Bu wikiHow makalesi, HP dizüstü bilgisayarına ait model numarasını nasıl bulacağını öğretir. Bu numarayı, cihazını servise verirken onu özel olarak tanımlamak veya onun bir donanım bileşeni (örneğin pil) ile uyumlu olduğundan emin olmak için kullanabilirsin

Yöntem 1 / 2:
Sistem Bilgisi Aracını Kullanmak

 1. 1
  Win tuşunu basılı tutarken aynı anda R harfine bas. Bu, herhangi bir Windows bilgisayarda "Çalıştır" komutunu açar.
  • Bunu işletim sistemi Windows 7 veya üstü olan bilgisayarlarda, önce sağ tuşla Başlat menüsüne ardından Çalıştır seçeneğine tıklayarak da yapabilirsin.
 2. 2
  Çalıştır içerisine msinfo32 yaz. Bunu, "Aç:" başlığının sağındaki arama çubuğunda yap.
 3. 3
  Tamam düğmesine tıkla. Bunu yaptığında, bilgisayar modeline özel detayları içeren Windows Sistem Bilgisi aracı açılacaktır.
 4. 4
  "Sistem SKU'su" bölümünü bul. Bu bölüm, Sistem Bilgisi sayfasının orta kısmına yakın bir yerdedir. "Sistem SKU’su" kategorisinin sağında listelenen numara, HP dizüstü bilgisayarının model numarasıdır.
  • Ayrıca bilgisayarına ait ürün adını da bu pencerede "Sistem Modeli" kategorisinin yanındaki isme bakarak bulabilirsin.
 5. 5
  SKU numarasını not al. Bu bilgiyi, dizüstü bilgisayarın için bir sürücü yazılımı ya da bir donanım araştırırken kullanmak ya da bir teknisyene vermek, gereken doğru bilgiye ulaşılmasını garanti edecektir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Ürün Etiketini Kullanmak

 1. 1
  Dizüstü bilgisayarını kapat. Herhangi bir Windows sürümünde bunu, makine kapanana kadar dizüstü bilgisayarın güç düğmesini basılı tutarak yapabilirsin.
  • Bunu yapmadan önce bilgisayarındaki tüm çalışmaları kaydedip kapattığından emin ol.
  • Windows Vista ve sonraki sürümlerde bunu yapmak için ekranın sol alt köşesindeki Başlat düğmesine tıklayıp ardından sırayla güç simgesine ve Bigisayarı kapat seçeneğine tıklayabilirsin.
 2. 2
  Dizüstü bilgisayarını her türlü güç kaynağından çıkar. Bu, dizüstü bilgisayarının pilini çıkarırken çarpılmamanı garantiye almak içindir.
 3. 3
  Dizüstü bilgisayarını çevir ve pilini çıkar. Çoğu durumda bunu, bir düğmeyi sola veya sağa kaydırıp tutarken aynı anda pili de nazikçe dışarıya kaydırarak yaparsın.
  • Dizüstü bilgisayarının altında ürün bilgileri içeren bir etiket varsa pili çıkarman gerekmeyebilir.
 4. 4
  "Ürün" etiketini bul. Bu etiket tipik olarak, buradaki bilgilerin "Düzenleyici" bölümünden ayrı bir yerdedir. "Ürün" etiketinin yanında bir dizi rakam ve harf olacaktır. Bu, HP dizüstü bilgisayarının model numarasıdır.
  • Eğer "Ürün" etiketini bulamıyorsan "Seri" başlığını ara. Dizüstü bilgisayarının model numarası, seri numarasıyla ilişkili olmamasına rağmen genellikle seri numarasının altında bir yerde listelenir.
 5. 5
  Model numarasını not al. Eğer dizüstü bilgisayarın için bir teknisyenden yardım almaya çalışıyorsan onlara bu numarayı sağlamak muhtemelen hizmet sürecini hızlandıracaktır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Facebook'ta Kopyala ve Yapıştır Nasıl Yapılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Windows 10'da Windows Defender Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Instagram Nasıl Güncellenir?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Excel'de Küçük Harfler Büyük Harflere Nasıl Dönüştürülür?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makale ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 2.322 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.322 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam