Bir belgenin özgün biçimlendirmesini korumanın iyi bir yolu onu PDF dosyasına dönüştürmektir, ancak bu dosyaları düzenlemek biraz can sıkıcı olabilir. Adobe’nin ücretsiz Reader programı düzenleme araçları içermediğinden PDF dosyalarından tek bir sayfayı silmek bile güçtür. Neyse ki PDF dosyalarından bir çırpıda sayfa silmeyi sağlayacak çok sayıda ücretsiz alternatif vardır.

Yöntem 1 / 4:
CutePDF (Windows)

 1. 1
  CutePDF programını indir. Bu program bilgisayarına bir sanal yazıcı ekler ve bu sayede herhangi bir belgeyi PDF’ye dönüştürebilir. CutePDF programını kullanarak silmek istediğin sayfalar hariç diğer sayfalardan oluşan eski PDF dosyasından yeni bir PDF dosyası oluşturursun.
  • cutepdf.com/products/cutepdf/writer.asp adresini ziyaret edip "Free Download" (Ücretsiz İndirme) ve "Free Converter" (Ücretsiz Dönüştürücü) seçeneklerini tıkla.
  • Tek bir dosyadan yalnızca bir iki sayfa silmek istiyorsan İnternet üzerinden bir alternatifi dene çünkü bu muhtemelen daha hızlı olacaktır.
 2. 2
  CuteWriter’ı yüklemek için .CuteWriter.exe programını çalıştır. Yükleme sırasında, ilk teklifi gördüğünde Cancel (İptal) düğmesini ve ardından "Skip this and all remaining offers" (Bu teklifi ve tüm diğer teklifleri atla) bağlantısını tıkla.
 3. 3
  CuteWriter’ın gerektirdiği yazılımı yüklemek için.converter.exe programını çalıştır. Programı otomatik olarak yüklemek için Setup (Kur) düğmesini tıkla.
 4. 4
  İçinden sayfa silmek istediğin PDF dosyasını aç. Bunun için herhangi bir PDF okuyucusu ya da web tarayıcısı kullanabilirsin.
 5. 5
  "File" (Dosya)→"Print" (Yazdır) komutunu tıkla. Bunu yapınca aslında belgeyi yazdırmış olmuyorsun, onun yerine yeni bir PDF belgesi oluşturuyorsun.
 6. 6
  Yazıcı olarak "CutePDF Writer" (CutePDF Yazıcısı) seçeneğini seç.
 7. 7
  "Pages" (Sayfalar) ya da "Range" (Sayfa Aralığı) seçeneğini seçip tutmak istediğin sayfaları gir. Söz gelimi 7 sayfalık bir belgeden 6. sayfayı silmek için "1-5, 7" değerlerini gir.
 8. 8
  .Print (Yazdır) komutunu tıklayıp dosyayı kaydet. Varsayılan ayar olarak yeni dosya Belgelerim klasörüne kaydedilir.[1]
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Preview (Önizleme) (Mac)

 1. 1
  PDF dosyasını çift tıklayıp Preview’de (Önizleme) aç. Dosya Preview yerine Adobe Reader gibi başka bir programda açılırsa dosyayı farenin sağ düğmesiyle tıklayıp "Şununla Aç" ve ardından "Preview" (Önizleme) komutlarını seç.
 2. 2
  "View" (Görünüm) menüsünü tıklayıp "Thumbnails" (Küçük resimler) seçeneğini seç. Bu eylem PDF dosyasındaki tüm sayfaların küçük resimler halinde görüntülenmesini sağlar.
 3. 3
  Silmek istediğin sayfaların tümünü seç. Command tuşunu basılı tutarak birden çok sayfayı seçebilir ya da fareyle tıklayıp sürükleyerek bir seçim kutusu oluşturabilirsin.
 4. 4
  "Edit" (Düzen) menüsünü tıklayıp "Delete" (Sil) komutunu seç. Seçili sayfaların tümü silinir.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Smallpdf (İnternet üzerinden)

 1. 1
  Tarayıcında SmallPDF adresini aç.
 2. 2
  İçinden sayfa silmek istediğin PDF dosyasını sürükleyip tarayıcı penceresine bırak. Bunun için "Choose file" (Dosya Seç) düğmesini de tıklayabilirsin.
 3. 3
  Tutmak istediğin sayfaların tümünü seç. Bir seferde birden çok sayfa seçmek için Shift tuşunu basılı tutabilirsin. Sayfanın alt kısmındaki alana bir sayfa aralığı da girebilirsin.
 4. 4
  Tüm sayfaları seçtikten sonra "Split PDF" (PDF’yi böl) komutunu tıkla. Yeni bir sayfa açılır.
 5. 5
  "Download File Now" (Şimdi Dosyayı İndir) komutunu tıklayarak yeni PDF dosyasını bilgisayarına indir. İstersen dosyayı doğrudan Dropbox ya da Google Drive hesabına da kaydedebilirsin.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Adobe Acrobat

 1. 1
  PDF dosyasını Adobe Acrobat’ta aç. Ücretsiz Adobe Reader programıyla dosyadan sayfa silemezsin.
 2. 2
  Sol bölmedeki "Page Thumbnails" (Sayfa Minik Resimleri) düğmesini tıkla. Düğmeyi göremiyorsan sırayla "View" (Görünüm)→"Show/Hide" (Göster/Gizle)→"Navigation Panes" (Gezinme Bölmeleri)→"Page Thumbnails" (Sayfa Minik Resimleri) seçeneklerini tıkla.
 3. 3
  Silmek istediğin sayfaları seç. Fareyle tıklayıp sürükleyerek birden çok sayfa seçebilir ya da Ctrl tuşunu basılı tutup seçmek istediğin her sayfayı tıklayabilirsin.
 4. 4
  Seçili sayfaları silmek için "Delete" (Sil) düğmesini tıkla. "Delete" (Sil) düğmesi Page Thumbnails (Sayfa Minik Resimleri) bölmesinin üst kısmında yer alır.
  Reklam

İpuçları

 • Var olan bir PDF dosyasının bazı sayfalarıyla yeni bir PDF dosyası oluşturmak istersen, yeni PDF dosyasında bulunmasını istediğin sayfaları seçip "Edit" (Düzen)→"Copy" (Kopyala) komutlarını seçebilir ve ardından "File" (Dosya)→"New from Clipboard" (Panodan Yeni) komutlarını tıklayabilirsin.
 • SmallPDF programıyla bir dosyayı en fazla 100 sayfaya bölebilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Sesli Mesaj Nasıl KapatılırSesli Mesaj Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'un Hoparlörleri Nasıl TemizleniriPhone'un Hoparlörleri Nasıl Temizlenir?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Flash Belleğe Müzik Nasıl KonurFlash Belleğe Müzik Nasıl Konur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 17 kişi çalıştı. Bu makale 1.790 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.790 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam