Bu wikiHow makalesi sana, erişimin olmayan bir hesap için kullanılan parolayı nasıl bulacağını öğretir. Bunun bir çocukla veya bir çalışanla sorun yaşıyorsan ve onların bilgilerine erişmen gerekiyorsa yararı olur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Keylogger Yüklemek

 1. 1
  Bir keylogger programı ara. Bunu, bir arama motoruna "keylogger" yazıp sonuçları gözden geçirerek yapabilirsin. Keylogger, bilgisayarın işletim sisteminin arka planında çalışan gizli bir uygulamadır. Program bunu yaparken, basılan her tuşu tuşu kaydeder; yani kişi ilgili siteleri ziyaret ederse kullanıcı adlarının ve parolaların bir kaydına sahip olacağın anlamına gelir.

 2. 2
  Saygın bir keylogger programı seç. Nereden başlayacağını bilmiyorsan Best Free Keylogger ve Revealer Keylogger Free güvenli seçeneklerdir.[1]
 3. 3
  Seçtiğin keylogger'ı indir. Bunu, eğer yapabiliyorsan parolayı almaya ihtiyaç duyduğun bilgisayarda yapman iyi olur. Ücretsiz bir seçenek yerine ücretli bir tane seçtiysen ödeme bilgilerini gir.
  • Mümkünse bu işlem için bir çevrim içi cüzdan kullan.
  • Keylogger'ı doğrudan ihtiyacın olan bilgisayara indirmezsen onu söz konusu bilgisayara USB sürücü ile taşımak zorunda kalırsın.
 4. 4
  Keylogger'ı kur. Bunu yapmak için, keylogger kurulum dosyasına çift tıklarsın ve ekrandaki talimatları izlersin. Keylogger’ın kurulum penceresinde, yazılım kullanımı ve lisans anlaşmasının ayrıntılarını okuman çoğu programa göre çok daha önemlidir. Keylogger'ının içeriğinin İnternet’te dağıtılmasına (veya benzer şekilde istenmeyen bir şeye) neden olacak bir programa kaydolmadığından emin olman gerekir.
 5. 5
  Keylogger'ı etkinleştir. Uygulama çalıştıktan sonra, muhtemelen onu görüş alanından "gizleme" seçeneğine sahip olursun. Yapabiliyorsan uygulamayı gizle ve arka planda işini yapmasına izin ver.
 6. 6
  Keylogger'ın sonuçlarını kontrol et. Söz konusu bilgisayarın ne kadar kullanıldığına bağlı olarak, tekrar kontrol etmeden önce bir hafta kadar beklemek isteyebilirsin.
  • Seçtiğin keylogger'a bağlı olarak, verileri çok fazla araştırman gerekmeyebilir; bazı keylogger'lar sitelerin adlarını ziyaret edilirken listeler.
  • Yalnızca tuş basımlarını kaydeden basit bir keylogger indirirsen verileri tanınabilir bir giriş bilgisi (bir kullanıcı adı veya telefon numarası gibi) bulana kadar araman gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Etkili Tahmin Teknikleri Kullanmak

 1. 1
  Hesap sahibinin bilgisayarında saklanan parolalar var mı bak. Hesap sahibinin çalıştığı fiziksel makineye erişimin varsa sıkça kullanılan parolalarını bir yerde bir belgede saklıyor olabilir.
  • Çoğu bilgisayar, belgelerin bir arama çubuğundan (PC'ler) veya Finder uygulamasından (Mac’ler) üstünkörü bir şekilde aranmasına izin verir. "Parola", "hesap" ve "kullanıcı adı" (veya "kullanıcıadı") gibi anahtar kelimeler yazmayı dene. [3][2]
  • Gizli dosyaları da aradığından emin ol.
 2. 2
  Parolayı oluşturan kişi hakkında bildiklerini yaz. Bu, doğum tarihinden en sevdiği evcil hayvanın adına kadar çeşitli bilgiler olabilir. Buradaki amaç, güvenlik sorularına olası cevapların yanı sıra parola adayları bulmaktır.
  • Mesela en sevdiği evcil hayvanın adı ve onu takip eden bir numara bir parola olabilir.
 3. 3
  İlgili tüm bilgileri kullan. Parolasını genel tahminlere dayanarak çözemezsen ve bilgisayarında açıkça isimlendirilmiş bir parola dosyası yoksa parolayı tahmin etmek için, onun hakkında bildiğin her şeyi kullanmayı dene. Aşağıdaki bilgiler yararlı olabilir:[3]
  • Kişisel Bilgiler (en sevdiği evcil hayvanının adı gibi) - Bu, güvenlik sorularını tahmin etmene yardımcı olabilir, bu da doğru girersen genellikle parolayı aşmanı sağlar.
  • Sosyal medya detayları - Sosyal medyada onunla arkadaşsan (veya arkadaş olan birini tanıyorsan), hesabında listelenen beğenileri ve ilgi alanları güvenlik sorularının cevaplarını da yansıtıyor olabilir.
 4. 4
  Parolayı bilme ihtimali olan insanlarla konuş. Özellikle bir çocuğun hesabını görüntülemeye çalışan bir ebeveynsen veya sahtekârlık araştırması yapan bir işverensen muhtemelen hedef parolan hakkında bir şeyler bilen insanlarla konuşma yetkin vardır.

  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Bir Parola Yöneticisine Erişmek

 1. 1
  Parolayı oluşturan kişinin bir parola yöneticisi kullandığını doğrula. Bunu, bilgisayarın arama çubuğuna (veya Finder uygulamasına) "Password Manager” (Parola Yöneticisi) yazarak yapabilirsin. Parola yöneticileri, uygun hizmetler (Facebook veya Google gibi) için sıkça kullanılan parolaları saklar ve uygular. Yaygın olarak kullanılan parola yöneticileri arasında şunlar bulunur:
  • Keychain
  • Google Smart Lock
  • Saklanan tarayıcı bilgileri
 2. 2
  Parola yöneticisini aç. Bu çoğu durumda parola korumalı olacaktır. Parolayı biliyorsan kaydedilmiş parolaları kolayca görüntüleyebilir ve ilgili hizmetlere uygulayabilirsin.
  • Parolayı bilmiyorsan oturum açmaya çalıştığın İnternet sitesi veya program için otomatik doldurma verilerine güvenmen gerekir.
 3. 3
  Bir hesabın kullanıcı adını girmeyi dene. Erişmeye çalıştığın hesabın seçtiğin tarayıcıda (veya programda) ilişkili, kaydedilmiş bir parolası varsa kullanıcı adı girildiğinde parola senin için otomatik olarak girebilir.
  • Google Chrome ve Mozilla Firefox, kullanıcı çerezleri ve otomatik doldurma özelliklerini etkinleştirmişse bunu yapar.
  • Hesap sahibinin bilgisayarı bir Mac ise ve Anahtar Zinciri parolasına sahipsen kişinin kayıtlı parolalarına erişmek için, Anahtar Zinciri Erişimi'ne (Mac'in İzlenceler klasöründe olmalıdır) gidip ekranın sol tarafındaki "Parolalar" sekmesini açarak ve ilgili parolayı seçerek Anahtar Zinciri'ni kullanabilirsin. Anahtar Zinciri parolanı girdikten sonra, parolayı düz metin olarak görüntüleme seçeneğin olur.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Parola Sıfırlama Bağlantıları Kullanmak

 1. 1
  Unutulmuş parola bağlantısını bul ve ona tıkla. Bu genellikle "Parola" alanının altında (veya yakınında) bir yerde olur.
 2. 2
  Parola kurtarma seçeneklerini incele. Çoğu hesap, parolanı aşağıdaki yöntemlerden bir veya birkaçını kullanarak sıfırlamana izin verir:
  • Telefonla (SMS) bir parola bağlantısı alarak
  • E-posta yoluyla bir parola bağlantısı alarak
  • Güvenlik sorularını yanıtlayarak
 3. 3
  Parolayı sıfırlamak için gereken bilgilere sahip olduğundan emin ol. Parolayı oluşturan kişi hakkında olabildiğince fazla bilgi sahibi olmanın işe yarayacağı yer burasıdır. Yeterince bilgin yoksa parolayı oluşturan kişinin telefonuna veya e-posta adresine fiziksel olarak erişmen gerekir.
  • Kişi kullandığın bilgisayarla senkronize edilmiş bir iOS cihazı kullanıyorsa parola sıfırlama bağlantısını Mac'in mesajlarında görüntüleyebilirsin. Bu riskli bir harekettir çünkü aynı zamanda, parolayı oluşturan kişiyi parolayı değiştirdiğin konusunda uyarır.
 4. 4
  Ekrandaki yönergeleri takip et. Parola sıfırlama bağlantısını başarılı bir şekilde almak (veya güvenlik sorularını yanıtlamak için) için gereken her şeye sahip olduğun sürece, parolayı sıfırlayabilmeli ve hesaba erişebilmelisin.
  Reklam

İpuçları

 • Bir vatandaş olarak, birisinin bilgilerine izni olmadan erişmek için hesap parolasını çalmayı yasal olarak haklı gösterebileceğin birkaç durum vardır.
Reklam

Uyarılar

 • Bir başkasının parolasını, kendi açık izni olmadan kişisel dosyalarına girmek için kullanmak yasa dışıdır.[4]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir.
Bu sayfaya 716 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam