Önceden çok ilgili ve cana yakın olan bir erkek aniden geri çekilip aranıza mesafe koyduğunda bunun nedenini merak etmen son derece doğaldır. Bir erkeğin sana olan ilgisini kaybettiğini nasıl anlayabileceğine dair birçok teori var ve bunların en iyilerini bulduk. Her şeyden önce, aranızdaki iletişimde büyük değişiklikler var mı diye bak. İletişimde bazı değişiklikler fark edince davranışlarını değerlendir, sonra da onunla konuşarak, başkalarından tavsiye alarak ve kendine odaklanarak bu sorunla ilgilenmeye başla.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İletişimde Değişiklikler Var mı Diye Bakmak

 1. 1
  İletişiminizin azalıp azalmadığına bak. Bu, bir erkeğin sana olan ilgisini kaybettiğini gösteren ilk işaretlerden biri olabilir. Genellikle bir erkeğin seninle konuşmak istiyorsa bağlantıya geçeceğini varsayabilirsin. Genelde seni sık sık arayan ve mesaj atan bir erkek bunları artık yapmıyorsa bu dikkatinden kaçmamalı.
  • Daha izole hâle gelmesi ve sözlü iletişimin azalması, azalan ilgisinin bir işareti olabilir. Ama, hayatındaki değişiklikleri de işaret ediyor olabilir; belki çok meşguldür ya da evde ilgilenmesi gereken sorunlar vardır.
  • İlgisini kaybettiğini farz etmektense ona ulaşıp doğrudan sormak her zaman en iyisidir.
 2. 2
  Sohbetleriniz kısaldı mı diye bak. Bu, genellikle azalan iletişimle birlikte olur. Konuşmalarınızın artık çok kısa sürdüğünü fark etmeye başlarsan buna dikkat etmelisin.
  • Örneğin, telefonda saatlerce sohbet ederken artık sadece 10 dakika konuşmaya başladıysanız bu, ilgisini yitirdiğinin bir işareti olabilir. Mesajlarına ya da aramalarına cevap vermeden önce bunları uzun süre görmezden gelerek ya da kesin bir neden göstermeden konuşmayı sonlandırmak zorunda olduğunu söyleyerek konuşmalarınızı kısaltmaya çalışabilir.
 3. 3
  Sana karşı ses tonu değiştiyse bunu fark et. Bu artık seninle ilgilenmediğinin güçlü bir işaretidir. Birçok erkek, ilgilendiği kişilerle konuşurken başkalarına kullandığı sen tonundan daha yumuşak ve daha işveli bir ses tonuyla konuşur. Duyguları değiştiğindeyse ses tonu daha az cana yakın olur ve normal ses tonuna döner.[1]
  • Hatta seninle kaba bir şekilde konuşabilir ya da nahoş şeyler söyleyebilir. Bu, artık seninle ilgilenmediğinin net bir işaretidir. Sana kötü davranan ya da sert veya nahoş şeyler söyleyen birinin yanında olmayı hak etmiyorsun. Dış görünüşün, yaptıkların ya da davranışlarınla ilgili aşağılayıcı şeyler söylemeye başlarsa konuşmayı derhâl sonlandırmalısın.
 4. 4
  Söylediklerini dinle. İkiniz konuşurken senin hayatındaki anlamlı şeylerle ilgili sorular soruyor mu yoksa kendine mi odaklanıyor? Seninle ilgilenen bir erkek seninle daha derin sohbetler etmeye ve gerçek seni tanımaya çalışacaktır. Konuştuğunda sohbeti yüzeysel tutmaya ya da kısa kesmeye çalışıp çalışmadığına bak.[2]
  • Seninle ilgilenip ilgilenmediğini üstü kapalı bir şekilde belli etmeye çalışıyor olabilir. Hem sana söylediklerine hem de bunları söyleme şekline çok dikkat etmelisin.
  • Seninle eskisi kadar şakalaşıyor mu? Mizah duygusunu yitirmesi kendisini kötü -belki de depresif- hissettiğinin ya da genel olarak ilgisini yitirdiğinin bir belirtisi olabilir.
  • Ayrıca önemsiz şeylerden mi konuşuyor yoksa derin konulara giriyor mu diye bak. Önemli konulara girmekten ya da duygularından bahsetmekten kaçınması, seninle ilgilenmediği anlamına gelebilir.
  • Başkalarıyla olan ilişkilerinden özellikle romantik bir şekilde konuşursa sana, seni sadece arkadaş olarak gördüğünü bildiriyor demektir.
  Joshua Pompey

  Joshua Pompey

  İlişki Uzmanı
  Joshua Pompey, 10 yıldan fazla süredir kişilere çevrim içi flört dünyasında gezinmelerinde yardımcı olan bir İlişki Uzmanı’dır. Joshua 2009 yılından bu yana kendi ilişki danışmanlık işini %99 başarı oranıyla yürütmektedir. Çalışmaları CNBC, Good Morning America, Wired ve Refinery29’da yer almıştır ve dünyadaki en iyi çevrim içi flört uzmanı olarak gösterilmiştir.
  Joshua Pompey
  Joshua Pompey
  İlişki Uzmanı

  İçgüdülerine güven. Ortada yanlış bir şey varmış gibi geliyorsa çoğu zaman bu doğrudur. Sana kur yaptığı ilk zamanlardaki kadar mesaj atmaması, ortadan uzun süre yok olması, ya da buluşmalarınıza eskisi kadar emek harcamaması gibi işaretlere bak. Bunlar, ortadan kaybolmayı planladığının işaretleri olabilir, o yüzden gardını al.

  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Davranışlarındaki Değişikliklere Dikkat Etmek

 1. 1
  Planları iptal ediyorsa bunu fark et. Birlikte yaptığınız planları yeni zaman belirlemeden sürekli iptal ediyorsa bunu, artık seninle zaman geçirmek istemediğinin bir işareti olarak görmelisin. Artık sana birlikte zaman geçirmeyi teklif etmiyor da olabilir ve bu büyük bir uyarı işaretidir.
  • Sadece senin bir şeyler yapmayı önerdiğini ve plan yaptığını fark edersen geri çekilmeli ve plan yapmaya başlayacak mı diye bakmalısın. Eğer seninle hâlâ ilgileniyorsa plan yapacak ve seninle zaman geçirmeye çalışacaktır.
  • Planları iptal ederken ayrıntılara girmeden genel bahaneler sunabilir. Neden seninle zaman geçiremeyeceğine dair asla net bir cevap vermiyorsa bunun farkında olmalısın. Plan iptali konusunda ketum davranmaya çalışabilir. Planı neden iptal ettiğine dair net bir gerekçe göstermeden, "Başka biriyle planlarım var" ya da "Bu gece gelemem," gibi şeyler söyleyebilir.
 2. 2
  Başkalarına karşı davranışlarına dikkat et. Sana farklı mı yoksa arkadaşlarına davrandığı gibi mi davranıyor sorusunun yanıtını vermekte zorlanıyor olabilirsin. Sadece arkadaşı olduğunu bildiğin kişilerle etkileşimini izle ve sana da öyle davranıp davranmadığını kendine sor.[3]
  • Sana, herhangi bir arkadaşına davrandığı gibi davranıyorsa büyük ihtimalle seni sadece arkadaş olarak görüyordur ve seninle duygusal olarak ilgilenmiyordur. Seninle ilgileniyorsa sana, arkadaşlarına davrandığından farklı şekilde davranacaktır.
  • Bazı erkekler kişilik olarak daha flörtçüyken, diğerleri sadece gerçekten önemsedikleri kişilerle flört edebilir, o yüzden onun ilki mi yoksa ikincisi mi olduğunu anlamaya çalış.
 3. 3
  Vücut diline bak. Vücut dili, insanların hisleri hakkında ipuçları verir. Birisi ilgisizse ya da kendini rahat hissetmiyorsa üstü kapalı şekilde senden uzaklaşmaya çalışacak ve fiziksel etkileşimlerden kaçacaktır. Seninle etkileşimden rahatsız olduğunu ya da buna ilgi duymadığını gösterebilecek vücut dili işaretlerine karşı gözünü dört aç.[4]
  • Senden uzaklaşmaya çalışabilir, kollarını önünde kavuşturabilir ya da sen konuşurken yüzünü başka tarafa çevirebilir. Seninle ilgilenmiyorsa sarılmak ya da koluna dokunman gibi fiziksel temaslardan kaçmaya da çalışabilir.
  • Göz kontağı kısa sürüyorsa ve sohbet ederken sürekli gözlerini kaçırıyorsa söylediklerinle ilgilenmiyor olabilir.[5] Öte yandan, bazı erkekler utangaçtır; bu ilgisizliğinin değil de tedirginliğinin ya da utangaçlığının işareti olabilir.
  • İlgisizliğine işaret eden vücut dili işaretlerinden bazıları şunlardır: ayaklarının ve vücudunun sana doğru bakmaması, boynunu ovuşturması, kollarını kavuşturması, yere bakması ya da vücudunu başka yöne çevirmesi.[6]
 4. 4
  Fiziksel teması tamamen keserse fark et. Dokunmak bütün ilişkilerde çekimi arttırır ve fiziksel yakınlığı vurgular. Fiziksel temasınızın sıklığında ve türünde değişiklikler var mı diye bak.[7]
  • Örneğin, birbirinizi gördüğünüzde normalde sarılıyor olabilirsiniz. Artık seninle ilgilenmiyorsa sana sarılmayı bırakabilir ya da sen ona sarılmaya çalışınca senden uzaklaşabilir
  • Hâlâ fiziksel temasınız olsa bile ilgisini kaybettiğinde bunun türü değişebilir. Sana sarılmak yerine koluna hafifçe vurabilir ve bu, çoğu erkeğin arkadaşlarına yaptığı, romantik olmayan bir davranıştır.
 5. 5
  Dikkatini verip vermediğine bak. Erkekler biriyle ilgilendiğinde o kişiyle ilgili önemli şeyleri, örneğin ilgi alanlarını, programlarını ya da onlarla ilgili bilgileri hatırlamak için çaba harcarlar. Artık o kişiyle ilgilenmedikleri zaman dikkatlerini vermeyi ve bunları hatırlamayı bırakırlar.[8]
  • Örneğin, doğum gününü, birkaç haftadır bununla ilgili konuşmanıza rağmen unutursa büyük ihtimalle artık seninle ilgilenmiyordur.
  • Ona söylediğin, yaklaşan bir mülakat ya da ailenin şehre gelecek olması gibi şeyleri sürekli olarak unutuyorsa hayatında önemli olan şeylerle artık ilgilenmiyor olabilir.[9]
  • Eskiden yaptığı şaşırtıcı ve anlamlı hareketleri de artık yapmayabilir, örneğin seni gelişigüzel bir hediyeyle ya da çiçeklerle şaşırtmak gibi.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sorunla İlgilenmek

 1. 1
  Önce onun seninle bağlantı kurmasını bekle. Seninle eskisi kadar iletişim kurmadığını fark etmeye başladıysan ona ulaşma konusunda bir adım geri çekilmelisin. Karşılık görmeden mesaj atan, arayan ya da plan yapmaya çalışan sensen seninle görüşmekle ilgilenmediği bellidir.[10]
  • Değişmeye başlayıp başlamadığını görmek için bunu bir hafta dene. Onunla bağlantı kurma ve seninle sohbete başlayıp başlamayacak mı diye bak. Ya artık sohbet etmediğinizi fark edip sana ulaşacak ya da ulaşmayacak ve bu sana, seninle ilgilenmediğini gösterecek.
 2. 2
  Akıl danış. Hoşlandığın erkekle ortak arkadaşlarınız olabilir. Yapabilirsen onlara, başka biriyle mi yoksa hâlâ seninle mi ilgileniyor diye sor.
  • Bunun tam tersi olarak, başkalarıyla olan aşk ilişkileriyle ilgili sana akıl danışıp danışmadığına bak. Bu, başka biriyle ilgilendiğinin ve seni sadece arkadaş olarak gördüğünün net bir işaretidir. "Bu kızın beni fark etmesini nasıl sağlayabilirim?" ya da "Onun için nasıl bir buluşma planlamalıyım?" gibi şeyler sormaya başlarsa duygusal anlamda seninle ilgilenmediği nettir.
 3. 3
  Ona sor. Bu, seninle hâlâ ilgilenip ilgilenmediğini öğrenmenin en iyi yoludur. İletişimi, davranışları ve tavırları üzerine tahminde bulunmak hisleriyle ilgili iyi bir fikir sahibi olmanı sağlayabilir ama onunla konuşana kadar asla bilemezsin.
  • Bu korkutucu ve sinir bozucu olabilir. Hiç kimse kendisini reddedilmiş hissetmek istemez ve kendini savunmasız bir pozisyonda bırakmış olursun. Ama, işaretleri yanlış okuyor ya da net olduğunu düşündüğü işaretleri kaçırıyor olabilirsin.[11]
  • Konuya dolaylı olarak ya da doğrudan girebilirsin. Ona, “Hâlâ benimle vakit geçirmekle ilgileniyor musun yoksa sadece arkadaş olmamızı mı tercih edersin?” diye sor. Böylece meselenin özüne girersin ve ona hislerini paylaşması için fırsat vermiş olursun.
 4. 4
  Kendine iyi bak. Bu çok önemlidir çünkü ilgilendiğin bir erkeği kaybetmek duygusal bir zaman olabilir. İlgisini kaybeden kişi ister erkek arkadaşın ister hoşlandığın biri ya da eski sevgilin olsun, kendine iyi bakman ve kendine karşı nazik olman gerekir.[12]
  • Seni mutlu eden şeyler yap. Arkadaşlarınla vakit geçirebilir, sevdiğin bir yemeği pişirebilir, yürüyüşe çıkabilir, resim yapabilir ya da yeni bir film izleyebilirsin.
 5. 5
  Gururunu koru. Artık seninle ilgilenmiyor olabileceğini olgun ve gururlu biçimde kabullen. Onunla mesafeni koru ve hayal kırıklığını ya da kızgınlığını ortak arkadaşlarınıza öfkeyle anlatma.[13]
  • Bu ilişkiyi kaybettiğin için ve onunla bir gelecek kurma hayalin gerçekleşmediği için üzülmen doğaldır. Yas tutman bitince hayatının olumlu yanlarına odaklanarak bu durumdan uzaklaşıp hayatına devam et.
  • Büyük resmi aklında tut. Bunun zor olduğu kesin ama etrafta ilişki arayışında olan birçok harika erkek var.
  Reklam

İpuçları

 • Kendini sevmeyi unutma ve harika olduğunu bil. Sana ilgisini kaybeden birinin sana kendini öz güvensiz hissettirmesine izin verme.
 • Erkeklerin duyguları birçok nedenden değişir. Bu, sende bir sorun olduğu anlamına gelmez. Ama kendi ihtiyaçlarını karşılamaya başlaman ve gururun kırılmayacak biçimde bu ilişkiden çekilmen gerektiği anlamına gelir.
Reklam

Uyarılar

 • ”Olabileceklere” kafa yormayı bırak. Olabilecekler olmadı, o yüzden şu anda elindekilere ve önündekilere odaklan.
 • İçerlememeye çalış. İçerlemek seni engeller ve olanları da değiştirmez.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Joshua Pompey
Ortak yazarlar :
İlişki Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Joshua Pompey. Joshua Pompey, 10 yıldan fazla süredir kişilere çevrim içi flört dünyasında gezinmelerinde yardımcı olan bir İlişki Uzmanı’dır. Joshua 2009 yılından bu yana kendi ilişki danışmanlık işini %99 başarı oranıyla yürütmektedir. Çalışmaları CNBC, Good Morning America, Wired ve Refinery29’da yer almıştır ve dünyadaki en iyi çevrim içi flört uzmanı olarak gösterilmiştir. Bu makale 5.245 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 5.245 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam