Bir dairenin merkezini bulmak çevreyi ya da alanı bulmak gibi geometri işlemlerini yapmana yardımcı olabilir. Merkez noktasını bulmak için çeşitli yollar mevcuttur! Çapraz çizgiler çizebilir, örtüşen daireler çizebilir veya bir çizgilik ve cetvel kullanabilirsin.

Yöntem 1 / 3:
Çapraz Çizgiler Çizmek

 1. 1
  Bir daire çiz. Pergel veya herhangi dairesel bir nesneyi kullan. Dairenin boyutu önemli değil. Mevcut bir dairenin merkezini buluyorsan yeni bir daire çizmene gerek yok.
  • Pergel, daire çizmek ve ölçmek için özel olarak tasarlanmış bir araçtır. Kırtasiye veya ofis malzemeleri mağazasından bir tane satın al![1]
 2. 2
  İki nokta arasında bir kiriş çiz. Bir kiriş, bir eğrinin kenarındaki herhangi iki noktayı birbirine bağlayan düz bir doğru parçasıdır.[2] Kirişi AB olarak adlandır.
  • Çizgilerini çizmek için bir kurşun kalem kullan. Bu şekilde, merkezi bulduğunda işaretleri silebilirsin. Silmenin daha kolay olması için bastırmadan çiz.
 3. 3
  İkinci bir kiriş çiz. Bu çizgi, çizdiğin ilk kirişe paralel ve onunla eşit uzunlukta olmalıdır. Bu yeni kirişi CD olarak adlandır.[3]
 4. 4
  A ve C arasında başka bir çizgi çiz. Bu üçüncü kiriş (AC) dairenin merkezinden geçecektir; ancak tam merkez noktasını bulmak için bir çizgi daha çizmen gerekecek.
 5. 5
  B ve D'yi birleştir. B ve D noktaları arasında son bir kiriş (BD) çiz. Bu yeni çizdiğin çizgi üçüncü kirişi (AC) kesmelidir.
 6. 6
  Merkezi bul. Düz ve doğru çizgiler çizdiysen dairenin merkezi AC ve BD çizgilerinin kesişme noktasında yer alır.[4] Merkez noktasını bir tükenmez veya kurşun kalemle işaretle. Eğer sadece merkez noktasının işaretlenmesini istiyorsan çizdiğin dört kirişi sil.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Örtüşen Daireleri Kullanmak

 1. 1
  İki nokta arasına bir kiriş çiz. Dairenin içine bir kenardan diğerine düz bir çizgi çizmek için bir cetvel veya çizgilik kullan. Kullandığın noktalar önemli değil. İki noktayı A ve B olarak adlandır.
 2. 2
  Örtüşen iki daire çizmek için bir pergel kullan. Daireler aynı boyutta olmalıdır. A'yı bir dairenin merkezi ve B'yi diğer dairenin merkezi yap. İki daireyi bir Venn şeması gibi üst üste binecek şekilde yerleştir.
  • Bu daireleri kurşun kalemle çiz, tükenmez kalemle değil. Sonrasında bu daireleri silmek daha kolay olacaktır.
 3. 3
  Dairelerin kesiştiği iki noktadan dikey bir çizgi çiz. Dairelerin üst üste bindiği kısımda oluşan "Venn şeması" boşluğunun üstünde bir nokta ve altında bir nokta olacaktır. Çizginin bu noktalardan düz uzanmış olduğundan emin olmak için bir cetvel kullan. Son olarak, bu yeni çizginin orijinal dairenin kenarından geçtiği iki noktayı (C ve D) adlandır. Bu çizgi, orijinal dairenin çapını gösterir.
 4. 4
  Örtüşen iki daireyi sil. Böylece işlemin bir sonraki adımı için çalışma alanın temizlenmiş olacaktır. Şimdi, içinden iki dikey çizgi geçen bir dairen olmalıdır. Bu dairelerin merkez noktalarını (A ve B) silme! İki yeni daire çizeceksin.
 5. 5
  İki yeni daire çiz. Pergelini kullanarak iki eşit daire çiz; biri C merkezli ve diğeri D merkezli. Bu daireler de bir Venn şeması gibi üst üste gelmelidir. Unutma: C ve D, dikey çizginin ana daireyle kesiştiği noktalardır.
 6. 6
  Bu yeni dairelerin kesiştiği noktalardan bir çizgi çiz. Bu düz, yatay çizgi, iki yeni dairenin örtüşme alanını kesmelidir. Bu çizgi, orijinal dairenin ikinci çapıdır ve ilk çap çizgisine tam olarak dik olacaktır.
 7. 7
  Merkezi bul. İki düz çap çizgisinin kesişim noktası, dairenin tam merkezidir! Referans olması için bu merkez noktasını işaretle. Sayfayı temizlemek istiyorsan çap çizgilerini ve orijinal olmayan daireleri silmekten çekinme.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Çizgilik ve Gönye Kullanmak

 1. 1
  Çember üzerine iki adet düz, kesişen teğet çizgi çiz. Çizgiler tamamen rastgele olabilir. Ancak, bunları kabaca kare veya dikdörtgen yaparsan işlem daha kolay olacaktır.[5]
 2. 2
  Her iki çizgiyi de dairenin diğer tarafına aktar. Bir paralelkenar veya kaba bir dikdörtgen oluşturan dört teğet çizgi elde edeceksin.
 3. 3
  Paralelkenarın köşegenlerini çiz. Bu köşegenlerin kesiştiği nokta, dairenin merkezidir.
 4. 4
  Merkezin doğruluğunu bir pergelle kontrol et. Çizgileri aktarırken veya köşegenleri çizerken kaydırmadığın sürece merkez doğru olmalıdır. Paralelkenar ve çapraz çizgileri silmekten çekinme.
  Reklam

İpuçları

 • Boş veya çizgili kâğıt yerine kareli kâğıt kullanmayı dene. Kılavuz olması açısından dikey çizgiler ve kutular yardımcı olabilir.
 • Matematiksel olarak "tam kareye tamamlayarak" da bir dairenin merkezini bulabilirsin.[6] Bu, bir daire denklemi verildiğinde, ancak fiziksel bir daire ile çalışmadığında kullanışlıdır.
 • Elinde dik açılı bir kare varsa köşeyi çevre boyunca herhangi bir yere yerleştir. Çevreyi kesen 2 çizgiyi çiz. Bu 2 nokta arasına bir çizgi çiz. Daire üzerindeki diğer bir noktada tekrarla. Çizgilerin kesiştiği yer merkez noktasıdır.

Reklam

Uyarılar

 • Çizgilik ile cetvel aynı şey değildir. Bir çizgilik herhangi bir düz ve eşit yüzey olabilir, ancak bir cetvel ölçüleri gösterir. Bir çizgilik üzerine santimetre ölçüleri işaretleyerek kullanışlı bir cetvel elde edebilirsin.
 • Bir dairenin gerçek merkezini bulmak için geometrik bir iletki ve bir cetvel kullanman gerekir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kurşun Kalem
 • Kâğıt
 • Çizgilik
 • Geometrik iletki
 • Kareli kâğıt

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

wikiHow

Hoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?

wikiHow

Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?

wikiHow

Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?

wikiHow

İkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunur?

wikiHow

Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?

wikiHow

Nasıl Ders Çalışılır?

wikiHow

Yüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

Bir Doğrunun Denklemi Nasıl Bulunur?

wikiHow

Proton, Nötron ve Elektron Sayısı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Bir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta Gönderilir?

wikiHow

Standart Sapma Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

Bir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 24 kişi çalıştı.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 209 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam