Bu wikiHow makalesi, bir Ethernet kablosu kullanarak iki bilgisayarın birbirine nasıl bağlanacağını öğretir. Bilgisayarları birbirine bağladıktan sonra, içerdikleri dosya paylaşım ayarlarını kullanarak iki bilgisayar arasında dosya paylaşabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bilgisayarları Birbirine Bağlamak

 1. 1
  Bilgisayarlarında Ethernet bağlantı noktası olup olmadığını kontrol et. Ethernet bağlantı noktaları, genelde yanlarında 3 kutulu simge bulunan geniş, dikdörtgen biçiminde bağlantı noktalarıdır. Ethernet bağlantı noktalarını çoğunlukla bilgisayar gövdesinin yan taraflarından birinde (dizüstü) ya da bilgisayar kasasının arkasında (masaüstü) bulabilirsin.
  • Ethernet bağlantı noktası, iMac bilgisayarlarda monitörün arkasında bulunur.
 2. 2
  Gerekli olduğunda bir Ethernet adaptörü satın al. Bilgisayarında Ethernet bağlantı noktası yoksa, bir USB Ethernet adaptörü satın alman gerekecek. Bu adaptörleri internette (örneğin Amazon) ve teknoloji mağazalarında (örneğin Teknosa) bulabilirsin.
  • Bir Mac bilgisayarın varsa, USB bağlantı noktalarını kontrol etmelisin. Sadece USB-C bağlantı noktasına sahipsen (dikdörtgen biçimindeki bağlantı noktasının aksine oval bağlantı noktasıdır) ya Ethernet’i USB-C’ye dönüştüren adaptöre ya da USB’yi USB-C’ye dönüştüren adaptöre ihtiyacın olacak.
 3. 3
  Bir çapraz Ethernet kablosuna sahip olup olmadığını kontrol et. Ethernet bağlantı noktalarının birçoğu hem geleneksel Ethernet kablolarını hem de çapraz Ethernet kablolarını desteklese de, bir çapraz Ethernet kablosu kullanarak olası problemlerin önüne geçebilirsin. Elindekinin bir çapraz kablo olup olmadığını anlamak için, kablonun her iki tarafındaki renkli tellere bak:[1]
  • Renkler bir uçta farklı bir şekilde sıralanmışsa, çapraz bir kabloya sahipsin demektir.
  • Her iki uçta da renkler soldan sağa doğru aynıysa, geleneksel bir kabloya sahipsin demektir. Bu kabloyu birçok bilgisayarda rahatlıkla kullanabilirsin, ancak eski bilgisayarları birbirine bağlıyorsan ve problem yaşıyorsan, çapraz bir kablo satın almak daha iyi bir tercih olacaktır.
 4. 4
  Ethernet kablosunun bir ucunu bir bilgisayara tak. Ethernet kablosunun başının, bilgisayarındaki Ethernet bağlantı noktasına uyması gereklidir. Kablonun başındaki hareket ettirilebilen kısmın aşağıya doğru baktığına emin ol.
  • Bir Ethernet adaptörü kullanmak zorundaysan, adaptörün USB ucunu bilgisayarlarından birinin boş USB bağlantı noktalarından birine tak.
 5. 5
  Ethernet kablosunun diğer ucunu ikinci bilgisayara tak. Ethernet kablosunun diğer ucu, ikinci bilgisayarın mevcut Ethernet bağlantı noktasına takılmalıdır.
  • İkinci bilgisayar için bir Ethernet adaptörü kullanmak zorundaysan, önce adaptörü takmalısın.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Windows’ta Dosya Paylaşımını Kullanmak

 1. 1
 2. 2

  Ağ ve İnternet bağlantısına tıkla. Bu bağlantı, Denetim Masası penceresinin hemen ortasında yer alıyor.

  • Pencerenin sağ üst köşesindeki "Görüntüleme Ölçütü" başlığında "Küçük simgeler" ya da "Büyük simgeler" ifadesini görüyorsan, bu adımı atla.
 3. 3

  Ağ ve Paylaşım Merkezi bağlantısına tıkla. Bu bağlantı, pencerenin üst kısmında yer alıyor.

  • Denetim Masa’nda "Küçük simgeler" ya da "Büyük simgeler" görüntüleme ölçütü kullanılıyorsa, Ağ ve Paylaşım Merkezi bağlantısını sayfanın sağ tarafında bulabilirsin.
 4. 4

  Gelişmiş paylaşım ayarları bağlantısına tıkla. Bu bağlantı, pencerenin sol üst köşesinde yer alıyor.

 5. 5
  "Dosya ve yazıcı paylaşımını aç" kutusunu işaretle. Bu kutuyu, menüdeki "Dosya ve yazıcı paylaşımı" bölümünde bulabilirsin.
 6. 6

  Değişiklikleri kaydet düğmesine tıkla. Bu düğme, pencerenin altında yer alıyor. Böyle yaptığında, değişiklikler kaydedilir ve kişisel bilgisayarında dosya paylaşımı etkinleştirilir.

 7. 7
  Bir klasör paylaş. Bağlantı yapılan bilgisayara herhangi bir klasörün içeriğini görüntülemesine ve üzerinde değişiklik yapmasına izin vermek için, aşağıdaki adımları uygula:
  • Paylaşmak istediğin klasörü aç.
  • Paylaş sekmesine tıkla.
  • Üzerinde Belirli kişiler... yazılı kısma tıkla.
  • Aşağıya doğru açılan kutudaki ucu yere dönük oka tıkla ve sonra aşağıya doğru açılacak menüden Everyone (Herkes) seçeneğine tıkla.
  • Paylaş düğmesine tıkla, sonra da Tamam düğmesi ortaya çıktığında düğmeye tıkla.
 8. 8
  Paylaşılan bir klasöre erişim sağla. Paylaşılan bir klasörü kişisel bilgisayarında görüntülemek istiyorsan, Dosya Gezgini’ni kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsin:
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Mac’de Dosya Paylaşımını Kullanmak

 1. 1
 2. 2

  Sistem Tercihleri... seçeneğine tıkla. Bu seçeneği, aşağıya doğru açılan menüde bulabilirsin. Üzerine tıkladığında Sistem Tercihleri penceresi açılacak.

 3. 3

  Paylaşma simgesine tıkla. Bu simge, Sistem Tercihleri penceresinde yer alıyor. Üzerine tıkladığında Paylaşma penceresi açılacak.

 4. 4
  "Dosya Paylaşma" kutusunu seç. Bu kutu, Paylaşma penceresinin sol tarafında yer alıyor.
 5. 5
  "Herkes" erişim izinlerinde değişiklik yap. "Herkes" başlığının sağ tarafındaki simgeye tıkla ve sonra da çıkacak menüden Oku ve Yaz seçeneğine tıkla. Bunu yapmak, bağlantı kurulan bilgisayarın paylaşılan her klasörü görüntülemesine ve üzerinde değişiklik yapmasına olanak tanır.
 6. 6
  Bir klasör paylaş. Kullandığın Mac ile bağlantı kurulan bilgisayar arasında bir klasör paylaşmak istiyorsan, aşağıdaki adımları uygula:[2]
  • Paylaşma penceresinde yer alan paylaşılan klasörler listesinin altındaki işaretine tıkla.
  • Paylaşmak istediğin klasörü seç.
  • Klasörü seçmek için bir kez tıkla.
  • Paylaşılan klasörler listesine klasörü eklemek için, Ekle seçeneğine tıkla.
 7. 7
  Paylaşılan bir klasöre erişim sağla. Mac bilgisayarında paylaşılan bir klasörü görüntülemek istiyorsan, Finder (Bulucu) aracılığıyla bunu gerçekleştirebilirsin:
  Reklam

İpuçları

 • Bilgisayarların bir Ethernet kablosuyla birbirine bağlandığında, hem Windows’tan hem de Mac’den interneti de paylaşabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Bilgisayarlarının arasında dosya paylaşımını bitirdikten sonra, dosya paylaşım seçeneğini kapatmayı unutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 20.812 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 20.812 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam