Bu wikiHow makalesi, Windows 10 bilgisayarının klasörlerindeki görüntülerin ön izlemelerini nasıl görüntüleyeceğini öğretir. Fotoğraf ön izlemesi varsayılan olarak etkinleştirilmiş olsa da, bazı Windows 10 sürümleri yanlışlıkla onları devre dışı bırakabilir. Ön izlemeleri Dosya Gezgini'nin ayarlarından etkinleştirebilirsin, ancak klasörünün küçük ön izlemeleri destekleyen bir görüntüleme seçeneğini kullanarak organize edildiğinden de emin olman gerekir.

Yöntem 1 / 2:
Görüntü Ön İzlemesini Etkinleştirme

 1. 1
  Dosya Gezgini’ni aç
  Image titled WindowsFileExplorer.png
  .
  Ekranın altındaki klasör şeklindeki Dosya Gezgini simgesine tıkla veya Win+E tuşlarına bas.
 2. 2
  Klasörünü aç. Dosya Gezgini'nin soldaki klasörler sütununu kullanarak görüntü ön izlemesini etkinleştirmek istediğin klasöre git.
 3. 3
  Görünüm sekmesine tıkla. Bu, Dosya Gezgini penceresinin sol üst köşesindedir. Pencerenin üst kısmında bir araç çubuğu açılacaktır.
 4. 4
  Seçenekler simgesine tıkla. Bu simge, pencerenin sağ üst köşesindedir ve üzerinde onay imleri olan beyaz bir kutuya benzer. Buna tıkladığında bir pencere açılır.
 5. 5
  Görünüm sekmesine tıkla. Bu, açılan pencerenin en üstündedir.
 6. 6
  "Her zaman simge göster, küçük resim gösterme" kutusunun işaretini kaldır. Bunu pencerenin altındaki "Dosyalar ve Klasörler" bölümünde bulabilirsin
 7. 7
  Uygula’ya, ardından Tamam’a tıkla. Her iki seçenek de pencerenin altındadır. Bunu yaptığında ayarlar uygulanır ve pencere kapatılır.
 8. 8
  Klasörünün uygun görüntüleme seçeneğini gösterdiğinden emin ol. Küçük resim ön izlemelerini görmek için klasörün desteklenen bir görüntüleme seçeneğini kullanarak dosyaları ve klasörleri görüntülemelidir (ör., Çok büyük simgeler). Geçerli görünüm ayarını değiştirmek için aşağıdakileri yap:
  • Görünüm sekmesine tıkla.
  • Aşağıdaki "Düzen" seçeneklerinden birini tıkla: Çok büyük simgeler, Büyük simgeler, Orta boyutlu simgeler, Döşemeler veya İçerik.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Bozuk Ön İzlemeleri Düzeltme

 1. 1
  Bunun ne zaman gerekli olduğunu bil. Windows 10, bilgisayarındaki dosyalarının her biri için küçük resim önbelleğini tutar; eğer bu önbellek bozulursa klasörlerinin görüntüleri düzgün şekilde görüntülenmeyebilir. Görüntü ön izlemesini etkinleştirmeyi zaten denediysen küçük resim önbelleğini temizlemek sorununu çözebilir.[1]
 2. 2
  Başlat’ı
  Image titled Windowsstart.png
  aç.
  Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıkla.
 3. 3
  Disk Temizleme'yi aç. Disk temizleme yaz ve Başlat penceresinin en üstünde göründüğünde Disk Temizleme’ye tıkla. Bir pencere açılacaktır.
  • Açılır pencerenin görünmesi için görev çubuğunda göründüğünde Disk Temizleme simgesine tıklaman gerekebilir.
 4. 4
  Ekranı aşağı kaydır ve "Küçük resimler" kutusunu işaretle. Ana penceredeki diğer tüm kutuların işaretini kaldırabilirsin, ancak "Küçük Resimler" kutusunun işaretlenmesi gerekir.
 5. 5
  Tamam’a tıkla. Bu, pencerenin en altındadır.
 6. 6
  Sorulduğunda Dosyaları Sil düğmesine tıkla. Bunu yaptığında, Disk Temizleme bilgisayarının küçük resimlerini önbellekten silmeye başlayacaktır.
 7. 7
  Küçük resimlerinin silinmesini bekle. Bu, özellikle daha önce küçük resimleri hiç silmediysen birkaç dakika sürebilir. Açılan pencere kaybolduğunda devam edebilirsin.
 8. 8
  Tercih ettiğin klasörü aç. Küçük resimlerin görünmesini istediğin klasöre git. Bir sürelik yenilemenin ardından resimlerinin ön izlemeleri görünmeye başlamalıdır.
 9. 9
  Gerekirse resim ön izlemesini etkinleştir. Küçük resimler hâlâ gösterilmiyorsa "Her zaman simgeleri göster, küçük resim gösterme" ayarını devre dışı bırakman ve klasörünün uygun görüntüleme seçeneğini kullandığından emin olman gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Windows 10'un çoğu sürümünde görüntü ön izlemesi varsayılan olarak açıktır.

Reklam

Uyarılar

 • Bozulmuş küçük resim önbellekleri, sistem güncellemesi ve virüs gibi herhangi bir nedenden oluşabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Windows Bilgisayarda Ses Çıkmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Televizyonun Ölçüsü Nasıl Alınır?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 10.610 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 10.610 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam