Bir adama tutuldun ama hislerinin karşılıklı olup olmadığından emin değil misin? Belki de seninle ilgilendiği için mi sana baktığını yoksa sana değil de arkandaki resme mi baktığını merak ediyorsun. Merakının sebebi ne olursa olsun, bir erkeğin seninle gerçekten ilgilenip ilgilenmediğini anlamanın birkaç kesin yolu var!

Adımlar

 1. 1
  Beden dilini anla. Beden dili hoşlandığın adamın seninle çıkmak isteyecek kadar senden hoşlanıp hoşlanmadığıyla ilgili "çok şey anlatabilir". İlginçtir ki, beden dili uzmanları kadınların karşılarındaki erkekten hoşlandıklarını göstermek için yaklaşık 52 beden dili işareti, erkeklerin ise sadece 10 beden dili işareti kullandığına inanırlar.[1] Bu teoriye inanıyorsan bu konuda tahminde bulunman biraz daha kolaylaşır! Yine de nelere dikkat etmen gerektiğini bilmen ve bazı masum davranışları da aşkla karıştırmaman gerektiğinin farkında olman gerekir; bu konudaki bir yanlış anlama oldukça utanç verici sonuçlar doğurabilir. Dikkat etmen gereken beden dili işaretlerinden bazıları şöyledir:
  • Sana çok sık bakar. Sana bakarken tek kaşını kaldırabilir ("tek kaşın kalkması" saniyenin beşte biri kadar sürer). Bu arada seni izliyor olduğunun gerçekten farkında bile olmayabilir. [2]
  • Yüzüne ne kadar baktığını ve ne kadar göz teması kurduğunu anla.
  • Sık sık sana doğru eğilir. Kişisel alanın işgali büyük bir ilginin işaretidir.
  • Ellerinin, ayaklarının, bacaklarının, ayak parmaklarının vs. yönüne dikkat et. Yönlerinin sana dönük olması seninle ilgilendiğinin bilinçaltı göstergesidir.[3]
  • Kendine çekidüzen vermeye başlar. Kravatını çekiştirip düzeltmeye çalışır ya da kazağını toparlamaya çalışır. Belki de parmaklarıyla saçını tarayarak daha iyi görünmek ister ya da eğilerek ayakkabılarını bağlar. Bunları tekrar tekrar yapması erkek kuşun kendini göstermek için tüylerini kabartmasına benzer! [4]
  • Nasıl oturduğuna bak. Daha çok bacakları açık oturmak ya da elleri kalçaya koymak gibi erkeksi hareketler yaptığını görüyorsan seni etkilemeye çalışıyordur. [5]
  • Eğer senden hoşlanıyorsa sana arkasını fazla dönmediğini, daha çok sana doğru eğildiğini ve sana sık sık baktığını görebilirsin. Yakınındayken omuzlarını düşürüyorsa romantiktir ve seni önemsiyor demektir. Omuzlarını dik tutuyor ve sana dönük oturuyorsa kesinlikle sana karşı boş değildir.
 2. 2
  Göz teması kurup kurmadığına dikkat et. Daha önce de belirtildiği gibi, sana karşı ilgisi olan bir erkek çaktırmadan da olsa sana sık sık bakar. Gözünü yakalamaya çalışabilir ya da utangaç biriyse sana bakarken onu yakaladığında bir anda kafasını başka tarafa çevirebilir. İlgisini test etmek için dört saniye boyunca yüzünü incele ve bir anda başka tarafa bak (daha uzun süre bakma; hoş olmayabilir). Daha sonra tekrar bak. Eğer seninle göz temasını sürdürüyorsa ya da arttırıyorsa sana ilgisi var demektir. Eğer bakışları ağzına doğru kayıyorsa kesinlikle sana karşı ilgisi var demektir. Normalde biriyle kuracağı göz temasından bir parçacık bile uzun bir göz teması kurduğunuzu hissediyorsan ya da bakışlarını hemen kaçırıyorsa orada farklı bir durum var demektir. Öte yandan, göz temasını kesip odada başka yerlere bakmaya başlıyorsa sana karşı ilgisi yok demektir. [6]
  • Bakışları sol taraftayken senin yüzünü süzerek sağa doğru kayıyorsa senden çok etkilendiğinin işaretidir.[7]
  • Gözlerini kaçıran utangaç bir erkekle sana karşı hiç ilgisi olmayan bir erkeği karıştırmamaya dikkat et. Sana karşı ilgisi olan utangaç bir erkeğin bakışları tekrar sana yönelecektir. Sabırlı ol!
  • Ondan hoşlanmadıysan göz temasını sürdürmek rahatsız edici olabilir; göz temasını hemen sonlandır ve başka birini arıyormuşsun gibi yapıp odada başka yönlere bak.
  • Etrafındayken komik bir şey söylediğinde ya da yaptığında ve herkes buna güldüğünde senin de gülüp gülmediğini anlamak için bir saniyeliğine sana dönüp bakacaktır. Bu, senin üzerinde iyi bir izlenim yaratmaya çalıştığını gösterir.
  • Senden hoşlanıyorsa göz bebekleri büyüyebilir, ama bunu anlamak oldukça zordur ve ona bu kadar yakından bakarsan oldukça garip bir duruma düşebilirsin. Yanında uzun zaman geçiriyorsan bunu anlaman daha kolay olabilir.
 3. 3
  Anlattıklarını dinle. Senden hoşlanıyorsa ve gerginse ya da sana daha fazla yaklaşmanın fırsatını kolluyorsa muhtemelen kendinden bahsetmeye başlayacaktır. Genelde erkekler özellikle yanlarındayken başka bir erkekten bahsedildiğinde kendilerini kanıtlama ihtiyacı hissederler.
  • Senin söylediklerine karşı olan ilgisini ölç. Ne söylediğinin gerçekten önemi yoktur, onun ilgisini ölçmek için asıl önemli olan bir şeyi nasıl söylediğindir. Bu yüzden şunu yapmayı dene: Ona doğru eğil ve omzun hafif onun omzuna değerken ona doğru hafifçe fısılda. Etkiyi daha da arttırmak için kolunla sırtına hafifçe dokunarak duruşunu sabitle. Başını sana yaklaştırarak sana dokunursa ya da seninle göz temasına geçerse sana karşı ilgisi var demektir. Eğer ilgisi yoksa muhtemelen kendini geri çekecektir veya hiç tepki vermeyecektir. Sana hiç ilgisi olmayan biri seni kişisel alanından savabilir bile! [8]
 4. 4
  Dokunmaya ya da dokunulmaya karşı olan ilgisini ölç. Dokunmak gelişmekte olan bir ilişki için önemli bir ilgi göstergesidir ve hem onun sana nasıl dokunduğunu hem de sen ona dokunurken verdiği tepkiyi gözlemleyerek sana karşı olan ilgisini değerlendirebilirsin. Eğer sana karşı bir şeyler hissediyorsa gülerken elini senin elinin üzerine koyabilir bacağını hafifçe senin bacağına dokundurabilir ama bacağını geri çekmez ya da selamlaşırken, bir hikâye anlattığı esnada duygularını belli etmek için ya da “sarılamaya ihtiyacın varmış gibi” göründüğün için, yani eften püften şeyler için sana sarılabilir. Öte yandan, ne olduğunu anlamak için sen de ona dokunmayı dene. Elinle hafifçe boynuna dokun, kolunu tut ya da şakalaştıktan sonra parmaklarını elinin üzerinde gezdir. Bunlara karşılık verirse ve kendini kaçırmazsa ya da elini senin eline, koluna ya da bacağına koyarsa sana karşı ilgisi var demektir. Ancak gerilir veya elini kaçırırsa sana karşı ilgisi yok demektir. [9]
  • Utangaç biriyse dokunman onu şaşırtacağı için ilk başta biraz ürkebilir. Bu, tam olarak senden hoşlanmadığı anlamına gelmez; daha sonra göstereceği davranışları dikkatlice izle.
  • Tabii ki çapkın erkekler dokunmanın alanını genişletmeye pek hevesli olabilirler; grubunuzdaki diğer kadınlarla nasıl etkileşimde bulunduğunu gözlemleyerek seninle olan etkileşiminin diğerlerinden farklı olduğundan emin ol.
 5. 5
  Sana gruptaki diğer kişilere davrandığından farklı davranıp davranmadığını gözlemle. Eğer sana karşı gerçekten ilgisi varsa sana karşı korumacı ya da “centilmence” (en azından kendisine göre) davranmaya başlayabilir. Sandalyesini sana yaklaştırıyor, kolunu senin sandalyenin arkasına atıyor, ceketini senin sandalyenin arkasında bırakıyor ya da üşüdüğünde ceketini sana saracak kadar ileri gidiyor mu?
  • Bazı erkeklerin dikkat çekmek için diğer kadınlarla flört ettiklerinin farkında ol. Bu, ona senin tepkini ölçme fırsatı verir ve ondan gerçekten hoşlanıp hoşlanmadığını anlamasına yardımcı olur. (Evet, özellikle bu davranışın kalbini kırıp kafanı karıştırarak ondan vazgeçmene sebep olabileceği düşünüldüğünde bunun çok tuhaf bir mantıkla yapıldığı söylenebilir!) Ne var ki, bunun “dikkat çekmeye yönelik flörtleşme” olduğunu flörtleşme senaryosunun ortasında tepkini ölçmek için dönüp sana baktığında kolayca anlayabilirsin. Bu arada hemen lavaboya giderek flörtleşmenin nasıl ilerlediğini görmek için kendine gizlice gözlem yapabileceğin bir yer de bulabilirsin. Sen yanlarından ayrıldığında flörtleşmeyi bırakıyorsa o kadını değil seni önemsiyor demektir. Alternatif olarak bir arkadaşından sen yanlarında yokken flörtleşmenin nasıl ilerlediğini takip etmesini de isteyebilirsin.
 6. 6
  Senin sevdiğin ve yapmaktan hoşlandığın şeylere karşı onun da bir anda ilgi duymaya başlayıp başlamadığını takip et. Örneğin, belli bir müzik türünden hoşlanıyorsan ve onun bununla ilgili bilgisi yoksa senden kendisine dinlemesi için bir müzik grubu ya da şarkıcı önermeni isteyebilir. Ya da sevdiğin bir müzik grubunun hafta sonunda nerede sahne alacağını öğrenme zahmetine girmiş olabilir ve bu grubu birlikte dinlemeyi teklif ederek veya bu teklif olmaksızın sana bu etkinlikten bahsedebilir. Eğer daha önce hiç bilmediği bir diziden ona bahsettiğinde bu dizi onun yeni favorisi haline gelirse ve özellikle de beraber dizi hakkında konuşabilmeniz için senin izlediğin bölüme yetişme çabasına girerse senden hoşlanıyor demektir.
 7. 7
  Gerginlik belirtileri ara. Gergin kahkahalar atması, avuçlarının terlemesi, derin nefes alıp vermesi, yerinde duramaması ya da seni izlediğini anladığında gözünü hemen kaçırması senden hoşlandığının işaretleri olabilir. Seni etkileme konusunda gerginlik yaşaması çok çabaladığı ve muhtemelen senin harekete geçmeye çok yakın olduğun anlamına gelir. [10]
 8. 8
  Onun arkadaşlarına dikkat et. Eğer arkadaşları seninle ilgileniyorsa senin olduğun ortamda çaktırmadan onu kızdırmaya çalışıyor olabilirler. Bu da onun senden hoşlandığına, hatta senin de ondan hoşlanıp hoşlanmadığını anlamaya çalıştığına işaret edebilir. Sen oradayken nasıl davrandıklarını anlamaya çalış. Gülüyorlar mı? Ona dönüp bakıyorlar mı? Sanki senin bilmediğin bir şeyi biliyormuş gibi sırıtıyorlar mı?
  • Arkadaşlarından biri onun senden hoşlandığını ima ediyorsa ama diğer bütün işaretler bunun tersine işaret ediyorsa dikkatli ol. Bazen arkadaşların sizin bir araya gelme şansınızın tamamen tükendiğinden emin olmak için kendilerine göre sebepleri olur, buna seni kendini aptal durumuna düşürmeye itmek de dâhildir.
 9. 9
  Seni taklit edip etmediğine bak. Bir kişinin yaptıklarının aynısını yapmak karşılıklı hoşlanmanın bilinçaltı yansımasıdır. Senin hareketlerini sıklıkla tekrar ettiğini fark edersen yüksek ihtimalle senden hoşlanıyordur. Bunu sen de onun hareketlerini tekrarlayarak test edebilirsin. Örneğin, o saçına dokunduğunda sen de kendi saçına dokun, yüzünü kaşıdığında sen de kendi yüzünü kaşı, o nasıl oturuyorsa sen de öyle otur vs. Bilinçaltın “Ben de senden hoşlanıyorum!” diye bağıracaktır. [11]
  • Seni takip etmesi de diğer bir işarettir. Örneğin, sen öğle yemeğini yerken sana yakın bir masada ya da seninle aynı masada oturuyorsa muhtemelen yakınlaşmaya çalışıyor demektir. Yalnız, bu hareketi oturacak başka yer olmadığı için yapmadığından emin ol!
 10. 10
  Sana arkadaşça takılmalarına dikkat et. Bir erkeğin, özellikle de yaşı küçük bir erkeğin, sana şaka yoluyla takılması onun sana karşı ilgisi olduğunu gösterebilir. Bu, flörtleştiği tüm kadınlara karşı izlediği bir yöntem değilse seni diğerlerinden daha farklı bir yerde tutmasının ve gerçek niyetini gizlemek için tuhaf bir şekilde espri yeteneğini kullanarak seni etkilemeye çalışmasının bir işaretidir. Elbette, hoş olmayan, talihsiz bir laf ederse kendini onu affetmek zorundaymış gibi hissetme. Seni kıracak bir şey yaptığında bunu dile getir; bu tarz saçmalıkları kabul edemeyeceğini en başta bilmesi sonradan öğrenmesinden daha iyi olur.
  • Bazı erkekler beğendikleri kişileri hoş olmayacak şekilde dalgaya alırlar. Bu durum çok ileri giderse kendisine daha olgun davranması gerektiği hatırlatılabilir.
 11. 11
  Sana eliyle hafifçe vuruyorsa ya da şakayla koluna yumruğuyla dokunuyorsa bu senden hoşlandığı anlamına gelebilir. Bir erkek sana dokunmanın, asıl niyetini çok belli etmeden, üstü kapalı "erkekçe" bir yolu olarak sana hafifçe vurabilir ya da koluna yumruğuyla hafifçe dokunabilir. Bunu yaptığında kendini çok fazla geri çekmediğini fark ederse sana daha nazikçe dokunmanın yollarını bulmak için cesaretlenir. Elbette bu, canın gerçekten yandıysa senin orada öyle ağrı içinde oturman anlamına gelmemelidir; canın çok yandıysa bunu belirtirken yeterince kesin ol! Sana dokunmasını dert etmediğinle ilgili bazı şeyler söyleyerek onun kırılan gururunu onarman zor olmaz ama senin narin kemiklerini onarmak cidden zor olabilir! Bu yumruklaşma oyunundan hoşlanan tarzda biriysen sen de şaka yoluyla ona vurarak karşılık ver.
  • Yumruklaşma oyununun verdiği mesajlar karışıktır. "Sana erkek arkadaşlarıma davrandığım gibi davranıyorum” anlamına gelerek sana sadece arkadaş gözüyle baktığı mesajını verebilir. Grubunuzdaki diğer kızlara da bu şekilde davranıp davranmadığını anlamaya çalış. Ayrıca seninle yumruklaşma oyunu oynamanın seninle takılmanın eğlenceli bir yolu olduğunu düşünmeye devam ederse, bu çocukça sevgi gösterme şeklinden hiç vazgeçmeyecek biriyle karşı karşıya olabilirsin; bu durumun çok uzamasına izin verme.
  • Bu tarz bir yaklaşım hoşuna gitmiyorsa vakit geçirmeden söyle. İyi niyetli yapılmış olsa da birinin senin canını acıtmamasını istemeye hakkın var.
 12. 12
  Sana gelen övgüleri iyi karşıla. Bir gün saçını veya makyajını farklı yaparsan ve o da sendeki değişikliği fark ederse bu onun senden hoşlandığına dair iyi bir işarettir. Bazı erkekler değişikliği fark etmezler ya da gerçekten karşılarındaki kişiyle ilgilenmiyorlarsa fark etseler bile eğer bunu söylemekle uğraşmazlar. “Bugün çok hoş görünüyorsun,” “Gömleğini beğendim” ya da hatta “Bugün saçına farklı bir şey mi yaptın? Çok hoş olmuş,” demesi seninle ilgilendiğinin işareti olabilir.
  • Not: Eğer bu erkek iyi bir arkadaşınsa bu iltifatları sana karşı duygusal bir şeyler hissettiğine yorma. Bunlar gerçek bir arkadaşın hoş yorumlarından ibaret olabilir.
  • Her erkek iltifat konusunda bu kadar açık sözlü değildir. Bu yüzden de sana iltifat etmemesini dert etme.
 13. 13
  Sendeki “erkeklere ait” şeyleri fark edip etmediğine dikkat et. Örneğin, babana sarıldığında üzerine erkek parfümü sinmiş olabilir. Hoşlandığın erkek de sana “Senden erkek parfümü kokusu mu geliyor?” diye sorabilir. Bu kokuyu fark etmesi onun kokunun başka bir erkeğe (babana değil tabii!) ait olduğunu düşündüğüne, seni başka bir erkeğe kaptırmaktan korktuğuna işaret edebilir. Bu durum senin taşıdığın, giyindiğin veya taktığın başka erkek eşyalarının hepsi için aynı şeyi düşünmesine yol açabilir.
 14. 14
  Sosyal medyada seninle sık sık sohbet ediyorsa senden hoşlanıyor olabilir. Sonuçta çevrimiçiyken zamanını oyun oynayarak, arkadaşlarıyla sohbet ederek ve sana ilgi çekici gelmeyecek sitelere bakarak da geçirebilir. Belki de sadece konuşkan ve arkadaş canlısı biridir ya da canı çok sıkılmış da olabilir. Bu yüzden de sırf seninle sohbet etti diye sana ilgisi olduğunu zannetme. Bu, ancak yukarıda sayılan diğer işaretlerin bazılarıyla beraber görülüyorsa bir ilgi işareti olarak algılanabilir.
  • Sana yazdığı her şeyin sonuna “öpücük emojisi” koyuyorsa bunu senden hoşlandığına yorma. Bu, kendisiyle seni iki iyi arkadaş olarak gördüğünü ya da sohbetlerini bu şekilde sonlandırmaya alışkın olduğunu da gösterebilir.
  • Sana “senin bilmediğin bir şeyi biliyorum” demesi senden hoşlandığı ve seninle bir tahmin oyunu oynamak istediği anlamına gelebilir. Ya da sadece, sosyal medyada eğlence olsun diye sıkça yapılan yeni gezegen keşfedilmesi ya da kansere çare bulunması tarzındaki haberleri yayma niyetinde de olabilir. Bu tarz çevrimiçi oyunların manasını anlamak için bulunduğun bağlamı değerlendir.
 15. 15
  Senin olduğun mekânlarda bulunma alışkanlığı geliştirip geliştirmediğine dikkat et. Onu görmeyi beklemediğin belli yerlerde ve belli zamanlarda bir anda görünmeye başladıysa bunu seninle karşılaşma fırsatları “bulmaya” çalışması olarak yorumlamak gerekebilir. Bu, kısa zaman içerisinde sık sık tekrarlanırsa muhtemelen tesadüf değil, mümkün olduğunca fazla seninle karşılaşma çabasıdır.
 16. 16
  Verdiği işaretleri al. Sana karşı gerçekten ilgiliyse (örneğin, birbirinizle her karşılaştığınızda sana çok gülümsüyorsa ya da sana selam verme zahmetine giriyorsa) sen de ona karşı sevecen ol ve aynı kibarlıkla karşılık ver. Onun tam da birlikte olmak istediğin erkek olduğuna karar verdiysen ikinizin baş başa kalıp konuşabileceğiniz sessiz bir ortam hazırlamak için fazla vakit kaybetme. Diğer yandan, eğer senin tipin değilse ve artık onunla daha fazla flörtleşmek istemiyorsan dürüst ol ve ona ilgisinden dolayı gururunun okşandığını ama bunun daha fazla devam etmesini istemediğini söyle.
  Reklam

İpuçları

 • "Uzak mesafeden" bakıp bakmadığını anla. Örneğin, arkadaşlarınla koridorda yürüyorsun ve onu da koridorun diğer ucunda arkadaşlarıyla gördün. Arkadaşlarıyla konuşmayı bırakıyor ya da onlarla konuşuyormuş gibi yapıp aslında sürekli sana bakıyor! Sen de ondan hoşlanıyorsan bu bakışmalara “Masalsı Bakışmalar” da denebilir çünkü bakışlarınızın birbirinize kilitlendiği o anda adeta zaman durur ve etrafı görmez olursunuz. Yalnız dikkatli olun, maazallah bir şeylere çarpmayın!
 • Seninle birlikteyken gösterdiği davranışlarla arkadaşlarıyla birlikteyken gösterdiği davranışları incele. Arada fark var mı?
 • Şaka yoluyla seninle sık sık tartışıyorsa senden hoşlanıyor olabilir ancak bu aynı zamanda onun olgun olmadığı anlamına da gelebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Onunla birlikte olmayı çok istiyorsun diye verdiği sinyalleri yanlış okuma. Örneğin, şakayla karışık sana takılması onun genel olarak kadınlarla iletişim kurma tarzı olabilir. Sana tatlı şakalar yaptığında seni senden aldığının farkında bile olmayabilir!
 • Belirsizliklere karşı dikkatli ol. Sana muhtemelen çıkma teklifi olduğunu düşündüğün bir teklifle geliyorsa ama bunun tam olarak ne olduğundan emin değilsen teklifi kabul etmeden önce durumu netleştirdiğinden emin ol. Biriniz çıktığınızı düşünürken diğerinizin öyle düşünmüyor olması oldukça rahatsızlık verici bir durumdur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Seni Sevmeyen Birini Sevmek Nasıl BırakılırSeni Sevmeyen Birini Sevmek Nasıl Bırakılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 314 kişi çalıştı. Bu makale 841.774 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 841.774 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam