Bir HP Dizüstü Bilgisayarın Model Numarası Nasıl Bulunur?

Ortak yazar: Jack Lloyd

Bu wikiHow makalesi, HP dizüstü bilgisayarına ait model numarasını nasıl bulacağını öğretir. Bu numarayı, cihazını servise verirken onu özel olarak tanımlamak veya onun bir donanım bileşeni (örneğin pil) ile uyumlu olduğundan emin olmak için kullanabilirsin

Yöntem 1 / 2:
Sistem Bilgisi Aracını Kullanmak

 1. 1
  Win tuşunu basılı tutarken aynı anda R harfine bas. Bu, herhangi bir Windows bilgisayarda "Çalıştır" komutunu açar.
  • Bunu işletim sistemi Windows 7 veya üstü olan bilgisayarlarda, önce sağ tuşla Başlat menüsüne ardından Çalıştır seçeneğine tıklayarak da yapabilirsin.
 2. 2
  Çalıştır içerisine msinfo32 yaz. Bunu, "Aç:" başlığının sağındaki arama çubuğunda yap.
 3. 3
  Tamam düğmesine tıkla. Bunu yaptığında, bilgisayar modeline özel detayları içeren Windows Sistem Bilgisi aracı açılacaktır.
 4. 4
  "Sistem SKU'su" bölümünü bul. Bu bölüm, Sistem Bilgisi sayfasının orta kısmına yakın bir yerdedir. "Sistem SKU’su" kategorisinin sağında listelenen numara, HP dizüstü bilgisayarının model numarasıdır.
  • Ayrıca bilgisayarına ait ürün adını da bu pencerede "Sistem Modeli" kategorisinin yanındaki isme bakarak bulabilirsin.
 5. 5
  SKU numarasını not al. Bu bilgiyi, dizüstü bilgisayarın için bir sürücü yazılımı ya da bir donanım araştırırken kullanmak ya da bir teknisyene vermek, gereken doğru bilgiye ulaşılmasını garanti edecektir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Ürün Etiketini Kullanmak

 1. 1
  Dizüstü bilgisayarını kapat. Herhangi bir Windows sürümünde bunu, makine kapanana kadar dizüstü bilgisayarın güç düğmesini basılı tutarak yapabilirsin.
  • Bunu yapmadan önce bilgisayarındaki tüm çalışmaları kaydedip kapattığından emin ol.
  • Windows Vista ve sonraki sürümlerde bunu yapmak için ekranın sol alt köşesindeki Başlat düğmesine tıklayıp ardından sırayla güç simgesine ve Bigisayarı kapat seçeneğine tıklayabilirsin.
 2. 2
  Dizüstü bilgisayarını her türlü güç kaynağından çıkar. Bu, dizüstü bilgisayarının pilini çıkarırken çarpılmamanı garantiye almak içindir.
 3. 3
  Dizüstü bilgisayarını çevir ve pilini çıkar. Çoğu durumda bunu, bir düğmeyi sola veya sağa kaydırıp tutarken aynı anda pili de nazikçe dışarıya kaydırarak yaparsın.
  • Dizüstü bilgisayarının altında ürün bilgileri içeren bir etiket varsa pili çıkarman gerekmeyebilir.
 4. 4
  "Ürün" etiketini bul. Bu etiket tipik olarak, buradaki bilgilerin "Düzenleyici" bölümünden ayrı bir yerdedir. "Ürün" etiketinin yanında bir dizi rakam ve harf olacaktır. Bu, HP dizüstü bilgisayarının model numarasıdır.
  • Eğer "Ürün" etiketini bulamıyorsan "Seri" başlığını ara. Dizüstü bilgisayarının model numarası, seri numarasıyla ilişkili olmamasına rağmen genellikle seri numarasının altında bir yerde listelenir.
 5. 5
  Model numarasını not al. Eğer dizüstü bilgisayarın için bir teknisyenden yardım almaya çalışıyorsan onlara bu numarayı sağlamak muhtemelen hizmet sürecini hızlandıracaktır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jack Lloyd
Bu makale ortak yazarlarımızdan biri olan Jack Lloyd ile ortaklaşa yazılmıştır. wikiHow makalelerinin ortak yazarları içeriğimizin mümkün olduğunca tam ve kapsamlı olmasını sağlamak için editörlerimizle yakın bir şekilde çalışırlar.
Bu sayfaya 49 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam