Bazen o koca rapordaki her şeye ihtiyacın olmaz veya belki de dosyan o kadar büyük ki usb belleğine sığmıyor. Belki sana lazım olan 5-6 sayfa vardır, yani en iyisi bu sayfaları ayrı bir dosya olarak kaydetmektir. O zaman vakit, o ağır dosyayı kenara koyarak, daha düzenli, küçük bir PDF dosyası elde etme vaktidir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 6:
PC veya Mac üzerinde Acrobat Professional

 1. 1
  Adobe Acrobat Professional programını çalıştır. Sayfa çıkarmak istediğin belgeyi aç.
 2. 2
  Acrobat belge penceresinin sol tarafındaki Sayfalar sekmesine tıkla. Sayfalar bölmesi açılacak ve sayfaları küçük resimler halinde gösterecek.
 3. 3
  Sayfalarını ayarla. Sayfalar bölmesinde, istediğin sayfaları sıralı olacak şekilde küçük resimleri kaydırarak sıraya koy.
  • Örneğin; birinci ve üçüncü sayfayı almak için, üçüncü sayfanın küçük resmini ikinci sayfanın üzerinde mavi bir çubuk gözükene kadar yukarı sürükle. Mavi çubuk, üçüncü sayfanın bırakılacağı zaman bulunacağı yeni konumunu gösterir.
  • 1. ve 3. sayfaları art arda yerleştirmek için resmi bırak. Değiştirdiğin sayfa artık belgenin 2. sayfası.
 4. 4
  Belgeler menüsünden sayfalar ikonuna tıkla, sonra da Dışarı Aktar'ı seç. Alternatif olarak seçilen sayfaların herhangi birine sağ tıklayarak aynı menüye ulaşabilirsin.
  • Dışarı aktar diyalog penceresi açılacak.
 5. 5
  Sayfa aralığını seç. Eğer Dışarı Aktar penceresinde sayfa aralığı doğru gözükmüyorsa, dışarı aktarmak istediğin doğru sayfa aralığını gir.
 6. 6
  Ayarlarını düzenle. Dışarı aktarma işleminden sonra çıkarılan sayfaları orijinal belgeden silmek için “Sayfaları dışarı aktarımdan sonra sil” kutusunu işaretle.
  • “Sayfaları ayrı belgeler olarak dışarı aktar” seçeneğiyle dışarı aktardığın her sayfa için yeni bir dosya oluşturulur. Dışarı aktarılan sayfaları tek bir dosyada tutmak istiyorsan bu kutuyu işaretleme.
 7. 7
  Tamam düğmesine tıkla. Acrobat belirlenen sayfaları yeni bir PDF belgesi olarak dışarı aktarır.
 8. 8
  Yeni belgeyi kaydet ve kapat. İsmini ve dosya konumunu kaydettikten sonra orijinal belgeye dönebilirsin. PDF dosyası olarak otomatik kaydetmek için Kaydet seçeneğine tıklayabilir veya Farklı kaydet… seçeneği ile PDF, PNG, JPEG, Word belgesi gibi birçok formatı seçebilirsin.
 9. 9
  Orijinal dosyanı temizle. Eğer orijinal belgeden silmeyi seçtiysen ve değiştirdiğin sırayı geri almak istiyorsan dosya menüsünden Revert (Geri al) seçeneğine tıkla. Veyahut düzenlediğin PDF dosyanı normal bir şekilde kaydet.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 6:
Google Chrome Kullanarak

 1. 1
  Google Chrome tarayıcısını aç.
 2. 2
  Ctrl+O tuşlarına bastıktan sonra açılan kutudan sayfa çıkarmak istediğin dosyayı bul.
 3. 3
  Dosya adını bul veya yaz ve ardından “Aç” düğmesine tıkla.
 4. 4
  Dosyana bakıyorken, sağ üstte 3 nokta olarak gözüken menüye simgesine tıkla.
 5. 5
  “Yazdır…” seçeneğine tıkla.
 6. 6
  “Hedef”in yanındaki “Değiştir” düğmesine tıkla.
 7. 7
  “PDF olarak kaydet”i seç.
 8. 8
  “Sayfalar”ın yanındaki “Tümü” seçeneğinden sonraki kutuya istenen sayfa aralığını yaz.
 9. 9
  “Kaydet” tuşuna tıkla.
 10. 10
  Açılan kutuda dosya adı gir, kaydedilecek konumu seç ve ardından “Kaydet”e tıkla.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 6:
Macintosh Üzerindeki Preview

 1. 1
  Preview programını aç. Sayfalarını çıkarmak istediğin belgeyi aç, sonra pencerenin en üstündeki küçük resim düğmesine tıkla. Küçük resim bölmesi açılarak sana belgedeki sayfaları gösterecek.
 2. 2
  Sayfalarını ayarla. Eğer dışarı aktarmak istediğin sayfalar birbirine bitişik değilse, yeni dosyada görünmesini istediğin ve bitişik olacak şekilde sayfaları sürükle. Ayrıca Shift tuşu basılıyken dışarı aktarmak istediğim tüm sayfaları seçebilirsin.
 3. 3
  Dosya menüsünden Yazdır seçeneğine tıkla. Yazdır penceresinde yazdırmak istediğin sayfa aralığını gir. Eğer yazdırmak istediğin sayfaları kenardaki çubuktan seçtiysen sadece “Seçilen sayfaları” işaretlemen yeterli.
 4. 4
  PDF olarak yazdır. Yazdır penceresinin sol alt kısmındaki PDF düğmesine tıkla ve sonra “PDF olarak kaydet…” seçeneğini tıkla.
 5. 5
  Dosyana bir isim ver. Dosyayı kaydetmek istediğin konuma git ve dosyaya bir isim ver. İşte bu kadar!
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 6:
SmallPDF İnternet Aracı (Tüm Platformlar)

 1. 1
  Smallpdf.com adresine git
  Sık kullandığın internet tarayıcınla http://merge.smallpdf.com adresine git.
 2. 2
  Sayfalarını çıkarmak istediğin belgeleri seç. PDF dosyanı (veya PDF dosyalarını) site üzerindeki kutuya sürükle ve bırak.
 3. 3
  Dosyalarını düzenle ve sırayı tekrar ayarla. Sayfa moduna (Page mode) geç. Böylece sayfaları tek tek görebilirsin. Her resmin altındaki alanda belge sayısını bulacaksın (başlığı görmek için imlecini numaranın üzerine götür) ve solunda da sayfa numarasını. Şimdi sırayı değiştirebilir ve dışarı aktarmak istediğin sayfaları seçebilir, geri kalanları ise resmin köşesindeki X işaretine tıklayarak silebilirsin.
 4. 4
  PDF Birleştir (Merge PDF). İşin tamamsa ve yükleme tamamlandıysa, nihai PDF’yi ön izleme alanının altındaki düğmeye tıklayarak oluşturabilirsin. Yeni bir PDF dosyası oluşturulacak ve otomatik olarak indirilecek. Bu dosyayı tarayıcının indirilenler klasöründe bulabilirsin.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 6:
CutePDF Writer

 1. 1
  CutePDF internet sitesini aç. CutePDF Writer programını seç. Böylece indirme sayfasına geleceksin. CutePDF ücretsiz bir program.
 2. 2
  Gerekli dosyaları indir. CutePDF kurulum dosyaları yanında GPL Ghostscript dönüştürücüsünü de indirmek gerekli. İkisinin bağlantısı da sitede var.
 3. 3
  İki dosyayı da yükle. Dönüştürücüyü ve ardından CutePDF yazılımını yükle. Açabileceğin bir program yüklemeyecek. Bunun yerine, herhangi bir programın yazdırma menüsünden seçebileceğin bir yazıcı olarak gözükecek.
 4. 4
  Sayfa çıkarmak istediğin PDF dosyasını herhangi bir PDF programı ile aç. Yazdır menüsünü aç ve tümü yazdırmak yerine çıkarmak istediğin sayfaları seç. Çoklu seçim için aralık bölümünü kullanabilirsin.
 5. 5
  Yazıcılar listesinden CutePDF’yi seç. Her yazıcı menüsünde yüklü olan yazıcıların listesi bulunur. CutePDF’yi seç ve ardından Yazdır düğmesine tıkla.
 6. 6
  Dosyanın yükleneceği yeri seç. Birkaç saniye sonra, PDF dosyasını nereye yüklemek istediğini ve dosyanın isminin ne olacağını soran bir pencere açılacak. CutePDF herhangi bir şeyi yazdırmaz, sadece seçtiğin sayfalardan bir PDF oluşturur.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 6:
PDFsam

 1. 1
  PDFsam websitesinnden PDFsam yazılımını indir. Resmi internet sitesine giderek sistemin uygun olan PDFsam versiyonunu indir.
 2. 2
  PDFsam yazılımını yükle. Windows ve Mac için kurulum dosyası olmakla birlikte, Java yüklü olan her sistemde çalışan bir Zip paketi de bulunur.
 3. 3
  Merge/extract (Birleştir/çıkar) PDF modülünü seç. PDFsam yazılımını aç ve merge/extract PDF modülünü seç.
 4. 4
  Sayfa çıkarmak istediğin PDF dosyasını seç. Add (Ekle) düğmesine tıkla ve PDFsam ile sayfa çıkarmak istediğin belgeyi seç.
 5. 5
  Çıkarmak istediğin sayfa numaralarını seç. “Page Selection (Sayfa Seçimi)” hücresine çift tıkla ve çıkarmak istediğin sayfa numarasını veya sayfa aralığını yaz. Çoklu sayfalar veya aralıklar virgül ile belirtilmeli.
 6. 6
  Çıkarılacak klasörü ayarla. Nihai dosyanın dosya adını ve yolunu ayarla.
 7. 7
  Run (Çalıştır) düğmesine tıkla. PDF dosyası hazır olduğunda bir "ding" sesi duyacaksın.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer güvenlik seçeneklerinden PDF’ten sayfa çıkarılmasına izin verilmemişse, yukarıdaki yöntem işe yaramayacaktır. PDF’ten çıktı alarak şansını deneyebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Acrobat uygulamaları (Acrobat Reader ve Acrobat Pro) PDF'yi yazdırmaya izin vermez. Acrobat Pro sadece sayfa çıkarmayı destekler, Acrobat Reader ne sayfa çıkarmayı ne de yazdırmayı desteklemez.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 27 kişi çalıştı. Bu makale 4.048 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.048 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam