Ping komutu, seninle başka bir ağ düğümü arasındaki bağlantı hızını test etmeni sağlar. Bu wikiHow makalesi, herhangi bir sistem üzerinde Ping komutunu nasıl kullanacağını öğretir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Windows, Mac OS X ve Linux

 1. 1
  Komut İstemi’ni veya Terminal’i aç. Her işletim sisteminde Ping komutunu çalıştırmanı sağlayacak bir komut satırı arayüzü vardır. Ping komutu neredeyse tüm sistemlerde aynı şekilde çalışır.
  • Windows kullanıyorsan Komut İstemi’ni aç. Başlat düğmesine tıkla ve Arama alanına cmd yaz. Windows 8 kullanıcıları Başlangıç ekranında “cmd” yazabilir. Komut İstemi'ni başlatmak için Enter tuşuna bas.
  • Mac OS X kullanıyorsan Terminal’i aç. Uygulamalar klasörünü aç ve ardından Yardımcı Programlar klasörünü aç. Terminal'i seç.
  • Linux kullanıyorsan bir Telnet/Terminal penceresi aç. Genellikle Uygulamalar dizinindeki Uygulamalar klasöründe bulunur.
   • Ubuntu'da terminali açmak için Ctrl+Alt+T klavye kısayolunu kullanabilirsin.
 2. 2
  Ping komutunu gir. ping sunucu adı veya ping IP adresi yaz.
  • Bir sunucu adı genellikle bir İnternet sitesi adresidir. sunucu adı yerine ping atmak istediğin İnternet sitesini veya sunucuyu yaz. Örneğin; wikiHow’un ana İnternet sunucusuna ping atmak için ping www.wikihow.com yaz.
  • IP adresi, bilgisayarın yerel veya İnternet ağı üzerindeki yeridir. Ping atmak istediğin IP adresini biliyorsan onu IP adresi yerine yaz. Örneğin; 192.168.1.1 IP adresine ping atmak için, ping 192.168.1.1 yaz.
  • Bilgisayarının kendine ping atması için ping 127.0.0.1 yaz.
 3. 3
  Ping sonucunu görmek için Enter tuşuna bas. Sonuçlar mevcut komut satırının altında görüntülenecektir. Sonucun nasıl okunacağına ilişkin alt bölüme bak.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Mac OS X Ağ İzlencesi

 1. 1
  Ağ İzlencesi’ni aç. Uygulamalar klasörünü aç ve Yardımcı Programlar'ı seç. Ağ İzlencesi'ni ara.
 2. 2
  Ping sekmesine tıkla. Bir sunucu adı veya IP Adresi belirle.
  • Bir sunucu adı, bir İnternet adresidir. Örneğin; wikiHow’un ana İnternet sunucusuna ping atmak için alana www.wikihow.com yaz.
  • Bir IP adresi, bilgisayarın yerel veya İnternet ağı üzerindeki yeridir. Örneğin; 192.168.1.1 IP adresine ping atmak için alana 192.168.1.1 yaz.
 3. 3
  Göndermek istediğin ping sayısını ayarla. Genellikle iyi bir ölçüm için 4-6 ping yeterlidir. Hazır olduğunda Ping’e tıkla; sonuçlar pencerenin alt kısmında görüntülenecektir.[1]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Ping Sonuçlarını Okumak

 1. 1
  İlk satırı oku. İlk satır sana komutun ne yaptığını gösterir. Girdiğin adresi tekrar eder ve ne kadar veri gönderildiğini söyler. Örneğin:

  32 bit veri ile www.wikihow.com [173.203.142.5] adresine ping atılıyor:
 2. 2
  Sonucun gövdesini oku. Başarılı bir Ping komutunda adresin yanıt vermesinin ne kadar sürdüğü gösteren satırlar bulunur. TTL, paket aktarma işlemi sırasında meydana gelen atlama sayısını gösterir. Sayı ne kadar düşük olursa paket o kadar fazla yönlendiriciden geçer.[2] Time (zaman), bağlantının ne kadar sürdüğünü milisaniye cinsinden gösterir:

  173.203.142.5 adresinden yanıt: bayt=32 zaman=102ms TTL=48
  173.203.142.5 adresinden yanıt: bayt=32 zaman=105ms TTL=48
  173.203.142.5 adresinden yanıt: bayt=32 zaman=105ms TTL=48
  173.203.142.5 adresinden yanıt: bayt=32 zaman=108ms TTL=48
  • Pingi durdurmak için Ctrl + C tuşlarına basman gerekebilir.
 3. 3
  Özeti oku. İşlem tamamlandıktan sonra sonuçların bir özeti görüntülenir. Kayıp paketler (Lost), adrese olan bağlantının güvenilmez olduğu ve aktarımda veri kaybolduğu anlamına gelir. Özette ayrıca bağlantının ortalama olarak ne kadar sürdüğü gösterilir:

  173.203.142.5 için Ping istatistikleri:
  Paketler: Gönderilen = 4, Alınan = 4, Kayıp = 0 (0% loss),
  Milisaniye cinsinden yaklaşık gidiş-dönüş süreleri:
  Minimum = 102ms, Maksimum = 108ms, Ortalama = 105ms
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Sorun Gidermek

 1. 1
  Girişini kontrol et. Yaygın hata raporlarından biri şunun gibidir:

  Ping isteği www.wikihow.com ana bilgisayarını bulamadı. Lütfen adı kontrol edip tekrar deneyin. Bu, genellikle ana bilgisayar adını yanlış yazdığın anlamına gelir.
  • Yazım hatalarını düzeltmek için yeniden yazmayı dene. Sorun çözülmezse o zaman arama motoru veya haber sitesi gibi iyi bilinen başka bir sunucu adı dene. Eğer "Bilinmeyen sunucu" hatası alırsan sorun büyük olasılıkla alanı adı sunucusunun adresindedir.
  • Ping işlemini sunucunun adı yerine IP adresini kullanarak yap (ör. 173.203.142.5). Bu başarılı olursa alanı adı sunucusu için kullandığın adres yanlıştır, ulaşılamıyordur veya kapalıdır.
 2. 2
  Bağlantını kontrol et. Başka bir hata mesajı:

  sendto: No route to hostBu, ağ geçidi adresinin yanlış olduğu veya bilgisayarının bağlantısının çalışmadığı anlamına gelebilir.
  • 127.0.0.1’e ping at: Bu senin kendi bilgisayarındır. Eğer başarısız olursa TCP/IP düzgün çalışmıyordur ve ağ bağdaştırıcının yeniden ayarlanması gerekir.[3]
  • Eğer daha önce çalışıyor idiyse kablosuz bağlantını veya bilgisayarından modemine olan bağlantıyı kontrol et.
  • Bilgisayarlardaki ağ bağlantı noktalarında bağlantının çalışıyor olduğunu ve veri aktarıldığını gösteren ışıklar bulunur. Ping komutu saniyede yaklaşık 1 paket ilettiğinden, veri ışığının yanıp söndüğünü görebiliyor olmalısın.
  • Modemin ışıklarının iyi bir bağlantı olduğunu gösterir şekilde yandığını (hata ışığı olmadığını) kontrol et. Bir hata ışığı yanıyorsa bilgisayarından modemine giden kabloyu takip ederek doğru şekilde bağlandığından emin ol ve ardından gerekirse İnternet servis sağlayıcını ara.
  Reklam

İpuçları

 • Ne zaman ping kullanmak istersin? Tüm tanılar gibi, pingi nasıl çalışması gerektiğini anlamak için çalışan bir sistemde kullanmak en iyisidir. Bilgisayarına "ping -c5 127.0.0.1" komutunu kullanarak ping atabilirsin. Bilgisayarını ilk kurarken, ağını değiştirirken veya İnternet bağlantısı çalışmıyorsa kendi ekipmanını ve ayarlarını doğrulamak için ping kullan.
 • Neden ping kullanmak istersin? Ping (adını denizaltının yankıyla yer belirlemesinden almıştır) en basit paket türünü kullanır. Yanıt, İşletim Sisteminin iletişim alt sistemi (TCP/IP) kısmı tarafından yapılır. Herhangi bir uygulamanın çalışmasına ihtiyaç duymaz, hiçbir dosyaya erişmez ve herhangi bir ayarlamaya ihtiyaç duymaz ve neredeyse başka herhangi bir işleme etki etmez. Ancak tüm donanımın, ağ geçitlerinin, modemlerin, güvenlik duvarlarının, isim sunucularının ve aracı sunucuların çalışıyor olması gerekir. Ping başarılıysa ve tarayıcı üzerinden bir hedef sunucuya veya başka bir uygulamaya erişemiyorsan sorun büyük ihtimalle senden kaynaklanmıyordur.
 • Seçeneklerin uygulamaya bağlıdır. Birkaçı şunlardır:
  • -c Say. Sayı paketlerini gönder ve sonra dur. Durdurmanın diğer yolu Ctrl + C tuşlarına basmaktır. Bu seçenek ağ davranışını periyodik olarak kontrol eden komut dizileri için uygundur.
  • -t durdurana kadar ping atar (Ctrl + C).
  • -w Zaman aşımı. İletinin zaman aşımına uğradığını veya kaybedildiğini bildirmeden önce bir yanıt için beklenecek milisaniye süredir. Gecikme sorunlarını tanımlamak için daha uzun bir zaman aşımı ile ping at. ping -w 10000. Bu genellikle hücresel, uydu veya diğer yüksek gecikmeli ağlar üzerinden çalışırken yararlıdır.
  • -n Sadece sayısal çıktı. Bir ad sunucusuyla iletişim kurmaktan kaçınmak için bunu kullan.
  • -p Şablon. Şablon, paketin sonunu doldurmak için kullanılan onaltılık basamak dizisidir. Bu, veriye bağlı bir sorundan şüphelendiğin durumlarda nadiren faydalıdır.
  • -R Ping paketlerinin hangi rotayı seçtiğini belirlemek için IP'nin Kayıt Yolu seçeneğini kullan. Hedef sunucu bilgi sağlayamayabilir.
  • -r Yönlendirme tablolarını atla. Bunu, yönlendirme sorunlarından şüphelendiğinde ve ping hedef sunucuda bir yol bulamadığında kullan. Bu, sadece herhangi bir yönlendirici kullanmadan doğrudan erişilebilen sunucularda çalışır.
  • -s Paket boyutu. Paketlerin boyutunu değiştir. Parçalanması gereken çok büyük paketleri kontrol et.
  • -V Ayrıntılı çıktı. Çok ayrıntılı bilgi sağlayan ek ICMP paketlerini görüntüle.
  • -f Baskın. Paketleri mümkün olduğunca hızlı gönder. Bu, bir ağın performansını test etmek için kullanılır ve bundan kaçınılmalıdır.
  • -l Önyükleme. Önyükleme paketlerini mümkün olduğu kadar çabuk gönder, ardından normal davranış moduna geç. Yönlendiricinin kaç paketi hızlı bir şekilde işleyebileceğini bulmak için kullanışlıdır ve dolayısıyla bu da yalnızca büyük TCP pencere boyutlarında görünen sorunları teşhis etmek için kullanışlıdır.
  • -? Yardım. Ping seçeneklerinin tam listesini ve kullanım sözdizimini görmek için bu seçeneği kullan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 52 kişi çalıştı. Bu makale 66.292 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 66.292 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam