JPEG dosyalarını yeniden boyutlandırmak, bir grup resmi e-posta olarak göndereceksen veya bir web sitesine yükleyeceksen kullanışlı olabilir. Bir resmin boyutunu değiştirmek kaliteyi her zaman biraz düşürür ve bir resmi orijinal boyutundan daha fazla büyütmek de resmi resmin kırıklı görünmesine sebep olur. Resimleri ücretsiz web sitelerini, bilgisayarındaki ücretsiz düzenleme programını veya mobil cihazındaki ücretsiz uygulamaları kullanarak yeniden boyutlandırabilirsin.,

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Bir Resim Yeniden Boyutlandırma Web Sitesi Kullanmak

 1. 1
  Bir resim yeniden boyutlandırma web sitesini ziyaret et. JPEG dosyaları da dahil olmak üzere her türlü resim dosyasını kolayca yükleyip yeniden boyutlandırmanı sağlayacak tonlarca web sitesi var. Bir grup farklı seçenek bulabilmek için "jpeg yeniden boyutlandırma" diye ara. Bir web sitesi ile yeniden boyutlandırma yapmak en çok mobil cihazdan ziyade bilgisayar kullanırken etkilidir. Nispeten daha tanınmış sitelerden bazıları şunlardır:
  • resizenow.com/tr
  • imageutils.com/?language=turkce
  • photo-kako.com/tr/resize.cgi
 2. 2
  Yeniden boyutlandırmak istediğin JPG dosyasını yükle. Çoğu yeniden boyutlandırma sitesi tüm resim dosyası tiplerini sanal olarak yüklemene izin verir. Bilgisayarındaki yeniden boyutlandırmak istediğin resim dosyasını bulmak için "Dosya seç", "Resim yükle" veya "Göz at" butonuna tıkla.
  • Yeniden boyutlandırmak istediğin resim başka bir web sitesindeyse, yeniden boyutlandırma web sitesine yüklemeden önce resmi kendi bilgisayarına indirmen gerekir.
 3. 3
  Resmin boyutunu değiştirmek için yeniden boyutlandırma kontrollerini kullan. Her web sitesinin resmin boyutunu ayarlamak için farklı kontrol takımları vardır. Bir kutucuğa tıklayıp sürükleyebilirsin veya son boyutu ayarlamak için kaydırıcılar kullanabilirsin. Yeniden boyutlandırılmış resmin olmasını istediğin tam boyutlarını da girebilirsin.
  • Bir resmi orijinalinden daha büyük hale getirmek ortaya fark edilebilir şekilde düşük kaliteli bir resim çıkarır.
 4. 4
  Sıkıştırma yöntemini seç (eğer varsa). Bazı yeniden boyutlandırma web siteleri bir sıkıştırma seviyesi ayarlamanı sağlarlar. Yüksek sıkıştırma seviyesi daha küçük bir dosya boyutu ile sonuçlanırken resmin kalitesini de düşürür. Son kaliteyi değiştirmek için bir kalite kaydırıcısı veya açılır bir menü ara. Her yeniden boyutlandırma sitesinin kalite seçeneği yoktur.
 5. 5
  Yeniden boyutlandırılmış resmi indir. Boyutunu ve kalite ayarlarını belirledikten sonra resmi yeniden boyutlandırabilir ve indirebilirsin. Yeni resmi indirmek için "Yeniden Boyutlandır" butonuna tıkla. Resim dosyası bilgisayarına inmeden önce, yapılan değişikliklerin bir ön izlemesi muhtemelen sana gösterilir.
  • Yeniden boyutlandırılmış bir resim indirirken orijinal resmin üzerine yazmadığından emin ol. Bu, sonuçtan memnun kalmadıysan geri dönüp değişiklikler yapmanı sağlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Windows’ta Paint’i Kullanmak

 1. 1
  Resim dosyasının bir kopyasını oluştur. Resmini Paint’te yeniden boyutlandırmadan önce dosyanın bir kopyasını oluştur; böylece orijinal dosyayı kaybetmezsin. Bu, sonuçlardan memnun kalmazsan işlemi daha sonra yeniden yapmanı sağlar.
  • Resim dosyasının bir kopyasını oluşturmak için dosyaya sağ tıkla ve "Kopyala"yı seç. Dosyanın bir kopyasını yaratmak için aynı klasörde boş bir yerde sağ tıkla ve "Yapıştır"ı seç.
 2. 2
  Resmi Paint’te aç. Paint, Windows’un her versiyonunda gelen ücretsiz bir resim düzenleyicisidir. Paint’te açmak için resim dosyasına sağ tıkla ve "Düzenle"yi seç.
 3. 3
  Resmin tamamını seç. Resmin tamamını yeniden boyutlandırmak istiyorsan Ctrl+A’ya basarak tüm resmi seç. Giriş sekmesinde "Seç" butonuna tıklayıp "Tümünü seç"e de tıklayabilirsin. Resmin kenarlarında kesikli bir çizgi görürsün.
 4. 4
  "Yeniden Boyutlandır" butonuna tıkla. Bunu Giriş sekmesinde bulabilirsin veya Ctrl+W butonlarına basabilirsin. Bu "Yeniden Boyutlandır ve Eğ" penceresini açar.
 5. 5
  Resmin boyutunu değiştirmek için "Yeniden Boyutlandır" alanlarını kullan. Yüzdeye göre veya piksellere göre yeniden boyutlandırmayı tercih edebilirsin. "Piksel"i seçersen yeniden boyutlandırılmış resmin olmasını istediğin tam boyutunu girebilirsin. Resmi orijinalinden daha büyük yapmak için "100"den daha büyük yüzdeler girebilirsin.
  • Paint varsayılan olarak orijinal en boy oranını korur ve bir alana bir değer girmek diğer alandaki değeri otomatik olarak değiştirir. Bu, yeniden boyutlandırma esnasında resmi genişlemeden veya sıkışmadan korur. Yatay ve Dikey alanlarını bağımsız olarak belirlemek istiyorsan "En boy oranını koru"nun onay imini kaldırabilirsin.
  • Orijinalinden daha büyük bir resim oluşturmak resmin son halinin kırıklı olması ile sonuçlanır.
 6. 6
  Yeniden boyutlandırılmış resmini görmek için "Tamam"a tıkla. "Tamam"a tıkladıktan sonra resmin girdiğin değerlere göre yeniden boyutlandırılmış olur. Kullanılabilir ön izleme yoktur; bu yüzden değişiklikleri görebilmek için onları uygulaman gerekir.
  • Sonuçtan memnun değilsen yaptığın yeniden boyutlandırma değişikliklerini geri almak için Ctrl+Z butonlarına bas. Pencerenin en üstündeki "Geri al" butonuna da tıklayabilirsin.
 7. 7
  Yeniden boyutlandırılmış resimle eşleşmesi için tuvalin kenarlarını sürükle. Resmin yeniden boyutlandırılmış olur; ancak tuval orijinal boyutunda kalır. Tuvalin kenarlarındaki kutucuklara tıkla, tuvali gereğince yeniden boyutlandır ve gereksiz beyaz alanı ortadan kaldır.
 8. 8
  Yeniden boyutlandırılmış resmini kaydet. Yeni boyuttan memnun kaldığın zaman değişiklikleri dosyaya kaydedebilirsin. Dosya sekmesinden "Farklı Kaydet"e tıkla ve "JPEG resmi"ni seç. Ardından resmi adlandırabilir ve nereye kaydetmek istediğini seçebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Mac OS X’te Önizleme’yi Kullanmak

 1. 1
  Resim dosyanın bir kopyasını oluştur. Boyutunda değişiklikler yapmadan önce orijinal resim dosyanın bir yedeğini oluşturmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu, bir şeyler ters giderse veya sonuçtan memnun kalmazsan orijinal resmi geri getirmeni sağlar. Resim dosyasını seç, Command+C butonlarına bas, ardından aynı konumda bir kopya oluşturmak için Command+V butonlarına bas.
 2. 2
  Resmi Önizleme uygulamasında aç. Bu genelde dosyaya çift tıkladığında varsayılan olarak açılır. Resim başka bir şeyde açılırsa dosyaya sağ tıklayıp "Birlikle Aç"a, ardından da "Önizleme"ye tıklayabilirsin.
 3. 3
  Araçlar menüsüne tıkla ve "Boyutu Ayarla"yı seç. Bu, resmi yeniden boyutlandırmanı sağlayan yeni bir pencere açar.
 4. 4
  Kullanmak istediğin birimleri seçmek için açılır menüye tıkla. Resmi buna göre ölçeklendirmek için "Piksel", "Yüzde" veya birkaç başka birim seçebilirsin. "Piksel"i seçmek yeniden boyutlandırılmış resmin tam boyutunu belirlemeni sağlar.
 5. 5
  Resmin olmasını istediğin yeni genişlik veya yüksekliği gir. Bu iki alan birbirine bağlıdır ve birini değiştirmek, resim oranlarının doğru kalması için diğerini de değiştirir. Bu, resmin genişlemesini veya sıkışmasını engeller. Her iki alanı da özgürce yeniden boyutlandırmak istersen iki alanı birbirinden ayırmak için "Orantılı ölçeklendir"in onay imini kaldırabilirsin.
 6. 6
  Yeni dosya boyutunu kontrol et. Yeni dosya boyutunun ne olacağını, değişiklikleri uygulamadan önce pencerenin altında görebilirsin. Bu, resmi dosya boyutu sınırlamalarına uyması için veya diğer çevrimiçi hizmetler için yeniden boyutlandırıyorsan kullanışlıdır.
 7. 7
  Değişiklikleri uygulamak için "Tamam"a tıkla. Resim, girdiğin ayarlara göre yeniden boyutlandırılır. Sonuçtan memnun değilsen değişikleri geri almak ve orijinal boyuta dönmek için Command+Z butonlarına bas.
 8. 8
  Dosyanı kaydet. Yeni boyuttan memnunsan değişikliklerini dosyaya kaydedebilirsin. "Dosya" menüsüne tıkla ve değişikliklerini kaydetmek için "kaydet"i seç.[1]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
iPhone, iPad veya iPod Touch Kullanmak

 1. 1
  Resimleri yeniden boyutlandırmanı sağlayan bir uygulama yükle. iOS cihazlarında bir resmi yeniden boyutlandırmanın dâhili bir yolu yoktur; ancak bu görevi senin için yerine getirebilecek çeşitli uygulamalar vardır. Bu uygulamaları iOS cihazının App Store’undan indirebilirsin. Nispeten daha tanınmış uygulamalardan bazıları şunlardır:
  • Resize It
  • Image Resizer+
  • Desqueeze
 2. 2
  Uygulamayı aç ve yeniden boyutlandırmak istediğin fotoğrafı seç. Muhtemelen uygulamaya fotoğraflarına erişme izni vermen istenir. Bu, uygulamanın cihazında depolanan fotoğrafları tarayabilmesi için gereklidir. Yeniden boyutlandırmak istediğin fotoğrafı bul ve açmak için fotoğrafa dokun.
 3. 3
  "Resize (Yeniden Boyutlandır)" butonuna dokun. Çoğu uygulama, yeniden boyutlandırma da dâhil olmak üzere seçebileceğin çeşitli araçlara sahiptir. Resmi yeniden boyutlandırmaya başlamak için "Resize (Yeniden Boyutlandır)" butonuna dokun.
 4. 4
  Resim için yeni bir boyut gir. Farklı uygulamaların farklı arayüzleri vardır; ancak genel olarak çeşitli ön tanımlı boyutları seçebilirsin veya kendi özel çözünürlüğünü girebilirsin. Genişlik ve yükseklik birbirine bağlı olur; böylece oranlar korunur.
  • Resmin genişlemesini veya sıkışmasını sorun etmezsen, her alana farklı değerler girmek için zincir bağlantıya veya kilit butonuna tıklayabilirsin.
 5. 5
  Yeniden boyutlandırılmış resmi film rulona kaydet. Resmi yeniden boyutlandırdıktan sonra "Save (Kaydet)" butonuna dokun ve resmi film rulona kaydet. Bu resmi iOS cihazında herhangi başka bir resmi bulabildiğin gibi Fotoğraflar uygulamanda bulabilirsin.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Android Bir Cihaz Kullanmak

 1. 1
  Resimleri yeniden boyutlandırabilen bir uygulama indir. Android cihazlar dâhili olarak resimleri yeniden boyutlandırma beceresine sahip değildirler; ancak bunu senin için yapabilecek sayısız uygulama vardır. Bu uygulamaları Google Play Store’da bulabilirsin; birçoğu ücretsizdir. En tanınmış resim yeniden boyutlandırma uygulamalarından bazıları şunlardır:[2]
  • Photo & Picture Resizer
  • Resize Me!
  • Image Shrink
  • Reduce Photo Size
 2. 2
  İndirilen uygulamayı aç ve fotoğraflarına erişim izni ver. Uygulamayı ilk kez açtığında uygulamaya depolanan fotoğraflarına erişmesi için izin vermen istenebilir. Bu, uygulamanın cihazında depolanan fotoğrafları yükleyebilmesi için gereklidir.
 3. 3
  Yeniden boyutlandırmak istediğin fotoğrafı aç. Yeniden boyutlandırmak istediğin fotoğrafa gitmek için uygulamayı kullan. Bu işlem uygulamaya göre değişir; ancak cihazının depolanmış fotoğraflarını açmak için genelde uygulamanın ana menüsündeki "Select photo (Fotoğraf seç)" butonuna dokunabilirsin.
 4. 4
  Yeniden boyutlandırma aracını seç. Resmi açtıktan sonra muhtemelen uygulamada "Resize (Yeniden Boyutlandırma)" aracını seçmen gerekir. Burada da işlem kullandığın uygulamaya göre değişir.
 5. 5
  Resmin olmasını istediğin boyutu seç. Orijinal boyut hem piksel hem de dosya boyutu olarak sana gösterilir. Uygulamaya bağlı olarak, ön tanımlı resim boyutlarını seçebilirsin ve özel boyutlar girebilirsin. Özel bir boyut girerken yalnızca bir değer girebilirsin ve diğer değer bu doğrultuda ölçeklenir.
 6. 6
  Yeniden boyutlandırılmış resmini kaydet. Uygulamaya bağlı olarak, yeniden boyutlandırılmış resim otomatik olarak kaydedilebilir veya "Save (Kaydet)" butonuna manuel olarak basman gerekebilir. Orijinal resim değişmeyecektir.
 7. 7
  Yeniden boyutlandırılmış resimlerini bul. Her uygulama yeniden boyutlandırılmış resimlerini farklı bir konumda tutar. Genelde resimleri Resimler klasörünü açıp uygulamanın adıyla adlandırılmış klasörü açarak bulabilirsin. Ardından, cihazındaki herhangi başka bir resimde yapabileceğin gibi resimleri paylaşabilirsin.
  Reklam

Uyarılar

 • Bir resmi daha büyük bir boyut için yeniden boyutlandırmayı denersen kaliteyi çok fazla feda edersin. Bir JPEG fotoğrafını yalnızca daha küçük olacak şekilde yeniden boyutlandırmak en iyisidir. Bir resmi daha büyük hale getirmeye çalıştığında pikselleri genişletirsin ve fotoğraf bulanık ve düşük kaliteli görünür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Nasıl Dans EdilirNasıl Dans Edilir?
Kırmızı Renk Nasıl Elde Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Boris Polissky
Ortak yazarlar :
Profesyonel Fotoğrafçı
Bu makaledeki ortak yazarlar Boris Polissky. Boris Polissky; Profesyonel Fotoğrafçı ve San Francisco Körfez Bölgesi'nde yerleşik SF City Hall Photo ve Boris Polissky Photography'nin sahibidir. Boris düğün, portre ve aile fotoğrafçılığında uzmanlaşmış olup fotoğraflarında gerçek duygu ve bağlantıyı ortaya çıkarmaya odaklanır. Kendisi San Jose Eyalet Üniversitesi'nden Sosyal Bilimler alanında lisans derecesine sahiptir. Boris, tüm müşterilerinin benzersizliğini ortaya çıkaran anları yakalamasıyla tanınır. Bu makale 15.522 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 15.522 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam