Eğer evcil bir kaplumbağan varsa onun dişi mi yoksa erkek mi olduğunu bilmek güzel olur. Ancak, birçok memeliden farklı olarak, kaplumbağaların dış cinsel organı yoktur. Böyle olması, onların cinsiyetlerini belirlemeyi çok daha zorlaştırır, ancak bu imkânsız da değildir. Erkek ve dişi kaplumbağalar arasındaki farklar güç algılanabilir ancak karşılaştırma yapabilmek için iki cinsiyetten de bir kaplumbağanın olması tespiti kolaylaştıracaktır. Sadece bir kaplumbağan varsa kaplumbağanın cinsiyetini belirlemek için mümkün olduğunca çok ipucu ara.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kaplumbağanın Kabuğunu İncelemek

 1. 1
  Kaplumbağanın kabuğuna bak. Erkek ve dişi kaplumbağaların kabukları ya da diğer adıyla karapaksları arasında bazı farklılıklar bulunur. Yetişkin bir dişi kaplumbağa, yetişkin bir erkeğe göre biraz daha uzun bir kabuğa sahiptir.[1]
  • Kaplumbağanın cinsiyetini belirlemenin bir yolu olarak bu yöntem sınırlıdır, çünkü kaplumbağanın tamamen büyüdüğünden emin olman gerekir. Aslında daha çok büyümesi gereken küçük boyutlu bir kaplumbağanın erkek olduğunu varsayabilirsin.
  • Büyük bir erkek ile küçük bir dişi kaplumbağanın boyutları arasında bir örtüşme olabilir, bu nedenle yalnızca boyuta dayalı cinsiyeti tahmin etmek mümkün değildir.
 2. 2
  Kaplumbağanın plastronunu incele. Göbeğin kaplumbağadaki eşdeğeri olan kabuğun alt kısmına plastron denir. Plastronu kontrol etmek için kaplumbağayı dikkatlice kaldır. Kaplumbağalar elde tutulmayı sevmezler ve ısırmaya çalışabilirler, bu yüzden kaplumbağayı kuyruk ucundan tut, böylece sana ulaşıp ısırmaya çalışmaz. Kaplumbağayı alt tarafını göreceğin şekilde yavaşça ters çevir. Erkek kaplumbağalarda plastron biraz içbükeydir (içe doğru kıvrılır), dişilerde ise düzdür.[2]
  • İçbükey bir plastron, erkek bir kaplumbağanın çiftleşme sırasında yuvarlanmadan dişinin kabuğunun üzerinde durmasını sağlar.
  • Dişinin daha düz olan plastronu yumurtanın yetişmesi için daha fazla alan sağlar.
 3. 3
  Kaplumbağanın kuyruk çentiğini kontrol et. Erkek kaplumbağaların kabuğunun arka ucunda genellikle küçük bir 'V' veya çentik bulunur. Bu, kaplumbağalar çiftleşirken kuyruğu yerleştirmek içindir. Aksi hâlde kuyruk, kabuğun alt kısmında ezilebilir.[3]
 4. 4
  Türe özgü ipuçlarını araştır. Bazı kaplumbağa türleri cinsiyete özgü dış özelliklere sahiptir. Renkle cinsiyetini belli eden bazı türler şunlardır:
  • Amerikan kutu kaplumbağası: Yüzde 90 oranla, erkek kutu kaplumbağalarının kırmızı ya da turuncu irisleri varken dişilerin irisleri kahverengi ya da sarıdır. Ayrıca, dişi daha yüksek kubbeli, daha yuvarlak bir kabuğa sahip olma eğilimindeyken erkek, daha çok oval ya da dikdörtgen görünümlü bir alt kabuğa sahiptir.
  • Güneş kaplumbağası: Eğer kaplumbağanın karnında mavi renk varsa o bir erkektir. Eğer karnında mavi renk yoksa o bir dişidir.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Detayları İncelemek

 1. 1
  Kaplumbağanın ön pençelerini incele. Erkek kaplumbağalar ön pençelerini dişi kaplumbağalarla çiftleşme ayini sırasında kullanırlar. Ayrıca ön pençelerini savaşmak, bölgelerinde hak iddia etmek ve bölgelerini savunmak için kullanırlar. Bu nedenle, erkeklerin ön ayaklarındaki pençeler dişi kaplumbağaların pençelerinden daha uzun olma eğilimindedir. Yine, birbirleriyle karşılaştırmak için iki farklı cins kaplumbağayı incelersen bunu daha belirgin şekilde görebilirsin.[4]
  • Kızıl Yanaklı Su Kaplumbağası türü erkek ve dişi ön pençeleri arasında özellikle belirgin bir fark göze çarpar.
 2. 2
  Kaplumbağanın dışkılığına bak. Hem erkek hem de dişiler, kuyruğun alt tarafında bulunan bir açıklığa ya da deliğe sahiptir. Buna dışkılık denir ve cinsiyete bağlı olarak biraz farklı konumda bulunurlar.[5]
  • Dişinin dışkılığı erkeklerden daha yuvarlaktır ve daha çok yıldız şekline benzer. Vücuda çok daha yakındır, vücutla birleşim noktası olan kuyruğunun dibinde, neredeyse kabukta kaybolur.
  • Erkeğin dışkılığı daha uzundur ve daha çok yarık gibidir. Uca doğru, kuyruğun son üçte birlik kısmında bulunur.
 3. 3
  Kaplumbağanın kuyruk boyutunu belirle. Erkeğin cinsel organı kuyruğun içinde bulunur ve onu yerleştirmek için kuyruk, dişininkine göre daha uzun ve kalındır. Dişinin kuyruğu daha kısa ve daha incedir.[6]
  • Normal erkek ve dişi boyutlarının benzer olduğunu unutma. Bir fikir verebilecek olsa da bu, bir kaplumbağanın cinsiyetini belirlemede çok sağlam bir yol değildir.
 4. 4
  Bir sonuca ulaşmak için birden fazla işareti birleştir. Bir kaplumbağanın cinsiyetini belirlemede en iyi yaklaşım, kaplumbağanın en muhtemel cinsiyetini bulmak için önerilen adımların bir bileşimini kullanmaktır. Kaplumbağa cinsiyetini belirlerken bazı yöntemlerin diğerlerinden daha az güvenilir olduğunu aklında bulundur.
  • Eğer tüm işaretler bir noktaya işaret ediyorsa o zaman cinsiyetini doğru bir şekilde belirlemiş olman muhtemeldir. Ancak, işaretler karışıksa emin olmak için kaplumbağanı veterinere götürebilirsin.[7]
  • Eğer hangi sonuca varacağın konusunda emin değilsen kaplumbağanın biraz daha büyümesini bekle ve tekrar dene. Bebek bir kaplumbağanın cinsiyetini belirlemek oldukça zordur.
  • Kaplumbağanın cinsiyetini etkili bir şekilde belirleyebilecek kadar büyümesinin yıllar süreceğini unutma.

İpuçları

 • Bir kaplumbağanın kuyruğundaki delik grafiğine bakmak yardımcı olabilir. Bunun için, R.D. Bartlett ve Patricia P. Bartlett tarafından kaleme alınan harika Turtles and Tortoises-A Complete Owner's Manual kitabına bakabilirsin.
 • Cinsiyetleriyle ilgili dışsal belirtileri olmayan bazı deniz kaplumbağası çeşitleri (özellikle Kemp Ridley, ancak başkaları da olabilir) var. Deniz kaplumbağasının cinsiyetinin ne olduğunu keşfetmek için deniz hayvanları konusunda uzmanlaşmış bir veterinerle görüş.

Uyarılar

 • Bir kaplumbağayı tuttuktan sonra her seferinde ellerini yıka. Bazı kaplumbağalar salmonella taşır ve bu mikrop kaplumbağaya zarar vermiyor olsa da sana zarar verebilir.[8] Ellerini sıcak su ve sabunla yıkayana kadar ağzına veya burnuna sürme. Çocukların da kaplumbağaları ellerine aldıktan sonra aynısını yaptıklarından emin ol.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?

Referanslar

 1. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 2. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 3. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 4. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 5. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 6. Reptile Medicine and Surgery. Maders. Saunders
 7. http://www.turtlecare.net/home/turtle-topics-parent/gender
 8. All Turtles, Turtle FAQs, http://www.allturtles.com/turtle-newbie/turtle-faqs/

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 54.576 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 54.576 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?