Hipnotize olmak isteyen birini hipnotize etmek kolaydır çünkü sonuç olarak hipnoz kendi kendini hipnotize etmekten ibarettir. Genel yanlış kanıların aksine hipnotizma bir zihin kontrolü veya mistik bir güç değildir. Sen, hipnozu yapan kişi olarak, söz konusu kişinin gevşeyip trans hâline girmesine veya uykudan uyanmasına yardımcı olan bir rehbersindir. Burada belirtilen progresif gevşeme yöntemi öğrenmesi en kolay yöntemlerden biridir ve hiçbir tecrübe gerektirmeden, istekli katılımcılar üstünde uygulanabilir.[1]

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Birini Hipnoza Hazırlamak

 1. 1
  Hipnotize edilmek isteyen birini bul. Bunu istemeyen veya işe yarayacağına inanmayan birini hipnotize etmek çok zordur, özellikle de hipnoza yeni başlamışsan. Hipnotize edilmek isteyen ve en iyi sonucu elde etmek için sabırlı ve rahat olmaya hazır birini bul.
  • Geçmişinde mental veya psikotik bozukluğu olan birini hipnotize etme çünkü bu istenmeyen ve tehlikeli sonuçlar doğurabilir.[2]
 2. 2
  Sessiz, rahat bir oda seç. Katılımcının kendini güvende ve dikkatini dağıtan şeylerden uzakta hissetmesi gerekir. Yalnızca loş bir ışık olmalı ve oda temiz olmalıdır. Katılımcıyı rahat bir sandalyeye oturt ve televizyon ya da diğer insanlar gibi potansiyel dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldır.
  • Cep telefonu, müzik ve ses çıkarabilecek diğer cihazları kapat.
  • Dışarıdan gürültü geliyorsa camları kapat.
  • Birlikte yaşadığın kişilere odadan çıkana kadar ikinizi rahatsız etmemelerini söyle.
 3. 3
  Katılımcıya hipnozdan ne beklemesi gerektiğini anlat. Birçok kişinin hipnozla ilgili televizyondan ve filmlerden edindiği uçuk ve yanlış fikirleri vardır. Gerçekte hipnoz kişinin bilinçaltındaki sorunlarla ilgili netlik kazanmasına yardım eden bir gevşeme tekniğidir. Aslında sürekli hipnoz hâline geçeriz; hayallere daldığımızda, kendimizi müziğe ya da bir filme kaptırdığımızda veya boşluğa dalıp gittiğimizde. Gerçek hipnozda:
  • Kesinlikle uyku hâlinde veya bilinçsiz değilsindir.
  • Bir büyünün etkisi veya birinin kontrolü altında değilsindir.
  • Yapmak istemeyeceğin hiçbir şey yapmazsın.[3] [4]
 4. 4
  Karşındakinin hipnotize edilme amacını sor. Hipnozun endişe veren düşünceleri azalttığı ve hatta bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği görülmüştür. Özellikle büyük bir sınav veya olaydan önce konsantrasyonu artırmak için harika bir yöntemdir ve stresli zamanlarda derin bir gevşeme aracı olarak kullanılabilir. Karşındakinin hipnoz edilme amacını bilmek onu trans hâline sokmanı kolaylaştırır.
 5. 5
  Ona daha önce hipnotize edilip edilmediğini ve edildiyse nasıl hissettiğini sor. Ona ne yapması söylendiğini ve buna nasıl tepki verdiğini sor. Bu, partnerinin önerilerine nasıl tepki vereceği ve belki nelerden kaçınman gerektiğine dair sana bir fikir verecektir.
  • Daha önce hipnotize edilmiş kişilerin hipnotize edilmesi genellikle daha kolay olur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Trans Hâlini Tetiklemek

 1. 1
  Yavaş, alçak ve yatıştırıcı bir sesle konuş. Konuşurken acele etme, sesin sakin ve kontrollü olsun. Cümlelerini normalde olduğundan biraz daha uzun sürede tamamla. Korkmuş veya endişeli birini sakinleştirmeye çalıştığını hayal et ve sesin bunu yansıtsın. Bu ses tonunu tüm hipnoz seansı boyunca koru. Başlangıç olarak kullanabileceğin bazı iyi cümleler şunlardır:
  • "Kelimelerimin içini kaplamasına izin ver ve önerilerimi istediğin gibi karşıla.”
  • "Burası güvenli, sakin ve huzurlu. Şimdi iyice rahatlayıp koltuğuna/sandalyene çöktüğünü hisset.”
  • "Gözkapakların ağırlaşabilir ve gözlerini kapatmak isteyebilirsin. Kasların gevşerken bedeninin doğal bir şekilde çökmesine izin ver. Sakinleştiğini hissederken bedenini ve benim sesimi dinle.”
  • "Bu süreçte kontrol tamamen senin elinde. Yalnızca kendi iyiliğin için olan ve kabul etmek istediğin önerileri kabul edeceksin.”
 2. 2
  Ondan düzenli ve derin nefesler almaya odaklanmasını iste. Derin ve düzenli nefes alıp vermesini sağlamaya çalış. Nefesini senin nefesinle senkronize ederek düzenli nefes almasına yardım et. Net olmalısın: “Şimdi derin bir nefes al, nefesin göğsüne ve ciğerlerine dolsun,” diyerek kendin de nefes al ve ardından nefes verirken “hava göğsünü yavaş yavaş terk etsin, ciğerlerin tamamen boşalsın,” de.
  • Nefesine odaklanmak beyne oksijen gitmesini sağlar ve karşındakinin hipnoz, stres veya ortam yerine başka bir şey düşünmesine yarar.
 3. 3
  Ondan bakışlarını sabit bir noktaya dikmesini iste. Onun önünde duruyorsan bu senin alnın ya da odadaki loş ışıklı bir obje olabilir. Ondan bir obje, herhangi bir obje seçmesini ve gözlerini ona sabitlemesini iste. Sallanan saat stereotipi işte burada devreye girer çünkü aslında bu küçük obje bakılacak nokta olarak fena sayılmaz. Kişi, gözlerini kapayacak kadar gevşediyse bunu yapmasına izin ver.
  • Ara ara gözlerine bak. Gözleri sağa sola oynuyorsa onu biraz yönlendir. “Senden duvardaki postere odaklamanı istiyorum,” veya “kaşlarımın ortasında kalan noktaya odaklanmayı dene,” diyebilirsin. Ona “Bırak gözlerin ve gözkapakların gevşesin, ağırlaşsın,” de.
  • Sana odaklanmasını istiyorsan oldukça hareketsiz durman gerekir.
 4. 4
  Vücudunu kısım kısım gevşetmesini sağla. Onu sakinleştirdikten, düzenli nefes almasını ve sesine kulak vermesini sağladıktan sonra ayak parmaklarını ve ayaklarını gevşetmesini iste. Yalnızca kaslarını rahatlatmaya odaklanmasını sağla ve sonra bacaklara geç. Önce alt bacağını, sonra üst bacağını gevşetmesini isteyip yüz kaslarına doğru yol al. Yüzün ardından sırta, omuzlara, kollara ve parmaklara geçebilirsin.
  • Acele etme ve sesin yavaş ve sakin olsun. Karşındaki sana huzursuz ve gergin görünürse yavaşla ve işlemi sondan başa tekrarla.
  • "Ayaklarını ve ayak bileklerini gevşet. Ayaklarındaki kasları kontrol etmek için hiçbir çaba gerekmiyormuş gibi hafiflediğini ve gevşediğini hisset.”
 5. 5
  Onu kendini daha rahat hissetmesi için cesaretlendir. Dikkatini önerilerle yönlendir. Kendini sakin ve gevşemiş hissettiğini bilmesini sağla. Söyleyebileceğin birçok şey vardır ama amaç onu kendi içine dönmesi, aldığı ve verdiği her nefesle gevşemeye odaklanması için cesaretlendirmektir.
  • "Gözkapaklarının ağırlaştığını hissediyorsun. Bırak gözlerin kapansın.”
  • "Giderek sakin ve huzurlu bir transın derinliklerine dalıyorsun.”
  • "Şimdi gevşediğini hissedebilirsin. Ağır, rahat bir hissin seni ele geçirdiğini hissedebilirsin. Ben konuşmaya devam ederken bu ağır rahatlama hissi giderek güçlenecek, güçlenecek, ta ki seni derin, huzurlu bir gevşeme hâline taşıyana kadar.”[5]
 6. 6
  Partnerinin nefes alışını ve beden dilini mental durumunun bir kılavuzu olarak gör. Önermeleri partnerin tamamen gevşemiş görünene kadar tıpkı bir şarkının sözlerini tekrarlar gibi birkaç kez tekrarla. Gözlerinde gerginlik işaretleri ara (gözleri oynuyor mu?), parmakları ve ayak parmaklarına (onları kıpırdatıyor mu) ve nefesine (kesik kesik ve düzensiz mi) bak, sakin ve gevşemiş görünene kadar gevşetme tekniklerin üzerinde çalışmaya devam et.
  • "Ağzımdan çıkan her kelime seni daha hızlı ve daha derin ve daha hızlı ve daha derin bir şekilde sakin ve huzurlu bir gevşeme hâline sokuyor.”
  • "Yavaş yavaş batıyorsun ve kendini kapıyorsun. Batıyorsun ve kendini kapıyorsun. Batıyorsun ve kendini kapıyorsun, kendini tamamen kapıyorsun.”
  • "Ne kadar derinlere inersen bir o kadar derine gidebilirsin. Derinlere indikçe daha da derine inmek istiyorsun ve bu tecrübe senin için daha keyifli hâle geliyor.”
 7. 7
  Onu "hipnotik merdivenlerden" aşağı indir. Bu teknik bir tür derin trans hâline neden olmak için hipnoterapistler ve kendi kendine hipnoz uygulayanlar tarafından kullanılır. Partnerinden kendini sıcak, sessiz bir odadaki yüksek bir merdivenin başında hayal etmesini iste. Aşağı doğru indikçe giderek daha fazla gevşediğini hissedecek. Her adımı onu kendi zihninin derinliklerine götürecek. Yürümeye başladığında ona on basamak olduğunu söyle ve her basamağı inmesi için onu yönlendir.
  • "İlk basamağı in ve giderek daha fazla gevşediğini hisset. Her basamak senin kendi bilinçaltına attığın bir adım. İkinci basamağı indiğinde giderek daha fazla sakinleştiğini hissediyorsun. Üçüncü basamağa ulaştığında bedeninin huzurla süzüldüğünü hissediyorsun…vb."
  • Basamakların sonunda onu mutlak gevşeme hâline yönlendiren bir kapı olduğunu hayal etmek faydalı olabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Birine Yardım Etmek için Hipnozdan Faydalanmak

 1. 1
  Hipnoz altındaki birine ne yapacağını söylemek genellikle işe yaramaz ve bu onun güvenini kötüye kullanmaktır. Ayrıca çoğu kişi hipnozun etkisi altındayken ne yaptığını hatırlar, yani ona tavuk taklidi yaptırmayı başarsan bile bundan mutlu olmayacaktır. Ancak hipnozun klişe bir Las Vegas şovu olmaktan öte iyileştirici faydaları vardır. Karşındakine eşek şakası yapmaya çalışmak yerine onun rahatlamasına ve sorun ve endişelerinden kurtulmasına yardımcı ol.
  • Ne yaptığını bilmiyorsan iyi niyetli önerilerin bile kötü sonuçları olabilir. Ruhsatlı hipnoterapistlerin genellikle öneride bulunmak yerine doğru yolu hastalarının seçmesini sağlamaya çalışmalarının nedeni budur.
 2. 2
  Endişeyi azaltan temel hipnoz yöntemi kullan. Hipnoz önerilerin ne olursa olsun endişeyi azaltır, bu nedenle kendini birini “düzeltmek” zorunda gibi hissetme. Birini trans hâline sokmak bile stres seviyesini ve endişeleri azaltmanın harika bir yoludur. Herhangi bir şeyi “çözmeye” çalışmadan derin gevşeme hâli, günlük hayatta o kadar nadir görülen bir durumdur ki tek başına bile sorun ve endişeleri gidermeyi sağlayabilir.[6]
 3. 3
  Ondan olası sorunların çözümlerini hayal etmesini iste. Birine bir sorunu nasıl çözeceğini söylemek yerine kendini başarılı olmuş şekilde hayal etmesini sağla. Başarı ona nasıl görünüyor ve nasıl bir his veriyor? Oraya nasıl ulaştı?
  • Geleceğini nasıl hayal ediyor? Oraya ulaşmak için neyi değiştirmesi gerekti?
 4. 4
  Hipnozun birçok farklı zihinsel sıkıntı için kullanılabileceğini bil. Elbette bunun eğitimini almış bir zihin sağlığı uzmanının tavsiyesine başvurman gereklidir ama hipnoterapi bağımlılık, acıyı giderme, fobiler, öz saygı sorunları ve daha fazlası için bir çözüm olarak kullanılır.[7] Asla birini “düzeltmeye” çalışmaman gerekir ancak hipnoz birinin kendini iyileştirmesine yardım etmek için harika bir araç olabilir.
  • Ondan sorunlarının ötesinde kalan dünyayı hayal etmesini iste; bir gününü sigara içmeden geçirdiğini hayal etsin ya da öz saygısını artırmak için kendiyle gurur duyduğu bir anı gözünde canlandırsın.
  • Hipnozla iyileşme, söz konusu kişi trans hâline geçmeden önce sorunlarını gidermek istiyorsa her zaman daha kolay olur.
 5. 5
  Hipnozun bir zihin sağlığı çözümünün yalnızca ufak bir parçası olduğunu bil. Hipnozun temel faydası gevşeme ve bir sorun hakkında güvenli bir şekilde düşünme fırsatı sunmasıdır. Aynı anda hem derin bir gevşeme hem de bir sorun üzerine odaklanmayı sağlar. Ancak hipnoz mucizevi bir tedavi veya kestirme bir çözüm değildir, yalnızca insanların kendi zihinlerinin derinliklerine dalmasına yardımcı olmanın bir yoludur. İnsanın bu şekilde kendi üzerinde düşünmesi güçlü bir zihin sağlığı için büyük önem taşır ancak ciddi ya da kronik sorunlar her zaman eğitimli ve sertifikalı bir profesyonel tarafından tedavi edilmelidir.[8]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Seansı Sonlandırmak

 1. 1
  Onu trans hâlinden yavaşça çıkar. Onu gevşemiş bir hâldeyken hızla kendine getirmek istemezsin. Ona artık etrafında olanların daha fazla farkında olmaya başladığını söyle. Az sonra beşe kadar sayacağını ve bilincinin yerine geleceğini, kendinde ve uyanık olacağını söyle. Çok derin bir trans hâlindeyse “merdivenleri” seninle birlikte yavaş yavaş çıkmasını ve her basamakta bilincinin biraz daha yerine gelmesini sağla.[9]
  • “Birden beşe kadar sayacağım ve beş dediğimde kendini tamamen uyanmış, kendinde ve yenilenmiş hissedeceksin,” diyerek başla.
 2. 2
  İleride kendini geliştirmene yardımcı olması için hipnoz hakkında partnerinle konuş. Ona neyin doğru geldiğini, neyin hipnozdan çıkacak gibi hissetmesine neden olduğunu ve kendini nasıl hissettiğini sor. Bu sayede bir sonraki sefer partnerini daha etkili bir şekilde hipnotize edebilir ve onun da bu süreçte neyden hoşlandığını anlamasına yardımcı olursun.
  • Kimseyi hemen konuşması için zorlama. Doğal bir şekilde konuşmaya başla, eğer hipnozdan çıkan kişi gevşemiş görünüyor ve biraz sessizliğe ihtiyaç duyuyorsa bekle ve onunla daha sonra konuş.
 3. 3
  İleride sık sorulan sorulara hazırlıklı ol. Bu gibi soruları nasıl cevaplaman gerektiğini önceden düşünmek iyidir çünkü kendinden emin olmak ve güven vermek bir kişinin senin yönlendirmene nasıl tepki vereceğini belirlemekte çok önemlidir. Bu süreçte karşılaşabileceğin genel sorular:[10]
  • Ne yapacaksın? Senden bazı güzel sahneler hayal etmeni isteyeceğim ve ben de bu sırada zihinsel yetilerini nasıl daha verimli şekilde kullanabileceğin hakkında konuşacağım. Yapmak istemediğin bir şey olursa bunu geri çevirebilirsin ve acil bir durum olursa bu deneyimi hemen kesebilirsin.
  • Hipnoz hâlinde olmak nasıl bir his? Çoğumuz bunu gün içinde bilincimiz yerindeyken farkında olmadan birkaç kez yaşarız. Hayal gücünü serbest bıraktığında ve müziğe ya da bir şiire kendini kaptırdığında veya bir film ya da dizi izlerken kendini bir izleyici değil de aksiyonun bir parçası gibi hissettiğinde bir tür trans yaşarsın. Hipnoz sadece zihinsel yetilerini daha verimli kullanabilmen için odaklanmana ve bilincindeki bu değişimleri tanımlamana yardımcı olmanın bir yoludur.
  • Güvenli midir? Hipnoz bir bilinç değişikliği hâli değildir (örneğin uyku öyledir) ancak bir bilinç değişikliği deneyimidir. Asla yapmak istemediğin bir şey yapmazsın veya iraden dışındaki düşüncelere yönlendirilmezsin.
  • Hepsi sadece hayal gücünden ibaretse bana ne faydası var? Dilimizde ve diğer birçok dilde olduğu gibi "hayali" kelimesini "gerçek" olanın tam tersi gibi düşünme; aynı zamanda bunu "imge" tabiriyle de karıştırmamak gerekir. Hayal gücü, potansiyelini yeni yeni keşfetmeye başladığımız ve mental imgeler oluşturma yetimizin çok daha ötesinde bir dizi gerçek mental yetiden oluşur!
  • Bana yapmak istemediğim bir şey yaptırabilir misin? Hipnoz sırasında hâlâ kendi kişiliğini korursun ve sen hâlâ "sensindir"; yani hipnotize olmasaydın aynı durumda söylemeyeceğin veya yapmayacağın hiçbir şeyi yapmazsın ve kabul etmek istemediğin her türlü öneriyi kolaylıkla reddedebilirsin. (Bunlara "öneri" dememizin nedeni bu.)
  • Daha iyi yanıt vermek için ne yapabilirim? Hipnoz günbatımını ya da kamp ateşini izlerken kendini kaptırmaya, müzik veya şiirle kendinden geçmeye ya da bir film izlerken kendini seyirci değil de aksiyonun bir parçasıymış gibi hissetmeye çok benzer. Sana sunulan talimat ve önerilere uyup uymamak senin yeteneğine ve isteğine kalmış.
  • Ya çok hoşuma giderse ve geri dönmek istemezsem? Hipnoz sırasındaki öneriler zihin ve hayal gücü için bir egzersizdir, tıpkı bir film senaryosu gibi. Ancak seans bitince günlük hayata geri dönersin, tıpkı film bitince olduğu gibi. Ancak hipnozu yapan kişi seni geri getirmek için birkaç deneme yapabilir. Tamamen gevşemiş hâlde olmak keyiflidir ama sonuçta hipnoz hâlindeyken pek bir şey yapamazsın.
  • Ya işe yaramazsa? Çocukken hiç kendini oyuna fazla kaptırıp annenin seni akşam yemeğine çağırdığını duymadığın oldu mu? Ya da bir gece önce kaçta uyanacağına karar vererek her sabah belli bir saatte uyanan insanlardan mısın? Hepimiz zihnimizi farkına bile varmadığımız şekilde kullanma yeteneğine sahibiz ve bazılarımızda bu yetenekler diğerlerine kıyasla daha gelişmiştir. Düşüncelerinin sana kılavuzluk eden sözcüklere ve görüntülere özgürce ve doğal tepki vermesine izin verirsen zihnin seni nereye götürürse oraya gidebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Püf noktanın gevşemek olduğunu unutma. Birinin gevşemesine yardım edebilirsen hipnotize olmasına da yardım edebilirsin.
 • Görsel medyada hipnoz, yalnızca parmağını şaklatarak insanlara aptalca hareketler yaptırabileceğin bir durum gibi yansıtılır, buna aldanma.
 • Başlamadan önce karşındakinin kendini mutlu veya huzurlu bir yerde hissetmesini sağla. (Örneğin, bir spa, plaj ya da park). Ayrıca müzik açabilir ve ortama dalga sesi, rüzgâr sesi ya da herhangi sakinleştirici bir ses verebilirsin.
 • Partnerinin fazla hareketli olmadığından emin ol. Yorgun olması gerekmez ama çıldırmış gibi olmasın yeter.
 • Sakin ve rahat ol.
 • Kişiyi transtan çıkarmak için parmaklarını şaklatma, el çırpma ya da başka bir şey yapma.
Reklam

Uyarılar

 • Fiziksel ya da zihinsel bir rahatsızlığı (ağrı da dâhil) tedavi edecek vasfa sahip ruhsatlı bir profesyonel olmadığın sürece hipnozu bu gibi durumları tedavi etmek için kullanmaya çalışma. Hipnoz asla psikolojik danışmanlık veya psikoterapinin yerine ya da sıkıntıda olan bir ilişkiyi kurtarmak için kullanılmamalıdır.
 • Karşındakini çocukluğuna geri götürmeye çalışma. İstersen ona 'on yaşındaymış gibi' davranmasını söyleyebilirsin. Bazı insanların kesinlikle yüzeye çıkarmak istemeyeceğin bastırılmış anıları (istismar, zorbalık vb.) vardır. Bu anıları doğal bir savunma mekanizması olarak bastırırlar.
 • Birçok kişi bunu denemiş olmasına rağmen hipnoz sonrası bellek kaybı, hipnozu uygulayan kişinin kendi hatasının sonuçlarından korunma yolu olarak güvenilmez bir seçenektir. Hipnozu insanlara normalde yapmayacakları şeyleri yaptırmak için kullanmaya çalışırsan hipnoz hâlinden hemen çıkacaklardır.
 • Hipnozu bir kişiye çok sık uygulama, sağlığını etkileyebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Reklam
 1. Gibbons, D. E. (2001). Experience as an art form: Hypnosis, hyperempiria, and the Best Me Technique. New York, NY: Authors Choice Press.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Julia Lyubchenko, MS, MA
Ortak yazarlar :
Sertifikalı Hipnoterapist
Bu makaledeki ortak yazarlar Julia Lyubchenko, MS, MA. Julia Lyubchenko, Los Angeles, Kaliforniya’da yaşayan bir yetişkin danışmanı ve hipnoterapi uzmanıdır. Therapy Under Hypnosis adlı bir muayenehane işleten Julia’nın 8 yılı aşkın danışmanlık ve terapi deneyimi vardır ve duygusal ve davranışsal sorunları çözmekte uzmanlaşmıştır. Bosurgi Method School’dan Klinik Hipnoz sertifikası vardır ve Psikodinamik Psikoterapi ve Hipnoterapi alanlarında sertifikalıdır. Alliant International Üniversitesi'nde, Danışmanlık Psikolojisi ve Evlilik ve Aile Terapisi alanında yüksek lisans yapmıştır; Moskova Devlet Üniversitesinden de Gelişim ve Çocuk Psikolojisi üzerine yüksek lisans derecesi vardır. Bu makale 70.811 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 70.811 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam