Polinom "çok terimli" anlamına gelir ve sabitleri, değişkenleri ve üsleri içerebilen çeşitli ifadeler olabilir. Örneğin, x - 2 bir polinomdur; "25" de öyle. Bir polinomun derecesini bulmak için tek yapman gereken polinomdaki en büyük üssü bulmaktır.[1] Çeşitli durumlarda bir polinomun derecesini bulmak istiyorsan sadece aşağıdaki adımları izle.

Kısım 1 / 3:
Bir veya Daha Az Değişkenli Polinomlar

 1. 1
  Benzer terimleri birleştir. Henüz birleştirilmemişlerse ifadedeki tüm benzer terimleri birleştir. Şu ifade ile çalıştığını düşünelim: 3x2 - 3x4 - 5 + 2x + 2x2 - x. İfadedeki tüm x2, x, ve sabit terimleri birleştirerek 5x2 - 3x4 - 5 + x elde et.
 2. 2
  Tüm sabitlerden ve katsayılardan kurtul. Sabit terimler, 3 veya 5 gibi, bir değişkene bağlı olmayan tüm terimlerdir. Katsayılar, değişkene eklenen terimlerdir. Bir polinomun derecesini ararken, bu terimleri aktif olarak görmezden gelebilir veya üstünü çizebilirsin. Örneğin, 5x2 teriminin katsayısı 5’tir. Derece, katsayılardan bağımsız olduğu için onlara ihtiyacın yok.
  • 5x2 - 3x4 - 5 + x denklemiyle çalışırken, sabitleri ve katsayıları atarsan x2 - x4 + x elde edersin.
 3. 3
  Terimleri üslerine göre büyükten küçüğe doğru sırala. Buna polinomu standart forma getirmek de denir.[2] Üssü en büyük olan terim başta, üssü en küçük olan terim ise sonda olmalıdır. Bu, en büyük üsse sahip terimi görmene yardımcı olacaktır. Önceki örnekte,
  -x4 + x2 + x elde edeceksin.
 4. 4
  En büyük terimin kuvvetini bul. Kuvvet, üslü ifadedeki sayıdır. -x4 + x2 + x örneğinde ilk terimin kuvveti 4’tür. Polinomu en büyük üssü ilk sıraya koyacak şekilde düzenlediğinden, en büyük terimi bulacağın yer burası olacaktır.
 5. 5
  Bu sayıyı polinomun derecesi olarak tanımla. Polinomun derecesi = 4 olarak yazabilir veya cevabı daha uygun bir formda yazabilirsin: der(3x2 - 3x4 - 5 + 2x + 2x2 - x) = 4. İşte bu kadar.[3]
 6. 6
  Bir sabitin derecesinin sıfır olduğunu bil. Polinomun yalnızca 15 veya 55 gibi bir sabitse o polinomun derecesi gerçekten sıfırdır. Sabit terimi, derecesi (üssü) 0 olan bir değişkene iliştirilmiş olarak düşünebilirsin, ki bu gerçekten 1'dir. Örneğin, 15 sabitine sahipsen onu 15x0 olarak düşünebilirsin ki bu gerçekten 15 x 1 veya 15'tir. Bu, bir sabitin derecesinin 0 olduğunu kanıtlar.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Birden Çok Değişkenli Polinomlar

 1. 1
  İfadeyi yaz. Çok değişkenli bir polinomun derecesini bulmak tek değişkenli bir polinomun derecesini bulmaktan biraz daha zordur. Şu ifade ile çalıştığını düşünelim:
  • x5y3z + 2xy3 + 4x2yz2
 2. 2
  Her terimdeki değişkenlerin derecesini topla. Sadece her bir terimdeki değişkenlerin derecelerini topla; bunların farklı değişkenler olması önemli değil. x veya y gibi yazılı derecesi olmayan bir değişkenin derecesinin sadece bir olduğunu unutma. Üç terim için bunu şöyle yapacaksın:[4]
  • der(x5y3z) = 5 + 3 + 1 = 9
  • der(2xy3) = 1 + 3 = 4
  • der(4x2yz2) = 2 + 1 + 2 = 5
 3. 3
  Bu terimlerin en büyük derecesini belirle. Bu üç terimin en büyük derecesi, birinci terimin derecelerinin toplam değeri olan 9'dur.
 4. 4
  Bu sayıyı polinomun derecesi olarak tanımla. 9, tüm polinomun derecesidir. Son cevabı şu şekilde yazabilirsin:
  der(x5y3z + 2xy3 + 4x2yz2) = 9.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Kesirli İfadeler

 1. 1
  İfadeyi yaz. Şu ifade ile çalıştığını düşünelim: (x2 + 1)/(6x -2).[5]
 2. 2
  Tüm katsayılardan ve sabitlerden kurtul. Kesirli bir polinomun derecesini bulmak için katsayılara veya sabit terimlere ihtiyacın olmayacak. Öyleyse, paydaki 1'den ve paydadaki 6 ve -2'den kurtul. Elinde x2/x kalacak.
 3. 3
  Paydadaki değişkenin derecesini paydaki değişkenin derecesinden çıkar. Paydaki değişkenin derecesi 2 ve paydadaki değişkenin derecesi 1'dir. Yani, 2'den 1'i çıkar. 2-1 = 1.
 4. 4
  Cevap olarak sonucunu yaz. Bu kesirli ifadenin derecesi 1’dir. Bunu şu şekilde yazabilirsin: der[(x2 + 1)/(6x -2)] = 1.
  Reklam

İpuçları

 • Burada zihninden yapacağın adımlar gösterilmiştir. İlk başta faydası olsa da, bunları kâğıt üzerinde yapmak zorunda değilsin. Ancak kâğıt üzerinde yaparsan da hata yapmazsın.
 • Genel kabul olarak, sıfır polinomunun derecesi genellikle negatif sonsuz olarak kabul edilir.
 • Üçüncü adım için x gibi lineer terimler x1 şeklinde ve 7 gibi sıfır olmayan sabit terimler 7x0 şeklinde yazılabilir.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

wikiHow

Hoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?

wikiHow

Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?

wikiHow

Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?

wikiHow

Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?

wikiHow

İkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunur?

wikiHow

Nasıl Ders Çalışılır?

wikiHow

Yüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

Bir Doğrunun Denklemi Nasıl Bulunur?

wikiHow

Proton, Nötron ve Elektron Sayısı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Bir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta Gönderilir?

wikiHow

Bir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

Kimyasal Denklemler Nasıl Denkleştirilir?

wikiHow

İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 42 kişi çalıştı. Bu makale 3.613 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 3.613 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam