Erkek arkadaşınla olan ilişkin sona erdi ve tam olarak neyi kaçırdığını bildiğinden emin olmak istiyorsun. Onunla tekrar bir araya gelmek istesen de istemesen de, ona hayatının fırsatı olduğunu ve onun bunu kaçırdığını hatırlatmak istiyorsun. Onun bir kişi olarak kim olduğunu, kendinin kim olduğunu düşün ve ona tam olarak neyi kaçırdığını göster. Ona neyi kaçırdığını göstermenin en iyi yolu kendine odaklanmaktır; ona değil. Bu yüzden ondan uzak dur, kendi yaşamında olumlu değişiklikler yap ve yeni deneyim potansiyellerini kucakla.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Sınırlar Koymak

 1. 1
  Mesafeni koru. Ne zaman konuşacağınıza ve tekrar konuşup konuşmayacağınıza o karar veremez. Elbette, onun sınırlarına veya isteklerine saygı duyman gerekir, ancak açık kapı bıraktıysa tekrar ne zaman ve nasıl konuşacağınızı (telefon, mesaj veya e-posta) sen seçersin. Bu başlangıçta zor olabilir, ancak pratik yaptıkça mesafeni korumak daha kolay olacaktır.[1]
  • İlk iletişimler üzerindeki kontrolün, ona artık sana sınırsız erişimi olmadığını gösterir.
  • Tekrar konuşmadan önce ayrılmanızın üzerinden en az bir ay geçsin.
  • Mesela doktor randevusu olduğu gün, randevuyu hatırlatmak için ona mesaj atıyorduysan bunu artık yapma. Kendi takvimine güvenmesi gerekecek; sana değil.
  • Veya onu en sevdiğin filmin televizyonda oynadığını söylemek için arama. Bunun yerine, biraz mısır patlat ve filmin tadını çıkar.
 2. 2
  Olumlu değişiklikleri kucakla. Ayrılıktan sonra, kendini biraz yeniden keşfetme zamanı gelmiştir. Eski sevgilin ya da başkası için değil, kendin için. Yeni bir başlangıcı hak ediyorsun. Belki bir kulübe katılmakla veya bir hobi edinmekle ilgileniyordun; şimdi tam zamanı. Ya da belki de bağının koptuğu biriyle tekrar bağlantı kurmak istiyorsundur; şimdi tam zamanı. Neyi seçersen seç değişmene, dün olduğundan daha iyi olmana izni ver ve bunu başka hiç kimse için değil kendin için yap.[2]
  • Eski sevgilin sende olumlu değişiklikler görecek ve hayatına bakıp kendini geliştirdiğini fark edecek. Belki senin adına sevinir ama bunun bir parçası olmadığı için kesinlikle pişman olacak.
 3. 3
  İlişkini tanımla. İkinizin de ilişkinizin ne olduğunu ve ne olmadığını net bir şekilde anlamanız önemlidir. Berabersiniz ya da değilsinizdir. Sözüne bağlı kalmak zor olabilir ama ona birlikte olduğunuzu veya bittiğini söylemelisin. Bu, açılıp kapatılacak bir anahtar değil ve istediği zaman geri gelmesi için onu bekliyor olmayacaksın.[3]
  • Bu, kendin ve duygusal sağlığın üzerinde kontrol sağlamanla ilgilidir.
  • Ona şunu söyleyebilirsin: “Artık ayrıldığımıza göre, ilişkimizin ne olduğunu ve eğer birbirimizle iletişim kuracaksak bunu nasıl yapacağımızı kararlaştırmamız gerekir. Bu konuda belirsizlik olamaz; kesinliğe ihtiyacım var.”
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Özgüvenini Artırmak

 1. 1
  Biraz egzersiz yap. Egzersiz gerçekten de bedeni, zihni ve kalbi besler. Başlangıçta egzersiz yapmaktan hoşlansan da hoşlanmasan da buna devam et. Egzersizi yeni bir alışkanlık hâline getir. Vücudun güçlenecek, beynin daha iyi çalışacak ve kalbini besleyeceksin.[4]
  • Aylık üyelikler sunan çok sayıda spor salonu var, yani bir spor salonunun tüm avantajlarını, seni açmaza sokacak uzun bir sözleşme olmadan elde edebilirsin.
 2. 2
  Sosyal ol. Ortamlara gir, sosyal ol ve hayatının tadını çıkar. Sana neşe veren insanlarla ve etkinliklerle yeniden bağlantı kurmak için bu fırsatı değerlendir. Bu aynı zamanda, incelemeyi düşündüğün yeni sosyal aktiviteleri keşfetmen için bir fırsattır. Yeni sosyal hayatından muhtemelen haberi olur. İnternet’te fotoğrafları bile görebilir ve hayatını onsuz yaşadığını görür.[5]
  • Arkadaşlarınla görüş
  • Akşam yemeğine çık
  • Tiyatroya git
  • Festivallere git; günlük bir gezi yap
  • Bir buluşma grubuna katıl
  • Bir hobi kulübüne katıl
  • Ayrılman nedeniyle özdenetimini kaybettiğin izlenimini verebileceğinden, dışarı çıkarken çekilmiş resimlerde aşırıya kaçma.
 3. 3
  Olumlu düşünme pratiği yap. Düşündüğün şeyleri kendine çektiğine dair bir fikir var ve eğer olumlu şeyler düşünürsen pozitif enerjiyi hayatına çekersin. Dahası, pozitif düşünme pratiği yaparak, hiç beklemediğin anda ortaya çıkma eğiliminde olan tüm olumsuz, kendinden şüphe duymana neden olan düşünceleri susturmayı öğreneceksin. Olumlu düşünme, çalışma gerektiren ancak çabaya değer bir alışkanlıktır.[6]
  • Küçük başlangıçlar yap. Düşünme eğiliminde olduğun olumsuz bir şeyi ve onu nasıl olumlu hâle getirebileceğini düşün. Sonra, bir dahaki sefere bu olumsuz şeyi düşündüğünde onu uzaklaştır ve yerine pozitif bir düşünce koy.
  • Örneğin, herkes kadar yetenekli olmadığına ve asla başarılı olamayacağına dair sürekli aklına gelen bir düşüncen olabilir. Bu olumsuz düşünceye karşı koy. Sadece korku ve kaygıyı ifade ediyorsun, somut bir gerçeği değil. Korkularının ve endişelerinin yayılmasına izin vermek yerine, korku dolu düşünceni düzelt. Örneğin, "Herkesin bir yeteneği vardır. Sadece benimkinin ne olduğunu bulmam gerekiyor." ve, "Başarılı olmanın birçok yolu var. Hayatımın birçok alanında şimdiden başarılı oldum. Her gün başarılı olmanın yollarını bulacağım ve gelişmenin yollarını bulmaya devam edeceğim." diyebilirsin.
 4. 4
  Güçlü yönlerine odaklan. Güçlü yönlerin var ve onlara odaklanman gerekiyor. İyi yaptığın işe odaklanmak, seni gelişmeyi ve başarmayı sürdürmeye teşvik edecektir. Başarın senindir ve kimsenin senden alamayacağı bir şeydir. Kendi yeteneklerini kullanarak güç kazanırsın ve her şeyde olduğu gibi, bunu ne kadar çok yaparsan o kadar iyi olursun. Ve sürekli gelişmen, kişisel gelişim ve ilerleme için daha fazla fırsat kapısı açacaktır.[7]
  • Profesyonel anlamda güçlü yönlerini veya kişisel yeteneklerini, hatta sanatsal yeteneklerini düşünebilirsin. Tamamen sana özel bir şey geliştirmek için güçlerini birleştir.
  • Mesela yıllardır hobi olarak bir şeyler pişirmeyi seviyorsundur. Evde şekerlemeler yapmayı ve sevdiklerinle paylaşmayı çok seviyorsundur. Pişirme becerilerini ve tariflerini paylaştığın bir blog açmayı düşün.
  • Ya da belki karmaşık görevleri organize etme ve bunlarla uğraşma konusunda harikasındır. İşyerinde insanların, özellikle başa çıkamayacak kadar büyük göründüklerinde sorunları çözmek için başvurduğu kişisindir. Bu becerileri kullanabilir ve kişisel asistan ve hatta yaşam koçu olarak kendi işini kurabilirsin.
  • Belki hayvanları çok seviyorsundur ve onlarla daha fazla zaman geçirmeyi çok istiyorsundur. Hayvanlarla empatik denebilecek bir bağın vardır. Bu özel yeteneği kullan ve hayvanları rehabilite etmek için bir sığınakta veya yaşadığın yerdeki hayvanat bahçesinde gönüllü ol.
 5. 5
  Kendini tanı. Kendini bir ayrılığın ardından "şimdi ne olacak?" diye merak ederken bulabilirsin. Deneyimlerini başka biriyle paylaşmaya o kadar alışkınsındır ki kendinle bağlantını kaybetmiş olabilirsin. Kendini tanımak ve kim olduğunu, nelerden hoşlandığını ve hoşlanmadığını ve hatta dini ve politik konularda ne hissettiğini anlamak, hayatına devam etmek için çok önemlidir. Hayatına devam ettiğinde, neyi kaçırdığını görecek.[8]
  • Basit bir başlangıç yap ve bir liste hazırla. Eğlenmek için yapmaktan hoşlandığın şeyleri, hangi maceralara çıkmak istediğini, hayalindeki tatilleri ve hobi ilgi alanlarını listele. Gerektiği kadar çok liste yap. Kendini düşünmek ve düşüncelerini yazmak kendini daha iyi tanımana yardımcı olacaktır.
  • Ya da tam anlamıyla ya da daha rastgele şekilde, sadece gözlerini kapatarak, sakince nefes alarak ve sessizce oturarak meditasyon yapabilirsin. Düşüncelerini kabul et ve sustur, böylece dikkatin dağılmadan sadece kendinle baş başa kalırsın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Eğlen

 1. 1
  Yeni arkadaşlar edin. Ayrılıkla birlikte birkaç arkadaşını kaybetsen de kaybetmesen de ayrıldıktan sonra yeni arkadaşlar edinmek iyi bir fikirdir. Bu, mevcut arkadaşlarından kurtulman gerektiği anlamına gelmez, sosyal çevreni genişletmelisin. Yeni arkadaşlar edinmek seni yeni deneyimlere açacak ve eski sevgilinden uzaklaşmana yardımcı olacaktır. Aynı sosyal çevrede bulunmazsanız o da seni her zaman takip edemez, bu da kendini toparlaman için sana biraz alan sağlar.[9]
  • İnsanlarla tanışmak söz konusu olduğunda dijital çağ yeni seçenekler sundu. Yerel Facebook gruplarına veya MeetUp gruplarına veya mesaj panolarına katılabilirsin. Bu gruplar ortak ilgi alanları (kitaplar, film türleri ve hatta müzik), coğrafya (şehir, eyalet, mahalle) veya ortak deneyimler (ebeveynlik, boşanma, gaziler) hakkında olabilir.
  • Ayrıca, yaşadığın yerdeki kitapçıların ve kafelerin ortak bir ilgi veya amaç için düzenli olarak toplanan grupları olabilir.
  • Okula devam ediyorsan lise veya üniversitende katılabileceğin sosyal, spor ve akademik kulüpler olacaktır.
 2. 2
  Kendini şımart. Kendini normalde savurganlık yapmayacağın bir şeyle şımartmayı hak ediyorsun. Kendini biraz şımart ya da keşfe çık, kendinle bir randevuya çık ya da uzun zamandır istediğin el çantasını al. Gerçekten zevk alacağın ve kendine bir hediye olarak verebileceğin bir veya iki şey düşün.[10]
  • Tek başına bir geziye veya tatile çıkmayı dene. Yeni bir yeri keşfetmek veya kendi başını yeni bir şey deneyimlemeye biraz zaman ayır.
  • Kişisel bakım hediyeleriyle kendini şımart. Belki de o masaj paketini veya baktığın yeni tencere ve tavaları satın almanın tam zamanıdır.
  • Dışarı çık; bir kitapçıya git, akşam yemeğine çık veya bir filme git.
 3. 3
  Kendine nazik ol. Başkalarına karşı nazik olmanın önemli olduğunu biliyorsun çünkü başkasına yardım etmiş oluyotsun ve bu, kendini daha iyi hissetmeni sağlıyor. Ama kendine karşı nazik olmayı unutamazsın; özellikle şimdi. Başkalarına özen gösteriyorsun ve şimdi kendine özen gösterme zamanı. Senin nezaketini kaçırdığı için pişman olacak.[11]
  • İşe giderken dur ve kendine bir kahve al.
  • O yeni kıyafeti, oyunu veya spor ekipmanını al.
  • Kendine iltifat et; her gün kendini iltifat edecek bir şey bul.
  • Kendine karşı sabırlı ol.
 4. 4
  Eğlen. Seni kaybettiğine pişman olmasını istiyorsun ama en önemli odak noktan kendi mutluluğun olmalı. Dışarı çık ve eğlen! Onun duyguları için endişelenme. Onun hislerini kontrol edemezsin. Ama eğlenebilirsin; arkadaşlarınla dışarı çık, minyatür golf oyna, yüzmeye git, kampa git. Sadece dışarı çık ve eğlen.[12]
 5. 5
  Yeni alışkanlıklar yarat. Bu, rutinini değiştirmekten biraz farklıdır. Yeni alışkanlıklar yaratmak, tekrar yaparak neredeyse tabiatın hâline gelen olumlu yeni davranışlar geliştirmek anlamına gelir. Geliştirdiğin yeni alışkanlıklar, yalnızca hayatını iyileştirmeye veya seni daha mutlu etmeye odaklanarak yaratılmalıdır. Sonuçta, mutluluğun senin için harikadır ve başkaları için çekicidir.[13]
  • Alışkanlıkların, her sabah yabancı dilde iki yeni kelime öğrenmek veya haberleri okuyarak 20 dakika geçirmek gibi öğrenmeye dayalı olabilir.
  • Alışkanlıkların, her sabah iki dakika mekik ve şınav çekmek gibi daha fiziksel temelli de olabilir.
  • Ya da her akşam yarım saat dinsel bir metin okumak gibi ruhsal temelli olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Ona arkadaşça davran. Onu kasten görmezden gelme ama biraz mesafe koy.
 • Senin kadar eşsiz ve özel birini kaybetmek onun zararınadır; bu yüzden kendin için üzülme. Dışarıda başka erkekler var.
 • Sadece gülümse ve her zaman mutlu olduğunu göster. Seni geri istemesini sağlayacak sebeplerden biri bu olabilir.
 • Onsuz daha iyi olduğunu ona göster.
 • Seni gerçekten istiyorsa seni geri kazanmak için her türlü çabayı gösterecektir. Hayatında olmanın değerini anlayabilmesi için, sevgini kazanmak adına çalışması gerekiyor.
 • Bunların hiçbir işe yaramazsa yalnızlığın tadını çıkar.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Trudi Griffin, LPC, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Profesyonel Danışman
Bu makaledeki ortak yazarlar Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin Wisconsin’de Lisanslı Profesyonel Danışman’dır. Yüksek Lisans derecesini 2011 yılında Marquette Üniversitesi’nden Klinik Zihinsel Sağlık Danışmanlığı alanında almıştır. Bu makale 31.245 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 31.245 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam