Sabah kalkıp aynaya baktığında, bir gece önce orada olmayan kırmızı, ağrılı ve iltihaplı sivilcelerin patlak verdiğini görmenin nasıl hissettirdiğini bilirsin. Ya hiçbir şey yapmadan onlarla yaşamayı seçersin ya da durumu kontrol altına alarak aknelerden kurtulmaya çalışırsın. Bir ya da birden çok sivilceyi en kısa zamanda yok etmen gerektiğinde, bu wikiHow makalesini oku.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Sivilceye Müdahale Etme

 1. 1
  Deniz tuzu dene. Bir tatlı kaşığı deniz tuzunu iki yemek kaşığı ılık suyla karıştır. Sonra bir kulak pamuğu yardımıyla tuzlu suyu doğrudan sivilcenin üstüne uygula. Durulama. Deniz tuzu bakterileri öldürerek sivilceyi kurutur.
 2. 2
  Biraz benzoil peroksit dene. Benzoil peroksit, sivilceye neden olan bakteriyi öldürür. Benzoil peroksit değişik yoğunluklarda bulunabilir. Ciltte daha az hassasiyete neden olan %2,5’lik formülü de en az %5-10’luklar kadar etkilidir.[1] Ayrıca, benzoil peroksit ölü derinin soyulmasına yardımcı olarak daha parlak ve yenilenmiş bir cilt oluşumunu destekler.
  • İnanılmaz etkisi bir gecede ortaya çıkar.
 3. 3
  Salisilik asit kullan. Benzoil peroksit gibi, salisilik asit de sivilce oluşumuna sebep olan bakterileri öldürür. Deri hücrelerinin daha çabuk dökülmesini sağlayarak yeni deri gelişimini hızlandırır. Etkilenen bölgelere az bir miktar salisilik asit uygula. Daha sonra yüzünü suyla yıka.
 4. 4
  Çay ağacı yağı dene. Antibakteriyel bir uçucu yağ olan çay ağacı yağı, gözeneklerini tıkayan mikroplara etki eder. Kulak pamuğuna bir damlalık yardımıyla çay ağacı yağı damlat ve sivilcenin üzerine ihtiyacın kadar uygula. Çok fazla sürmemeye dikkat et.
  • Çay ağacı yağının, kırmızılığı ve sivilcenin boyutunu azaltıcı iltihap karşıtı özellikleri bulunur.[2]
 5. 5
  Aspirini toz haline getir. Bir aspirin tabletini ez ve macun kıvamına gelene kadar su ekle. Kulak pamuğunun yardımıyla sivilceyi (ya da sivilceleri) aspirin macunuyla kapla. Sivilceleri tamamen kapattıktan sonra kurumasını bekle. Aspirin de iltihap karşıtıdır. Yani cildi iltihaplara karşı destekler ve sivilcelerin daha az görünür olmasını sağlar. Bırak aspirin macunu gece boyunca sivilcelerle savaşsın.
 6. 6
  Etkilenen bölgede astrenjan (dokuları sıkılaştıran ilaçlar) kullan. Astrenjanlar, cildin kasılarak küçülmesine neden olan maddelerdir. Eczanelerde bulunan bazı astrenjanlar antimikrobik içeriktedir. Böylece sivilceyi küçülterek yok eder. Kullanmayı düşünebileceğin bazı astrenjanlar:
  • Mağazadan satın alınan astrenjanlar. Bunlar değişik çeşit ve ebatlarda olur. İçeriğinde benzoil peroksit ya da salisilik asit bulunduranlardan temin etmelisin. Cilt için hassas olanlarına bakabilirsin.
  • Doğal astrenjanlar da anında etki gösterir. Örnek olarak:
   • Limon suyu. Sitrik asit, akneye neden olan bakteriyi öldürür ve cildi sıkılaştırır. Bir sürü insan limon suyunun çok işe yaradığını söylüyor. Bir dilim limon kes ve sivilcelerin olduğu bölgeyi yavaşça ov. Cildin PH değerini dengelemek için, bu işlemin ardından tonik kullan. Limon asidik olduğundan cildin PH dengesini bozabilir. Bu yüzden tonik kullanmak gereklidir.
   • Muz kabuğu. Muz kabukları, böcek ve sinek ısırıklarını iyileştirdiği gibi sivilcelerin küçülmesini de sağlar. Sivilceli bölgeyi muz kabuğu yardımıyla yavaşça ov.
   • Güvercin ağacı özütü. Çokça kullanım alanı bulunan diğer bir astrenjandır. İçeriğinde alkol bulundurmayan güvercin ağacı özütlerini aramalısın. Sivilceli bölgeye uygula ve kurumasını bekle.
   • Yeşil çay. Serbest radikallerle mücadele ederek yaşlanmanın etkilerini azaltan yeşil çay, birçok antioksidana sahip bir astrenjandır. Bir çay poşetini sıcak suda demle. Demlenen çay poşetini sudan çıkararak tüm sıvısıyla birlikte sivilcelerin üzerine kısa süreyle uygula.
 7. 7
  Yumurta yağı kullan. Yumurta yağı, siyah noktaları yok etmekte ve izleri önlemekte oldukça etkilidir.
  • Yumurta yağını kullanmadan önce ellerini bir sabun ya da dezenfektan yardımıyla yıka.
  • İzler geçene kadar, yumurta yağını parmak uçlarınla masaj yaparak sivilceli bölgeye günde iki kere uygula.
  • Bir saat bekledikten sonra yumuşak bir yüz temizleyici ile yüzünü yıka.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kızarıklığı Azaltma

 1. 1
  Etkilenen bölgeye buz koy. Buz koymak bölgeye kan akışını yavaşlatarak şişliğin inmesini sağlar. Buzu sivilcenin üstüne ister direkt ister sargı bezi ya da ince bir havluyla kaplayıp öyle uygula.
 2. 2
  Sivilceli bölgede göz damlası kullan. Özellikle gözdeki kızarıklığı gidermekte kullanılan göz damlaları, sivilcelerin neden olduğu kızarıklığın ve tahrişin azalmasına da yardım eder. Kulak pamuğuna birkaç damla göz damlası dökerek sivilcelerin üzerine yeterli miktarda uygula.
  • Soğuk da iltihabın geçmesinde etkili olduğundan, göz damlasına batırılmış kulak pamuğunu uygulamadan önce bir saat kadar dondurucuda beklet. Donmuş kulak pamuğu, iltihabı azaltırken cildi de sakinleştirir.
 3. 3
  Doğal antihistaminikleri (alerji ve kaşıntı karşıtı maddeleri) dene. Antihistaminikler, cilt dokularındaki şişkinliği ortadan kaldırırlar. Bu antihistaminiklerden birçoğu hap şeklindedir, ama çay ve topikal olarak kullanılan ürün olarak bulmak da mümkündür. Bunların kızarıklığı azaltması beklenir. Doğal ve bitkisel antihistaminiklerden bazıları:
  • Isırgan otu. Kulağa garip gelebilir, çünkü doğadaki ısırgan otlarına dokunmak küçük sivilcelere benzer kızarıklara neden olur. Ancak bazı doktorlar, ısırgan otu için liyofilize olarak da bilinen soğutulmuş ve kurutulmuş şekilde muhafaza yöntemini öneriyor. Böylece vücudun ürettiği histamini azaltma özelliği ortaya çıkıyor.
  • Öksürükotu, doğal bir antihistaminik olarak bilinir. Bu bitkiyi, Avrupalılar uzun yıllar boyunca çeşitli cilt problemlerinde kullandılar. Yapraklarıyla macun yapılabilir ya da hap şeklinde sindirilebilir.
  • Fesleğen de doğal antihistaminik olarak etki gösterebilir. Birkaç fesleğen yaprağını buharda ısıtarak kurdeşen olan bölgeye uygula. Fesleğen, kurdeşene neden olanın yabancı bir madde olmadığı sinyalini vücuda verir. Böylece vücudun kurdeşene karşı savaşmasını önlemeye yardımcı olur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Genel Tavsiyeler

 1. 1
  Yüzünü günde iki defa yıka. Yüzünü günde iki kere yıkamaya çalış. Yüzünle ilgilenirken hassas olmaya özen göster. Yıkama işlemi sırasında kirli havlu ya da kirli herhangi bir nesne kullanma. Akneye neden olan bakteriler, kirli havlularda çokça bulunur.
  • Cildi yenilemek için haftada bir yüz arındırıcı jel kullan. Bu yöntem, cildin üst tabakasındaki epidermis denilen kurumuş, ölü derinin soyulmasını sağlar. Haftada bir bu yöntemi uygulamak oldukça cilt sağlığı için önemlidir.
  • Her yıkamadan sonra yüzünü nemlendir. Cildin de vücudundaki diğer organlardan farksız. Böbreklerin gibi, onun da sağlıklı kalabilmek için nemlenmeye ihtiyacı var. Cildini her yıkamadan sonra yeterli ölçüde nemlendir.
 2. 2
  Yüzünü elleme. Yüzüne dokunmamaya çalış – bilinçli ya da bilinçsiz. Kirli eller, bakteriler için adeta birer yuvadır. Ellerinle yüzünü ne kadar az ellersen, yüzün o kadar sağlıklı görünecek ve hissettirecektir.
 3. 3
  Spor yap. Aknelerden kurtulmanın en iyi çözümlerinden birisi egzersiz yapmaktır. Spor yaparak stresini azaltırsın. Doktorlar henüz nasıl olduğundan emin olamasa da stres sivilceye yol açıyor.[3]
  • Egzersiz yaparak stresi ve kaygıyı azaltmanın sağlıklı bir yolunu bul. Bir spor takımına katıl, spor salonuna üye ol ya da kendine günlük egzersiz rutini oluştur. Hepsi cildinin daha temiz görünmesine yardımcı olacaktır.
  • Spor yaptıktan sonra hemen duş al. Spor yaptıkça terlersin (en azından doğru bir şekilde yapılan egzersiz terlemene neden olur.) Etkili bir antrenmandan sonra kir, tuz ve ölü deri hücreleri ciltte birikir.
 4. 4
  Tatlıdan uzak dur. Cildinin en iyi şekilde görünmesini istiyorsan şeker alımını minimuma indir. Şeker, iltihabı arttırır ve yeni sivilce oluşumuna ya da var olanların kötüleşmesine neden olur. Şeker, çikolata ve rafine şekerli içecekler tüketilmemesi gereken gıdalardan bazılarıdır.
 5. 5
  İçki içme. Alkol, akne etkilerini kötüleştirebilir. Bu yüzden alkol tüketmek akneleri kötüleştirebilir. Alkol, vücudunu dehidre ederek gerekli sudan mahrum bırakır. Ayrıca alkolde bulunan şeker de sivilce oluşumunda etkilidir. Her halükârda, kendini sağlama almak için daha az alkol tüketerek vücudunun tepkisini ölç. Bol su içmeyi de unutma.
 6. 6
  Sivilcelerinle oynama. Sivilcelerini patlatma, elleme, dürtme, kaşıma, tırnaklama ya da kısacası bir ilaç veya bir çözüm uygulamadıkça dokunma. Bunları yapmak sadece kızarıklığı ve iltihabı kötüleştirir. Söylemesi kolay olsa da yapması zordur. Eğer sivilcelerine dokunmazsan, izler küçülür ve sonunda aknelerinden çok daha hızlı bir şekilde kurtulduğunu görürsün.
  Reklam

İpuçları

 • Yüzünü hafif dokunuşlarla kurula, sert hareketler kızarıklığı arttırır.
 • Bir sivilceyi ya da siyah noktayı asla patlatma. Çünkü sivilcenin içindeki mikroplar yüzüne dağılarak daha fazlasının oluşumuna neden olabilir.
 • Düzenli olarak bol miktarda su tüket.
 • Sivilcelerinden kurtulmak için diş macunu kullanıyorsan dikkat ol. Cildini kurutabileceği için sonrasında nemlendirici kullanmaya özen göster. Eğer imkânın varsa nanesiz diş macunu kullanarak cilt yanmasını azaltabilirsin.
 • Diş macunu kullanırken dikkatli ol. Göz ve çevresine temastan kaçın.
 • Limon suyu, diş macununa göre daha etkilidir. Ancak hassas cilde sahip olanlar için daha fazla tahriş edici olabilir.
 • Yüzünü günde iki kere yıka.
 • Sivilceli bölgeye buz küpleri uygulamak kızarıklıkları geçici olarak azaltır.
 • Aloe vera jeli harikalar yaratır. Kabartma tozu ekleyerek siyah noktaların üstüne uygulamak gerçekten etkili bir yöntemdir.
 • Aloe vera jeli ve kömür içerikli sabun benzeri ürünler bölgeyi temizleyerek yağın azalmasına yardımcı olur. Düzenli kullanıldığında siyah noktaları ve sivilceleri önler.
Reklam

Uyarılar

 • Diş macunu ilk kullanıldığında cildi çok yakar. Ama eğer ovarsan, bu sadece durumun kötüleşmesine neden olur. Eğer hassas ya da problemli bir cildin varsa, lütfen diş macunu kullanma.
 • Benzoil peroksit kullanımı, kızarıklık ve orta dereceli şişlikler gibi yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle, tüm yüzde kullanmadan önce küçük bir alana uygulayarak test edilmelidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl AnlarsınBir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Okula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası YapılırOkula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası Yapılır?
Hoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj AtılırHoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj Atılır?
Evden Nasıl KaçılırEvden Nasıl Kaçılır?
Nasıl Ağlayıp RahatlanırNasıl Ağlayıp Rahatlanır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Uykuda Boşalma Nasıl ÖnlenirUykuda Boşalma Nasıl Önlenir?
Hocanın Notunu Değiştirmesi Nasıl SağlanırHocanın Notunu Değiştirmesi Nasıl Sağlanır?
Porno Bağımlılığıyla Nasıl Başa ÇıkılırPorno Bağımlılığıyla Nasıl Başa Çıkılır?
Nasıl Kötü Çocuk OlunurNasıl Kötü Çocuk Olunur?
Tembellikten Nasıl KurtulunurTembellikten Nasıl Kurtulunur?
Ergenken Nasıl Daha Büyük GörünülürErgenken Nasıl Daha Büyük Görünülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 164.571 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Gençlik
Bu sayfaya 164.571 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam