Facebook sayfanın yöneticisi, yönetici haklarını aktarmadan ayrıldıysa veya düzenbaz bir meslektaşın sayfanın sahipliğini ele geçirdiyse yönetici haklarını geri almak için deneyebileceğin birkaç yol vardır. Hesap doğrulamasının hassas yapısı ve bu tür anlaşmazlıklar nedeniyle, Facebook ile iletişim kurmayı başarsan bile hesabının haklarını geri alamayabileceğini lütfen unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Facebook’la İletişime Geçmek

 1. 1
  Facebook adresine git.
 2. 2
  Facebook menüsünü aç. Bu, Facebook sayfasının sağ üst köşesindeki aşağı doğru bakan oktur.
 3. 3
  "Reklamları Yönet" üzerine tıkla. Henüz bir reklam hesabın yoksa bir tane oluşturmak için "Facebook'ta Reklam Verme" üzerine tıklaman gerekir.
 4. 4
  "Reklamveren Desteği" üzerine tıkla. Bunu, araç çubuğunda ekranının sol üst tarafında bulabilirsin.
 5. 5
  "E-posta" üzerine tıkla. Bu bağlantı, "Yardım için bize ulaşın" bölümünün altında yer alır.
 6. 6
  "Sayfam" üzerine tıkla.
 7. 7
  "Yukarıdakilerden hiçbiri" üzerine tıkla.
 8. 8
  İletişim bilgilerini gir. Bu bilgiler, senin adını, aktif bir e-posta adresini, telefon numaranı, işletme adını ve mevcut sorununu içerir.
 9. 9
  "E-posta Destek" üzerine tıkla.
 10. 10
  Bir cevap bekle. Bu işlem, sorguladığın kapsama bağlı olarak birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir.
  • Üç gün içinde yanıt alamazsan tekrar bir e-posta gönder.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Facebook Sayfanı Sahte Bir Yöneticiden Geri Almak

 1. 1
  Facebook adresine git.
 2. 2
  Hedef sayfanı aç. Bunu, açmak istediğin sayfanın adını Facebook'un arama çubuğuna yazıp ilgili sonuca tıklayarak yapabilirsin.
  • Hedef sayfanı ayrıca Haber Kaynağı içerisinde sağ üst köşedeki "Sayfaların" sekmesinde de görebilirsin.
 3. 3
  Fareyle sayfanın üst kısmındaki "Daha Fazla" üzerine gel.
 4. 4
  "Sayfayı Şikâyet Et" üzerine tıkla.
 5. 5
  "Fikrî mülkiyetimin izinsiz kullanıldığını düşünüyorum" seçeneğine tıkla.
 6. 6
  "Devam" düğmesine tıkla.
 7. 7
  "Fikrî mülkiyet ihlallerini bildirme hakkında daha fazla bilgi al" üzerine tıkla.
 8. 8
  "Telif hakkı ihlallerini bildirme" ifadesine tıkla. Eğer bir yönetici seni çıkarıp sayfanı ele geçirdiyse bunu yapmak en iyi seçeneğindir.[1]
 9. 9
  "Belirlenmiş temsilcimizle iletişime geçin" bağlantısına tıkla. Bu bağlantının "Telif Hakkı İhlallerini Bildirme" altındaki sürümünü tıkladığından emin ol.[2]
 10. 10
  "Telif hakkı iddianızla ilgili tüm bilgileri" ifadesine tıkla. Bu sayfa iletişim bilgilerin, sayfa içeriğinin açıklaması vb. dâhil olmak üzere elinin altında bulunması gereken telif hakkı bilgileri hakkında sana iyi bir fikir verecektir.[3]
 11. 11
  Temsilcinin iletişim sayfasına dön.
 12. 12
  Ekranda listelenen numarayı ara. Facebook bu iletişim tarzını tercih etmediğinden yanıt almadan önce birkaç saat beklemen gerekebileceğini (ayrıca iletişim için verilen telefon numarasının bir yurt dışı telefon numarası olduğunu, dolayısıyla dil ve zaman farkından dolayı iletişim zorluğu yaşayabileceğini) unutma.
  • Bunun dışında, burada verilen adrese bir e-posta da gönderebilirsin.
 13. 13
  Temsilciye telif hakkı bilgilerini sağla. Muhtemelen doğrudan "telif hakkı talebi" sayfasında, söz konusu sayfanın sorunlarıyla ilgili sorular soracaklardır.
 14. 14
  Kararı bekle.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Yönetici Haklarının Kaybını Önlemek

 1. 1
  Rekabet yasağı sözleşmesi oluştur ve paylaş. Bunu yapman, hesabının ele geçirilmesi durumunda sana bazı yasal zeminler sağlayacaktır. Facebook sayfandaki tüm çalışanlar veya kullanıcılar erişime izin verilmeden önce bu belgeyi imzalamalıdır.
 2. 2
  Çalışanların sayfa yetkilerini kısıtla. En başta Facebook sayfanı oluştururken, çalışanlarının hiçbirine "Editör" haklarından daha üst seviye bir hak vermediğinden emin ol. Bu, seni yöneticilikten çıkarma yetkisine sahip olmadan sayfa bakımı yapabilmelerini ve yayın oluşturabilmelerini sağlar
  • Unvanın, en üst seviye olan "Yönetici" olmalıdır. Başka hiç kimse bu unvana sahip olmamalıdır.
 3. 3
  Sayfanın içeriğini sık sık izle. Çalışanların, Facebook'un telif hakkı veya ticari marka anlaşmalarına aykırı bilgiler yayınlıyorsa hak ihlalinde bulunan materyal kaldırılana kadar sayfanın yetkileri Facebook tarafından geri alınmış olabilir.
 4. 4
  Çalışanlarınla iletişim kur. Mutlu çalışanlar yönetici hesaplarını devralmaz veya fikri mülkiyeti çalmaya teşebbüs etmez. Olumlu bir çalışma ortamı oluşturmak için çalışanlarının geri bildirimlerini dinlediğinden ve yanıtladığından emin ol.
  Reklam

İpuçları

 • Facebook bir telif hakkı şikâyet formu sunsa da mevcut seçeneklerinin hiçbiri gönderilebilir bir formla sonuçlanmaz. Bunun yerine, her seçenek size nispeten yararsız bir bağlantı sağlar.
 • Eğer bir diğer yönetici seni bir sayfadan çıkardıysa ilk yapacağın şey onunla bu konuda kibarca konuşmak olmalıdır.
Reklam

Uyarılar

 • Buradaki bilgiler, bir hak talebinde bulunma veya Facebook ile iletişim kurma sürecinde sana yol göstermek için tasarlanmış olsa da Facebook'un sorununu yanıtlayacağını (veya yardımcı olacağını) garanti etme imkânı yoktur.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 13.194 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sosyal Ağ
Bu sayfaya 13.194 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam