Bir Ethernet Kablosuyla İki Bilgisayar Birbirine Nasıl Bağlanır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Bilgisayarları Birbirine BağlamakWindows’ta Dosya Paylaşımını KullanmakMac’de Dosya Paylaşımını KullanmakReferans

Bu wikiHow makalesi, bir Ethernet kablosu kullanarak iki bilgisayarın birbirine nasıl bağlanacağını öğretir. Bilgisayarları birbirine bağladıktan sonra, içerdikleri dosya paylaşım ayarlarını kullanarak iki bilgisayar arasında dosya paylaşabilirsin.

Kısım 1
Bilgisayarları Birbirine Bağlamak

 1. 1
  Bilgisayarlarında Ethernet bağlantı noktası olup olmadığını kontrol et. Ethernet bağlantı noktaları, genelde yanlarında 3 kutulu simge bulunan geniş, dikdörtgen biçiminde bağlantı noktalarıdır. Ethernet bağlantı noktalarını çoğunlukla bilgisayar gövdesinin yan taraflarından birinde (dizüstü) ya da bilgisayar kasasının arkasında (masaüstü) bulabilirsin.
  • Ethernet bağlantı noktası, iMac bilgisayarlarda monitörün arkasında bulunur.
 2. 2
  Gerekli olduğunda bir Ethernet adaptörü satın al. Bilgisayarında Ethernet bağlantı noktası yoksa, bir USB Ethernet adaptörü satın alman gerekecek. Bu adaptörleri internette (örneğin Amazon) ve teknoloji mağazalarında (örneğin Teknosa) bulabilirsin.
  • Bir Mac bilgisayarın varsa, USB bağlantı noktalarını kontrol etmelisin. Sadece USB-C bağlantı noktasına sahipsen (dikdörtgen biçimindeki bağlantı noktasının aksine oval bağlantı noktasıdır) ya Ethernet’i USB-C’ye dönüştüren adaptöre ya da USB’yi USB-C’ye dönüştüren adaptöre ihtiyacın olacak.
 3. 3
  Bir çapraz Ethernet kablosuna sahip olup olmadığını kontrol et. Ethernet bağlantı noktalarının birçoğu hem geleneksel Ethernet kablolarını hem de çapraz Ethernet kablolarını desteklese de, bir çapraz Ethernet kablosu kullanarak olası problemlerin önüne geçebilirsin. Elindekinin bir çapraz kablo olup olmadığını anlamak için, kablonun her iki tarafındaki renkli tellere bak:[1]
  • Renkler bir uçta farklı bir şekilde sıralanmışsa, çapraz bir kabloya sahipsin demektir.
  • Her iki uçta da renkler soldan sağa doğru aynıysa, geleneksel bir kabloya sahipsin demektir. Bu kabloyu birçok bilgisayarda rahatlıkla kullanabilirsin, ancak eski bilgisayarları birbirine bağlıyorsan ve problem yaşıyorsan, çapraz bir kablo satın almak daha iyi bir tercih olacaktır.
 4. 4
  Ethernet kablosunun bir ucunu bir bilgisayara tak. Ethernet kablosunun başının, bilgisayarındaki Ethernet bağlantı noktasına uyması gereklidir. Kablonun başındaki hareket ettirilebilen kısmın aşağıya doğru baktığına emin ol.
  • Bir Ethernet adaptörü kullanmak zorundaysan, adaptörün USB ucunu bilgisayarlarından birinin boş USB bağlantı noktalarından birine tak.
 5. 5
  Ethernet kablosunun diğer ucunu ikinci bilgisayara tak. Ethernet kablosunun diğer ucu, ikinci bilgisayarın mevcut Ethernet bağlantı noktasına takılmalıdır.
  • İkinci bilgisayar için bir Ethernet adaptörü kullanmak zorundaysan, önce adaptörü takmalısın.

Kısım 2
Windows’ta Dosya Paylaşımını Kullanmak

 1. 1
  Denetim Masası’nı aç. Ekranın sol alt köşesindeki Başlat işaretine tıkla, denetim masası yaz ve menünün üst tarafında yer alan Denetim Masası bağlantısına tıkla.
 2. 2

  Ağ ve İnternet bağlantısına tıkla. Bu bağlantı, Denetim Masası penceresinin hemen ortasında yer alıyor.

  • Pencerenin sağ üst köşesindeki "Görüntüleme Ölçütü" başlığında "Küçük simgeler" ya da "Büyük simgeler" ifadesini görüyorsan, bu adımı atla.
 3. 3

  Ağ ve Paylaşım Merkezi bağlantısına tıkla. Bu bağlantı, pencerenin üst kısmında yer alıyor.

  • Denetim Masa’nda "Küçük simgeler" ya da "Büyük simgeler" görüntüleme ölçütü kullanılıyorsa, Ağ ve Paylaşım Merkezi bağlantısını sayfanın sağ tarafında bulabilirsin.
 4. 4

  Gelişmiş paylaşım ayarları bağlantısına tıkla. Bu bağlantı, pencerenin sol üst köşesinde yer alıyor.

 5. 5
  "Dosya ve yazıcı paylaşımını aç" kutusunu işaretle. Bu kutuyu, menüdeki "Dosya ve yazıcı paylaşımı" bölümünde bulabilirsin.
 6. 6

  Değişiklikleri kaydet düğmesine tıkla. Bu düğme, pencerenin altında yer alıyor. Böyle yaptığında, değişiklikler kaydedilir ve kişisel bilgisayarında dosya paylaşımı etkinleştirilir.

 7. 7
  Bir klasör paylaş. Bağlantı yapılan bilgisayara herhangi bir klasörün içeriğini görüntülemesine ve üzerinde değişiklik yapmasına izin vermek için, aşağıdaki adımları uygula:
  • Paylaşmak istediğin klasörü aç.
  • Paylaş sekmesine tıkla.
  • Üzerinde Belirli kişiler... yazılı kısma tıkla.
  • Aşağıya doğru açılan kutudaki ucu yere dönük oka tıkla ve sonra aşağıya doğru açılacak menüden Everyone (Herkes) seçeneğine tıkla.
  • Paylaş düğmesine tıkla, sonra da Tamam düğmesi ortaya çıktığında düğmeye tıkla.
 8. 8
  Paylaşılan bir klasöre erişim sağla. Paylaşılan bir klasörü kişisel bilgisayarında görüntülemek istiyorsan, Dosya Gezgini’ni kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsin:
  • Bağlantı kurduğun kişisel bilgisayarından ya da Mac bilgisayarından klasörü paylaştığından emin ol.
  • Dosya Gezgini programını aç.
  • Soldaki kenar çubuğunda diğer bilgisayarın adına tıkla.
  • Sorulursa diğer bilgisayarın şifresini gir.
  • Paylaşılan klasörü açarak içindeki dosyaları görüntüle.

Kısım 3
Mac’de Dosya Paylaşımını Kullanmak

 1. 1
  Apple menüsünü aç . Ekranın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıkla. Aşağıya doğru açılan bir menü ortaya çıkacaktır.
 2. 2

  Sistem Tercihleri... seçeneğine tıkla. Bu seçeneği, aşağıya doğru açılan menüde bulabilirsin. Üzerine tıkladığında Sistem Tercihleri penceresi açılacak.

 3. 3

  Paylaşma simgesine tıkla. Bu simge, Sistem Tercihleri penceresinde yer alıyor. Üzerine tıkladığında Paylaşma penceresi açılacak.

 4. 4
  "Dosya Paylaşma" kutusunu seç. Bu kutu, Paylaşma penceresinin sol tarafında yer alıyor.
 5. 5
  "Herkes" erişim izinlerinde değişiklik yap. "Herkes" başlığının sağ tarafındaki simgeye tıkla ve sonra da çıkacak menüden Oku ve Yaz seçeneğine tıkla. Bunu yapmak, bağlantı kurulan bilgisayarın paylaşılan her klasörü görüntülemesine ve üzerinde değişiklik yapmasına olanak tanır.
 6. 6
  Bir klasör paylaş. Kullandığın Mac ile bağlantı kurulan bilgisayar arasında bir klasör paylaşmak istiyorsan, aşağıdaki adımları uygula:[2]
  • Paylaşma penceresinde yer alan paylaşılan klasörler listesinin altındaki işaretine tıkla.
  • Paylaşmak istediğin klasörü seç.
  • Klasörü seçmek için bir kez tıkla.
  • Paylaşılan klasörler listesine klasörü eklemek için, Ekle seçeneğine tıkla.
 7. 7
  Paylaşılan bir klasöre erişim sağla. Mac bilgisayarında paylaşılan bir klasörü görüntülemek istiyorsan, Finder (Bulucu) aracılığıyla bunu gerçekleştirebilirsin:
  • Bağlandığın kişisel bilgisayarından ya da Mac bilgisayarından klasörü paylaştığından emin ol.
  • Finder programını çalıştır.
  • Finder penceresinde sol sütunda yer alan seçeneklerden diğer bilgisayarın adını seç.
  • Sorulursa diğer bilgisayarın şifresini gir.
  • Paylaşılan klasörü açarak içindeki dosyaları görüntüle.

İpuçları

 • Bilgisayarların bir Ethernet kablosuyla birbirine bağlandığında, hem Windows’tan hem de Mac’den interneti de paylaşabilirsin.

Uyarılar

 • Bilgisayarlarının arasında dosya paylaşımını bitirdikten sonra, dosya paylaşım seçeneğini kapatmayı unutma.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Connect Two Computers Together with an Ethernet Cable, Español: conectar dos computadoras en red, Deutsch: Computer mit Ethernetkabel verbinden, Português: Conectar Dois Computadores Usando um Cabo Ethernet, Français: connecter deux ordinateurs à l’aide d’un câble Ethernet, Italiano: Collegare Due Computer con un Cavo di Rete, 中文: 使用以太网电缆将两台计算机连接在一起, Русский: соединить два компьютера кабелем Ethernet, Nederlands: Twee computers met een ethernetkabel verbinden, Bahasa Indonesia: Menghubungkan Dua Komputer dengan Kabel Ethernet, ไทย: เชื่อมต่อคอมพิวเตอร์ 2 เครื่องด้วยสาย Ethernet, Tiếng Việt: Kết nối hai máy tính với nhau bằng cáp mạng, العربية: توصيل جهازي كمبيوتر ببعضهما باستخدام كابل شبكة, 日本語: LANケーブルで2台のパソコンを接続する, हिन्दी: दो कंप्यूटर को ईथरनेट केबल की मदद से जोड़ें, 한국어: 이더넷 케이블로 컴퓨터 두 대를 연결하는 방법

Bu sayfaya 3.341 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?