Hayatına yeni bir köpek dâhil etmeyi mi düşünüyorsun? Şu an sahip olduğun köpeğinin daha iyi davranmasını ister misin? Köpeğini kendi ihtiyaçlarına hizmet etmek yerine, senin ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde eğitmek ister misin? Profesyonel bir eğitmen tarafından yönetilen köpek kurslarına katılmak en iyisidir, ancak maddi olarak herkes bunu karşılayamaz. Bu ipuçları köpek arkadaşını eğitmek için iyi bir başlangıç. Köpek eğitimine yönelik birçok felsefe ve yaklaşım mevcut, bu yüzden araştırmanı yaparak kendin ve köpeğin için hangisinin daha uygun olduğunu öğren.[1] Köpeğinin eğitimi için hangi yaklaşımı tercih edecek olursan ol, köpeğini etkili bir şekilde eğitebilmek için onunla iyi bir ilişki kurmak önemlidir.

Yöntem 1 / 13:
Köpek Eğitimi için Hazırlanmak

 1. 1
  Yaşam tarzına uyan bir köpek seç. Asırlar süren üreme döneminden sonra, modern köpek dünya üzerindeki en çeşitli hayvan türlerinden biridir. Her yaşam tarzına uygun bir köpek olsa da, tüm köpekler özel ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Örneğin; rahatlamak istersen, sürekli havlayan ve yüksek enerjisiyle bilinen bir Jack Russell Terrier almamalısın.[2] Bunun yerine, tüm gün kanepede kucaklaşmayı tercih eden bir bulldog isteyebilirsin.[3] Çeşitli cinslerin kişiliklerini ve bakım gereksinimlerini araştır. Köpek sahiplerine cinslerinin kişiliğini sor. Karma cinsler, ilgini çekebilecek çeşitli cinslerin özelliklerine sahip olabileceklerinden dolayı harika seçeneklerdir.
  • Köpeklerin çoğu 10-15 yıl yaşadığı için bir köpek sahibi olmak uzun vadeli bir sorumluluktur. Cinsinin mizacının yaşam tarzına uygun olduğundan emin ol.
  • Henüz bir aile kurmadıysan, sonraki 10 yıl içinde çocuk sahibi olmayı düşünüp düşünmediğini de değerlendir. Bazı cinsler çocuklu aileler için önerilmez.
 2. 2
  Hareketli bir köpek alma. Edinmek istediğin köpeğin yaşam tarzınla uyumluluğu hakkında kendine karşı dürüst ol. Sırf daha sağlıklı bir yaşam tarzına başlamana sebep olması için çok daha fazla harekete ihtiyaç duyan bir köpek alma. Yüksek enerjili köpeğin egzersizini takip edemezsen, sen de, köpeğin de hayal kırıklığına uğrayacaksınızdır.
  • Cinsin ihtiyaçları ve mizacının yanı sıra, bu ihtiyaçları nasıl karşılayacağını da bir kenara yaz.
  • Yaşam tarzını değiştirmek için çok çaba harcaman gerekecekse, farklı bir köpek seçmen gerekir.
 3. 3
  Köpeğine pratik bir isim ver. Eğitim sırasında dikkatini çekebilmen için köpeğin kendi adını kolayca öğrenebilmesi gerekir. İsmin köpeğin tanıyabileceği net, sert seslere sahip olması gerekir. “Badi”, “Paşa” veya “Bibi” gibi isimler, köpeğinin duyduğu düzenli insan konuşması akışından farklı seslere sahiptir.
  • Köpeğinle oynarken, onu severken, antrenman yaparken veya dikkatini çekmen gerektiğinde adını sık sık kullan.
  • Köpeğin ismini söylediğinde sana bakarsa, adını öğrenmiş demektir.
  • Onun adı ile olumlu bir ilişki kur, böylece adını söylediğinde odaklanmaya devam edecektir. Adına karşılık verdiğinde onu öv ve onu ödüllendir.
 4. 4
  Eğitim için yeteri kadar zaman belirle. Başlangıçta, eğitim güne yayılmış 5 dakikalık seanslarla başlamalı ve 20 dakikadan fazla sürmemeli. Bu, yavru köpeklerde özellikle önemlidir çünkü tıpkı ufak çocuklar gibi dikkat süreleri kısadır ve kolay sıkılırlar.
  • Köpeğini sadece bu seanslarda eğitecek değilsin. Eğitim esasında gün içerisinde evcil hayvanınla her etkileşime girdiğinde gerçekleşir. Her etkileşimde senden bir şeyler öğrenir.
  • Kötü köpek alışkanlıkları, köpeklerin özel eğitim seansları dışında kötü davranışlarına müsaade edildiğinde gelişir. Yani, eğitim seansları dışında daima gözün köpeğinin üzerinde olsun. Eğitim seansları sırasında bunu biliyorsa, bunu eğitimin dışında da hatırladığından emin ol.
 5. 5
  Eğitim seansları için zihinsel olarak hazır ol. Köpeğinle çalışırken, sakin ve tarafsız ol. Sergileyeceğin herhangi bir endişe ve heyecan belirtisi eğitimin sonucunu olumsuz yönde etkileyecektir. Eğitimin amacının iyi köpek davranışlarını güçlendirmek ve kötü olanları duymazdan gelmek ya da güçlendirmemek olduğu gerçeğinin farkında olmalısın. Kulağa çok sert gelebilir ama iyi eğitimli bir köpek elde etmek, işin sonunu getirecek kararlılığı ve kanaati gerektirir.
 6. 6
  Uygun ekipmanı seç. Ödüllerin yanı sıra, başlamak için ihtiyacın olan tek şey 6 metrelik ipi olan bir düz ya da martingale tasma olabilir. Ağızlık, koşum takımı, bir metal eğitim tasması gibi ekipmanlarla ilgili tavsiye almak için bir eğitmene danış. Yavru veya küçük köpekler genellikle sert ekipmana ihtiyaç duymaz. Daha büyük köpekler, odaklanmaları için geçici olarak kafalıklı tasmalar gibi özel ekipmanlara ihtiyaç duyabilirler.[4]
  Reklam

Yöntem 2 / 13:
Genel Eğitim İlkelerini Uygulamak

 1. 1
  Beklentilerini ve ruh hâlini yönet. Her eğitim günü mükemmel olmayacaktır, ama sinirlenme ve sinirini köpeğinden çıkarma. Köpeğinin öğrenme yeteneğini ve özgüvenini teşvik etmek için kendi davranışını ve tutumunu ayarla. Sakin bir ruh hâlin olursa, köpeğin de öyle olacaktır.
  • Köpek kötü ruh hâlinden korkarsa, yeni bir şey öğrenmeyecektir. Sadece dikkatli olmayı ve sana güvenmemeyi öğrenecektir.
  • Köpek eğitim sınıfları ve iyi bir eğitmen, davranışını geliştirmene yardımcı olabilir ve bu da köpeğinin eğitiminde başarı elde etmeni sağlar.
 2. 2
  Köpeğinin mizacını dikkate al. Her köpeğin farklı bir mizacı vardır. Tıpkı çocuklar gibi, farklı cinsler farklı şekillerde ve farklı oranlarda öğrenirler. Bazı köpekler inatçıdır ve her fırsatta sana direnir. Bazısı da seni memnun etmek için elinden geleni yapar. Eğitim tekniğini köpeğinin mizacına göre ayarlaman gerekecektir.
 3. 3
  Anında ödüllendir. Köpekler uzun süreli sebep ve sonuçları anlamaz. Hızlı öğrenirler. Bir davranışı desteklemek için köpeğini o davranıştan sonraki 2 saniye içerisinde övmeli veya ödüllendirmelisin. Çok uzun süre beklersen, ödülü, gerçekleştirmesini istediğin eylemle bağdaştıramayacaktır.
  • Ayrıca, doğru sonuç elde etmek için ödüllendirmenin hızlı bir şekilde yapıldığından emin olmalısın. Aksi hâlde, istemediğin davranışları ödüllendirebilirsin.
  • Örneğin; köpeğine “otur” komutunu öğretiyor olduğunu düşün. Bir anlığına oturur ve onu övüp ödüllendirdiğin zaman ayağa kalkmıştır. Bu durumda, ayakta durma davranışını ödüllendiriyor olursun, oturma davranışını değil.
 4. 4
  Clicker eğitimini düşün. Clicker eğitimi, bir tıklama aracı yardımıyla anında övme yöntemidir. Bir ödül vermekten veya köpeğinin kafasını sevmekten daha hızlı tıklayabilirsin. Bu sayede, clicker eğitimi, iyi davranışı köpeğin öğrenme hızına yetecek kadar hızlı destekler. Bu eğitimin mantığı, tıklama sesi ve ödül arasında pozitif bir ilişki oluşturmasıdır. Sonunda, köpeğin tıklama sesini iyi bir davranış için ödül olarak addedecektir. Clicker eğitimini herhangi bir köpek komutuna uygulayabilirsin.
  • Clicker cihazını tıklat, ardından köpeğe bir ödül ver. Bu, tıklama sesiyle olumlu bir ilişki oluşturur. Daha sonra, bu ses bir davranışı doğru olarak “işaretler” böylece köpek doğru bir şey yaptığını bilir.
  • Köpek istenen davranışı gerçekleştirdiğinde, tıklama sesi yap, sonra ona bir ödül ver. Bu davranışı tutarlı bir şekilde gerçekleştirdiğinde, davranışa bir komut adı verebilirsin. Komutu ve davranışı tıklayıcının yardımıyla birlikte kullanmaya başla.
  • Örneğin; köpeğine "otur" komutunu hiç öğretmeden önce, onu otururken gördüğünde tıklama sesi yap, bir ödül ver ve onu öv. Ödül almak için oturmaya başladığı zaman, onu oturtmak için "otur" kelimesini söylemeye başla. Bunu, onu ödüllendirmek için tıklama sesiyle eşleştir. Nihayetinde, "otur" komutu sonrası oturduğunda bir ödül kazanacağını öğrenecektir.
 5. 5
  Tutarlı ol. Köpeğin çevresi tutarlı değilse, köpeğin ne istediğini anlayamayacaktır. Köpeğinle yaşayan herkes, eğitim hedeflerini anlamalı ve bunlara uyum sağlamalı. Örneğin; köpeğini insanların üzerine atlamamak için eğitiyorsan, çocukların köpeği zıplatmalarına izin verme. Bu, tüm eğitimi baltalayacaktır.
  • Herkesin, köpeğinin eğitiminde öğrendiği komutları kullandığından emin ol. Köpeğin Türkçe bilmez ve “otur” ile “yere otur” arasındaki farkı anlayamaz. Bu emirleri değişimli olarak kullanman sadece onun kafasını karıştırır.
  • Tek bir komut ile tek bir eylem arasında net bir bağlantı kurmayacağı için komuta vereceği tepki gelişigüzel olacaktır.
 6. 6
  Başarı ve iyi davranışı her zaman övgü ile ve bazen küçük bir ikram ile ödüllendir. Küçük ödüller, köpeğinin eğitime motive olmasına yardımcı olur. Ödülün küçük, lezzetli ve kolay çiğnenebilir olması gerekir. Eğitim seansını sekteye uğratmak ya da köpeği hemen doyurmak istemezsin.
  • Sert bir ödül maması ile yarı nemli bir ödül mamasını çiğnemesinin ne kadar sürdüğünü değerlendir. Kalem silgisi büyüklüğündeki bir mama mesajı iletmek için yeterlidir. Böylece köpeğin onu uzun uzun yemesini beklemek zorunda kalmazsın.
 7. 7
  Gerektiğinde "yüksek değerli" ödüller kullan. Zor ya da önemli bir komut öğretirken, köpeğinin işi ciddiye alması için “yüksek değerli” bir ödül kullan. Örnek olarak, dondurulmuş kuru ciğer, kavrulmuş tavuk göğsü parçaları veya hindi eti dilimleri verilebilir.
  • Köpek komutu öğrendikçe, yüksek değerli ikramları aşamalı olarak azalt ve eğitimi ilerletmek için gerektiği zamanlarda geri getir, ama her zaman onu takdir et.
 8. 8
  Açken eğitim yap. Köpeğini eğitiminin birkaç saat öncesinde normal öğünü gibi çok doyurma. Köpeğin ödülü ne kadar çok isterse, onu elde etmek için gerçekleştirmesi gereken göreve o kadar odaklanır.
 9. 9
  Eğitimi daima olumlu bir işaretle bitir. Eğitim seansı iyi gitmemiş ve köpeğin yeni bir komutu kavrayamamış olsa bile, eğitimi onu öveceğin bir komutla bitir. Eğitimi ustalaştığı bir komutla bitirirsen, hatırladığı son şey ona karşı olan sevgin ve övgün olacaktır.
 10. 10
  Havlamasını önle. Eğer köpeğin istemediğin hâlde sana havlarsa, durana kadar onu görmezden gel ve sonra onu överek ödüllendir. Bazen dikkatini çekmek için havlarlarken, bazen de yılgınlıktan havlayabilirler.
  • Bir top ya da oyuncak atma. Böyle yaparsan, havladığında onun istediği bir şeyi yapacağını öğrenir.
  • Köpeğe sessiz olması için bağırma, çünkü bu onu dikkat çekmekle ödüllendirir.
  Reklam

Yöntem 3 / 13:
“Takip Et” Komutunu Öğretmek

 1. 1
  Köpeğini tasması ile düzenli yürüyüşlere çıkar. Bu, hem eğitimi için, hem de fiziksel ve zihinsel sağlığı için önemlidir. Sahip olduğun köpek cinsine bağlı olarak, onu mutlu ve formda tutmak için çok fazla egzersize ihtiyaç duyabilir.
 2. 2
  Çekiştirmesini önle. Çoğu köpek yürüyüş yapmayı öğrenirken tasmasını çeker. Çekmeye başladığında hemen dur. Köpek yanına gelene ve dikkatini sana odaklayana kadar başka bir adım atma.
 3. 3
  Yön değiştir. Daha etkili bir yöntem, ters yöne yürümek ve köpeğini seninle birlikte gelmeye teşvik etmektir. Sana ayak uydurduğunda onu öv ve ödüllendir.
 4. 4
  Senin yanındayken onu eğlendir. Köpeğinin doğal dürtüsü kendi rotasını çizip çevresini araştırmaktır. Senin yanında yürümesini daha da çekici hâle getirmelisin. Yön değiştirirken coşkulu bir ses kullan ve yanına döndüğünde onu çokça öv.
 5. 5
  Davranışı sözlü komutla eşleştir. Köpek istikrarlı bir şekilde yanında yürürken, davranışa “hadi” ya da “gidelim” gibi bir isim verebilirsin.
  Reklam

Yöntem 4 / 13:
“Gel” Komutunu Öğretmek

 1. 1
  Komutun değerini anla. “Gel” komutu köpeğinin sana gelmesini istediğinde kullanılır. Bu komut potansiyel olarak hayat kurtarıcıdır, çünkü tasmasından kurtulduğunda köpeğinin koşmasına engel olabilir.
 2. 2
  Köpeğini “gel” komutu eğitimi için hazırla. Eğitime her zaman dikkati dağıtmayacak kapalı bir mekanda (ya da çitle çevrili bahçende) başlamak gerekir. Köpeğine 2 metrelik bir tasma takarsan dikkatini korumasını sağlayarak kaçmasına engel olursun.
 3. 3
  Köpeğinin dikkatini çek. Köpeğinin sana doğru koşmasını istersin. Bunu oyunla ilişkili yüksek perdeli seslerle, bir oyuncakla, heyecanlı bir alkışla veya sadece kollarını açarak yapabilirsin. Köpeğinin tersi yönünde kısa bir mesafe koşmak, doğal olarak onu kovalamaya iteceğinden işe yarayabilir.
  • Onu sana doğru gelmeye cesaretlendirmek için onu öv ve “mutlu sesini” kullan.
 4. 4
  Hemen öv. Clicker’ı tıklat, onu “mutlu sesinle" öv ve köpeğin yanına ulaştığında ona bir ödül ver.
 5. 5
  Davranışı sözlü komutla eşleştir. Köpeğin sana geldiği için ödüllendirileceğini fark etmeye başladığında, “gel” sözlü komutunu kullanmaya başla. Komuta karşılık verdiğinde, onu “hoş” ile eşleştirerek övgüyü güçlendir: “hoş geldin!”
 6. 6
  Eğitimleri daha kamusal alana taşı. “Gel” komutu köpeğinin hayatını kurtarabileceğinden, dikkati dağınıkken bile ona karşılık vermeyi öğrenmelidir. Eğitim seanslarını evinden veya bahçenden halka açık bir parka taşı. Orada dikkatini çekecek daha çok görüntü, ses ve koku olacak.
 7. 7
  Tasma uzunluğunu artır. 2 metrelik bir tasma ile antrenmana başladın, ama köpeğin bundan daha uzun mesafelerden gelmesini istiyorsun. Uzaklığı artırmak için iki tasmayı birleştirmeyi dene.
 8. 8
  Köpeğini çitle çevrili bir ortamda tasmasız eğitmeye çalış. Bu ona uzun mesafelerden gelmesini öğretecektir.
  • Tasmasız eğitimle ilgili birinden yardım iste. “pinpon” oynayıp köpeği sırayla kendinize çağırabilirsiniz.
 9. 9
  Büyük ödüller ver. Bu komut çok önemli olduğu için, bunu yapması karşılığında verdiğin övgü abartılı olmalı. "Gel" komutuna karşılık vermek, köpeğinin gününün en iyi bölümü olmalıdır.
 10. 10
  Bu komutla olumsuz bir ilişkilendirme oluşturma. Ne kadar sinirlenmiş olursan ol, asla "gel" komutunu öfkeyle pekiştirme. Köpeğin tasmasından kurtulup beş dakika boyunca koşmasına sinirlensen bile, nihayetinde “gel” komutuna karşılık verdiğinde onu çokça öv. “Yaptığın son şeyi övdüğünü” unutma, ki yaptığı son şey sana gelmekti.
  • Asla cezalandırma, bağırma, çekiştirme veya herhangi bir şekilde sana gelmesini kötü bir şey hâline getirme. Tek bir kötü deneyim bile yıllarca süren eğitimi heba edebilir.
  • "Gel" komutundan sonra köpeğinin zevk almayacağı bir şey yapma. Ona banyo yaptırman, tırnaklarını kesmen veya kulaklarını temizlemen gerektiğinde o komutu kullanmak zorunda kalsan da, "gel" komutu her zaman neşeli bir şeyle sonuçlanmalıdır.[5]
  • Eğer köpeğinin hoşuna gitmeyeceği bir şey yapman gerekiyorsa, emir vermek yerine git ve köpeği kendin al. Sakin olması ve görevi kabul etmesi için yol boyunca köpeğini öv. Tabii ki ödül de verebilirsin.
 11. 11
  Temel bilgilere geri dön. Köpeğinin tasmasından kurtulup da "gel" komutunu duymazdan geleceğinden korkuyorsan, tasma eğitimine geri dön. "Gel" komutuna güvenilir şekilde karşılık verene kadar tasma üzerinde çalışmaya devam et.
  • Bu komutun eğitiminde acele etme. Bu, gönülsüz yapılamayacak kadar önemli bir komut.
 12. 12
  Eğitimi köpeğinin hayatı boyunca destekle. Bu davranış çok önemli olduğu için, tüm yaşamı boyunca desteklenmelidir. Köpeğinle tasmasız yürüyüşler yaparken, emri güçlendirmek için cebinde ödül maması bulundur.
  • Ayrıca köpeğin her zaman senin yanında olması gerekmediğini bilmesini sağlayan bir komut da öğretmelisin. Bunu “serbest” şeklinde ifade edebilirsin ama fikir, köpeğin istediğini yapabilmesi ve ona emir verene kadar emrin altında olmamasıdır.
 13. 13
  Eğlenceyi devam ettir. Köpeğin sana her geldiğinde, eğlencenin biteceğini, tasmasını takıp onu eve götüreceğini düşünmesini istemezsin. Aksi takdirde, “gel” komutuna karşı tepkisi daha az güvenilir ve daha az mutlu olacaktır. Bu yüzden, köpeğini çağır, geldiğinde onu öv ve tekrar oynaması için onu “serbest” bırak.
 14. 14
  Köpeği tasmaya alıştır. Bunun herhangi bir sözlü komutla eşleştirilmesi gerekmez. Köpeğin sana geldiğinde tasmasını tut, böylece ona dokunmana alışır ve ürkmez.
  • "Gel" komutu için onu ödüllendirmek üzere eğildiğin zaman, ona ödül mamasını verirken tasmasından tut ve boynunun etrafını sev.[6]
  • Arada sırada, ama her zaman değil, tasmayı tuttuğunda tasma ipi takılmalıdır.
  • Ayrıca, her zaman kısa bir tasma ipi takıp onu tekrar “serbest” bırakabilirsin. Tasmalar, eğlenceli şeyler olacağı ve bir yerlere gideceğiniz anlamına gelmelidir. Sert disipline yer yok.
  Reklam

Yöntem 5 / 13:
“Dinle” Komutunu Öğretmek

 1. 1
  "Dinle" komutunun amacını anla. "Beni izle" komutu olarak da bilinen "dinle", köpeğine öğretmen gereken ilk komutlardan biridir. Bunu köpeğinin dikkatini çekmek için kullanacaksın, böylece ona bir sonraki komutu veya yönü söyleyebilirsin. Bazı insanlar "dinle" yerine sadece köpeğin adını kullanır. Bu özellikle birden fazla köpeğin varsa kullanışlıdır. Bu şekilde, her bir köpek sana odaklanması gerektiğini bilecektir.
 2. 2
  Bir avuç ödül maması hazırla. Bunlar mağazadan satın aldığın köpek mamaları veya küçük sosis dilimleri olabilir. Köpeğinin sevdiğini bildiğin ve elde etmek isteyeceği bir mama seç.
 3. 3
  Köpeğinin yanında dur. Yine de onunla etkileşime girme. Varlığına tepki gösterirse, dur ve ilgisini kaybedene kadar uzaklara bak.
 4. 4
  Sessiz ama sağlam bir sesle "Dinle" de. Köpeğinin adını "dinle" veya "beni izle" komutları yerine kullanıyorsan, onun adını söyle. Ton ve ses bir kişiye sesleniyormuş gibi olmalıdır.
 5. 5
  Dikkatini çekmek için sesini yükseltme. Gür sesini, çitinden ya da tasmasından kaçması gibi “hayati” durumlar için sakla. Sesini nadiren yükseltirsen, bağırman gerektiğinde köpeğin tüm dikkatini sana verecektir. Ama eğer köpeğinle her zaman “yüksek” sesle konuşursan, o sesi önemsemez ve duymazdan gelir. Bağırmanı özel dikkat gerektiren bir şey olarak görmez.
  • Köpeklerin işitme duyusu mükemmeldir ve bizimkinden çok daha iyidir. Bu komutu eğlenceli bir hâle getirmek için fısıldayarak köpeğine komut vermeye çalışabilirsin. Ona fısıldayarak komut verdiğinde insanlar “köpeklere fısıldayan kişi” olduğunu düşünecekler.
 6. 6
  İstenen yanıt için anında bir ödül ver. Köpeğin yaptığı şeyi bırakıp sana doğru baktığında, onu öv ve ona bir ödül ver. Clicker eğitimini kullanıyorsan övgü veya ödül öncesinde tıklama sesini çıkar.
  • Cevabının anında olması gerektiğini unutma. Onu ne kadar hızlı ödüllendirirsen, komut, davranış ve ödül arasındaki ilişkiyi o kadar iyi anlayacaktır.
 7. 7
  En nihayetinde ödüllendirmeyi bırak. Komuta hakim olduğunda, bunu yaptığı için ona ödül vermemelisin; ancak, yine de Clicker’ı kullanmalı veya sözlü olarak övmelisin.
  • Köpeği ödüllendirmeyi kesmek önemlidir çünkü her zaman ödül beklemeye başlayabilir. Günün sonunda sadece yemek yediğinde iş yapan bir köpek elde edebilirsin.
  • Bir komuta hakim olduktan sonra köpeğini düzenli olarak öv, ama arada sırada ona ödül ver. Köpek kelime dağarcığını sağlam tutmanın yolu budur.
  • Komuta hakim olduğunda, ödüllendirmeyi davranışın daha hızlı veya daha doğru olması için kullanabilirsin. Kısa süre sonra, ödüllerin "dinle" komutu ardından gelen komut veya etkinlikle birlikte geldiğini anlayacaktır.
  Reklam

Yöntem 6 / 13:
“Otur" Komutunu Öğretmek

 1. 1
  Köpeğini oturur konuma getir. "Otur" komutunun amacı sadece oturmaya devam etmesi değil, ayakta iken oturmasıdır. Ayakta durma pozisyonuna getirmek için köpeğine doğru yürü veya ondan uzaklaş.
 2. 2
  Kendini onun görüş alanına konumlandır. Köpeğin hemen önünde dur, böylece dikkati sana odaklanır. Elinde bir ödül olduğunu görmesini sağla.
 3. 3
  Köpeğin dikkatini ödüle odakla. Önce ödülü kendi tarafında tut. Köpeğin kokuyu alması için elini köpeğin burnuna kaldır, sonra da başının üzerine çıkar.
  • Ödülü köpeğin başının üzerine çıkardığında, çoğu köpek doğal olarak daha iyi görebilmek için oturacaktır.
 4. 4
  Ona hemen bir ödül ver ve onu öv. Clicker-ödül/övgü ya da sadece ödül ve övgü rutinini izle. Pratik yaptığın davranışı uyguladığında “aferin” de. İlk başta yavaş olabilir, ama daha çok ödül ve övgü onun tepkisini hızlandıracaktır.
  • Kıçı yere değene kadar onu övmediğinden emin ol. Oturmanın ortasında översen, köpek istediğinin bu olduğunu zanneder.
  • Ayrıca, geri kalktığında onu övmediğinden emin ol, yoksa oturmak yerine o davranışı öğretirsin.
 5. 5
  Köpeğin ödül tekniği ile oturmuyorsa, tasma ipi ve tasma kullanabilirsin. Köpeğin yanında dikil, onunla aynı yöne bak. Oturumasını teşvik etmek için tasmayı biraz geriye doğru bastır.
  • Oturması için köpeğin arka bacaklarına hafifçe bastırman gerekebilir. Bunu yaparken tasma yardımıyla yavaşça köpeği arkaya doğru eğ.
  • Oturur oturmaz, anında onu öv ve ödülünü ver.
 6. 6
  Komutu tekrarlama. Köpeğin, ikinci, üçüncü ya da dördüncü değil, ilk komuta cevap vermesini istiyorsun. Köpek, komutuna 2 saniye içerisinde karşılık vermezse, komutunu tasma ipi yardımıyla destekle.
  • Bir köpeği eğitmeye başladığında, asla takviye edecek durumda olmadığın bir emir verme. Aksi hâlde, köpeği seni görmezden gelecek şekilde eğitme riski vardır, çünkü işin devamını getiremezsin ve komutların bir anlam ifade etmez.
  • Övgü ve tutarlılık ile köpek için olumlu bir anlam oluştur.[7]
 7. 7
  Doğal oturma davranışını öv. Gün içerisinde köpeğinin kendi kendine oturduğu zamanlara dikkat et. Bu davranışını översen, çok geçmeden dikkat çekmek için atlamak veya havlamak yerine oturan bir köpeğe sahip olacaksın.
  Reklam

Yöntem 7 / 13:
Köpeğine Yere Uzanmayı Öğretmek

 1. 1
  Köpeğinin dikkatini çek. Yanına ödül mama ya da oyuncak al ve köpeğini bul. Oyuncağı ya da mamayı onun göreceği şekilde tut ki sana odaklansın.
 2. 2
  Köpeğini yere uzanmaya teşvik etmek için ödülü veya oyuncağı kullan. Bunu, oyuncağı veya ödülü köpeğin ön bacakları arasında hareket ettirerek yap. Onu önce kafasıyla ve kısa bir süre sonra vücuduyla takip etmelidir.
 3. 3
  Hemen onu öv. Köpeğin karnı yerdeyken, onu öv ve ona ödül maması ya da oyuncak ver. Öveceğin zamanı doğru belirle. Eğer övme işini eylemin ortasında yaparsan, bu davranışı elde edersin.
 4. 4
  Mesafeni artır. Davranışı, altındaki ödülün vaadiyle öğrendiğinde, biraz daha uzaklaş.“Yat” için el işareti, avuç içi aşağı bakacak şekilde elini düz tutarak bel hizasından aşağı yönde hareket ettirmektir.
  • Köpek "yat" işaretine uygun davrandıkça, buna sözlü bir "yat" ya da "yere uzan" komutu ekle.
  • Onu daima karnı yere değdiği anda hemen öv.
  • Köpekler vücut dilini iyi okur ve el işaretlerini oldukça çabuk öğrenirler.
 5. 5
  "Yat" komutunu uzat. “Yat” komutuna uymaya başladığında, konumunu korumasına teşvik etmek için övme ve ödül öncesinde birkaç saniye bekle.
  • Eğer ödülü almak için kalkarsa ona ödül verme yoksa ödülden önce yaptığı son davranışı ödüllendirmiş olursun.
  • Baştan başla ve tutarlı olduğun sürece köpek onun yere tamamen uzanmasını istediğini anlayacaktır.
 6. 6
  Köpeğinin üzerine eğilme. Köpeğin komuta alıştıktan sonra, komutu verirken dik dur. Eğer onun üzerine çökersen, köpeğin sadece onun üzerine eğildiğin zaman yere uzanır. Nihayetinde köpeğini uzak mesafeden de yere uzandırmak isteyeceksindir.
  Reklam

Yöntem 8 / 13:
Köpeğini Kapıda “Beklemesi" için Eğitmek

 1. 1
  Kapıda “bekleme" eğitimine erken başla. Köpeğin eşikte durmasını öğretmek önemlidir. Her açıldığında kapıdan fırlayan bir köpek istemezsin çünkü bu onun için tehlikeli olabilir. Kapı eğitiminin her kapıdan geçişinde yapılması gerekmez. Fakat köpeğin daha yavruyken her eğitim imkanını değerlendirmelisin.
 2. 2
  Köpeğe tasmasını tak. Köpeğinin yönünü kısa mesafeden değiştirebilmeni sağlayacak kısa bir tasma takmalısın.
 3. 3
  Kapıya yürü. Yanında köpeğini tasmasıyla getir.
 4. 4
  Kapıdan geçmeden önce “bekle” komutunu ver. Kapıdan adım atarken köpeğin seni takip ederse, ileri hareketini durdurmak için tasmayı kullan. Tekrar dene.
 5. 5
  Beklediğinde onu öv. Seninle birlikte kapıdan geçmesini değil de kapıda beklemesini istediğini fark ettiğinde, "aferin" diyerek onu öv ve ödül ver.
 6. 6
  Ona eşikte oturmasını öğret. Eğer kapı kapalıysa, köpeğine, elini kapı tokmağı üzerine yerleştirdiğin anda oturmasını öğretebilirsin. Bu durumda kapı açılırken bekleyecektir ve onu serbest bırakana kadar eşiği geçmeyecektir. Bu eğitim, başlangıçta onun güvenliği için tasmalıyken yapılmalıdır.
 7. 7
  Kapıdan geçmesi için ayrı bir komut ver. "Gel" veya "serbest" komutlarını kullanabilirsin. Kullandığın komut ne olursa olsun, köpeğinin evden çıkmasına izin veren tek şey olmalıdır.
 8. 8
  Mesafeyi artır. Köpeği eşikte bırakıp diğer tarafta bir şeyler yapmaya çalış. Geri dönüp onu övmeden önce postayı alabilir ya da çöpü çıkartabilirsin. Buradaki fikir, seni karşılamak için her zaman eşikten geçmemesidir. Sen de onun yanına gidebilirsin.
  Reklam

Yöntem 9 / 13:
Köpeğine Olumlu Yeme Davranışını Öğretmek

 1. 1
  Yemeğini hazırlarken sabırla beklemesini sağla. Yemeğini hazırlamaya çalışırken zıplayan ve havlayan bir köpekten daha sinir bozucu bir şey yoktur. Bunun yerine, yemeğini yediği odanın eşiğinde beklemesi için kapı eğitiminde öğrendiği “bekle” komutunu kullan.
  • Hazır olduğunda, yemeğini yere koyarken “otur” ve “kal” komutlarını vererek köpeğin yemeği için çalışmasını sağla.[8]
  • Serbest bırakmadan önce ayağa kalk ve birkaç saniye bekle. “Serbest” komutunu kullanabilir ya da beslenme zamanı için “yemek” ya da “nefis” gibi yeni bir komut oluşturabilirsin. Başka insanlara da söyleyebileceğin "yemek hazır" veya “hadi yiyelim” gibi bir şey seçmemeye çalış çünkü köpeğin kendi akşam yemeğinin vaktinin geldiğini sanabilir.
  • Nihayetinde, beslenme kabını gördüğü anda kendi başına oturacaktır.
 2. 2
  Köpeğini elle besle. Yemek saatinde, köpeğini elinden beslemeye başla. Sonra yiyeceğin geri kalanını kabın içine koymak için ellerini kullan. Bu, kokunu köpeğinin kâsesine bulaştırır ve böylece köpeğini ellerinin kabın ve yiyeceklerin etrafında olmasına alıştırır. Bu, herhangi bir saldırganlık eğilimini düzeltmeye veya önlemeye yardımcı olmalıdır.[9]
 3. 3
  Köpeğine “bırak” komutunu öğret. Köpeğine yiyecek ve diğer maddelerden uzaklaşmasını öğretmek, yemeğin yanlışlıkla yere döküldüğü veya yürüyüş sırasında zararlı bir şeyi ağzına almaya çalışması gibi durumlarda faydalı olabilir. Bu komutu öğretmek için aşağıdakileri yap:
  • Birinci aşama: Bir ödül mamasını kapalı elinle tut. Köpek mamayı almak için muhtemelen yalayacak, koklayacak ve pati atacaktır. Sonunda, köpek burnunu uzaklaştırdığında onu öv ve ona ödülü ver.
  • İkinci aşama: “Bırak” sözünü ekle. Köpeğin burnunu uzaklaştırmaya karar verdiğinde bu kelimeyi söyle.
  • Üçüncü aşama: Bir avucuna ödül koyarak elini köpeğin önünde tut ve diğer eline de bir ödül koyarak arkanda tut. Köpeğine “bırak”ması için talimat ver. Köpek ödüle çok yaklaşırsa, ödülü saklamak için elini yumruk yap ve “hayır” ya da “olmaz” diyerek köpeğe ödüllendirilmeyeceğini göster. “Bırak” emrine itaat ettiğinde, ona arkandaki ödülü ver.
  • Dördüncü aşama: Ödülü yere koy. Avucundaki ödülü yere bırak. Köpeğini arkandaki mamayla ödüllendirmeye devam et.
  • Beşinci aşama: Köpeğinin tasmasını tak ve yerdeki mamanın yanından yürüt. Tasmayı çekmeden ona “bırak” komutunu ver. Ödülü yerse, önceki aşamaya geri dön.
  • Altıncı aşama: “Bırak” komutunu dışarıda kullanmaya başla.[10]
  Reklam

Yöntem 10 / 13:
“Al” ve “At” Komutlarını Öğretmek

 1. 1
  Komutu anla. “Al” komutu, köpeğe verdiğin bir şeyi almasını istediğinde kullanılır.
 2. 2
  Köpeğine oynaması için bir oyuncak ver. Ona sözlü olarak “al” emrini ver. Oyuncağı ağzına aldığında, onu bu davranışı için övgüyle ödüllendir. (Hem oyuncakla oynama fırsatı da bulmuş olur!)
 3. 3
  Daha az cazip ödüllere geçiş yap. Nesne eğlenceli olduğunda bir köpek için "al" komutunu öğrenmek kolaydır! Komut ve davranış arasındaki bağlantıyı öğrendiğinde, sıkıcı nesnelere geç. Örnek olarak gazete, hafif çantalar veya taşımasını isteyebileceğin herhangi bir şey olabilir.
 4. 4
  “At” eğitimiyle “al” eğitimini birlikte götür. Oyuncağı aldıktan sonra, köpeğin oyuncağı bırakması için “at” komutunu kullan. Oyuncağı bıraktığında onu öv ve ona bir ödül ver, sonra tekrar "al" komutuyla başla. Köpeğinin oyuncağı her bıraktığında eğlencenin bittiğini düşünmesini istemezsin.
  • Köpeğinle tasmayı çekiştirme yarışına girme. Sen çekersen, köpek daha sert çeker.
  Reklam

Yöntem 11 / 13:
“Kalk" Komutunu Öğretmek

 1. 1
  “Kalk” komutunun değerini anla. "Otur" ve "bekle" komutlarının değeri aşikârdır, ancak ilk başta "kalk" komutunun neden köpeğine öğretilmesi gereken önemli bir beceri olduğunu anlayamayabilirsin. "Kalk" komutunu her gün kullanmazsın, ama köpeğin hayatı boyunca ona ihtiyacın olacaktır. Örneğin; sakin bir şekilde ayakta durabilen bir köpek, bir veteriner kliniğinde ya da bir pet kuaföründe ideal bir müşteridir.
 2. 2
  Eğitim seansına hazırlan. Köpeğinin dikkatini odaklamak ve komutu öğrendiğinden dolayı onu ödüllendirmek için bir avuç dolusu ödül maması hazırla. "Kalk" komutu ile çalışırken köpeğe başlangıçta "yat" veya "yere uzan" komutu ver. Oyuncağını veya ödülünü alması için yere uzanmaktan ayakta duruş pozisyonuna geçmelidir.
 3. 3
  Köpeğin dikkatini odakla. Ona oyuncağı veya ödülü takip ettirerek onu ayakta durma pozisyonuna getirmek istiyorsun. Oyuncağı veya ödülü burun yüksekliğinde yüzüne doğru tut.
  • Eğer ona bir ödül kazandıracağını düşünerek oturursa, tekrar dene, ancak bu sefer ödül veya oyuncağı biraz alçalt.
 4. 4
  Köpeği elini takip etmeye teşvik et. Avucun yere bakacak şekilde elini düzleştir. Eğer bir ödül kullanıyorsan, baş parmağınla avucuna doğru tut. İlk olarak elini köpeğinin burnunun önüne koy ve birkaç santim uzağına hareket ettir. Fikir, köpeğin elini takip ederken ayağa kalkmasıdır.
  • İlk başta olayı anlaması için diğer elini kullanarak onu kalçalarının altından kaldırman gerekebilir.
 5. 5
  Hemen öv. Ayakta durma pozisyonuna geçer geçmez onu öv ve ödül ver. Henüz sözel olarak "kalk" komutunu kullanmaya başlamadıysan da, övmek için "aferin!" diyebilirsin.
 6. 6
  Sözlü olarak "kalk" komutunu ekle. İlk başta, sadece onun oyuncağı ya da ödülü tutan elini takip ederek ayağa kalkmasına çalışacaksın. Bu kavramı öğrendiğinde, "kalk" komutunu eğitim seanslarına dâhil etmeye başla.
 7. 7
  “Kalk” komutunu diğer komutlarla birleştir. Komutları birleştirmenin birçok yolu var. Köpeğinin ayakta durmasını sağladıktan sonra, köpeğin uzun süre ayakta durmasını istiyorsan “bekle” veya “kal” komutunu ekleyebilirsin. Bazı "köpek antremanları" yaptırmak için peşinden "otur" veya "yat" komutu verebilir ve köpek ile arandaki mesafeyi kademeli olarak artırabilirsin. En nihayetinde, köpeğine bu komutları odanın öbür tarafından yaptırabilirsin.
  Reklam

Yöntem 12 / 13:
“Konuş” Komutunu Öğretmek

 1. 1
  Komutu anla. “Konuş” komutu, köpeğine sözel işaret verdiğinde havlamasını öğretir. Kendi başına bu komut tuhaf gelebilir. Fakat “sessiz” komutu ile birlikte, fazla sesli köpeğin havlama probleminin yönetilmesine yardımcı olabilir.[11]
  • Bu komutu öğretirken çok dikkatli ol. "Konuş" eğitimi bazen deneyimsiz eğitmenlerin kontrolünden çıkabiliyor. Ve sonunda sürekli onlara bağıran bir köpekle baş başa kalıyorlar.
 2. 2
  Köpeğini Clicker ile eğit. "Konuş" eğitimi, diğer komutlara kıyasla daha ivedi övgü gerektirir. Peş peşe birkaç kez tıklayıp ödül vererek köpeğine tıklama sesini bir ödülle ilişkilendirmeyi öğret.
  • Köpeğin tıklama sesini kendi başına bir ödül olarak görene kadar bu tıklama eğitimlerine devam et. Ödül daha sonra gelecek.
 3. 3
  Köpeğinin en çok ne zaman havladığını tespit et. Bu, köpekten köpeğe değişir, bu yüzden evcil hayvanını gözlemlemen gerekir. Ödülü vermediğinde, birisi kapıya vurduğunda, birisi kapı zilini çaldığında ya da biri kornaya bastığında havlayabilir.
 4. 4
  Tetikleyici olayı yeniden canlandır. Köpeğinin havlamasına nelerin neden olduğunu anladıktan sonra, bu eylemi köpeğinin önünde gerçekleştir. Buradaki fikir, onu kendi başına havlamaya teşvik etmek, sonra da bunun için ödüllendirmektir.
  • Bunun deneyimsiz bir eğiticinin elinde nasıl tehlikeli olabileceğini görebilirsin.
  • Bu yüzden “konuş” eğitimi diğer komutlardan biraz farklıdır. Sözlü komutu en başından dâhil edeceksin. Böylece, köpek onu doğal davranışından ötürü övdüğünü düşünmez.
 5. 5
  Başından itibaren "konuş" komutunu kullan. Köpeğin ilk defa havlar havlamaz, sözlü "konuş" komutunu ver, tıklat ve ona bir ödül ver.
  • Şimdiye kadarki diğer komutlar önce davranışı, sonra da davranıştan önce gelen bir komutu öğretti.
  • Ancak, bu şekilde "konuş" eğitimi çok kolay bir şekilde kontrolden çıkar. Köpek ilk başta havladığı için ödüllendirilir.
  • Bu nedenle, sözlü komutu devam etmekte olan davranışla ilişkilendirmek daha iyidir. Hiçbir zaman köpeği sözlü emir olmadan havladığı için ödüllendirme.
 6. 6
  “Konuş” ile “sus” komutunu birleştir. Eğer çok fazla havlayan bir köpeğin varsa, ona “konuş” komutunu öğretmenin durumuna yardımcı olacağını düşünemeyebilirsin. Ancak, eğer ona "konuş" komutunu öğretirsen, o zaman ona "sus" komutunu da öğretebilirsin. Çok fazla havlayan bir köpek için "konuş" komutuna ihtiyacın olmayabilirse de, kesinlikle "sus" komutuna ihtiyacın olacaktır.
  • Köpeğin "konuş" komutunu tam olarak öğrendikten sonra, antrenmanlarınıza "sessiz" komutunu dâhil etmeye başla.
  • "Konuş" komutunu ver.
  • Ancak, "konuş"mayı (havla) ödüllendirmek yerine, köpeğin havlamayı bırakana kadar bekle.
  • Sözlü olarak "sus" komutunu ver.
  • Eğer köpek sessiz kalırsa, "sus" (havlamak yok) komutunu tıklama ve bir ödül maması ile ödüllendir.
  Reklam

Yöntem 13 / 13:
Köpeğine Kafes Eğitimi Vermek

 1. 1
  Kafes eğitiminin değerini anla. Bir köpeği saatlerce bir kafese kapatmanın zalimce olduğunu düşünebilirsin. Fakat köpekler içgüdüsel olarak sığınak hayvanlarıdır, bu yüzden kapalı alanlar onlara bizim hissettiğimiz kadar bunaltıcı gelmez. Aslında kafes eğitimli köpekler, kafeslerini bir konfor kaynağı olarak ararlar.
  • Kafes eğitimi, uzun süre gözetimsiz olduğu zamanlarda köpeğinin davranışlarını yönetmek için kullanışlıdır.
  • Örneğin; pek çok kişi, uyuyacakları ya da evden çıkacakları zaman köpeklerini kafesine koyarlar.
 2. 2
  Kafes eğitimine küçüklükten başla. Büyük köpeklere kafeste eğlenmeleri öğretilebilse de, genç bir köpeği eğitmek daha kolaydır.
  • Eğer yavru köpeğin büyük bir cins ise, onu içinde büyüyeceğini düşündüğün büyük bir kafes içinde eğitme.
  • Köpekler, uyudukları ya da dinlendikleri yerde rahatlamazlar, dolayısıyla kafesin uygun boyutta olması gerekir.
  • Eğer çok büyük bir kafes kullanırsan, büyük bir alana sahip olduğu için uzak köşeye çişini yapabilir.
 3. 3
  Kafesi cazip bir yer hâline getir.[12] Onu ilk defa kafese soktuğunda kapıyı hemen kilitleyerek onu yalnızlaştırma. Onun kafesle pozitif bir ilişki kurmasını istersin, böylece içerideki zamanını keyifli geçirebilir.
  • Kafes eğitimi sürecine başladığında, kafesi ev halkının toplandığı bir yere koy. Buradaki düşünce, kafesi bir tecrit yerinden ziyade sosyal ortamın bir parçası hâline getirmektir.
  • Kafesin içine yumuşak bir battaniye ve köpeğinin en sevdiği oyuncaklarını yerleştir.
 4. 4
  Onu kafese girmeye teşvik et. Kafesi cazip bir alan hâline getirdikten sonra, onu içeri çekmek için ödüller kullan. İlk başta, biraz kafes kapısının dışına yerleştir ki kafesin dışını keşfedebilsin. Daha sonra, hemen kapının içine yerleştir ki onları almak için kafasını içeri soksun. Kendisini daha rahat hissettikçe ödülleri kafesin daha da içine yerleştir.
  • Köpeğin kafese tereddüt etmeden girene kadar bunu yapmaya devam et.
  • Köpeğini kafese alıştırırken daima "mutlu sesini" kullanarak konuş.
 5. 5
  Köpeği kafeste besle. Kafese ödülleri almak için rahatça girdikten sonra, yemek zamanı ile pozitif ilişkiyi güçlendir.
  • Yemek kâsesini rahat yemek yediği bir yere yerleştir. Eğer hâlâ biraz endişeli ise, onu hemen kapının önüne yerleştirmen gerekebilir.
  • Zamanla daha rahat ettikçe, kâsesini tekrar kafesin derinlerine yerleştir.
 6. 6
  Arkasından kapıyı kapatmaya başla. Ödüllerle ve beslemeyle, köpeğinin kafesin içinde olmaya giderek alıştığını göreceksin. Yine de kapının kapanmasıyla nasıl baş edeceğini öğrenmesi gerekiyor.
  • İlk önce neler olup bittiğini görmek için yemek saatinde köpek yemekle meşgulken kapıyı kapatmaya başla.
  • Kapıyı çok kısa süre kapalı tut ve köpek daha rahat hissettikçe bu süreyi uzat.
 7. 7
  Köpeği sızlandığı için ödüllendirme. Bir köpek yavrusu sızlandığında sevimli ve üzücü olabilir, fakat yetişkin bir köpek sızladığında seni delirtebilir. Eğer yavru köpeğin avutulamayacak derecede sızlanırsa, onu kafeste çok uzun süre bırakmış olabilirsin. Ancak, sızlanmayı bırakana kadar onu sandıktan çıkaramazsın. Verdiğin her ödülün köpeğin son davranışını desteklediğini unutma, ki bu da bu durumda sızlanmak olur.
  • Bunun yerine, sızlanmayı bıraktıktan sonra köpeği kafesten çıkar.
  • Bir daha kafes kapısını kapattığında, onu daha kısa süre içeride tut.
 8. 8
  Kafeste uzun süre kaldığı zamanlarda köpeğini rahatlat. Köpek yavrusu kafeste yalnız kaldığında ağlarsa, gece kafesi yatak odasına getir. Yavru köpeğin uyumasına yardımcı olmak için bir tiktak saat veya beyaz gürültü makinesi edin. Hâlihazırda dışarıyla işinin kalmadığından ve çiş veya kaka yapma ihtiyacı bulunmadığına emin ol.
  • Yavru köpeğinin kafesini geceleri odanda bulundur ki gece yarısı dışarı çıkması gerektiğini söylediğinde duyabilesin. Aksi takdirde kafese pislemek zorunda kalacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • İtaat eğitimi aslında köpek için değil... SENİN içindir. Bu eğitim, köpeğinin yapmasını istediğin şeyi onun anlayacağı dilde nasıl yapacağını öğretir. Eğer köpeğini eğitmesi için başka birine gönderirsen, o kişiyle çalışmayı öğrenir, seninle değil. Köpeğini nasıl eğiteceğini öğrenmek için zaman ayır, sorumluluğu başkasına verme. Bazı durumlarda köpeğinin temel bilgileri bir başkasından öğrenmesi gerekebilir. Ama sonra, eğitmenin köpekle VE seninle birlikte çalışmasını sağlamalısın. Bu, eğitime evde devam edebilecek beceriye sahip olduğundan emin olmanı sağlayacaktır. Her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için sen ve köpeğin yeniden eğitmenle bir araya gelin.[13]
 • Oyun olsa dahi, köpeğin seni ısırmasına izin verme. Bu kötü bir örnek oluşturur ve onu bu alışkanlıktan kurtarman zor olacaktır. Tehlikeli, agresif köpekler deneyimli bir köpek eğiticisinden özel eğitime ihtiyaç duyacaklardır. Bazı durumlarda, davranışçı bir veterinerin dâhil olması gerekebilir. Hiçbir zaman uygun eğitim almadan saldırgan bir köpekle uğraşmamalısın. Bu çok tehlikeli.
 • Her köpeğin farklı olduğunu unutma. Bir köpek başka bir köpeğe göre daha yavaş bir tempoda öğrenebilir ve bu normaldir. Eğitilemez köpek diye bir şey yoktur!
 • Köpeklerin insanlar gibi iletişim kurmadığını unutma.
 • Ayaktayken veya otururken köpeğin senin üzerine "yaslanmasına" izin verme. Bu, senden hoşlandığı anlamına gelmez. Bu bir üstünlük göstergesidir. Köpek senin alanının içine giriyordur. Lider olan sensin. Ayağa kalk ve dizinle ya da ayağınla onu alanından çıkar. Kalktığı için köpeği öv. Kişisel alanını daha etkili bir şekilde yönetmen gerekiyorsa, köpeğin kendi yatağına veya kafesine uzanması için komut ver.
 • Eğer el işaretleri kullanıyorsan, bunların köpeğin görmesi ve ayırt etmesi için belirgin ve özel olduklarından emin ol. “Otur”, “kal”, vb. gibi temel komutlar için kullanılan standart köpek eğitimi işaretleri vardır. Emin değilsen, kullanacağın vücut dilini daha net bir şekilde görmek için eğitmenine veya internete ya da kitaplara danış.
 • Nazik ama kesin davran.
 • Zincir yerine kayış takımı kullan.
 • Sesli komutları kullanırken, sert bir ses kullan. Köpeğin oturmasını istiyorsan, bunu belli et. Köpeğin nihayetinde komutu yerine getireceğini umarak bir komutu tekrar tekrar söyleme. Eğer komut yerine getirilmezse komutu iki ila üç saniye içinde güçlendir ve köpeği öv. Köpek oturuncaya kadar 20 kez “otur” diye tekrarlayan kişilerden biri olmak istemezsin. Köpeği ilk komutta oturtmak istersin, yirmincisinde değil.
 • Tutarlı ol. Komut ve el işaretinin her seferinde aynı olduğundan emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Köpeğinin boyutuna uygun bir tasma ve kayış kullan. Çok gevşek veya çok sıkı tasmalar yaralanmaya neden olabilir.
 • Köpek sahibi olmak çocuk sahibi olmak kadar sorumluluk gerektirir. Buna hazır değilsen, araştırmanı yapana kadar bir köpek edinme ve hayatına girecek olan köpek için gerekli düzenlemeleri yap.
 • Köpeğine düzenli egzersiz yaptırman evde yıkıcı olmasını engelleyecektir. Köpekler sıkılır. Sıkıldıklarında kendilerini “eğlendirmenin” yollarını bulurlar. En sevdiğin ayakkabıları çiğnemek, mobilyaları parçalamak ya da durmadan havlamak gibi şeyler yapabilirler. Bu sorunu önlemek için onları düzenli yürüyüşlere (en iyisi günde iki kez) çıkar. Bu senin için de iyidir! “Yorgun bir köpek iyi bir köpektir.” Yorulma noktasına kadar egzersiz yapmak herkes için değişir.
 • Köpeğini düzenli olarak veterinere götür ve aşılarını takip et. Ayrıca, gerekli lisansları güncel tut ve yeterince büyüdüğünde köpeğini kısırlaştır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Köpek İshali Nasıl Tedavi EdilirKöpek İshali Nasıl Tedavi Edilir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Yavru Kedi Nasıl SevilirYavru Kedi Nasıl Sevilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi Nasıl YıkanırKedi Nasıl Yıkanır?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Köpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl AnlaşılırKöpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

David Levin
Ortak yazarlar :
David Levin
Bu makaledeki ortak yazarlar David Levin. Bu makale 34.231 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 34.231 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam