Bir dairenin merkezini bulmak çevreyi ya da alanı bulmak gibi geometri işlemlerini yapmana yardımcı olabilir. Merkez noktasını bulmak için çeşitli yollar mevcuttur! Çapraz çizgiler çizebilir, örtüşen daireler çizebilir veya bir çizgilik ve cetvel kullanabilirsin.

Yöntem 1 / 3:
Çapraz Çizgiler Çizmek

 1. 1
  Bir daire çiz. Pergel veya herhangi dairesel bir nesneyi kullan. Dairenin boyutu önemli değil. Mevcut bir dairenin merkezini buluyorsan yeni bir daire çizmene gerek yok.
  • Pergel, daire çizmek ve ölçmek için özel olarak tasarlanmış bir araçtır. Kırtasiye veya ofis malzemeleri mağazasından bir tane satın al![1]
 2. 2
  İki nokta arasında bir kiriş çiz. Bir kiriş, bir eğrinin kenarındaki herhangi iki noktayı birbirine bağlayan düz bir doğru parçasıdır.[2] Kirişi AB olarak adlandır.
  • Çizgilerini çizmek için bir kurşun kalem kullan. Bu şekilde, merkezi bulduğunda işaretleri silebilirsin. Silmenin daha kolay olması için bastırmadan çiz.
 3. 3
  İkinci bir kiriş çiz. Bu çizgi, çizdiğin ilk kirişe paralel ve onunla eşit uzunlukta olmalıdır. Bu yeni kirişi CD olarak adlandır.[3]
 4. 4
  A ve C arasında başka bir çizgi çiz. Bu üçüncü kiriş (AC) dairenin merkezinden geçecektir; ancak tam merkez noktasını bulmak için bir çizgi daha çizmen gerekecek.
 5. 5
  B ve D'yi birleştir. B ve D noktaları arasında son bir kiriş (BD) çiz. Bu yeni çizdiğin çizgi üçüncü kirişi (AC) kesmelidir.
 6. 6
  Merkezi bul. Düz ve doğru çizgiler çizdiysen dairenin merkezi AC ve BD çizgilerinin kesişme noktasında yer alır.[4] Merkez noktasını bir tükenmez veya kurşun kalemle işaretle. Eğer sadece merkez noktasının işaretlenmesini istiyorsan çizdiğin dört kirişi sil.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Örtüşen Daireleri Kullanmak

 1. 1
  İki nokta arasına bir kiriş çiz. Dairenin içine bir kenardan diğerine düz bir çizgi çizmek için bir cetvel veya çizgilik kullan. Kullandığın noktalar önemli değil. İki noktayı A ve B olarak adlandır.
 2. 2
  Örtüşen iki daire çizmek için bir pergel kullan. Daireler aynı boyutta olmalıdır. A'yı bir dairenin merkezi ve B'yi diğer dairenin merkezi yap. İki daireyi bir Venn şeması gibi üst üste binecek şekilde yerleştir.
  • Bu daireleri kurşun kalemle çiz, tükenmez kalemle değil. Sonrasında bu daireleri silmek daha kolay olacaktır.
 3. 3
  Dairelerin kesiştiği iki noktadan dikey bir çizgi çiz. Dairelerin üst üste bindiği kısımda oluşan "Venn şeması" boşluğunun üstünde bir nokta ve altında bir nokta olacaktır. Çizginin bu noktalardan düz uzanmış olduğundan emin olmak için bir cetvel kullan. Son olarak, bu yeni çizginin orijinal dairenin kenarından geçtiği iki noktayı (C ve D) adlandır. Bu çizgi, orijinal dairenin çapını gösterir.
 4. 4
  Örtüşen iki daireyi sil. Böylece işlemin bir sonraki adımı için çalışma alanın temizlenmiş olacaktır. Şimdi, içinden iki dikey çizgi geçen bir dairen olmalıdır. Bu dairelerin merkez noktalarını (A ve B) silme! İki yeni daire çizeceksin.
 5. 5
  İki yeni daire çiz. Pergelini kullanarak iki eşit daire çiz; biri C merkezli ve diğeri D merkezli. Bu daireler de bir Venn şeması gibi üst üste gelmelidir. Unutma: C ve D, dikey çizginin ana daireyle kesiştiği noktalardır.
 6. 6
  Bu yeni dairelerin kesiştiği noktalardan bir çizgi çiz. Bu düz, yatay çizgi, iki yeni dairenin örtüşme alanını kesmelidir. Bu çizgi, orijinal dairenin ikinci çapıdır ve ilk çap çizgisine tam olarak dik olacaktır.
 7. 7
  Merkezi bul. İki düz çap çizgisinin kesişim noktası, dairenin tam merkezidir! Referans olması için bu merkez noktasını işaretle. Sayfayı temizlemek istiyorsan çap çizgilerini ve orijinal olmayan daireleri silmekten çekinme.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Çizgilik ve Gönye Kullanmak

 1. 1
  Çember üzerine iki adet düz, kesişen teğet çizgi çiz. Çizgiler tamamen rastgele olabilir. Ancak, bunları kabaca kare veya dikdörtgen yaparsan işlem daha kolay olacaktır.[5]
 2. 2
  Her iki çizgiyi de dairenin diğer tarafına aktar. Bir paralelkenar veya kaba bir dikdörtgen oluşturan dört teğet çizgi elde edeceksin.
 3. 3
  Paralelkenarın köşegenlerini çiz. Bu köşegenlerin kesiştiği nokta, dairenin merkezidir.
 4. 4
  Merkezin doğruluğunu bir pergelle kontrol et. Çizgileri aktarırken veya köşegenleri çizerken kaydırmadığın sürece merkez doğru olmalıdır. Paralelkenar ve çapraz çizgileri silmekten çekinme.
  Reklam

İpuçları

 • Boş veya çizgili kâğıt yerine kareli kâğıt kullanmayı dene. Kılavuz olması açısından dikey çizgiler ve kutular yardımcı olabilir.
 • Matematiksel olarak "tam kareye tamamlayarak" da bir dairenin merkezini bulabilirsin.[6] Bu, bir daire denklemi verildiğinde, ancak fiziksel bir daire ile çalışmadığında kullanışlıdır.
 • Elinde dik açılı bir kare varsa köşeyi çevre boyunca herhangi bir yere yerleştir. Çevreyi kesen 2 çizgiyi çiz. Bu 2 nokta arasına bir çizgi çiz. Daire üzerindeki diğer bir noktada tekrarla. Çizgilerin kesiştiği yer merkez noktasıdır.
Reklam

Uyarılar

 • Çizgilik ile cetvel aynı şey değildir. Bir çizgilik herhangi bir düz ve eşit yüzey olabilir, ancak bir cetvel ölçüleri gösterir. Bir çizgilik üzerine santimetre ölçüleri işaretleyerek kullanışlı bir cetvel elde edebilirsin.
 • Bir dairenin gerçek merkezini bulmak için geometrik bir iletki ve bir cetvel kullanman gerekir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kurşun Kalem
 • Kâğıt
 • Çizgilik
 • Geometrik iletki
 • Kareli kâğıt

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Derece Radyana Nasıl DönüştürülürDerece Radyana Nasıl Dönüştürülür?
Bir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta GönderilirBir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta Gönderilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
Taslak Nasıl YazılırTaslak Nasıl Yazılır?
Kısa Bir Kendini Tanıtma Yazısı Nasıl YazılırKısa Bir Kendini Tanıtma Yazısı Nasıl Yazılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Kısa Bir Hikaye Nasıl YazılırKısa Bir Hikaye Nasıl Yazılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

David Jia
Ortak yazarlar :
Özel Öğretmen
Bu makaledeki ortak yazarlar David Jia. David Jia; Los Angeles, California merkezli özel bir öğretmenlik şirketi olan LA Math Tutoring’in kurucusu olan bir özel öğretmendir. 10 yılı aşkın öğretmenlik deneyimi olan David, her yaş grubundaki ve sınıftaki öğrencilere çeşitli dersler vermesinin yanında üniversiteye giriş danışmanlığı yapar ve öğrencileri SAT, ACT, ISEE gibi sınavlara hazırlar. David SAT’ta matematikten 800 tam puan, İngilizceden 690 puan aldıktan sonra, İşletme bölümünden lisans derecesi aldığı Miami Üniversitesi’nden Dickinson Bursu kazanmıştır. Ek olarak, Larson Texts, Big Ideas Learning ve Big Ideas Math gibi ders kitabı üreticilerinin çevrim içi videolarında öğretmen olarak çalışmıştır. Bu makale 1.788 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 1.788 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam