Köpeğin senin yanında ürkek ya da tutuk davranıyorsa ilişkinizi iyileştirmeye odaklan. Evinde köpeğin için güvenli ve rahat bir yer oluşturarak emniyetli bir ortamı olmasını sağla. Köpeğini eğiterek ve olumlu ödüller sunarak kişiliğini belirle. Köpeğin, kendisine değer verildiğini hissettiğinde seninle daha kolay bağ kuracaktır. Onu yürüyüşe çıkar, onunla oyun oyna ve arkadaşın olmasına izin ver. Köpek zamanla aranızdaki etkileşimleri sevecektir.

Yöntem 1 / 2:
Sağlıklı Bir Ortam Sağlamak

 1. 1
  Köpek için rahat bir ortam sağla. Çoğu köpek, sahipleriyle yatakta uyumayı sever. Köpeğinin seninle uyumasına izin vermeyi mi yoksa kendi için rahat bir yeri olmasını mı istediğine karar ver. Köpeğinin seveceği bir yer yapmak için oturma odasının bir köşesine battaniyelerle ve çiğneme oyuncaklarıyla birlikte bir köpek yatağı koy. Bu alan köpeğine kendi özel yerine sahip olma şansını verecek ve aynı zamanda köpeğin evde olup bitenlerin bir parçası olmaya devam edecek.[1]

  İpucu: Köpeğin kendi alanındaysa diğer evcil hayvanların ya da çocukların onu rahatsız etmemesini sağla. Köpek güvenli bir şekilde dinlenebileceğini hissetmeli.

 2. 2
  Köpeğini tara ve besle. Birçok köpek onları besleyen ve onlarla ilgilenen insanları doğal olarak sever. Köpeğine her gün besleyici öğünler ver ve bu zamanı onunla etkileşimde bulunmak için kullan. Arada bir köpeğini elinle besleyebilirsin ya da ödül maması yapbozlarının içine yiyecek saklayabilirsin. Köpeğini taramayı ve kürkünü sağlık meseleleri için kontrol etmeyi de alışkanlık edinmelisin.[2]
  • Köpeğini rahatsız ediyor olabilecek cilt tahrişleri var mı diye bak. Örneğin pire bulursan veterinerle köpeğinin kaşıntısını geçirecek en iyi tedavileri konuş.
 3. 3
  Olumlu pekiştirme eğitimini uygula. Köpeğin otur, dur, gel ve yürü gibi temel komutlara nasıl cevap vereceğini bilirse ilişkiniz iyileşir. Olumlu çağrışımlar yoluyla (örneğin tıklama sesiyle) iyi davranışları pekiştiren clicker eğitimini kullanabilirsin. Köpeğin komutlarına uyduğunda yiyecek ödülleri ver ya da sözlü övgülerde bulun.[3]
  • Örneğin, köpeğin dur komutuna uyarsa ona ödül olarak besleyici bir köpek yiyeceği ver. Ya da köpek parkında ona seslendiğinde yanına gelirse ona, "Aferin!" de.
 4. 4
  Yaramazlık yaptığında köpeğini cezalandırmaktan kaçın. Olumlu eğitimi kullanıyorsan köpeğin yaramazlık yaptığında cezalandırmana gerek olmayacaktır. Sadece köpeğini yeniden yönlendir ve doğru bir şekilde davrandığını görür görmez onu ödüllendir. Ona asla bağırma, vurma ya da korkutma. Öfkeyle hareket etmen köpeğinin senden korkmasına neden olacaktır ve bu, ilişkinize zarar verebilir.
  • Köpeğine karşı sabırlı ol. Bazı köpeklerin eğitime cevap vermesi diğerlerinden daha uzun sürecektir.
  David Levin

  David Levin

  Profesyonel Köpek Eğitmeni
  David Levin, San Francisco Körfez Bölgesi merkezli profesyonel bir köpek gezdirme firması olan Citizen Hound’un sahibidir. David’in 9 yılı aşkın profesyonel köpek gezdirme ve eğitme deneyimi olan iş yeri, Beast of the Bay tarafından 2019, 2018 ve 2017 için "En İyi Köpek Gezdiricisi SF" seçilmiştir. Citizen Hound, SF Examiner tarafından 1 numaralı köpek gezdirici seçilmiş ve 2015, 2016 ve 2017’de en iyiler listesine girmiştir. Citizen Hound, müşteri servisi, sunduğu bakım, becerileri ve ünüyle gurur duyar.
  David Levin
  David Levin
  Profesyonel Köpek Eğitmeni

  Köpeğinin kendisini güvende hissetmesine yardımcı olman sevildiğini hissetmesini sağlayacaktır. Sevgi için kendini açmak gerekir, o yüzden de köpeğinin seni sevmesi için kendini güvende hissetmesi şarttır. Bunu yapmak için, senin köpeğe gitmenden çok köpeğin sana gelmesine izin vermelisin. Hayvanlarla çalışmak yüz metre koşusu değil de maratondur, o yüzden sabırlı ol ve köpeğinin senin yanında kendini rahat hissetmesini sağlama sürecini aceleye getirme.

 5. 5
  Köpeğini sosyalleştir. Kendini köpeğine sevdirmeye çalışıyorsan onun diğer köpeklerle ve insanlarla ilişki kurması gerektiğini kolayca unutabilirsin. Köpeğinin diğer köpeklerle ya da insanlarla bağlantı kurduğunda daha mutlu ve memnun olacağını unutma. Köpeğinin diğerleriyle bunalabileceği kaotik bir ortamda değil de sakin ve düzenli bir ortamda sosyalleşmesini sağlamaya çalış.[4]
  • Örneğin, köpeğinin köpek parkında koşmasına izin vermek yerine uysal bir köpeği olan bir arkadaşını ziyaret edebilirsin. Köpeklere etkileşimde bulunmaları için fırsat ver ama onları zorlama.
 6. 6
  Köpeğinin sağlıklı kalmasını sağla. Bir evcil hayvanın temel sağlık ihtiyaçları karşılanmadığında sevildiğini hissetmesi zordur. Köpeğini düzenli kontroller için veterinerine götür ve aşılarını zamanında yaptır. Köpeğin kendini yaralarsa ya da hastalanırsa düzgün bir tıbbi bakım ve tedavi görmesini sağla.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Köpekle Bağ Kurmak

 1. 1
  Köpeğinin neler yapmayı sevdiğini öğren. Köpeğini nelerin harekete geçirdiğini bilince ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilirsin ve bu, köpeğinin seni daha çok sevmesini sağlar. Köpeğinin sevdiği şeyleri yapmasına izin vermek öz saygısını da arttırır.[5]
  • Örneğin, köpeğin bir şeyler getirmeyi ya da kazmayı seviyorsa her gün bir top fırlat ya da köpeğinin kazması için uygun bir yer (mesela bir kum havuzu) yap.
 2. 2
  Köpeğine oyuncaklar ver. Köpeğinle düzenli olarak oynamayı alışkanlık hâline getirmelisin. Her zaman oynadığınız attığını getirmece oyununu oynamaktan sıkıldıysan eğlenceli yeni oyuncaklar al. Daima uygun büyüklükte oyuncaklar seç. Oyuncaklar çok küçükse ya da çıkabilen küçük parçaları varsa köpeğin boğulabilir. Oyuncaklar aşırı büyükse bunlarla oynamakta zorlanabilir.
  • Oyuncakları, boğulma tehlikesi yaratabilecek yırtıklar ya da açığa çıkmış lifler var mı diye düzenli olarak kontrol et.
 3. 3
  Köpeğine şefkat göster. Oyun oynamak ya da bağ kurmak için her gün özel bir zaman ayırmana gerek yok. Onun yerine, gün boyu köpeğine hafifçe vurabilirsin, okşayabilirsin ya da nazikçe kaşıyabilirsin. Düzenli fiziksel temas, köpeğinin sevildiğini ve değer verildiğini bilmesini sağlar.[6]
  • Muhtemelen köpeğinin bu küçük etkileşimleri sevdiğini anlayabileceksin. Örneğin, köpeğinin kulaklarını okşarsan dilini dışarı çıkarabilir ya da sana şefkatli bir şekilde bakabilir.

  Not: Köpekler yüzlerinin sevilmesini ya da başlarına hafifçe vurulmasını sevmez. Köpeğine kocaman sarılmaktan da kaçınmalısın çünkü bu onları huzursuz edebilir.

 4. 4
  Köpeğini sık sık yürüyüşe çıkar. Köpekler bacaklarını esnetmeyi, etraflarını keşfetmeyi ve seninle olmayı sever. Onunla bağ kurmak ve harika bir egzersiz yapmak için köpeğini günde iki ila üç kez yürüyüşe çıkar. Köpeğin yürümeyi çok seviyorsa özel bir ödül olarak onu uzun yürüyüşlere çıkar ya da doğa yürüyüşlerine götür. Yürürken köpeğinin etrafını keşfetmesine fırsat ver.[7]
  • Köpeğin köpek parkında oynamayı ya da koşmayı yeğliyorsa onu bir köpek parkına götürüp orada oynatabilirsin.
 5. 5
  Köpeğin yanında olsun. Köpekler sahiplerinin yanında vakit geçirmeyi sever, o yüzden köpeğinin sana eşlik etmesine izin ver. Ona gün boyu ilgi göster ve peşinden gelmesine izin ver. Yanında olmak, köpeğinin kendini güvende ve memnun hissetmesini sağlar.[8]
  • Köpekler yeterince ilgi görmezlerse ve yalnız kalırlarsa yalnızlık çeker ve huysuzluk yapmaya başlar.
 6. 6
  Köpeğini yolculuklara çıkar. Onun seninle seyahat etmesi, arkadaşlığın bir parçasıdır. Yeni yerler, insanlar ya da köpekler tanıması için köpeğini dışarı çıkar. Kumsallar, göller, köpek parkları, ormanlar ya da köpek gösterileri gibi, köpeklere uygun yerler seç. Köpeğin seninle birlikte yeni şeyler görmeyi sevecektir.[9]
  • Köpeğini rahat ettirmek ve koltuklarının temiz kalmasını sağlamak için arabana bir çarşaf serebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

David Levin
Ortak yazarlar :
Profesyonel Köpek Eğitmeni
Bu makaledeki ortak yazarlar David Levin. David Levin, San Francisco Körfez Bölgesi merkezli profesyonel bir köpek gezdirme firması olan Citizen Hound’un sahibidir. David’in 9 yılı aşkın profesyonel köpek gezdirme ve eğitme deneyimi olan iş yeri, Beast of the Bay tarafından 2019, 2018 ve 2017 için "En İyi Köpek Gezdiricisi SF" seçilmiştir. Citizen Hound, SF Examiner tarafından 1 numaralı köpek gezdirici seçilmiş ve 2015, 2016 ve 2017’de en iyiler listesine girmiştir. Citizen Hound, müşteri servisi, sunduğu bakım, becerileri ve ünüyle gurur duyar. Bu makale 6.736 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.736 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam