Soğuk Savaş 20 yıl önce sona erdi ve pek çok insan nükleer ve radyolojik tehditlerin gölgesinde hiç yaşamadı. Buna rağmen, bir nükleer saldırı gerçek bir tehdittir. Küresel politikalar istikrarlı olmaktan uzak ve son 20 yılda insan doğası da hiç değişmedi. "İnsanlık tarihi boyunca yankılanan en ısrarcı ses, çalınan savaş davullarının sesidir."[1] Nükleer silahlar var olduğu sürece, her zaman kullanılma tehlikeleri vardır.

Nükleer savaşta hayatta kalmak mümkün müdür? Sadece tahminler var, kimisi evet, kimisi hayır diyor. Modern termonükleer silahların yüzlerce olduğunu ve en büyük silahların 1945'te Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan bombalardan binlerce kat daha güçlü olduğunu unutmamak gerekir. Bu silahların binlercesi aynı anda infilak ettiğinde, gerçekte ne olacağını tam olarak anlayamıyoruz. Bazıları için, özellikle de büyük nüfuslu merkezlerde yaşayanlar için, tamamen nafile bir çaba gibi görünebilir.[2] Eğer hayatta kalacaklar olacaksa, bu kişiler buna zihinsel ve lojistik yönden hazırlanmış olan ve stratejik önemi olmayan çok uzak bölgelerde yaşayanlar olacaktır.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Önceden Hazırlanmak

 1. 1
  Bir plan yap. Bir nükleer saldırı gerçekleşirse yemek için dışarıya çıkmak tehlikelidir. En az 48 saat, tercihen daha uzun süre korunaklı bir yerde kalmalısın. Gıda ve tıbbi malzemeleri elinde bulundurman zihnini rahatlatır ve hayatta kalmak için başka şeylere odaklanmanı sağlayabilir.
 2. 2
  Çok miktarda bozulmayan gıda stokla. Bozulmayan maddeler ister depoda olsun, isterse saldırıdan sonra tüketiyor ol, bir kaç yıl dayanabilir. Çok fazla karbonhidrat içeren maddeleri seç, böylece ödediğin paraya göre daha fazla kalori alırsın. Bunları serin ve kuru bir yerde sakla.
  • Beyaz pirinç
  • Buğday
  • Fasulye
  • Şeker
  • Bal
  • Yulaf
  • Makarna
  • Süt tozu
  • Kuru meyve veya sebze
  • Erzakları yavaş yavaş topla. Markete her gittiğinde, stoğun için bir veya iki parça fazla al. Nihayetinde, birkaç aylık bir stok yapmış olursun.
  • Konserve gıdalar için konserve açacağı bulundurmayı unutma.
 3. 3
  Su stokla. Suyu gıda saklamada kullanılabilen plastik bidonlarda tut. Bidonları çamaşır suyu ile temizle, sonra onları filtrelenmiş ve damıtılmış su ile doldur.
  • Kişi başına günlük 4 litre su stoğu hedefle.
  • Bir saldırı olayında suyu temizlemek için, hazırda çamaşır suyu ve potasyum iyodür (Lugol çözeltisi) bulundur.
 4. 4
  İletişim araçları edin. Hem bilgi almak, hem de diğerlerini bulunduğun yere çağırmak hayati öneme sahiptir. İşte ihtiyaç duyabileceğin şeyler:
  • Bir radyo: Manyetolu veya güneş enerjili olanlarından bulmaya çalış. Pilli almak zorunda kalırsan el altında yedek pil bulundurmayı unutma. Günün 24 saati acil durum bilgileri yayınlayan NOAA Acil durum radyosu bulundurmayı da düşün.[3]
  • Bir düdük: Bunu yardım çağırmak için kullanabilirsin.
  • Cep telefonu: Cep telefonu servisi çalışabilir de çalışmayabilir de, ama hazırlıklı olmak isteyebilirsin. Eğer bulabilirsen güneş enerjili bir model al.
 5. 5
  Tıbbi malzeme stokla. Elinin altındaki birkaç tıbbi malzeme yaralandığında senin için ölüm ile yaşam arasındaki fark olabilir. Şunlara ihtiyacın olacak:
  • Temel ilk yardım çantası: Bunları hazır satın alabilir veya kendin oluşturabilirsin. Steril gazlı bez ve bandaj, antibiyotik merhem, lateks eldiven, makas, cımbız, termometre ve battaniyeye ihtiyacın olacak.[4]
  • İlk yardım talimatı kitapçığı: Kızılay gibi bir kuruluştan satın al ya da internetten çıktı alarak kendin oluştur. Yaraları nasıl saracağını, kalp masajı uygulamayı, şok tedavisini ve yanıkların nasıl tedavi edileceğini bilmelisin.
  • Reçeteli ilaçlar veya levazım: Her gün belirli bir ilaç alıyorsan, küçük bir acil durum stoğu bulundurduğundan emin ol.
 6. 6
  Muhtelif araçlar al. Acil durum hazırlık setini aşağıdaki gibi tamamla:
  • Bir el feneri ve pil
  • Yüz maskesi
  • Plastik örtü ve koli bandı
  • Çöp poşetleri, plastik bağlar ve kişisel temizlik için ıslak mendiller
  • Gaz ve su vanalarını kapatmak için bir İngiliz anahtarı ve pense
 7. 7
  Haberleri takip et. Nükleer saldırının düşman bir devlet tarafından aniden gerçekleştirilmesi pek mümkün değildir. Böyle bir saldırının siyasi bir anlaşmazlık sonrası gerçekleşmesi muhtemeldir. Elinde nükleer silah bulunan iki ulus arasında çıkan savaş, hızlı bir şekilde sona ermezse, nükleer savaşa dönüşebilir ve bir bölgede sınırlı sayıda nükleer saldırı olsa da, başka bir yerde topyekûn nükleer savaşa dönüşebilir.[5] Çoğu ülke saldırının yaklaştığını tahmin etmek için bir derecelendirme sistemine sahiptir. Örneğin ABD ve Kanada’da; Savunma Durumu’nun (DEFCON - DEFense CONdition) seviyesini bilmek faydalı olabilir.
 8. 8
  Bir nükleer savaş olasılığı varsa riski değerlendir ve tahliyeyi düşün. Tahliye bir seçenek değilse, en azından kendin için inşa edeceğin sığınağın şeklini etkilemelidir. Aşağıdaki hedeflere[6] olan yakınlığını öğren ve uygun şekilde planlama yap:
  • Hava sahaları ve deniz üslerinin, özellikle nükleer bombardıman uçakları, balistik füze denizaltıları veya ICBM (Kıtalararası balistik füze) silolarını barındırdığı bilinenleri. Buraların sınırlı bir nükleer savaşta bile saldırıya uğrayacağı kesindir.
  • 3,048 metre uzunluğundaki ticari limanlar ve pistler. Bunlar sınırlı bir nükleer savaşta bile muhtemelen saldırıya uğrayacaktır ve bunların büyük ölçekli bir nükleer savaşta saldırıya uğrayacağı kesindir.
  • Hükümet merkezleri. Bunlar sınırlı bir nükleer savaşta bile muhtemelen saldırıya uğrayacaktır ve büyük ölçekli bir nükleer savaşta saldırıya uğrayacağı kesindir.
  • Büyük sanayi kentleri ve büyük nüfuslü merkezler. Bunların büyük ölçekli bir nükleer savaşta saldırıya uğraması muhtemeldir.
 9. 9
  Farklı nükleer silah türleri hakkında bilgi edin:
  • Fisyon (Atom Bombaları) en temel nükleer silahlardır ve diğer silah sınıflarına dâhil edilmiştir. Bu bombanın gücü, ağır çekirdeklerin (plütonyum ve uranyum) nötronlar ile ayrılmasından gelir; uranyum veya plütonyum her bir atomu bölerken, büyük miktarda enerji ve daha fazla nötron açığa çıkar. Kardeş nötronlar aşırı hızlı nükleer zincir reaksiyonuna neden olur. Fisyon bombaları şimdiye kadar savaşta kullanılan tek nükleer bomba türüdür. Bu, teröristler tarafından kullanılacak en olası bomba türüdür.
  • Füzyon (Hidrojen Bombaları), bir fisyon bombasının 'tetiklenmesiyle' oluşan olağanüstü ısıyı kullanarak döteryumu ve trityumu (hidrojenin izotopları) sıkıştırır ve ısıtır, bu da çok büyük miktarda enerji açığa çıkarır. Füzyon silahları, termonükleer silahlar olarak da bilinir, çünkü döteryum ve trityumu ateşlemek için yüksek sıcaklıklar gereklidir; bu tür silahlar genellikle Nagasaki ve Hiroşima'yı tahrip eden bombalardan yüzlerce kat daha güçlüdür. ABD ve Rus stratejik cephaneliğinin büyük bir kısmı bu tür bombalardan oluşur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Yaklaşan Bir Saldırıda Hayatta Kalma

 1. 1
  Hemen sığınak ara. Jeopolitik uyarı işaretleri dışında, yakın bir nükleer saldırının ilk uyarıları büyük ihtimalle bir alarm veya uyarı sinyali olacaktır; aksi halde patlamanın kendisi olacaktır. Nükleer bir silahın patlamasıyla oluşan parlak ışık, infilak noktasının onlarca kilometre uzağından görülebilir. Eğer patlamanın (veya infilak noktasının) yakın çevresinde isen ve patlamaya karşı koruma sağlayan çok (ÇOK) iyi bir bir sığınakta değilsen hayatta kalma şansın aslında hiç yoktur. Eğer bir kaç kilometre uzakta isen, ısı dalgası sana çarpana kadar 10-15 saniyen, şok dalgası çarpana kadar da 20-30 saniyen olacaktır. Her ne suretle olursa olsun asla doğrudan alev topuna bakmamalısın. Açık bir havada, çok uzak mesafelerde geçici körlüğe neden olabilir.[7] Lakin, gerçek hasar yarıçapı, bombanın boyutuna, patlamanın yüksekliğine ve hatta patlama anındaki hava koşullarına bağlıdır.[8]
  • Eğer sığınak bulamazsan yakın çevrende alçak bir bölge ara ve yüzükoyun yere uzan ve cildini mümkün olduğu kadar açıkta bırakma. Bu tür bir barınak yoksa mümkün olduğunca hızlı kaz. 8 kilometre civarında bile üçüncü derece termal yanıklara maruz kalacaksındır; 32 kilometrede bile ısı cildini yakıp sökecektir. Rüzgârın kendisi saatte yaklaşık 960 kilometre hıza ulaşacak ve açıkta yakalanan canlı, cansız her şeyi yerle bir edecektir.
  • Yukarıdaki seçenekleri bulamazsan, ancak ve ancak eğer patlama ve ısı hasarından etkilenmeyeceğini düşünüyorsan bir binaya gir. Bu, en azından radyasyona karşı bir nebze koruma sağlayacaktır. Bunun uygun bir seçenek olup olmayacağı, binanın yapısına ve nükleer bir saldırının sıfır noktasına ne kadar yakın olacağına bağlıdır. Pencerelerden uzak dur, tercihen de penceresiz bir oda bul; binan büyük bir hasara uğramasa bile, nükleer bir patlama pencereleri çok uzak mesafelerden patlatacaktır. Örnek olarak, Rusya'daki Novaya Zemlya takımadalarındaki (anormal derecede büyük) nükleer testlerden birinin Finlandiya ve İsveç'teki pencereleri patlattığı biliniyor.
  • İsviçre veya Finlandiya'da ikamet ediyorsan evinde bir atom sığınağı olup olmadığını kontrol et. Eğer yoksa köy/şehir/ilçe atom sığınağının nerede olduğunu ve oraya nasıl gidileceğini öğren. Unutma: İsviçre’de her yerde bir atom sığınağı bulabilirsin. İsviçre'de sirenler çaldığında, onu duyamayacak kişileri (işitme engellileri) bilgilendirmen ve ardından Ulusal Radyo Servislerini (RSR, DRS ve/veya RTSI) dinlemen önerilir.
  • Çevrende kolay alev alan veya tutuşabilen şeyleri bulundurma. Naylon gibi veya yağ esaslı maddeler ısı ile tutuşabilir.
 2. 2
  Radyasyona maruz kalmanın çok sayıda ölüme neden olabileceğini unutma.
  • İlk (hızlı) radyasyon. Bu, patlama anında açığa çıkan radyasyondur ve kısa ömürlüdür ve kısa mesafelidir. Modern nükleer silahların büyük getirileriyle, bunun aynı mesafede oluşacak bir patlamanın veya ısının öldürülmeyeceği az sayıda insanı öldüreceği düşünülüyor.[9]
  • Artık radyasyon. Radyoaktif serpinti olarak bilinir. Patlama bir yüzey patlamasıysa veya alev topu toprağa çarptıysa, büyük miktarlarda serpinti meydana gelir. Atmosfere yayılan toz ve birikinti yağmurla birlikte tehlikeli miktarda radyasyon getirir. Serpinti, çok ölümcül olan ve aşırı sıcak olabilen "siyah yağmur" diye bilinen kirli siyah is olarak yağabilir. Serpinti dokunduğu her şeyi kirletecektir.

   Patlamadan ve ilk radyasyondan kurtulduktan sonra (en azından şu an için; radyasyon belirtilerinin bir kuluçka dönemi vardır), siyah is yanmasına karşı koruma bulmalısın.
 3. 3
  Radyasyon parçacık türlerini öğren. Devam etmeden önce, üç farklı türden bahsetmeliyiz:
  • Alfa parçacıkları. Bunlar en zayıf olanlarıdır ve bir saldırı sırasında bir tehdit değildir. Alfa parçacıkları, atmosfer tarafından emilmeden önce havada sadece birkaç santim hayatta kalacaktır. Dışarıdan çok küçük bir tehdit oluşturur, fakat yutulması veya solunması durumunda ölümcül olacaktır. Normal kıyafetler, Alpha parçacıklarından korunmana yardımcı olacaktır.
  • Beta parçacıkları: Bunlar Alfa parçacıklarından daha hızlıdır ve daha uzağa nüfuz edebilir. Atmosferde emilmeden önce 10 metreye kadar ulaşacaktır. Beta parçacıkları, uzun süre maruz kalınmadığı taktirde ölümcül değildir fakat "Beta yanıkları"na neden olur, bu da güneş yanığı kadar acı verir. Ancak uzun bir süre maruz kalındığında gözler için ciddi bir tehdit oluşturur. Bunlar da yutulması veya solunması durumunda zararlıdır ve kıyafetler Beta yanıklarını önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Gamma ışınları: Gamma ışınları en ölümcül olanıdır. Havada iki kilometre kadar yol alıp her türlü koruyucuya nüfuz edebilirler. Bu nedenle gama radyasyonu, bir dış kaynak olarak bile iç organlarda ciddi hasara neden olur. Nitelikli koruma gerekli olacaktır.
   • Bir sığınağın radyasyona karşı PF'si (koruma faktörü), barınaktaki bir kişinin açık alandaki birine kıyasla kaç kat daha az radyasyon alacağını söyleyecektir. Örneğin; RPF 300, barınakta açık alana kıyasla 300 kat daha az radyasyon alacağın anlamına gelir.
   • Gama radyasyonuna maruz kalmaktan kaçın. 5 dakikadan fazla maruz kalmamaya çalış. Kırsal alandaysan bir mağara veya içine girebileceğin düşmüş bir kütük bulmayı dene. Aksi taktirde, uzanmak için bir siper kaz ve etrafına toprak istifle.
 4. 4
  Duvarların etrafına çamur ya da bulabileceğin başka bir şeyleri istifleyerek sığınağını içeriden kuvvetlendirmeye başla. Eğer bir siperdeysen ve yakında malzemen varsa kendine bir çatı oluştur; gereksiz yere açık alana çıkma. Bir paraşüt ya da çadır brandası, üzerine gelecek olan serpinti kalıntılarını durdurmana yardımcı olur, ancak Gama ışınlarını durdurmayacaktır. Radyasyona karşı tam bir koruma sağlamak temel fiziksel düzeyde imkansızdır. Sadece kabul edilebilir bir seviyeye indirilebilir. Radyasyon nüfuzunu 1/1000'e düşürmek için ihtiyacın olan malzeme miktarını belirlemene yardımcı olması için aşağıdakileri kullanabilirsin:[10]
  • Çelik: 21 cm
  • Kaya: 70-100 cm
  • Beton: 66 cm
  • Odun: 2.6 m
  • Toprak: 1 m
  • Buz: 2 m
  • Kar: 6 m
 5. 5
  Barınakta en az 48 saat (2 gün) kalmayı planla. Ne olursa olsun, ilk 48 saat içinde barınağı terk etme.[11]
  • Bunun nedeni, nükleer bir patlamanın yarattığı "fisyon ürünleri"nden sakınmaktır. Bunların en ölümcül olanı radyoaktif iyodudur. Neyse ki, radyoiyodin sekiz gün gibi nispeten kısa bir yarılanma süresine (doğal olarak daha güvenli izotoplara yarılanması için gereken süre) sahiptir. 8-9 gün sonra bile, çevrede bir miktar radyoiyodin olacaktır, bu yüzden fazla açıkta kalma. Radyoiyodin miktarının başlangıç miktarının % 0.1'ine düşmesi 90 gün kadar sürebilir.
  • Nükleer fisyonun diğer başlıca ürünleri Sezyum ve Stronsiyumdur. Bunlar sırasıyla 30 yıl ve 28 yıl daha uzun ömürlüdür. Bunlar da canlı varlıklar tarafından çok iyi emilir ve gıda ürünleri üzerindeki etkisi onlarca yıl sürebilir. Bu malzemeler, rüzgarla binlerce kilometre öteye taşınabilir, yani eğer uzak bir bölgede güvenli olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun.
 6. 6
  İstihkakını ayır. Hayatta kalmak için tabii ki istihkakını ayırman gerekecek; bu nedenle nihayetinde kendini radyasyona maruz bırakacaksın (yiyecek ve suyun bulunduğu özel bir sığınakta bulunmadığın sürece).
  • İşlenmiş gıdaları yemekte sorun yok ama bulundukları kutu delik olmamalı ve sağlam olmalı.
  • Hayvanlar yenilebilir, fakat derisinin soyulması, kalp, ciğer ve böbreklerin dikkatlice çıkarılması gerekir. Kemiğe yakın olan eti yememeye çalış, çünkü kemik iliği radyasyonu tutar.
   • Kumru veya Güvercin Nasıl Yenir makalesine göz at.
   • Yabani Tavşan Nasıl Yenir makalesine göz at.
  • Bir "sıcak bölge" içinde bulunan bitkiler yenilebilir; yenilebilir kökleri olanlar (havuç ve patates gibi) tavsiye edilir. Bitkiler üzerinde bir yenilebilirlik testi yap. Bir Bitkinin Yenilebilir Olduğu Nasıl Test Edilir makalesini oku.
  • Açık su, radyoaktif serpinti parçacıkları almış ve bu yüzden de zararlı olabilir. Kaynak veya kuyu gibi bir yeraltı kaynağından gelen sular en iyisidir (Çölde Su Nasıl Yapılır bölümünde açıklandığı gibi, bir çukur içinde güneş enerjili damıtıcı yapmayı düşün). Akarsu ve göllerdeki suyu sadece son çare olarak kullan. Kıyının 30 santim kadar uzağına bir çukur kazıp içine sızan suyu çekerek bir filtre oluştur. Bu su bulanık veya çamurlu olabilir, bu yüzden çökeltilerin oturmasını bekle, sonra da bakterilerden korunmak için suyu kaynat. Eğer bir binadaysan su genellikle güvenlidir. Eğer su yoksa (büyük olasılıkla da olmayacaktır), borularda bulunan suyu kullanmak için, evin en yüksek noktasındaki musluğu açarak havanın içeri girmesini sağla, sonra da suyu çekmek için evin en altındaki bir musluğu aç.
   • Ayrıca Su Isıtıcısından Acil İçme Suyu Nasıl Edinilir makalesine bak.
   • Nasıl Su Arındırılacağını öğren.
 7. 7
  Özellikle de dışarıdaysan Beta yanıklarını önlenme amacıyla tüm kıyafetleri (şapka, eldiven, gözlük, uzun kollu gömlek, vb.) giy. Çamaşırlarını sürekli silkeleyerek ve açıkta kalan kısımları suyla yıkayarak zararlı maddelerden arındır; yerleşen kalıntılar nihayetinde yanıklara neden olur.
 8. 8
  Radyasyon yanıklarını ve termal yanıkları tedavi et.
  • Küçük yanıklar: Beta yanıkları olarak da bilinir (gerçi başka parçacıklar sebebiyle de olabilir). Beta yanıklarını acı yatışana kadar soğuk suda beklet (5 dakika kadar).
   • Cilt kabarmaya, kavrulmaya veya patlamaya başlarsa; atıkları çıkarmak için soğuk su ile yıka, sonrasında enfeksiyonu önlemek için steril bir kompres ile ört. Oluşan kabarmaları patlatma!
   • Cilt kabarmaz, kavrulmaz veya patlamazsa; yanık vücudun büyük bir bölümünü kaplasa dahi (güneş yanığı gibi) örtme. Bunun yerine, alanı yıka ve eğer varsa vazelin veya kabartma tozu ve su ile kapla. Nemli (kirlenmemiş) toprak da olur.
   • Aşırı yanık: Termal yanık olarak bilinir çünkü iyonlaştırıcı parçacıklardan daha ziyade, yüksek yoğunluklu patlama ısısıyla oluşur. Bu, yaşamı tehdit edici boyutta olabilir; her şey bir etken olabilir: su kaybı, şok, akciğer hasarı, enfeksiyon, vb. Ağır yanıkların tedavisi için şu adımları izle:
   • Yanıkları daha fazla kirlenmeden koru.
   • Kıyafetler yanık alanını kapatıyorsa, yavaşça keserek kumaşı yanıktan ayır. Yanıklara yapışmış veya kaynamış olan bezi çıkarmaya ÇALIŞMA. Yanıkların üzerindeki kıyafeti çekmeye ÇALIŞMA. Yanık üzerine merhem SÜRME.
   • Yanmış bölgeyi SADECE suyla yavaşça yıka. SAKIN krem veya merhem uygulama.
   • Özellikle yanıklar için amaçlanmamış normal steril bir tıbbi kıyafeti KULLANMA. Yapışmaz yanık sargıları (ve diğer tüm tıbbi malzemeler) muhtemelen zor bulunacaktır, uygun bir alternatif olarak steril olan, yanıklara yapışmayan ve kolayca elde bulunabilen plastik sargılar (streç film olarak da bilinir) kullanılabilir.
   • Şoku önle. Şok, hayati doku ve organlara yetersiz kan akışıdır. Tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Şok, aşırı kan kaybından, derin yanıklardan veya açık bir yara ya da kanın reaksiyonundan kaynaklanır. Belirtiler huzursuzluk, susuzluk, soluk cilt ve hızlı nabızdır. Cilt serin ve nemli görünse da terleme oluşabilir. Daha da kötüleştiğinde, şoktaki kişi ifadesiz bakışlarla kısa ve hızlı nefes alır. Tedavi etmek için: göğüse masaj yaparak ve kişiyi yeterli solunum için konumlandırarak uygun kalp atışını ve solunumu sürdür. Sıkan giysileri gevşet ve kişiye moral ver. Kendine güvenerek metin ve nazik ol.
 9. 9
  Radyasyon Sendromu diye de anılan radyasyon hastalığına kapılan insanlara yardım etmekten çekinme. Bu bulaşıcı değildir ve her şey kişinin aldığı radyasyon miktarına bağlıdır. İşte tablonun kısaltılmış bir şekli:
 10. 10
  Radyasyon birimlerine aşina ol. (Gy (gray) = iyonlayıcı radyasyon dozunun ölçülmesi için kullanılan SI birimi. 1 Gy = 100 rad. Sv (Sievert) = doz eş değeri SI birimi, 1 Sv = 100 REM. Sadeleştirirsek, 1 Gy genelde 1 Sv’ye eşittir.)
  • 0.05 Gy'den az: Görünür belirti yok.
  • 0.05-0.5 Gy: Kırmızı kan hücresi sayısında geçici azalma.
  • 0.5-1 Gy: Bağışıklık hücrelerinin üretiminde azalma; enfeksiyonlara yatkınlık; mide bulantısı, baş ağrısı ve kusma sık görülebilir. Bu radyasyon miktarında genelde herhangi bir tedavi olmadan hayatta kalınabilmektedir.
  • 1.5-3 Gy: Maruz kalanların %35'i 30 gün içinde ölür. (LD 35/30) Bulantı, kusma ve vücudun her yerinde tüy dökülmesi.
  • 3-4 Gy: Şiddetli radyasyon zehirlenmesi, 30 gün sonra %50 ölüm (LD 50/30). Diğer belirtiler 2–3 Sv dozuna benzerdir; sessizlik dönemi sonrasında ağızda, cilt altında ve böbrekte kontrol edilemeyen kanama (4 Sv'de %50 olasılık).
  • 4-6 Gy: Akut radyasyon zehirlenmesi, 30 gün sonra %60 ölüm (LD 60/30). Ölüm oranı, 4.5 Sv'de %60 iken 6 Sv'de %90'a yükselir (yoğun tıbbi bakım yoksa). Belirtiler, ışınlamadan yarım saat ila iki saat sonra başlar ve 2 güne kadar devam eder. Bundan sonra, 7 ila 14 günlük bir sessizlik dönemi vardır, sonrasında ise 3-4 Sv ışınlanma ile genellikle aynı belirtiler artan yoğunlukta ortaya çıkar. Bu noktada kadınlarda kısırlık yaygındır. Nekahet dönemi, birkaç aydan bir yıla kadar sürer. Temel ölüm nedenleri (genelde ışınlanmadan 2 ila 12 hafta sonra) enfeksiyon ve iç kanamadır.
  • 6-10 Gy: Akut radyasyon zehirlenmesinde 14 gün sonra ölüm oranı %100’e yakındır (LD 100/14). Hayatta kalma ihtimali yoğun tıbbi bakımlara bağlıdır. Kemik iliği neredeyse tamama yakın ya da tamamen bozulur, bu nedenle kemik iliği nakli gereklidir. Mide ve bağırsak dokusu ciddi şekilde hasar görür. Belirtiler ışınlanmadan 15 ila 30 dakika sonra başlar ve 2 güne kadar devam eder. Akabinde, 5 ila 10 günlük bir sessizlik dönemi vardır, sonrasında ise kişi enfeksiyon veya iç kanamadan ölür. İyileşme dönemi birkaç yıl sürer ve muhtemelen asla tamamlanmaz. Devair Alves Ferreira, Goiânia kazasında yaklaşık 7.0 Sv'lik bir doz aldı ve kısmen parçalı maruz kalmasından dolayı hayatta kaldı.
  • 12-20 REM: Ölüm bu aşamada %100'dür; belirtiler hemen görünür. Sindirim sistemi tamamen bozulur. Ağız, deri altı ve böbreklerde kontrol edilemeyen kanamalar oluşur. Yorgunluk ve genel hastalık baş gösterir. Belirtiler, artan yoğunlukta öncekiyle aynıdır. İyileşmek mümkün değildir.
  • 20 REM üzeri. Aynı belirtiler artan yoğunlukta anında belirir, sonra "yürüyen hayalet" evresinde birkaç gün durur. Aniden, su kaybı ve aşırı kanama ile sindirim hücreleri bozulur. Ölüm hezeyan ve cinnet hâli ile başlar. Beyin, solunum veya kan dolaşımı gibi bedensel işlevleri kontrol edemediğinde kişi ölür. Hiçbir tıbbi tedavi bunu tersine çeviremez; tıbbi yardım sadece acıyı dindirme için yapılır.
  • Ne yazık ki, söz konusu kişinin yakında öleceğini kabul etmelisin. Her ne kadar acımasız gibi gözükecek olsa da, radyasyon hastalığından ölecek kişi için kumanyaları ya da malzemeleri harcama. Kumanyaları sağlıklı kişilere sakla çünkü buna çok ihtiyaç olacaktır. Radyasyon hastalığı genç, yaşlı veya hastalar arasında yaygındır.
 11. 11
  Elektromanyetik darbeye (EMP) karşı önemli elektrikli ekipmanı koru. Çok yüksek bir irtifada patlatılan bir nükleer silah, elektronik ve elektrikli cihazları tahrip edebilecek kadar güçlü bir elektromanyetik darbe üretecektir. En azından, tüm cihazları elektrik prizlerinden ve antenlerden çıkar. Radyoları ve el fenerlerini KAPALI metal bir kutuda tutmak (bir "Faraday kafesi") onları EMP'den koruyabilir, ancak korunan öğelerin muhafazayla temas hâlinde olmaması gerekir. Metal kutu korunan öğeyi tamamen çevrelemelidir ve kutunun topraklanması ayrıca yararlı olacaktır.
  • Korunacak parçalar, iletken kabuktan yalıtılmalıdır, zira kalkanın üzerinden geçen EMP alanı, katıhâl devre kartlarında yine de gerilime neden olabilir. Metal kaplı bir “uzay battaniyesi” (maliyeti yaklaşık 10 TL) ile güvenli bir şekilde sarılan bir cihazın tekrar gazete veya pamukla sarılması, bir patlamadan uzakta olunması durumunda bir Faraday kalkanı görevi görebilir.
  • Başka bir yöntem, bir karton kutuyu bakır veya alüminyum folyoya sarmaktır. Öğeyi oraya yerleştir ve cihazı zemine toprakla.
 12. 12
  Sonraki saldırılar için hazırlıklı ol. Muhtemelen olay bir nükleer saldırı ile sınırlı kalmayacaktır. Düşman ulusların diğer saldırılarına ya da işgallerine karşı hazır ol.
  • Malzemeler hayatta kalman için kesinlikle gerekli olmadıkça sığınağını sağlam tut. Olabildiğince fazladan temiz su ve yiyecekleri toplamaya çalış.
  • Ancak, eğer düşman tekrar saldıracak olursa, bu saldırı muhtemelen ülkenin başka bir yerinde olacaktır. Hiçbir şey işe yaramazsa bir mağarada yaşa.
  Reklam

İpuçları

 • Sığınak içinde olsa bile, hemen hemen her şeyi, özellikle de gıdaları yıkadığından emin ol.
 • Yanında ne kadar ya da ne tür şeylerin bulunduğunu kimsenin bilmediğinden emin ol.
 • Askere dikkat et! Muhtemelen tehlikeli maddelere karşı koruyucu elbise giyen çok sayıda insanla ortaya çıkacaklardır. Onlar düşman değillerdir, fakat kendi ülkene ait tanklar, uçaklar ve diğer araçlar ile düşmana ait olanlar arasındaki farkı bildiğinden emin ol!
 • En güncel devlet talimat ve duyurularından haberdar ol.
 • Kimyasal koruyucu tulumun yoksa dışarı çıkma ve başka nükleer silah veya tanklara karşı uyanık ol.
 • Önceden bir ev serpinti sığınağı inşa et. Ev serpinti sığınakları bodrumda veya kilerde oluşturulabilir. Lakin birçok yeni evin artık kileri bulunmuyor; eğer öyleyse arka bahçende bir kamu sığınağı veya kendine özel bir sığınak inşa etmeyi düşün.
 • Saldırıdan sonra bir şey bulursan onu kaynar suda yıka. Bu işlem tüm radyoaktif kalıntı/serpintileri temizlemeyebilir, ancak başka seçenek yoksa kesinlikle yardımcı olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Zaman ayırarak acil durum hakkında her şeyi öğrenmeye çalış. “Ne yapmalı ve güvenli olan nedir” konusunda harcanan her dakika, ihtiyaç duyduğunda sana paha biçilmez zaman kazandıracaktır. Böyle bir durumda umut ve şansa bel bağlamak fazla gözü karalık olur.
 • Bölgende bir misilleme saldırısı veya ikinci bir patlama olup olmadığını öğren. Eğer öyleyse son patlamadan sonra 200 saat daha (8-9 gün) beklemen gerekir.
 • Sığınaktan çıkmanın güvenli olmasından sonra bile, emniyet teşkilatı ve federal hükümet kriz hâlinde olacaktır. Kötü şeyler olabilir, bu yüzden güvenli olana kadar saklı kal. Genel konuşulacak olursa, tankları görürsen (düşman tankları olmadığı sürece), düzen biraz olsun yeniden sağlanmış demektir.
 • Bilinmeyen bir bölgede bulunan herhangi bir bitkiyi yeme, akarsudan içme ya da metal nesne ile temasta bulunma.
 • Kendini açıkta bırakma. Bir kişinin radyasyon hastalığı olmaksızın kaç röntgen (X-ışını) alabileceği belirsizdir. Normalde, 100-150 röntgen ile öldürmeyen, hafif bir hastalık meydana gelebiliyor. Radyasyon hastalığından ölmesen bile, yine de kanser olabilirsin.
 • Özellikle bir vazifen varsa, asla soğukkanlılığını yitirme. Bu tür kötü durumlarda insanlar arasında yüksek bir moral düzeyinin muhafaza edilmesi önemlidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. Attributed to Arthur Koestler.
 2. Wiseman, p. 279.
 3. http://www.nws.noaa.gov/nwr/
 4. http://www.redcross.org/prepare/location/home-family/get-kit/anatomy
 5. Giraldi, Philip (2007). http://www.antiwar.com/orig/giraldi.php?articleid=11666 3. Dünya Savaşı Nasıl Olabilir].
 6. FEMA 196/September 1990
 7. Ehrlich 1985, s. 167, bir megatonluk silah için açık bir günde 21 kilometrelik bir mesafe ve açık bir gecede 85 kilometrelik bir mesafe veriyor.
 8. http://www.fas.org/nuke/intro/nuke/effects.htm
 9. Ehrlich, s. 175; Langford, p. 106. Patlama ve ısı etkilerinden farklı olarak, hemen alınan radyasyon dozu, patlama uzaklığının karesi ile ilişkili olarak azalır. Ehrlich, 100 kt'lik bir silahın, 5 psi aşırı basınç mesafesindeki ölümcül radyasyon dozunun sadece 1/500'ünü vereceğine işaret ediyor.
 1. Wiseman, p. 280.
 2. Wiseman, p. 280.
 3. Ehrlich, R, (1984). Waging Nuclear Peace: The Technology and Politics of Nuclear Weapons, ISBN 9780873959193
 4. Langford, R. Everett (2004), Introduction to Weapons of Mass Destruction, ISBN 0471465607
 5. Wiseman, J, (1986), SAS Survival Handbook, ISBN 9780002727747

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 190 kişi çalıştı. Bu makale 34.470 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 34.470 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam