Bir Klasörde Resimleri Görüntülemek için Görüntü Önizlemesi Nasıl Etkinleştirilir (Windows 10)?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Görüntü Önizlemelerini EtkinleştirmeBozuk Önizlemeleri DüzeltmeReferans

Bu wikiHow makalesi, Windows 10 bilgisayarının klasörlerindeki görüntülerin önizlemesini nasıl görüntüleyeceğini öğretir. Fotoğraf önizlemeleri varsayılan olarak etkinleştirilmiş olsa da, bazı Windows 10 sürümleri yanlışlıkla onları devre dışı bırakabilir. Önizlemeleri Dosya Gezgini'nin ayarlarından etkinleştirebilirsin, ancak klasörünün küçük önizlemeleri destekleyen bir görüntüleme seçeneğini kullanarak organize edildiğinden de emin olman gerekir.

1
Görüntü Önizlemelerini Etkinleştirme

 1. 1
  Dosya Gezgini’ni aç . Ekranın altındaki klasör şeklindeki Dosya Gezgini simgesine tıkla veya Win+E tuşlarına bas.
 2. 2
  Klasörünü aç. Dosya Gezgini'nin soldaki klasörler sütununu kullanarak görüntü önizlemelerini etkinleştirmek istediğin klasöre git.
 3. 3
  Görünüm sekmesine tıkla. Bu, Dosya Gezgini penceresinin sol üst köşesindedir. Pencerenin üst kısmında bir araç çubuğu açılacaktır.
 4. 4
  Seçenekler simgesine tıkla. Bu simge, pencerenin sağ üst köşesindedir ve üzerinde onay imleri olan beyaz bir kutuya benzer. Buna tıkladığında bir pencere açılır.
 5. 5
  Görünüm sekmesine tıkla. Bu, açılan pencerenin en üstündedir.
 6. 6
  "Her zaman simge göster, küçük resim gösterme" kutusunun işaretini kaldır. Bunu pencerenin altındaki "Dosyalar ve Klasörler" bölümünde bulabilirsin
 7. 7
  Uygula’ya, ardından Tamam’a tıkla. Her iki seçenek de pencerenin altındadır. Bunu yaptığında ayarlar uygulanır ve pencere kapatılır.
 8. 8
  Klasörünün uygun görüntüleme seçeneğini gösterdiğinden emin ol. Küçük resim önizlemelerini görmek için klasörün desteklenen bir görüntüleme seçeneğini kullanarak dosyaları ve klasörleri görüntülemelidir (ör., Çok büyük simgeler). Geçerli görünüm ayarını değiştirmek için aşağıdakileri yap:
  • Görünüm sekmesine tıkla.
  • Aşağıdaki "Düzen" seçeneklerinden birini tıkla: Çok büyük simgeler, Büyük simgeler, Orta boyutlu simgeler, Döşemeler veya İçerik.

2
Bozuk Önizlemeleri Düzeltme

 1. 1
  Bunun ne zaman gerekli olduğunu bil. Windows 10, bilgisayarındaki dosyalarının her biri için küçük resim önbelleğini tutar; eğer bu önbellek bozulursa klasörlerinin görüntüleri düzgün şekilde görüntülenmeyebilir. Görüntü önizlemelerini etkinleştirmeyi zaten denediysen, küçük resim önbelleğini temizlemek sorununu çözebilir.[1]
 2. 2
  Başlat’ı aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıkla.
 3. 3
  Disk Temizleme'yi aç. Disk temizleme yaz ve Başlat penceresinin en üstünde göründüğünde Disk Temizleme’ye tıkla. Bir pencere açılacaktır.
  • Açılır pencerenin görünmesi için görev çubuğunda göründüğünde Disk Temizleme simgesine tıklaman gerekebilir.
 4. 4
  Ekranı aşağı kaydır ve "Küçük resimler" kutusunu işaretle. Ana penceredeki diğer tüm kutuların işaretini kaldırabilirsin, ancak "Küçük Resimler" kutusunun işaretlenmesi gerekir.
 5. 5
  Tamam’a tıkla. Bu, pencerenin en altındadır.
 6. 6
  Sorulduğunda Dosyaları Sil düğmesine tıkla. Bunu yaptığında, Disk Temizleme bilgisayarının küçük resimlerini önbellekten silmeye başlayacaktır.
 7. 7
  Küçük resimlerinin silinmesini bekle. Bu, özellikle daha önce küçük resimleri hiç silmediysen birkaç dakika sürebilir. Açılan pencere kaybolduğunda devam edebilirsin.
 8. 8
  Tercih ettiğin klasörü aç. Küçük resimlerin görünmesini istediğin klasöre git. Bir sürelik yenilemenin ardından resimlerinin önizlemeleri görünmeye başlamalıdır.
 9. 9
  Gerekirse resim önizlemelerini etkinleştir. Küçük resimler hâlâ gösterilmiyorsa "Her zaman simgeleri göster, küçük resim gösterme" ayarını devre dışı bırakman ve klasörünün uygun görüntüleme seçeneğini kullandığından emin olman gerekebilir.

İpuçları

 • Windows 10'un çoğu sürümünde görüntü önizlemeleri varsayılan olarak açıktır.

Uyarılar

 • Bozulmuş küçük resim önbellekleri, sistem güncellemesi ve virüs gibi herhangi bir nedenden oluşabilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Enable Image Preview to Display Pictures in a Folder (Windows 10), Português: Habilitar a Exibição de Imagem em uma Pasta no Windows 10, Español: habilitar la vista previa para ver imágenes en una carpeta en el sistema Windows 10, Deutsch: In Windows 10 die Bildvorschau in Ordnern einschalten, Русский: включить функцию предварительного просмотра для отображения миниатюр в папке, Bahasa Indonesia: Mengaktifkan Pratinjau Gambar untuk Menampilkan Gambar di Folder (Windows 10), Italiano: Attivare l'Anteprima delle Immagini per Visualizzare le Foto in una Cartella (Windows 10), Français: afficher les images en miniatures dans les dossiers (Windows 10), हिन्दी: विंडोज 10 में किसी फोल्डर में पिक्चर डिस्प्ले करने इमेज प्रीव्यू इनेबल करें, ไทย: เปิด Image Preview แสดงตัวอย่างรูปในโฟลเดอร์ (Windows 10), 中文: 启用图像预览显示文件夹中的图片(Windows10), Tiếng Việt: Bật xem trước ảnh trong thư mục (Windows 10), Nederlands: Voorbeelden van afbeeldingen inschakelen in Windows 10, العربية: تفعيل عرض الصور في مجلدات ويندوز ١٠

Bu sayfaya 1.290 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?