Birini yeni tanımaya başladığında mesajlaşmak, buzları eritmenin ve birbirinizi daha iyi tanımak için istek uyandırmanın harika bir yolu olabilir. Bir kızla mesajlaşmaya başlamak için, konuşma devam etsin diye ona açık uçlu bir soru gönder, sonra da uygun ya da onun için önemli bir konu aç. Konuşmanın neşeli geçmesini sağla ve ondan ipuçları edinerek konuşmayı devam ettirmeye ya da bitirmeye karar ver.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Bir Kızla Mesajlaşma Başlatmak

 1. 1
  Kızın telefon numarasını al. Numarayı ondan kendin almaya çalış; numaranı nereden bulduğunu bilmediğin birinden mesaj almak biraz tuhaf olabilir.
  • Bunun kolay bir yolu, komik bir videodan ya da fotoğraftan bahsedip ona, “Bağlantıyı/Fotoğrafı sana mesaj atarım. Dur, bende telefonun yok! Numaranı alabilir miyim?” Rahat olup gereğinden fazla abartmazsan büyük ihtimalle numarasını sana verme konusunda kendini rahat hissedecektir.
  • Telefon numarasını alma konusunda biraz daha yardıma ihtiyacın varsa Bir Kızın Telefon Numarası Nasıl Alınır makalesine bir bak.
  • Sana numarasını vermek istemezse bir yerden ya da başka birinden almaya çalışma. Bu, onun sınırlarına saygılı olma meselesidir. Onu daha iyi tanıyınca tekrar isteyebilirsin.
 2. 2
  Merhaba de (ama sadece merhaba deme). Sadece bir “merhabaya” cevap vermek zordur ve tembellik gibi görünebilir ya da sıkıcı gelebilir. Bir soru sor, hatta nasıl olduğunu bile sorabilirsin.
  • Soru sormak harikadır çünkü sohbeti devam ettirecek bir cevap beklentisi vardır. Ona İngilizce ödevinin ne olduğunu sorarsan sana bir yanıt verebilir ve sen de konuşmanın devamını sağlamak için bir başka netleştirme sorusu sorabilirsin. Ama sadece “selam,” dersen nasıl yanıt vereceğini bilemez.
  • Açık uçlu sorular çoğunlukla sadece “evet ya da hayır” gerektiren sorulardan daha iyidir çünkü söyleyebileceğin daha çok şey vardır. Örneğin, “Komedi filmlerini sever misin?” sorusu muhtemelen tek kelimelik bir cevap alacaktır ama “Ne tür filmleri seversin?” sorusu büyük ihtimalle daha uzun ve daha belirgin bir cevap alacak ve konuşmanın devam etmesini kolaylaştıracaktır.[1]
 3. 3
  Uygun ve ilgili bir şey söyle. İlk kez buzları eritmeye çalışıyorsan mesajının arkasında bir neden olmadan, damdan düşer gibi olduğunu düşünmemesi önemlidir. İkinizin paylaştığı ya da ikinizi de etkileyen bir şeyle ilgili konuş.
  • Örneğin, o akşam bir okul etkinliği varsa şöyle bir soru sorabilirsin: “Bu gece o maça/oyuna/dansa gidiyor musun?” Hatta seninle (ya da hemen çıkma teklifinde bulunmaktan çekiniyorsan bir arkadaş grubuyla) gelip gelmek istemediğini bile sorabilirsin.
  • İkinizin de yaşadığı bir olayla ilgili sohbet de edebilirsin; mesela, "Bugün Starbucks’ta sana rastlamak ne acayip rastlantıydı!" ya da "Bugün Yavuz hocanın İngilizce dersinde o öğrenciye nasıl bağırdığına inanabiliyor musun?" gibi şeyler söyleyebilirsin.
 4. 4
  Onun ilgi alanları hakkında sohbet et. Belirli bir müzik grubunu, televizyon dizisini ya da filmi sevdiğini biliyorsan ona bununla ilgili bir şeyler sor! En son bölüm hakkında ne düşündüğünü ya da sevdiği grubun söylediği, sana tavsiye edeceği şarkısı var mı diye sor. Bu, ona fikirlerini önemseyecek kadar değer verdiğini, neyi sevip sevmediğini hatırladığını gösterir.
  • Bu konular çoğunlukla harikadır çünkü insanlar sevdikleri müzik grupları ya da televizyon dizileri konusunda çok tutkulu olabilirler. Bunlardan konuşmayı, bunları izlemeyi ve daha çok şey öğrenmeyi severler. Aynı ilgi alanlarını paylaşan birisiyle karşılaşmak çok heyecan verici olabilir.
  • Bir konuda fikir ayrılığı yaşarsanız paniğe kapılma! “En İyi Beatles Şarkısı Hangisi” konusundaki tatlı bir tartışma eğlenceli olmanın yanı sıra birbirinizi tanımanıza yardım edebilir. Yeter ki bu sırada onu aşağılama ya da kötü bir şey söyleme.
 5. 5
  Gülen yüzler kullan! Gülen yüzler eğlenceli ve cilveli olabildiği gibi aşırı cüretkâr ya da küstah olarak algılanmayacak kadar da masumdur. Gülümseyen bir yüz gönderirsen fark edecektir ;)
  • Gülümseyen bir yüzü nasıl kullanacağından hiç emin değilsen “‘New Girl’ dizisinin yeni bölümünü izledin mi? Gerçekten iyiydi :)” gibi bir mesajın sonuna bir tane koymakla işe başlayabilirsin.
  • Genellikle göz kırpan yüzler daha imalıdır ve cilveli mesajlarda ve çift anlamlı durumlarda kullanılır. Normalde gülen bir yüz gerektiren yerlerde göz kırpan yüz kullanma çünkü yersiz hatta kafa karıştırıcı olabilir.
  • Çok fazla his simgesi kullanmamaya çalış çünkü bu hem kafa karıştırıcı hem itici olabilir.
 6. 6
  Devam et! Sohbet doğru şekilde başladığına göre bu şekilde devam etmesini sağla!
  • Fikir edinmek istersen Hoşlandığın Birine Nasıl Mesaj Atılır makalesine bir bak.
  • Hazır olduğunda mesajlarını kullanarak bir sonraki aşamaya geçebilir, gerçek hayatta yüz yüze buluşma ayarlayabilirsin. Bu, çıkma, sıradan bir buluşma ya da grup hâlinde görüşme şeklinde olabilir. Mesajlaşmak eğlencelidir ama yüz yüze konuşmak ilişkiyi bir sonraki aşamaya taşımanın yoludur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Mesaj Atmanın Ne Zaman Uygun Olmadığını Bilmek

 1. 1
  Havasında değilse ona mesaj atmayı bırak. İlgisiz görünüyorsa (örneğin, cevap vermesi çok uzun sürüyorsa, nadiren cevap veriyorsa ya da basmakalıp, tek sözcüklük yanıtlar veriyorsa ona mesaj atma; doğrudan sana mesaj atmayı bırakmanı söylerse dur.
  • Seninle konuşmak istemiyorsa vaktini boşa harcıyorsun. Mesaj atmak için başka hoş bir kız bul.
  • Sana durmanı söylediği hâlde ona mesaj atmaya devam edersen bu taciz ya da sapıkça bir takip olarak kabul edilebilir.
 2. 2
  Söyleyecek önemli bir şeyin varsa ara ya da yüz yüze konuş. Mesajlaşma birini rahat bir ortamda tanımanın ya da yeni biriyle aradaki buzları eritmenin harika bir yolu olsa da mesajlaşmaya uygun olmayan birçok konuşma vardır.[2] Örnek olarak şunlar verilebilir:
  • Onu buluşmaya davet etmek. Birini buluşmaya davet etmek istiyorsan bunu yüz yüze ya da telefonda yap ama çok sıradan ve önemsiz olmadığı sürece mesajla yapma.
  • Ayrılmak. Eğer birinden ayrılmak istiyorsan onunla bu konuyu yüz yüze ya da telefonda konuşma kibarlığını göster ama kirli işini yapması için mesajlaşmayı kullanma. Bu tembellik ve hiç olgunca değil.
  • Ciddi sorunlar için teselli etmek ya da tavsiyede bulunmak. Yakın zamanda sevdiği bir akrabasını kaybettiyse ya da çok zor kişisel sorunlar yaşıyorsa mesajlaşmak idareten bir şeyler söylemenin, "Seni sonra bu konuda arayacağım," demenin iyi bir yolu olabilir. Ama zor zamanlarda mesajlaşmanın kişisel etkileşimin yerini almasına izin verme. Arkadaşlarının, onların yanında olduğunu bilmeleri için sesini duymaları gerekir.
  • Tereddüt içindeysen kendine konu çok önemli ya da anlamlı mı yoksa sıradan ya da ciddiyetten uzak mı diye sor. Telefon mesajları, telefon konuşmalarından ya da yüz yüze konuşmaktan kaçınılmaz olarak daha az önemli ve/veya daha ciddiyetsiz görünür, o yüzden birinin seni ciddiye almasını istiyorsan ya da söyleyeceklerinin senin için çok anlam ifade ettiğini biliyorsan mesaj atmaktan kaçın.[3]
 3. 3
  Mesajlarında ne yazacağın ya da göndereceğin konusunda akıllı ol. Mesajların silemeyeceğin yazılı, bazen de görsel bir kayıt oluşturduğunu unutma. Gönderdiğin mesajın alıcı tarafından başkalarına iletilmesi, paylaşılması, alıcının telefonunun çalınması ya da kaybolması riskine karşı, yanlış ellere geçmesini istemediğin şeyleri asla gönderme.[4]
  • 18 yaşından küçüksen ve alıcı bunları almayı kabul etmediyse asla cinsel içerikli mesajlar yazma ya da çıplak resimlerini gönderme. Reşit olmayan kişi sen olsan bile reşit olmayan birinin cinsel içerikli görüntülerini yaymak suçtur ve reşit olmayan başka birinin cinsel içerikli mesajlar göndermesini istemek de suçtur. Talep edilmemiş çıplak resimler göndermek taciz suçlamasına yol açabilir.
  • Telefon mesajı kayıtları mahkemede geçerli olduğu için asla yasa dışı eylemler için istekler gönderme ya da mesajlarında bunları konuşma.
  • Mesajlaşmayı patronun, annen, öğretmenin ya da mesajları görmesini istemeyeceğin biri hakkında konuşmak için kullanmak akıllıca değildir. Alıcının bunları kimseye söylemeyeceğine güvenebilirsin ama telefon çalınırsa, kaybolursa, arkadaşlarından biri mesajlarını karıştırırsa veya kazara görürse olacakları kontrol edemezsin.
  Reklam

İpuçları

 • Flört etmek güzel olabildiği kadar yanlış zamanda yapılırsa sinir bozucu ve itici de olabilir. Flört ederken onun yanıtlarına çok dikkat et. O da sana cilveli mesajlar gönderiyorsa ve hızlı yanıt veriyorsa bu iyiye işarettir. İlgisiz hatta biraz endişeli gözüküyorsa yavaşla ve normal konuşmaya geri dön.
 • Çok fazla mesaj atma. Bu, ilişkiyi bozabilir. Rahat ol ve meşgul değilse onunla lafla. Aşırı mesajlaşmak onunla sadece laflamak istediğini, yüz yüze görüşmek istemediğini düşündürtebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 15 kişi çalıştı. Bu makale 88.356 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 88.356 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam