıyla bir Python dosyasının nasıl açılacağını öğretir. Çoğu durumda, bilgisayarda Python yüklü olduğu sürece bunu sorunsuz bir şekilde yapabilirsin. Eğer Python'un eski bir sürümünü yüklediysen ya da bilgisayarın "Yol" değişkenleri listesine "python" komutunu eklemeyen özel bir yükleme kullandıysan bir Python dosyasını çalıştırmadan önce Komut İstemi aracılığıyla Python'u "Yol" değişkenleri listesine eklemen gerekir.

Kısım 1
Python Dosya Yolunu Bulmak

 1. 1
  Python dosyasının konumuna git. Komut İstemi'nde açmak istediğin Python dosyasını bul.
 2. 2
  Python dosyasını seç. Klasör yolunu görmek istediğin Python dosyasına bir kez tıkla.
 3. 3
  Python dosyasına sağ tıkla. Bunu yaptığında bir açılır menü belirir.
 4. 4
  Özellikler seçeneğine tıkla. Açılır menüde yer alan bu seçeneğe tıkladığında özellikler penceresi açılacak.
 5. 5
  "Konum" değerini not al. "Konum" başlığının sağındaki klasör adresi (veya “yol”), Python dosyasının bulunduğu dizine geçerken Komut İstemi'ne girmen gereken adrestir.
  • İlgili değeri seçtikten (fareni tıkla ve "Konum" değeri üzerinde sürükle) sonra Ctrl+C tuşlarına basarak konumu kopyalayabilirsin.

Kısım 2
Python Dosyasını Çalıştırmak

 1. 1
  Başlat menüsünü aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıkla. Başlat menüsü açılacak.
 2. 2
  Komut İstemi için arama yap. Bunu yapmak için arama çubuğuna cmd yaz.
 3. 3
  Komut İstemi seçeneğine tıkla. Başlat menüsünün en üstünde görünen bu seçeneğe tıkladığında Komut İstemi açılır.
 4. 4
  Python dosyasının bulunduğu dizine geçiş yap. cd yaz ve bir boşluk bırak, ardından Python dosyasının "Konum" adresini yaz ve Enter tuşuna bas.
  • Örneğin, Masaüstü’ndeki “Dosyalar” adlı klasörde yer alan bir Python dosyasını açmak için buraya cd desktop/Dosyalar girmen gerekir.
  • Eğer dosya yolunu kopyaladıysan cd yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp, dosya yolunu yapıştırmak için Ctrl+V tuşlarına basabilirsin.
 5. 5
  "Python" komutunu ve dosya adını gir. Buradaki dosya senin Python dosyanın adı olacak şekilde python dosya.py yaz.
  • Örneğin, eğer senin Python dosyanın adı "script" ise buraya python script.py yazman gerekir.
  • Python dosyanın adında bir veya birden fazla boşluk varsa dosya adı ve uzantısını tırnak içine almalısın (python "my script.py").
 6. 6
  Enter tuşuna bas. Bunu yaparak komutunu çalıştırır ve bilgisayarında kurulu Python programı aracılığıyla Python dosyanı açarsın.
  • Eğer Enter tuşuna bastıktan sonra 'python' is not recognized as an internal or external command uyarısı veren bir hata ile karşılaşırsan yeniden denemeden önce Python’u PATH listesine eklemelisin.

Kısım 3
Python’u PATH Listesine Eklemek

 1. 1
  Gizli klasörler için görüntülemeyi etkinleştir. Python kurulum klasörünü içeren klasörlerden biri büyük olasılıkla gizli olduğundan, devam etmeden önce onu görünür yapmalısın:
 2. 2
  Python klasörüne git. Bazı durumlarda, Python dosya yolu "C:\Python27" şeklindedir. Ancak, Python'un en son sürümünü varsayılan ayarları kullanarak yüklediysen dosya yolu bulunması zor, gizli bir klasörde kalmış olabilir. Aşağıdakileri yaparak uygun dosya yolunu kopyalayabilirsin:
  • Dosya Gezgini'nin sol tarafında yer alan Bu bilgisayar seçeneğine tıkla.
  • "Cihazlar ve sürücüler" kısmında yer alan sabit diskine çift tıkla.
  • Aşağıya kaydır ve "Kullanıcılar" klasörüne çift tıkla.
  • Kullanıcı adının bulunduğu klasöre çift tıkla.
  • Aşağıya kaydır ve "AppData" klasörüne çift tıkla.
  • "Local" klasörüne çift tıkla.
  • Aşağıya kaydır ve "Programs" klasörüne çift tıkla.
  • "Python" klasörüne çift tıkla.
  • Tercih ettiğin sürüm numarasına sahip Python klasörüne çift tıkla (örneğin; "Python36").
 3. 3
  Python klasörünün dosya yolunu kopyala. İçeriğini seçmek için Dosya Gezgini'nin üst kısmındaki adres çubuğuna bir kez tıkla ve ardından seçilen adresi kopyalamak için Ctrl+C tuşlarına bas.
 4. 4
  Yetkili Kullanıcı menüsünü aç. Bunun için Başlat simgesine sağ tıkla. Bunu yaptığında, bir açılır menü görmen gerekir.
  • Win+X tuşlarına basarak da Yetkili Kullanıcı menüsünü açabilirsin.
 5. 5
  Sistem seçeneğine tıkla. Açılır menüde yer alan bu seçeneğe tıkladığında yeni bir pencere açılacak.
 6. 6
  Sistem bilgileri bağlantısına tıkla. Bu bağlantı pencerenin sağ üst köşesinde yer alır. Bunu yaptığında Sistem Bilgileri penceresi açılır.
 7. 7
  Gelişmiş sistem ayarları bağlantısına tıkla. Bu bağlantıyı, Sistem Bilgileri penceresinin sol üst tarafında göreceksin. Buna tıkladığında başka bir pencere açılacak.
 8. 8
  Ortam Değişkenleri… seçeneğine tıkla. Bu seçenek pencerenin sağ alt köşesinde yer alır.
 9. 9
  "Kullanıcı değişkenleri" bölmesindeki "Path" başlığını bul. Bu bölme, Ortam Değişkenleri penceresinin üst kısmında yer alır.
  • "Path" değişkenini bulmak için fare imlecinle "Kullanıcı değişkenleri" bölmesinin üzerine gelerek bölmeyi yukarı veya aşağı kaydırman gerekebilir.
 10. 10
  "Path" başlığına çift tıkla. Bunu yaptığında bir açılır pencere belirecek.
 11. 11
  Yeni seçeneğine tıkla. Bu seçenek pencerenin sağ tarafında yer alır. Pencerenin ortasında bir metin alanı açılacak.
 12. 12
  Kopyalanmış olan dosya yolunu yapıştır. Bunun yapmak için Ctrl+V tuşlarına bas. Böylece, kopyaladığın dosya yolu pencerenin ortasındaki metin alanında görünecek.
 13. 13
  Sırasıyla açık olan üç penceredeki Tamam butonlarına bas. Bu, yaptığın değişiklikleri kaydedecek ve "Path", "Ortam Değişkenleri" ve "Sistem Özellikleri" pencerelerini kapatacak.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Use Windows Command Prompt to Run a Python File, Nederlands: Een Pythonbestand openen met de Windows opdrachtprompt, Deutsch: Mit der Windows Kommandozeile eine Python Datei ausführen, Русский: запустить файл Python с помощью Командной строки Windows, Tiếng Việt: Khởi chạy tập tin Python bằng Windows Command Prompt, 中文: 使用Windows命令提示符运行Python文件, Italiano: Usare il Prompt dei Comandi di Windows per Eseguire un File di Python, Français: utiliser l'invite de commande de Windows pour exécuter un fichier Python, Português: Executar o Arquivo Python no Prompt de Comando no Windows, ไทย: ใช้ Command Prompt ของ Windows เปิดไฟล์ Python, Bahasa Indonesia: Menjalankan Berkas Python dengan Command Prompt di Windows

Bu sayfaya 91 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?