Para istemek, özellikle de bunu mesajla yoluyla yapmak zorundaysan biraz garip olabilir. Seni anlıyoruz! Neyse ki sürecin olabildiğince sorunsuz ilerlemesini sağlamak için yapabileceğin birkaç basit şey var. Mesaj yoluyla para istemek hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan bazı faydalı ipuçları için okumaya devam et!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 8:
Parayı neden istediğin konusunda açık ol.

 1. 1
  Paranın ne için olduğunu açıklarsan kişinin sana para vermesi daha olasıdır. Bu kişiyi telefon numarasına sahip olacak kadar iyi tanıdığına göre muhtemelen bir arkadaş, iş arkadaşı veya ailenden birisidir, değil mi? Bu kişinin senin durumuna sempati duyması muhtemeldir. Paraya neden ihtiyacın olduğunu ve ne için harcayacağını kısaca açıkla.[1] Örneğin:
  • "Selam Vedat! Bunu istemekten nefret ediyorum ama bir çıkmazdayım. Elektrik faturamın son ödeme tarihi bu Cuma ve ayın 30'una kadar maaş almayacağım."
  • "Merhaba Ferhat amca! Bu ay ders kitaplarım için yeterince bütçe ayırmadım ve okul haftaya başlıyor. Bana yardım edebilir misin?"
  • "Levent! Bu çok utanç verici ama bir restoranda yemek yedim ve hesabı ödemeye gittiğimde cüzdanımı evde unuttuğumu fark ettim. Bana birkaç yüz lira FAST yapabilir misin?"
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 8:
Ne kadar paraya ihtiyacın olduğunu belirt.

 1. 1
  Belirsiz konuşursan kişi ondan yararlandığını düşünebilir. Lafı dolandırma! Ondan “biraz para” istersen veya net bir miktar belirtmeden belirsiz bir şekilde “kira için” dersen muhtemelen onu kazıklamaya çalışıyormuşsun gibi hisseder. "Peki, ne kadara ihtiyacın var?" diye sormak zorunda kalırsa da durumu kesin garipsemiştir! Miktarı belirtmek, bunu ikiniz için de kolaylaştırır.[2] Şunları söyleyebilirsin:
  • "Bu ayki kiram 875 lira ve 200 lira eksiğim var."
  • "Bu yemeği karşılamak için 20 liraya ihtiyacım var, o kadar!"
  • "Kasiyer, ders kitaplarımın 134,24 lira tuttuğunu söyledi."

Yöntem 3
Yöntem 3 / 8:
Paraya ne zaman ihtiyacın olduğunu söyle.

 1. 1
  Acilse veya büyük bir meblağ istiyorsan ona bir son tarih söyle. Bunu onun için ne kadar uygun hâle getirirsen o kadar iyi olur! Birkaç yüz liradan fazla borç alman gerekiyorsa parayı toparlama şansı olması için ona önceden uyarıda bulunmaya çalış. Bir faturayı ödemek için yardıma ihtiyacın olursa ona son ödeme tarihini bildir. Nakit paraya tam olarak o anda ihtiyacın varsa da bunu açıkça belirt. İşte birkaç örnek:
  • "Kiranın 1'inde ödenmesi gerekiyor, bu yüzden paraya 2 hafta içinde ihtiyacım olacak."
  • "Faturamın son ödeme tarihi 24 Ekim. Parayı o zamana kadar verebilir misin?"
  • "Açıkçası bu acil bir durum; garson tam olarak şu anda hesabı ödememi istiyor."
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 8:
Sana parayı nasıl göndereceğini söyle.

 1. 1
  Onu senin için fazladan sorun çözmeye zorlama! Zaten para istiyorsun, bu yüzden bunu onun için kolaylaştır ve parayı sana ulaştırmasının en iyi yolunu belirt. Bu elbette senin özel durumuna bağlıdır ancak ona birden fazla seçenek sunmak (mümkünse) her zaman iyidir. Yine de tek bir seçenek varsa bu konuda çok net ol. Örneğin:
  • "Parayı şimdi FAST yapabilir misin? Veya kredi kartı bilgilerini kasiyere verebilir misin? Kasiyer hemen yanımda."
  • "Gönderimi doğrudan Gaslight Square Apartments'a yapabilir misin? Bu şekilde para doğrudan ev sahibime gider."[3]
  • "Meşgul değilsen uğrayıp 100 lira alabilirim. Çok teşekkür ederim!"

Yöntem 5
Yöntem 5 / 8:
Parayı ne zaman geri ödeceğini belirt.

 1. 1
  Geri ödemeye söz verirsen kişinin parayı sana vermesi daha olasıdır. Bir aile üyesinden veya sevdiğin birinden 100 lira veya daha azını istiyorsan parayı ona geri verip vermeyeceğin konusunda endişe duymayabilir. Yine de bunu kesinlikle teklif etmelisin! Önemli miktarda para istiyorsan tam olarak ne zaman geri ödeyeceğini söylersen çoğu insan daha rahat hissedecektir.[4] Şunları söyleyebilirsin:
  • "Önümüzdeki Cuma günü maaş alacağım, 200 lirayı o gün geri ödeyebilirim."
  • "1000 liranın tamamını toplu olarak ödeyemem ama borcum bitene kadar her ay 100 lira ödeyebilirim."
  • "Parayı şimdi FAST yap ben de pazar günü akşam yemeğinde senin yemeğini ödeyeyim!"
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 8:
Büyük bir meblağ istiyorsan bunu yazıya dök.

 1. 1
  Kişiyi rahatlatmak için, geri ödeme planını detaylandıran bir belge taslağı hazırla. Çok miktarda para istemek oldukça garip gelebilir, özellikle de hepsini geri ödemenin biraz zaman alacağını biliyorsan. Son ödeme tarihleri ve taksit tutarları ile eksiksiz bir ödeme planı hazırlamayı teklif ederek bu tuhaf durumu hafifletebilirsin.[5] Örneğin:
  • "İki haftada bir Cuma günü ödeme alıyorum, böylece her ödeme aldığımda sana 100 lira gönderebilirim. İlk taksiti önümüzdeki Cuma ödeyeceğim. Bu programı takip edersek 24 Şubat'a kadar borcumu tam olarak geri ödemiş olacağım. Uyar mı?"
  • Mesaj yoluyla para talep ettiğin için, belgeyi birkaç dakika içinde ona e-postayla göndereceğini söyle. Para göndermeden önce belgeyi inceleyip ricanı kabul edebilir.[6] [7]

Yöntem 7
Yöntem 7 / 8:
Sana borcu varsa birkaç ipucu ver.

 1. 1
  Arkadaşın sana borçluysa ve onunla yüzleşmemeyi tercih ediyorsan bunu dene. Bir arkadaşından sana geri ödeme yapmasını istemek biraz garip gelir! Borcunu ödeyeceğine dair söz verdiği gün çoktan geçtiyse arkadaşını hemen yargılama (belki unutmuştur).[8] Talepte bulunmadan önce, aşağıdaki gibi birkaç ipucu vermeyi dene:
  • "Açıkçası, bu gece kulübe gelemem. Meteliğe kurşun atıyorum."
  • "Gelecek hafta kiramı ödemem gerekiyor ama yeterince param yok. Ne yapmalıyım?"
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 8:
Parayı hemen alman gerekiyorsa sakin ve direkt ol.

 1. 1
  Aciliyeti açıklamak, talebi biraz yumuşatabilir. Bu noktada arkadaşına çok kızmış olsan bile parayı “Bana borçlu olduğun 50 liraya ihtiyacım var, hem de hemen!” şeklinde istemek muhtemelen en iyi yol değildir. Arkadaşının durumuna sempati duyması için daha sakin bir yaklaşım dene.[9] Örneğin:
  • "Sorduğum için üzgünüm ama kredi kartı faturamı ödeyebilmem için bana borçlu olduğun 50 liraya gerçekten ihtiyacım var. Bir hafta içinde ödenmesi gerekiyor..."
  • "Kardeşine yardım eder misin? Araba borcumun Cuma günü ödenmesi gerekiyor ve param yetmiyor. Eğer borcun olan 100 lirayı verebilirsen ben de borcumu zamanında ödeyebilirim. :)"
  • Onunla gerçekten yüzleşmek zorunda kalmadan direkt olmak için, CepBank aracılığıyla ona bir para talebi gönder. Bu işe yarayabilir![10]

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.947 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 4.947 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam